آموزش یوگای کودکان: مزایا و نکات احتیاطی ورزش یوگا

آموزش یوگا برای کودکان

یوگا از جمله ورزش‌های مورد علاقه بزرگسالان در سراسر دنیا است و میلیون‌ها نفر به طور منظم این ورزش را دنبال می‌کنند. اما آیا می‌دانستید که ورزش یوگا فقط برای بزرگسالان نیست و کودکان نیز می‌توانند یوگا یاد بگیرند؟ در این مقاله از صورتی‌ها با آموزش یوگای کودکان با ما همراه باشید تا مزایای یوگا و همچنین آموزش آن را برایتان شرح دهیم.

آموزش یوگای کودکان

آموزش یوگای کودکان

کودکان می‌توانند از ابتدای نوپا بودنشان این ورزش را یاد بگیرند و آن را به صورت منظم در برنامه روزانه خود قرار دهند. آموزش یوگا به کودکان باعث می‌شود تا انعطاف پذیری بدن کودک افزایش یابد و بتواند اضطرابش را کنترل کند. همچنین ورزش کردن در سنین کودکی به صورت منظم علاوه بر افزایش هوش و حافظه، باعث منظم بودن کودکان در آینده می‌شود.

چه زمانی آموزش یوگای کودکان را شروع کنیم؟

بهترین زمان شروع ورزش به صورت حرفه‌ای و منظم برای کودکان از ۳ سالگی است. در این مدت کودک شما آمادگی جسمانی لازم برای شروع ورزش را کسب کرده است و به اندازه مناسب از لحاظ بدنی رشد کرده است.

فاکتور اصلی برای اینکه که بتوانید تشخیص دهید که کودک شما آمادگی لازم برای آموزش یوگای کودکان را دارد یا نه، آمادگی ذهنی فرزندتان است. اگر احساس می‌کنید فرزند دلبندتان هنوز رقبتی برای شروع ورزش را ندارد، او را تحت فشار قرار ندهید و اجازه دهید خودش تصمیم به شروع یوگا را بگیرد.

مزایای آموزش یوگا برای کودکان چیست؟

مزایای آموزش یوگا برای کودکان چیست؟

همانطور که گفته شد یوگا علاوه بر بزرگسالان برای کودکان نیز فواید زیادی دارد و تنها یک فعالیت سرگرم کننده نیست. در ادامه چند مزیت برجسته یوگای کودکان را برایتان شرح دادیم.

افزایش رشد جسمی در کودکان:

کودکان نوپا با انجام ورزش یوگا یاد می گیرند که هنگام از همه عضلات خود به روش‌های مختلف استفاده کنند. این حرکت‌های بدنی در حالت خوابیده، نشسته، ایستاده یا کششی هستند که هر کدام از این حالت‌ها گروه‌های مختلف عضلات را به چالش می‌کشد و رشد جسمی را تقویت می‌کند.

همچنین آموزش یوگا کودکان به آن‌ها کمک می‌کند تا از بدن خود آگاهی داشته باشند و تعادل و قدرت بدنی خود را افزایش دهند که این امر باعث بالا رفتن درک آن‌ها از عملکرد بدن می‌شود.

توسعه مهارت‌های یادگیری شناختی :

حرکت‌های آسانا یوگا در بلند مدت باعث افزایش دامنه توجه و بهبود تمرکز می‌شوند. همچنین تمرین ژست‌های آسانا در آموزش یوگای کودکان، کودک را تشویق می‌کند تا برای متعادل ماندن حالت بدنی خود تلاش کند و برای رسیدن به تعادل ذهنش بر روی آن متمرکز شود.

حرکت‌های آسانا علاوه بر اینکه بهترین تمرین برای تمرکز هستند، باعث تقویت گردش خون اکسیژن در کل بدن نیز می‌شود و باعث افزایش حافظه بلند مدت و کوتاه مدت می‌شود.

