بازار سرد برند رنو در روزهای پایانی سال

بازار سرد برند رنو

با توجه به اینکه دیگر رنو در بازار ایران به صورت مستقیم فعالیت جدی ندارد، خودروهای مختلف این شرکت شرایط متفاوتی را در بازار ایران تجربه می‌کنند.

کمپانی رنو سال‌ها است با تمام فراز و نشیب‌هایی که پیش روی خود داشته است، تلاش کرده تا محصولات متنوع و جذابی را روانه‌ی بازار ایران کند و بتواند از بازاری که طرفداران زیادی در آن دارد، بیشتری بهره‌برداری را داشته باشد. برخط نیوز در ادامه یادداشت بازار سرد برند رنو در روزهای پایانی سال به بررسی شرایط شرکت رنو در بازار ایران پرداخته است.

بازار سرد برند رنو

از مدل خاطره‌انگیزی چون رنو ۵ گرفته تا خودروی پرطرفداری چون تندر ۹۰ یا خودروی لوکسی چون تلیسمان، از جمله مدل‌هایی هستند که طی سال‌های حضور رنو در بازار خودروی ایران وارد کشور ما شده‌اند.

بسیاری از کمپانی‌های خودروساز، همیشه محصولات متنوعی در سبد خود دارند که بتوانند طیف وسیعی از خریداران را راضی کنند. از خودروهای اقتصادی و پرتیراژ گرفته تا خودروهای لوکس و سفارشی را می‌توان در بین مدل‌های مختلف کمپانی‌های تولیدکننده‌ی خودرو مشاهده کرد. شرکت رنو نیز از این قاعده مستثنی نیست.

بازار سرد برند رنو

با اینکه یک بار دیگر با توجه به تحریم‌های صورت گرفته علیه ایران، فعالیت مستقیم کمپانی رنو فرانسه در ایران تقریبا به صفر رسیده است، اما همچنان شاهد تردد و خرید و فروش خودروهای رنو در بازار داخلی هستیم. هنوز هم در بین محصولات این شرکت می‌توان مدل‌های پرطرفداری چون تندر ۹۰، ساندرو و مگان را مشاهده کرد.

با توجه به افزایش ناگهانی قیمت خودرو که در پی افزایش قیمت ارز، افزایش بهای مواد اولیه، افزایش هزینه‌های تولید، ناهمخوانی عرضه و تقاضا، کاهش تولید انواع خودرو، نبود نظارت کافی، اعمال تحریم‌های یک جانبه علیه ایران، خروج آمریکا از برجام و… اتفاق افتاد، بازار خودرو در روزهای پایانی سال به شدت متلاطم است.

افزایش قیمت خودروهای پرطرفدار و پرفروشی چون پراید، تندرو ۹۰ یا ساندرو به حدی بوده است که نه‌تنها صدای مردم، بلکه صدای تمام کارشناسان و حتی خود مسئولین را درآورده است. پرایدی که حالا در بازار ۴۵ میلیون تومان خریداری می‌شود، بی‌تردید با افت فروش به ویژه برای مدل‌های صفر روبه‌رو خواهد شد.

بازار سرد برند رنو

بازار خودروهای رنو نیز دست کمی از شرایط فعلی بازار خودرو ایران ندارد. اگر بخواهیم مدل‌های مختلف این شرکت در ایران را به دو قسمت تبدیل کنیم باید به مدل‌های وارداتی و تولید داخل اشاره کنیم. مدل‌های وارداتی رنو که تقریبا سرنوشت مشخصی دارند. با توجه به افزایش قیمت عجیب آنها، حالا کمتر کسی می‌تواند سراغ مدل‌هایی چون تلیسمان، کپچر و کولیوس برود و تنها قشر خاصی می‌توانند این خودروها را خریداری کنند.

اما در مورد خودروهای تولید داخل رنو مانند تند ۹۰، ساندرو، ساندرو استپ وی و مگان اوضاع کمی فرق می‌کند. تندر ۹۰ و ساندرو از همان بدو ورود با توجه به کیفیت بالا، امکانات خوب، قیمت مناسب و مصرف سوخت بهینه مورد توجه خریداران ایران بوده‌اند.

استپ وی نیز تا پیش از رسیدن به قیمت عجیب و غریب بالای ۱۰۰ میلیون تومانی خود، روزهای خوبی را تجربه می‌کرد و مگان نیز همیشه مشتریان و طرفداران پروپاقرصی داشت. اما این روزها و در شرایطی که به پایان سال نزدیک می‌شویم و با توجه به تعطیلات پیش رو که باید بازار خودرو حسابی داغ باشد، شرایط کاملا مبهم و دور از انتظار پیش می‌رود.

خودروهای رنو همواره جزو بهترین‌ها و پرفروش‌ترین‌های بازار بوده‌اند. اما حالا به نظر می‌رسد با توجه به قیمت‌های فعلی بازار تنها می‌توان به مدل‌های چون تندر ۹۰ و ساندرو امیدوار بود. با کمی جستجو در بازار می‌بینیم که همچنان مدل‌های صفر و کارکرده این دو خودرو خرید و فروش می‌شوند. البته ناگفته نماند که باتوجه به شرایط نابه‌سامان فعلی، تنها بازار خرید و فروش خودورهای دست دوم و کارکرده کمی رونق دارد، البته که با افزایش قیمت‌ها، قیمت خودروهای کارکرده نیز بالا رفته است.

با اینکه هنوز کارشناسان نیز نمی‌توانند پیش‌بینی دقیقی از آینده داشته باشند، اما گفته می‌شود دو خودروساز اصلی کشور یعنی ایران خودرو و سایپا قصد دارند در روزهای پایانی سال ثبت نام فوری خودروهای خود را با قیمت مناسب شروع کنند تا حداقل کمی بازار خودرو ایران از این وضعیت اسفناک خارج شود.

برای ثبت نام فوری خودرو شرایطی چون بررسی کدملی و کدپستی نیز در نظر گرفته شده است تا خریدار طی سه سال گذشته خودرویی تحویل نگرفته باشد. با این اوصاف به نظر می‌رسد خرید و فروش خودرو باتوجه به موقعیت خاص روزهای پایانی سالی و تعطیلات سال جدید حتی کم‌رنگ ولی ادامه خواهد داشت.

منبع: http://www.barkhatnews.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.