چگونه متوجه سرطان شویم؟

چگونه متوجه سرطان شویم؟

تشخیص سرطان در مراحل اولیه اغلب بهترین شانس را برای درمان فراهم می‌کند. مطالعات انجام شده بر روی برخی از سرطان‌ها نشان می‌دهد که با تشخیص زودهنگام پزشکان می‌توانند جان افراد را نجات دهند. با توجه به زیاد شدن تعداد مبتلایان به بیماری سرطان و یا خانواده‌هایی که به ناگاه عزیزانشان را در مدت زمان کوتاه بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. چنین افرادی همواره با این پرسش مواجه هستند که چگونه متوجه سرطان شویم؟

علم پزشکی آن دسته از افرادی را که در خانواده خود یک یا دو مورد مبتلای به سرطان داشتند را جز مواردی می‌داند که باید همواره مورد چکاپ قرار گیرند. چنین افرادی باید سبک زندگی سالم و به دور از دخانیات و هوای آلوده داشته باشند.

از این موارد خاص که بگذریم در فضاهای مجازی و رسانه‌های اجتماعی بیشتر مواقع می بینیم افرادی را که در حال جنگ با این بیماری خطرناک هستند. بنابراین این چالش برای برخی به وجود می‌آید که چگونه قبل از آنکه سلول‌های سرطانی در همه جای بدن منتشر شود، بیماری را تشخیص دهیم و مسیر درمان را طی کنیم. پاسخ به این سوال را با بیان نشانه‌هایی که فرد را مشکوک به سرطان نشان می‌دهد، آغاز می‌کنیم. پس از آن هم مطلب چگونه متوجه سرطان شویم؟ را با بیان روش‌های پزشکی تشخیص سرطان ادامه می‌دهیم. مجله پزشکی سلول سبز با هدف افزایش آگاهی از بیماری سرطان، همواره به‌روز ترین اطلاعات در حوزه شناخت بیشتر این بیماری را در اختیار افراد قرار می‌دهد.

علائم و نشانه‌های سرطان

علائم و نشانه‌های سرطان

علائم و نشانه‌ها راه‌هایی هستند که بدن به شما اطلاع می‌دهد که امکان دارد به سرطان مبتلا شده باشد. البته نشانه‌های ابتلا در قسمت‌های مختلف بدن به شکل متفاوت بروز می‌کند. به طور کلی علائم زیر برای مدت طولانی می‌تواند نشانه‌های اولیه ابتلا به این بیماری خطرناک باشد.

 • کاهش وزن شدید و غیر طبیعی در مدت زمان کوتاه
 • کاهش اشتها
 • تب و خونریزی (به نحوی که برای دیگران نیز قابل مشاهده باشد)
 • دردهای مزمن که محل دقیق آن مشخص نیست
 • خستگی‌های طولانی مدت و بی دلیل
 • تغییرات پوستی
 • سرفه‌های مداوم
 • اسهال شدید

علائم و نشانه‌های سرطان بستگی به این دارد که سرطان کجاست، چقدر بزرگ است و چقدر بر اندام‌ها یا بافت‌های مجاور تأثیر گذاشته است. در صورت بروز علائم گفته شده در بالا به صورت مکرر و طولانی نشان می‌دهد که سلول‌های سرطانی بیشتر انرژی بدن را مصرف می‌کنند. یا سرطان می‌تواند موادی را آزاد کند که نحوه تولید انرژی بدن را تغییر دهد. سرطان همچنین می‌تواند باعث اختلال سیستم ایمنی بدن شود. در صورت گسترش سرطان (متاستاز)، علائم یا نشانه‌های غیر مستقیم در قسمت‌های مختلف بدن ظاهر می‌شود. علائم و نشانه‌های عمومی متاستاز شامل موارد زیر است:

 • تنگی تنفس
 • خونریزی در مقعد
 • درد در نواحی شکم، لگن و کمر

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره علائم و انواع سرطان بدانید، می‌توانید مقالات مفید مجله پزشکی سلول سبز را مطالعه کنید.

روش‌های تشخیص سرطان

روش‌های تشخیص سرطان:

در صورتی که فردی هر کدام از علائم را به طور غیر طبیعی داشته باشد، باید به پزشک مراجعه کند. معمولا پس از آن پزشک با تعدادی سوال از فرد به بیماری سرطان مشکوک باشد، ممکن است از یک یا چند روش برای تشخیص استفاده کند.