تقویت سیستم ایمنی بدن:

تمرین منظم ورزش یوگا می‌تواند سیستم ایمنی بدن کودک شما را تقویت کند. یکی از اصلی‌ترین مزایای آموزش یوگا به کودکان، کاهش استرس است. تحقیقات ثابت کرده‌اند که استرس عامل ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها است. پس این نشان می‎دهد که استرس به طور مستقیم بر پاسخ سیستم ایمنی بدن تاثیر می‌گذارد.

حرکت‌های آسانا در یوگا باعث تحریک قسمت‌های مختلفی از بدن می‌شوند. آساناها شامل چندین مدل حرکت ایستاده یا نشسته و کششی هستند که هر کدام از آن‌ها برای بخشی از بدن مفید است. مثال‌هایی که در زیر ذکر شده‌اند به چند مورد از این فواید اشاره می‌کنند.

 • حالت سگ یا کوه در آسانا که به سمت پایین باز می‌شود، کل بدن را فعال می‌کند.
 • حرکت‌های آسانا همراه با خم شدن به جلو، هرگونه احتقان در سینوس‌ها را تخلیه می‌کند.
 • حرکت‌هایی که با پیچ و تاب‌ همراه هستند، به حرکت و آمادگی اندام‌های حیاتی داخلی کمک می‌کند و همچنین به هضم و دفع مواد غذایی نیز کمک می کند.

آموزش یوگای کودکان باعث می‌شود سیستم‌های گردش خون، هضم، غدد درون ریز و عصبی تحریک شوند و عملکرد آن‌ها را افزایش پیدا کنند. به این ترتیب بدن بهتر می‌تواند از عفونت جلوگیری کرده و با آن مقابله کند.

کمک به خواب خوب و راحت:

وقت خواب است ، شما نمی خواهید که کوچولوی شما بر سر خمیر دندان ، اسباب بازی های حمام یا اسباب بازی های پر از منازعه بحث کند. حرکت دادن بدن کودکان با یوگا در هنگام خوابیدن، باعث آرامش و راحتی بدن می‌شود و آن‌ها را سریعتر به خواب می‌برد.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مقاله زیر به افزایش انگیزه فرزند دلبندتان برای ادامه دادن ورزش یوگا، به شما کمک می‌کند:

روش‌های افزایش انگیزه برای ورزش

[/box]

نکات احتیاطی و ایمنی در آموزش یوگای کودکان

نکات احتیاطی و ایمنی در آموزش یوگای کودکان:

همه ورزش‌ها حرکات سخت یا پرخطر دارند که ممکن است کودکان نتوانند آن‌ها ار انجام دهند و یا برایشان مشکل‌ساز شود. بنابراین بهتر است قبل از آموزش یوگای کودکان چند نکته مهم درباره این ورزش برای کودکتان بدانید تا ورزش ایمنی برایشان باشد. در ادامه چند نکته مهم برای کودکان نوپا را ذکر کرده‌ایم:

۱- قبل از انتخاب حرکت‌های آسانا به این توجه کنید که کودک شما می‌تواند آن را انجام دهد یا نه. سن، تجربه قبلی و توانایی‌های فرزندتان را در این مورد در نظر بگیرید.

۲- کودکان نوپا به طور طبیعی انعطاف پذیرتری بدنی بالایی دارند و می‌توانند حرکت‌های کششی آسانا در آموزش یوگای کودکان را به راحتی انجام دهند ولی توجه داشته باشید که این حرکات فراتر از توانایی کودک شما نباشد.

۳- در هنگام انجام حرکت‌های سخت به کودک نوپای خود فشار وارد نکنید. باید توانایی‌های بدن آن‌ها را درک کنید و بدانید که متوقف شدن در زمانی که آن ژست برای آن‌ها ناراحت کننده است، ضروری است.

۴- در آموزش یوگای کودکان، تمرین کوچولوی شما باید در یک سطح هموار روی تشک تمیز صورت بگیرد و  بهتر است از پوشیدن جوراب و کفش خودداری کنید و پابرهنه تمرین‌های یوگا را انجام دهید.

۵- اطمینان حاصل کنید که کلاه کوچک شما لباس راحتی پوشیده است ، چیزی که به راحتی می توانند در آن جا به جا کنند.

