بررسی فرش کاشان از زوایایی مختلف

قالی یا فرش کاشان قرن هاست که به صورت دست باف و ماشینی عرضه می شود و در دنیا طرفداران زیادی دارد. این فرش با سبک و نقشه های متفاوتی بافته می شود. طبق تحقیقات برخی از این نقشه ها و شیوه ها از دیگر نقاط ایران وارد سبک و سیاق فرش کاشان شده است. اما در کل این فرش به ۸ سبک بافته می شود که هر کدام تابلویی هنرمندانه را در مقابل چشم بینندگان به نمایش می گذارد.

قالی یا فرش کاشان قرن هاست که به صورت دست باف و ماشینی عرضه می شود و در دنیا طرفداران زیادی دارد.

این فرش با سبک و نقشه های متفاوتی بافته می شود. طبق تحقیقات برخی از این نقشه ها و شیوه ها از دیگر نقاط ایران وارد سبک و سیاق فرش کاشان شده است. اما در کل این فرش به ۸ سبک بافته می شود که هر کدام تابلویی هنرمندانه را در مقابل چشم بینندگان به نمایش می گذارد.

این سبک ها عبارتند از طرح ترج محراب یا لچک ترنج، طرح گلدانی درختی، طرح افشان، شکارگاه، طرح واگیره ای و محرابی همچنین تصویری که خود به سه دسته ی منظره ای، چهره ای و شمایلی تقسیم می شود و در انتها طرح محتشم که یکی از معروف ترین سبک های بافت کاشان است.

در دهه ی پنجاه خورشیدی و با ورود ماشین آلات مخصوص بافت فرش ماشینی به ایران بازار فرش پررونق تر شد. کارخانه های فرش بافی با استفاده از طرح و نقشه های قدیمی فرش هایی را با قیمت مناسب در دسترس خریداران فرش قرار دادند.

امروزه در بازارهای فرش شاهد طرح های مختلف فرش کاشان با شانه و تراکم و کیفیت های مختلف هستیم.

تقر یبا همه ی تولید کنندگان فرش در ایران تمایل دارند که از این متد های طراحی در فرش های خود استفاده کنند.

همان طور که می دانید فرش ها به عنوان زیرانداز جزو لاینفک خانه های ایرانی به شمار می روند و نقش مهمی در دکوراسیون داخلی ایفا می کنند. افسانه ای درباره ی پیدایش فرش وجود دارد که می گوید ایرانیان باستان برای زنده نگه داشتن بهار نقش گلهای آن را در زیراندازهای خود منعکس کردند تا همواره بهار را که نشان دهنده ی نور و روشنایی و پایان ظلمت و تاریکی زمستان است را با خود داشته باشند. ایرانیان از گذشته های بسیار دور از زیر اندازهای بافته شده مانند فرش و گلیم وغیره با طرح ها و رنگ های الهام گرفته از طبیعت استفاده می کرده اند.

فرش کاشان

تاریخچه فرش کلاسیک

تولد و بافت فرش کلاسیک به دوران صفویه بازمی گردد، این سبک در شهرهای مختلف ایران نظیر تبریز، کاشان، اصفهان وغیره رشد و توسعه یافت رواج این سبک بافندگی فرش باعث ارتقاء صنعت فرش در ایران شد تا جایی که در زمان فتحعلی شاه قاجار ایران یکی از صادر کنندگان فرش دستباف در دنیا شناخته شد.

می توان گفت فرش یکی از اولین محصولات صادراتی در ایران بوده است.

همان طور که می دانید فرش کلاسیک و به طور کلی فرش به عنوان زیرانداز شناخته شده و با توجه به اقلیم و شکل آب و هوایی مناطق مختلف جنس، رنگ و طرح و ضخامت آن ها متفاوت است. تفاوت فرش ها در نوع گره هایی است که در آن ها وجود دارد؛ گره ها به دو نوع فارسی و ترکی تقسیم می شوند.