 • معاینه بدنی

پزشک ممکن است نواحی از بدن فرد را که نشان دهنده توده‌های سرطان باشد، معاینه کند. در طول معاینه فیزیکی امکان دارد به دنبال وجود ناهنجاری‌هایی در پوست یا بزرگ شدن برخی از اندام‌ها نیز باشد که می‌توانند نشان دهنده وجود سرطان باشند. به طور کلی معاینه فیزیکی یک روش روتین و معمولی برای تشخیص بیماری است. در این روش معمولا پزشک به دنبال علائم و نشانه‌های ظاهری که مشکوک به سرطان هستند را بررسی می‌کند.

 • تست‌های آزمایشگاهی

انجام آزمایش‌های خون و ادرار که به پزشک در تشخیص ناهنجاری‌های ناشی از سرطان کمک کند. به عنوان مثال در آزمایش خون معمولی (CBC) تعداد و انواع مختلف سلول‌های خونی مورد بررسی و اندازه‌گیری قرار می‌گیرد. اگر بیش از حد یا تعداد کمی از یک نوع سلول خونی یا سلول‌های غیر طبیعی در آزمایش خون یافت شود، پزشک فرد را مشکوک به سرطان تشخیص می‌دهد. به عنوان مثال سرطان خون ممکن است با این روش تشخیص داده شود. معمولا بیوسپی مغز استخوان به تشخیص سرطان خون کمک می‌کند.

آزمایش پروتئین خون (الکتروفورز) نیز یکی دیگر از روش‌های تست‌های آزمایشگاهی برای تشخیص سرطان است. در این آزمایش میزان پروتئین‌های موجود در خون مورد بررسی قرار می‌گیرد. ممکن است تعداد برخی پروتئین‌های غیر طبیعی سیستم ایمنی (ایمونوگلوبولین‌ها) خون افزایش یابد و پزشک را مشکوک کند.

 • تصویربرداری

تصویربرداری به پزشک اجازه می‌دهد تا استخوان‌ها و اندام‌های داخلی شما را به روش غیر تهاجمی بررسی کند. انواع آزمایشات تصویربرداری برای تشخیص سرطان شامل سیتی اسکن، اسکن استخوان، ام آر آی (MRI)، اسکن توموگرافی پوزیترون (PET)، سونوگرافی و اشعه ایکس است.

 • بیوسپی

پزشک نمونه‌ای از سلول‌ها را برای آزمایش در آزمایشگاه جمع‌آوری می‌کند. روش‌های مختلفی برای جمع آوری نمونه وجود دارد. اینکه کدام روش بیوپسی برای فرد مناسب است بستگی به نوع سرطان و محل آن دارد. در اغلب موارد، بیوپسی تنها راه تشخیص قطعی سرطان است. در مراکز پاتوبیولوژی پزشکان نمونه‌های سلول را زیر میکروسکوپ مشاهده می کنند. سلول‌های معمولی یکنواخت به نظر می‌رسند، با اندازه‌های مشابه و سازماندهی منظم. سلول‌های سرطانی منظم‌تر، با اندازه‌های متفاوت و بدون سازماندهی ظاهری هستند.

 • کلونوسکوپی و آندوسکوپی

پاسخ بعدی ما برای سوال چگونه متوجه سرطان شویم؟ انجام کلونوسکوپی و آندوسکوپی به تشخیص پزشک است. این روش نیز می‌تواند فرد و پزشک را متوجه وجود سلول‌های سرطانی در بخش‌های روده، دستگاه گوارش و معده کند. معمولا افرادی که با نشانه‌های درد شدید معده مواجه باشند، پزشک برای تشخیص از روش آندوسکوپی کمک می‌گیرد. دستگاه آندوسکوپ تصاویر با کیفیت از گلو، مری و معده فرد مشکوک در اختیار پزشک قرار می‌دهد. کلونوسکوپی نیز از روش‌های تشخیص سلول‌های سرطانی در بخش روده و روده بزرگ یا کلون است. معمولا سرطان‌های روده بزرگ با پولیپ شروع می‌شوند. حذف این پولیپ‌ها در طول کولونوسکوپی می تواند به طور کامل از این بیماری کشنده جلوگیری کند.

نتیجه‌گیری:

در این مطلب با روش‌ها و علایمی که می‌توانند نشان دهنده سرطان باشند، آشنا شدید. تجربه افراد متخصص در حوزه سرطان ثابت کرده که تشخیص به موقع سرطان می‌تواند جان افراد را نجات دهد. بنابراین به محض داشتن نشانه‌های مشکوک به پزشک مراجعه کنید. همچنین با گسترش دامنه اطلاعات خود درباره سرطان و آگاهی بیشتر با مطالعه مطالب مفید مجله پزشکی سلول سبز می‌توانید از بروز این بیماری جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.