۶- مکانی که فرزندتان در آنجا تمرین می‌کند باید دمای مناسبی داشته باشد. توصیه می‌کنیم هیچ وقت در محیط‌های خیلی گرم یا سرد تمرین یوگا انجام ندهید.

۷- کودکان نوپا برخلاف بزرگسالان، فقط می‌توانند برای چند ثانیه ژست بگیرند. پس آن‌ها را مجبور نکنید که بیشتر از حد تحملشان ژست بگیرند.

۸- در آموزش یوگا برای کودکان باید حرکات آسانا را با آن‌ها تمرین کنید و به ابتدا حرکات را به آن‌ها به صورت عملی نشان دهید و سپس توضیحات کلامی را بگویید.

۹- قبل از انجام تمرینات مطمئن شوید که معده آن‌ها خالی است و یا غذای سبک خورده‌اند. در آموزش یوگای کودکان، هرگز با شکم پر تمرین نکنید.

۱۰- نظارت بر تمامی حرکات کودکتان در آموزش یوگا خیلی مهم است. هرگز دز هنگام تمرین از کودکان چشم برندارید و بر تمامی حرکت‌هایشان نظارت داشته باشید.

۱۱- برای یادگیری حرکت‌ها عجله نکنید و به آرامی پیش ببرید. مهم‌ترین فاکتور موثر بودن این ورزش، ثابت قدم بودن در تمرینات یوگا است.

آموزش حرکات یوگا برای کودکان:

ژست درخت در آموزش یوگای کودکان

۱. ژست درخت یا Vrikshasana

یکی از ابتدایی‌ترین حرکات یوگا، ژست درخت است. در این حرکت کودک شما باید مانند یک درخت بایستد و بتواند تعادل خود را حفظ کند.

چگونه این ژست را اجرا کنیم؟

ابتدا از کودک نوپای خود بخواهید تا در حالت ایستاده قرار بگیرد و سپس دستانش را در هر دو طرف قرار دهد و به آرامی نفس عمیق بکشد.

با هر بازدم، سنگینی وزن خود را به سمت پای چپ خود تغییر دهد و مچ پای راستش را به سمت بالا بکشد تا کف پای راست روی قسمت داخلی ران خود یا زیر زانو سمت چپ قرار بگیرد. این که پای کودکتان زیر زانو یا بالاتر قرار بگیرد بستگی به راحتی و انعطاف او دارد.

برای اینکه در اجرای حرکت به فرزندتان کمک کنید می‌توانید با دستتان آن را نگهدارید و پس از این که حالت بدنی او ثابت شد دستانتان را رها کنید. بعد از رها کردن دست‌ها، از او بخواهید تا دستان خود را بالای سر قرار دهد و پس از چند ثانیه به حالت اولیه برگردد.

مزایای انجام این ژست:

 1. یک حرکت کششی برای عضلات پشت، بازوها، شانه‌ها و ستون فقرات است.
 2. باعث بهبود تعادل و تمرکز می‌شود.

ژست کبری در آموزش یوگای کودکان

۲ . ژست کبرا یا BhujangasanaSave

در آموزش یوگای کودکان، با این حرکت ساده می‌توانید به کودک خود کمک کنید، تا انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد و همچنین روحیه خود را بالا ببرد.

چگونه این ژست را اجرا کنیم؟

در انجام این ژست کودک خود را روی شکم قرار دهید تا به صورت صاف دراز بکشد. کف دست‌ها را نزدیک شانه‌ها قرار دهید. از کودک خود بخواهید تا به آرامی کف دست‌ها را به زمین فشار دهد و سر و شانه‌ها را بلند کند.

در این ژست سعی کنید حداقل نیمی از سینه از زمین فاصله بگیرد. در اجرای این حرکت بر اساس راحتی فرزندتان ، آرنج‌ها می‌تواند صاف یا خم باشد. حداقل این حرکت را برای چند دقیقه انجام دهید.

مزایای انجام این ژست:

 1. باعث رفع خستگی بعد از تمرین طولانی می‌شود.
 2. یک حرکت کششی برای عضلات شکم، باسن، سینه و شانه‌ها است.
 3. باعث تقویت ستون فقرات می‌شود.
 4. باعث تحریک اندام‌های شکمی می‌شود.