فرشهای کلاسیک به دو شکل دستباف و ماشینی وجود دارد که می توانید از آن ها در دکوراسیون های کلاسیک بهره بگیرید.

فرش کلاسیک دستباف خاصیتی عجیب دارد حتما تا به حال ضرب المثل قالی کاشان را شنیده اید که هر چه پا بخورد زیباتر می شود. این یک حقیقت است فرش های دستباف کلاسیک در اثر پا خوردن و استفاده حالت زیباتری به خود می گیرند.

فرش های کلاسیک ماشینی در دسته خود از مرغوب ترین انواع فرش ماشینی به شمار می روند. تنوع فرش کلاسیک بسیار زیادبوده این تنوع می تواند در شانه و تراکم همچنین طرح و نقش نمود پیدا کند.

باید بدانید یکی از ویژگی های اصلی در فرش که باعث مرغوبیت و کیفیت آن است شانه و تراکم موجود در فرش است. لازم به ذکر است که بدانید شانه و تراکم در فرش های نوع کلاسیک بسیار زیاد بوده و این امر علاوه بر تنوع کیفیت بر تنوع قیمت نیز اثر گذاشته است.

فرش های ماشینی در حال حاضر عموما با شانه های ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ عرضه می شوند که قاعدتا تراکم آن ها ۳۶۰۰ است که معمولا این نمونه ها از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

فرش ماشینی کلاسیک نیز جزو این دسته از فرش ها است که با دقت و ظرافت خاصی با پیروی از طرح و نقشه های اصیل ایرانی بافته شده است. این فرش ها با تکنولوژی پیشرفته همه ی زوایا و طرح و نگاره های فرش ایرانی را منعکس می کنند.

اگر می خواهید یک دکوراسیون زیبا و بی نقص داشته باشید در انتخاب فرش نهایت دقت را به کار ببندید در صورتی که تصمیم دارید از دکوراسیون های سنتی با حال و هوای شرقی و ایرانی بهره بگیرید می توانید از گزینه ی کلاسیک در فرش استفاده کنید آرایش زنده ی رنگ ها، طرح و نقشه های گیرا باعث می شود دکوراسیون گرم و صمیمی داشته باشید.

فراموش نکنید که فرش تنها یک وسیله ساده برای تکمیل دکوراسیون نیست. فرش ها با فرهنگ و تمدن ایرانیان گره خورده و هر کدام از این نقوش حرفی دارند فرش نماینده ی زندگی ایرانی و تفکرات هنرمندان این خطه است که در قالب طرح و رنگ ها در جان تار وپود نشسته است.

در گذشته به علت محدودیت هایی که در بافت فرش های دستباف وجود داشت رنگ فرش ها محدود بود اما در حال حاضر رنگ فرش ها از تنوع بالایی برخوردار شده و افراد می توانند بر اساس سبک دکوراسیون خود از طرح ها و رنگ مختلف استفاده کنند و ساده تر بگوییم که قدرت انتخاب در رنگ فرش بسیار بالاتر از گذشته است.

خرید فرش

در گذشته برای خرید فرش و انتخاب نوع مناسب آن ساعت های طولانی و متمادی را باید صرف کرده و از نمایشگاه های مختلف دیدن می کردیم اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و پیدایش وسایل ارتباط جمعی خرید فرش بیش از پیش آسان است.

عرضه کنندگان فرش با ایجاد امکان بازدید از فرش ها در فضای مجازی این امکان را به خریداران داده اند تا با فراغ بال تصمیم بگیرند. شما می توانید در هر ساعت از شبانه روز در هر کجا که باشید با مشاهده عکس فرش های مورد نظرتان آن ها را از لحاظ قیمت، طرح، رنگ و سبک همچنین تراکم و شانه مقایسه کرده و پس از آن به خرید آن اقدام کنید. بهتر است عکس فرش از زوایایی مناسب و قابل تشخیص باشد همچنین قدرت بزرگنمایی نیز وجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.