ژست کودک خوشحال در آموزش یوگای کودکان

۳. ژست کودک خوشحال یا Ananda Balasana Save

وقتی از آموزش یوگا برای کودکان نوپا صحبت می‌کنید، نمی‌توانید این حرکت مهم را نادیده بگیرید. تمامی کسانی که یوگا کار می‌کنند، این حالت یوگا را بخاطر آرام شدن ذهن و بدن دوست دارند. پس در آموزش‌های خود از این حرکت غافل نشوید.

چگونه این ژست را اجرا کنیم؟

کودک نوپای خود را روی تشک یوگا و به پشت بخوابانید. سپس از آن‌ها بخواهید تا زانوهای خود را به قفسه سینه نزدیک کنند و پاهای خود را بغل کنند. حالا زمان آن است که آن‌ها انگشتان پاهای خود را بگیرند و پاها را به آرامی دراز کنند. در این حرکت زانوهای بچه‌ها به راحتی می‌تواند خم یا صاف باشد و آن‌ها می‌توانند به آرامی تکان بخورند یا بی حرکت بمانند.

مزایای اجرا این ژست:

 1. درد ناحیه کمر را کاهش می‌دهد.
 2. باعث ریلکس شدن عضلات کشاله ران، باسن می‌شود.
 3. باعث کاهش و بهبود اضطراب، استرس و خستگی می‌شود.
 4. باعث کشش عضلات همسترینگ می‌شود

ژست سگ رو به پایین در آموزش یوگای کودکان

۴. سگ رو به پایین یا AdhoMukhaSvanasana

می‌توان گفت یکی از پرطرفدارترین حرکت‌های آساناهای یوگا، حرکت سگ رو به پایین است . این حرکت یکی از ژست‌های اصلی ورزش یوگا است و فواید بسیار زیادی برای کودکان و بزرگسالان دارد.

چگونه این ژست را اجرا کنیم؟

در آموزش این ژست برای کودکان ابتدا از کودک خود بخواهید چهار دست باشد و زانوها را زیر لگن و کف دستش را زیر شانه‌ها قرار دهد. سپس کودک باید زانوان خود را از زمین جدا کند و کف دست خود را به زمین فشار دهد. با بالا بردن باسن تا جایی که می‌تواند، بدن کودک شکل “V” معکوس ایجاد می‌کند و به این صورت حرکت را به طور کامل انجام می‌دهد.

در انجام این ژست معمولا زانوها باید صاف باشند، اما در آموزش یوگای کودکان نوپا، آن‌ها می‌توانند زانوهایشان را خم کنند و به این بستگی دارد که چقدر احساس راحتی بکنند. کودکان حتی می‌توانند بسته به راحتی خود پاهای خود را باز یا بسته کنند.

مزایای اجرا این ژست:

 1. این حرکت باعث تقویت استخوان‌ها، بازوها، کمر و پا می‌شود.
 2. جریان خون رسانی به بدن و مغز را بهبود می‌بخشد.
 3. باعث بازگردانی انرژی از دست رفته می‌شود.
[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

زمان مناسب تغذیه، قبل از ورزش یا بعد از آن؟

[/box]

ژست جسد در آموزش یوگای کودکان

۵. ژست جسد یا Savasana Save

این حرکت یکی از ژست‌های آسانای یوگا است که در ابتدا ساده به نظر می‌رسد اما در آموزش یوگای کودکان برای اجرا این حرکت به صبر نیاز دارند.

چگونه این ژست را اجرا کنیم؟

در اجرای این ژست ابتدا از کوچولوی خود بخواهید به پشت روی تشک یوگا دراز بکشد و چشمانش را ببندد. پاها و دست‌ها را در کنار بدن قرار دهد و کف دست‌ها را بالا ببرد.  در تمرین این حرکت تنفس طبیعی مهم خیلی مهم است.

این بهترین ژست آسانای یوگای آرامش بخش، برای همه افراد است. پیشنهاد می‌شود در آموزش یوگا برای کودکان، این ژست در پایان جلسه یوگا تمرین شود.

مزایای اجرا این ژست:

 1. باعث بهبود بخشیدن به حافظه، تمرکز و بهره وری ذهنی می‌شود
 2. باعث رفع عادات بی‌خوابی و خستگی ناشی از استرس می‌شود.
 3. باعث کاهش فشار خون و تنش عضلات می‌شود.
 4. باعث تحریک گردش خون می‌شود
 5. باعث ریلکس شدن بدن و شل شدن عضلات می‌شود.

ژست کودک در آموزش یوگای کودکان

۶. ژست کودک یا Balasana Save

در آموزش یوگای کودکان این حرکت برای استراحت کودکان بسیار مناسب است.

چگونه این ژست را اجرا کنیم؟

برای اجرای این حرکت کافی است کوچولوها زانوها را به اندازه عرض ران قرار دهند و روی زمین زانو بزنند و سپس روی پاشنه‌ها بنشینند. از آن‌ها بخواهید سرشان را پایین آورده و به آرامی روی زمین قرار دهند و دست ها را دراز کنند یا کنار سر قرار دهند.

مزایای اجرای این ژست:

 1. خستگی بعد انجام حرکات سخت را برطرف می‌کند.
 2. باعث کاهش اضطراب و استرس می‌شود.
 3. باعث آرام شدن ذهن و بدن می‌شود.
 4. باعت تحریک هضم و دفع می‌شود.
 5. باعث تسکین درد کمر می‌شود.

ژست صندلی در آموزش یوگای کودکان

۷. ژست صندلی یا Utkatasana Save

با شنیدن نام این حرکت، شاید تصور کنید که این ژست نشستن روی صندلی آسان است. اما در حقیقت در این ژست معمولا از صندلی استفاده نمی‌کنند و بنابراین نشستن روی یک صندلی خیالی کاملا دشوار است.

چگونه این ژست را اجرا کنیم؟

از کوچولوی خود بخواهید که صاف بایستید و پاها را کمی از هم باز کند. سپس دستان خود را به رو به رو دراز کند. حرکت بعدی در اجرای این ژست این است که کوچولوی شما نفس خود را بیرون دهد و به آرامی زانوها را به جلو خم کند. سپس لگن را به عقب فشار دهد به صورتی که گویا روی صندلی نشسته است. حالا وقت این است که بازوها را به آرامی به روی سر ببرد.

در آموزش یوگای کودکان، در موقع اجرا این حرکت فقط باید مطمئن شوید که زانوهای کودک به قدری خم نشود که از انگشتان پا جلوتر برود. بعد از چند دقیقه به آرامی به حالت ایستاده برگردانید.

مزایای اجرای این ژست:

 1. به بهبود تعادل کمک می‌کند
 2. باعث تقویت تنه و کمر می‌شود.
 3. سیستم هضم و عملکرد قلب را تنظیم می‌کند.

ژست پروانه در آموزش یوگای کودکان

۸. ژست پروانه یا Badhakonasana

ممعمولا در آموزش یوگای کودکان قبل از اینکه به کودکان خود اجازه دهید تا پرواز کنند، ابتدا باید این ژست را یاد بگیرند. معمولا به گفته اساتید یوگا این تمرین می‌تواند کوچولوی شما را برای تمرینات پیشرفته‌تر آماده کند.

چگونه این ژست را اجرا کنیم؟

کوچولوی شما باید با پاهای کاملا دراز شده روی زمین بنشیند. سپس باید پاهایش را طوری جمع کند که کف پاها به هم متصل شوند. همچنین می‌توانند برای اجرای راحت‌تر این ژست از دستان خود کمک بگیرند و کف پاهای خود را به هم برسانند. بعد از این کار مرحله نسبتا سخت این حرکت این است که آن‌ها باید زانوهای خود را بالا و پایین ببرند و مرتبا دست بزنند.

مزایای اجرای این ژست:

 1. باعث کشیده شدن و تمرین عضلات زانو، کشاله ران و قسمت داخلی ران می‌شود.
 2. باعث افزایش انعطاف پذیری بدن می‌شود.
 3. خستگی بعد از تمرین را از بین می‌برد.
 4. باعث تسهیل و تنظیم حرکات روده می‌شود.

ژست قایق در آموزش یوگای کودکان

۹. ژست قایق یا Navasana Save

در آموزش یوگای کودکان آنچه مهم است سرگرم شدن بچه‌ها است ولی باید به این نکته توجه کرد که بهتر است تمرین‌های یوگا به صورت روزانه انجام بگیرد و بین جلسات تمرینی وقفه ایجاد نشود تا این ورزش بتواند علاوه بر سرگرمی به سلامت جسم و روان کوچولوها کمک کند.

چگونه این ژست را اجرا کنیم؟

برای اجرای این حرکت ابتدا از کوچولوی خود بخواهید تا روی پشت خود، روی تشک یوگا دراز بکشد و پاهایش را به اندازه مفصل ران باز کند و دستانش را در کنار هم قرار دهد.

سپس از او بخواهید تا همزمان سینه و پاهای خود را از زمین بلند کند. کودک شما باید این عمل را تا وقتی که بدن او به شکل “V” دربیاید انجام دهد. البته وقتی که برای اولین بار فرزندتان این ژست را انجام می‌دهد، از او انتظار نداشته باشید تا بتواند حرکت را بطور بی‌نقص اجرا کند چراکه انعطاف و آمادگی بدنی افراد متفاوت است و تنها با تمرین و تکرار می‌تواند حرکات تخصصی را اجرا کند.

پاهای بچه‌ها در انجام این ژست  باید صاف بوده و با زاویه ۴۵ درجه با زمین داشته باشد. در ابتدا اگر صاف نگه داشتن پاها برای بچه‌ها دشوار باشد، می‌توانند زانوهایشان را خم کنند. همچنین می‌توانند دست‌های خود را بالای سر خود نگه دارند و یا در مقابل سینه خود بکشند.

مزایای اجرای این ژست:

باعث تقویت عضلات بازو، ران، شانه‌ها و ستون فقرات می‌شود.
اجرا این ژست به هضم غذا کمک می‌کند
یکی از بهترین روش‌های ضد استرس است.

ژست هواپیما در آموزش یوگای کودکان

۱۰. ژست هواپیما یا Dekasana Save

این ژست مورد علاقه اکثر کودکان نوپایی است که به تازگی یوگا یاد می‌گیرند. اغلب کودکان دوست دارند به روی یک پا بایستند و سعی کنند تا تعادل خود را حفظ کنند. اجرای این ژست می‌تواند یک حرکت سرگرم کننده نیز برای آن‌ها باشد و به همین خاطر کوچولوها از آن خوششان می‌آید.

چگونه این ژست را اجرا کنیم؟

در آموزش یوگای کودکان برای اجرای ژست هواپیما ابتدا از کوچولوها می‌خواهند تا دست‌های خود را بر روی کمر خود قرار دهند. سپس به آرامی پای چپ خود را به عق ببرند و تمام وزن خود را به روی پای راست خود وارد کنند. در این صورت بدن کودک به جلو خم می‌شود.

در مرحله بعدی کوچولوها باید دست‌های خود را با زاویه ۴۵ درجه و یا مستقیم به جلو دراز کنند. سپس به آرامی به حالت نرمال برگردند و این حرکت را روی پای راست امتحان کنند.

مزایای اجرای این ژست:

 1. به تقویت عضلات پا، باسن، بازو و شانه کمک می‌کند.
 2. تمرکز و وضعیت سلامتی بدن را بهبود می‌بخشد.

ژست گربه در آموزش یوگای کودکان

۱۱. ژست گربه یا Marjaryasana Save

یکی از حرکت‌های ساده و سرگرم کننده در آموزش یوگای کودکان، ژست گربه است. این حرکت مزایای زیادی برای بدن کودک دارد و در عین حال اجرای آن سخت نیست.

چگونه این ژست را اجرا کنیم؟

ابتدا از کودک کوچک خود بخواهید تا کف دست‌ها و زانوهایش را روی زمین قرار دهد. بعد از اینکه چند دقیقه در این موقعیت قرار گرفت باید بدون اینکه زانو یا شانه خود را حرکت دهد ستون فقرات خود را به سمت بالا بکشد.

توجه داشته باشید که باید زانوها در امتداد لگن روی زمین قرار بگیرند و کف دست‌ها تیز در زیر شانه با مچ، آرنج و شانه‌ها در یک امتداد قرار داشته باشند.

در اجرای این حرکت سر به طور طبیعی به سمت پایین حرکت می‌کند تا فشاری به آن وارد نشود.

کوچولویتان باید این حرکت را چند بار و به مدت چند دقیقه در هربار تمرین انجام دهد تا تغییرات و اثر آن روی ستون فقرات در مدت زمان کمی قابل مشاهده باشد.

مزایای اجرای این ژست:

 1. باعث کشش عضلات تنه، پشت و گردن می‌شود.
 2. باعث فعال شدن استخوان دنبالچه می‌شود.
 3. خون‌رسانی به ستون فقرات را بهبود می‌بخشد.

ژست قورباغه در آموزش یوگای کودکان

۱۲. ژست قورباغه یا Mandukasana Save

اجرای حرکات آسانا در آموزش یوگای کودکان برخلاف تصور شما خیلی آسان است، چون کودکان نوپا به طور طبیعی در طور روز این حرکات را به طور ناخودآگاه انجام می‌دهند. اما اینکه کوچولوها طبق برنامه این حرکات را اجرا کنند باعث تاثیرگذاری بیشتر این ورزش بر سلامتی آن‌ها می‌شود.

چگونه این ژست را اجرا کنیم؟

برای اجرای این حرکت در آموزش یوگای کودکان، ابتدا از کوچولو بخواهید به حالت چهار دست و پا ژست بگیرد. توجه داشته باشید که زانوها باید به اندازه تقریبی عرض شانه قرار گرفته باشند و کف دست‌ها در زیر شانه، در امتداد شانه و آرنج باشد و همگی در یک خط قرار داشته باشند.

سپس از او بخواهید تا زانوها را کمی از هم دورتر کند. البته توجه کنید که نباید در اجرای این حرکت سخت بگیرید و راحتی فرزندتان را در اولویت اول قرار دهید. سپس از او بخواهید  تا پاهایش رار به پهلو قرار بدهد. به صورتی که  زانوها  با زاویه ۹۰ درجه خم شوند و پاهای آن‌ها به عقب کشیده شود.

از او بخواهید کف دست‌ها روی زمین قرار دهد و انگشتان دست را باز کند و دست‌هایش در امتداد شانه قرار گیرد. وقتی که کوچولوی شما به صورت کامل ژست را اجرا کرد، از او بخواهید تا به یک نقطه در بین ۲ دست خود تمرکز کند و به پایین نگاه کند. این کار تمرکز و دقت او ار بالا می‌برد.

مزایای اجرا این ژست:

 1. به هضم غذا کمک می‌کند.
 2. عضلات تحتانی را تقویت می‌کند.
 3. باعث کشش ستون فقرات، ران و باسن می‌شود.

نکات مهم در آموزش یوگا برای کودکان نوپا:

کودکان همیشه سرشار از انرژی هستند و ممکن است بیشتر به حرکت‌های پر جنب و جوش علاقه داشته باشند و در ابتدا دشوار باشد که آن‌ها را به انجام حرکات آسانا مجبور کنید. برای اینکه آموزش یوگای کودکان برایشان خوش‌آیند باشد از نکات زیر استفاده کنید و جلسه یوگا را برای فرزندتان آسان کنید.

۱. یوگا را برای کودکان سرگرم کننده کنید:

شما می‌توانید در هنگام آموزش حرکات یوگا، برای فرزندتان داستان بخوانید و حالت‌های بدنی را انجام دهید و از آن‌ها بخواهید آن‌ها را اجرا کنند.

نشان دادن فیلم و یا بازی کردن با کودکان در جلسات تمرین یوگا می‌تواند برای کودکان دلنشین باشد. به این ترتیب بچه‌ها می‌توانند یاد بگیرند و تمرین کنند و در کنار تمرین یک سرگرمی داشته باشند.

۲. از تفریحات و اسباب بازی‌ها استفاده کنید:

لوازم جانبی تفریحی بهترین روش برای جلب توجه کودکان در کلاس‌های یوگا است. شما می‌توانید از توپ گرفته تا اسباب بازی و زنگ و موارد دیگر استفاده کنید. استفاده از اسباب بازی در محیط ورزشی کودکان یک روش عالی برای علاقه مند کردن آن‌ها به آموزش یوگای کودکان است.

۳. سخت گیری‌ها را فراموش کنید:

هدف اصلی از آموزش یوگای کودکان این است که کودکان تحرک داشته باشند و به انجام روزمره تمرین‌ها عادت کنند.هدف آموزش یوگا برای کودکان، آماده کردن آن‌ها برای مسابقات نیست.

پس ساختارهای سخت گیرانه را فراموش کنید و آن‌ها را تحت فشار قرار ندهید. با این کار کودکان از ورزش کردن خود لذت می‌برند و به آرامش ذهنی می‌رسند.

۴. در آموزش یوگا برای کودکان صبور باشید:

هر کودکی اخلاقیات و روحیه متفاوتی دارد و شما نمی توانید انتظار داشته باشید که هر کودک به مدت چند دقیقه در هربار تنها حرکات یوگا انجام دهد. به کودکان اجازه دهید از حرکات یوگا لذت ببرند و ژست‌ها را انجام دهند صرف نظر از اینکه چقدر در آن حال می‌مانند. در آموزش یوگای کودکان آن‌ها را با افراد حرفه‌ای مقایسه نکنید.

پیشنهاد ما به شما این است که برای نتیجه بخش بودن تمرین‌ها و همچنین برای اینکه کوچولوها انرژی بالایی برای تمرین‌ها داشته باشند در زمان مناسبی تمرینات را شروع کنید.

۵. نگران اجرای بی نقض حرکات نباشید:

بهتر است در آموزش یوگا به کودکان نوپا اجازه بدهید بچه‌ها هرطور که راحت هستند و هر مدلی که می‌توانند حرکت‌های یوگا را اجرا کنند. نیازی نیست در حرکت‌های کودکان به دنبال کمال گرایی باشید چون با گذشت زمان بچه‌ها مهارت لازم در اجزای ژست‌ها را کسب می‌کنند و حرکات آن‌ها بهبود می یابند و می‌توانند حرکات بیشتری را اجرا کنند.

۶. ژست‌های یوگا را همراه با بچه‌ها انجام دهید:

در آموزش یوگای کودکان، برای اینکه به بچه‌ها در نحوه انجام حرکات کمک کنید باید مثل خودشان رفتار کنید. این رفتار برای تشویق آن‌ها به تمرین حرکت‌های آسانا بهترین راهکار است.

۷. برای کودکان کتاب‌های یوگا  تهیه کنید:

کتاب‌های یوگا کودکان برای کمک به آن‌ها چاپ شده‌اند. این کتاب‌ها به بچه‌ها کمک می‌کنند تا کودکان یوگا یاد بگیرند و درک عمیق‌تری نسبت به آن پیدا کنند. در آموزش یوگای کودکان، کتاب‌ها آن‌ها را ترغیب می‌کنند که بیشتر تمرین کنند و چیزهای جدیدی یاد بگیرند.

به انتهای مطلب آموزش یوگای کودکان رسیدیم. امیدواریم آموزش ژست‌های یوگا برای کودکان که در این مطلب خواندید به شما کمک کند. اگر کوچولو شما از سنین پایین ورزش یوگا را دنبال می‌کند، در قسمت دیدگاه‌ها از تجربیات هیجان انگیز خود برای ما بنویسید.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

در ادامه از گالری عکس نوشته‌های ورزشی دیدن کنید:

عکس‌های ورزشی و انگیزشی دخترانه

[/box]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.