کامل‌ترین راهنمای تعمیر آبگرمکن

راهنمای تعمیر آبگرمکن

آبگرمکن، آب سرد را از محل تامین آب می‌گیرد و آب گرم را به کل منزل می‌رساند. هنگامی که متوجه خرابی و درست کار نکردن آبگرمکن خود شدید، ممکن است مشکل از قسمت‌های مختلف باشد. مثلا امکان دارد نیاز به تعویض المنت و یا ترموستات داشته باشد. حتی ممکن است متوجه نشتی آب از قسمت‌های مختلف آبگرمکن شده باشید. برای حل این مشکل بایستی شیر فلکه‌ی تنظیم کننده‌ی فشار را عوض کرد و قاعدتا بعد از رفع مشکل‌های موجود، آب گرم خواهید داشت.

راهنمای تعمیر آبگرمکن

تمیز کردن المنت‌ها در آبگرمکن‌های برقی:

برای این کار، ابتدا باید آبگرمکن خود را خاموش کنید. سوییچ‌های مربوط به آبگرمکن را بزنید تا از کار بیفتد. این عمل برای این است که حین تعمیر، دچار برق گرفتگی نشوید.

حالا نوبت این است که شیر فلکه‌ی آب را ببندید. با این کار دیگر آبی به درون مخزن آبگرمکن وارد نمی‌شود. این شیر معمولا بالای آبگرمکن قرار دارد. از آنجاییکه هنگام تعمیر، نباید آبی درون مخزن وجود داشته باشد، این مرحله از اهمیت بالایی برخورداری است.

اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید می‌توانید در قدم اول می‌توانید قیمت تعمیر آبگرمکن را در شهر خودتان بپرسید. مثلا اگر به دنبال تاسیساتی ها در تهران باشید می‌توانید سفارش تعمیر آبگرمکن ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

بعد از اینکه مطمئن شدید هیچ آبی به درون مخزن وارد نمی‌شود، باید آبی که از قبل درون مخزن بود نیز خالی گردد. شیر تخلیه‌ی آبگرمکن را پیدا کنید و یک شلنگ باغبانی به آن متصل کنید. انتهای دیگر شلنگ را نزدیک راه آب زیرزمین قرار دهید تا آب از این طریق، خارج شود. حالا شیر تخلیه را باز کنید تا آب از درون مخزن به شلنگ راه یابد و سپس از سمت دیگر شلنگ، خارج شود. اگر شیر به راحتی باز نشد، از یک پیچ گوشتی کمک بگیرید.

غالبا نزدیک آبگرمکن‌ها، یک راه آب وجود دارد. در ضمن حواستان باشد که آب خروجی از مخزن، ممکن است داغ باشد. توجه به این نکته بسیار ضروری است.

پنل دسترسی را باز کنید. در این پنل المنت‌ها وجود دارند. می‌توانید آن را نزدیک یا کنار قسمت انتهایی آبگرمکن، پیدا کنید. با استفاده از پیچ گوشتی این پنل را باز کنید و آن را کنار بگذارید.

المنت گرمایی آبگرمکن‌های برقی، معمولا در قسمت انتهایی پنل است و دارای دو پیچ و سیم‌های قرمز و مشکی است. پیچ‌ها را با پیچ گوشتی شل کنید و سیم‌ها را بیرون بکشید. با یک نوار چسب، علامت گذاری کنید که کدام سیم، به کدام پیچ مربوط میشد.

در مرحله‌ی بعد، المنت‌های گرمایی را خارج کنید. در این مرحله نیاز به پیچ گوشتی دارید. المنت‌ را بر خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا شل شود. سپس پیچ‌ها را خارج کنید و تا زمانی این عمل را ادامه دهید تا بتوانید به راحتی و با کمک دست، المنت را به طور کلی دربیاورید. نکته‌ی کلیدی در این مرحله این است که مخزن، کاملا خالی از آب باشد وگرنه باعث سوختگی شما می‌شود.

با استفاده از یک براش، المنت را تمیز کنید. با گذشت زمان، ممکن است رسوبات کلسیمی بر روی المنت بنشیند و باعث شود که المنت به خوبی و درستی کار نکند. المنت را بر روی یک سطح صاف قرار دهید و با کمک براش، آن را با دقت تمیز کنید. بعد از تمیز کردن یک سطح، المنت را بچرخانید و سطح دیگر آن را تمیز کنید. اگر نتوانستید المنت را به خوبی و درستی تمیز کنید، بایستی آن را با یک المنت نو، تعویض کنید.

حالا زمان این است که المنت تمیز را سر جای خود برگردانید. بعد از گذاشتن المنت سر جای خود، با کمک دست پیچ‌ها جا بیندازید. بعد از اینکه المنت با کمک دست تا حدودی سر جای خود فیکس شد، از پیچ گوشتی کمک بگیرید. بعد از آن سیم‌ها را در محل مناسب خود قرار دهید و با پیچ آن‌ها را ببندید. اگر المنت به درستی سر جای خود قرار نگرفت، می‌توانید از نوار تفلون نیز کمک بگیرید.

بعد از اتمام مرحله‌ی بعد، باید آبگرمکن را دوباره روشن کنید. سوییچ را بزنید تا اتصال برق برقرار شود. سپس شیر فلکه‌‌ی آب را باز کنید تا جریان آب نیز برقرار گردد. بعد از پر شدن مخزن از آب، آبگرمکن شروع به کار کرده و شما آب گرم خواهید داشت.

اگر هنوز هم آب گرم نداشتید، اتصالات و سیم‌ها را دوباره بررسی کنید. اگر سیم‌ها درست بودند، ممکن است مشکل از ترموستات باشد.

راهنمای تعمیر آبگرمکن

تعویض ترموستات در یک آبگرمکن برقی:

قبل از انجام هر کاری، لازم است که اتصال برق به آبگرمکن قطع شود. این مرحله باید انجام شود تا در ادامه‌ی کار، دچار برق گرفتگی نشوید.

پنل دسترسی را باز کنید. این پنل کنار و یا زیر مخزن قرار دارد. با استفاده از یک پیچ گوشتی درب پنل را باز کنید و آن را کنار بگذارید. در قسمت بالایی پنل و بالاتر از المنت، ترموستات قرار دارد. برخی از آبگرمکن‌ها دو پنل دسترسی دارند و هر پنل، ترموستات خودش را دارا می‌باشد.

ترموستات شبیه یک جعبه سیاه است که دو سیم سیاه به آن متصل شده‌اند. با استفاده از پیچ گوشتی، پیچ‌ها را شل کنید و سیم‌ها را آزاد کنید. بعد از آزاد کردن سیم‌ها، ان‌ها را با چسب مخصوص علامت گذاری کنید. اگر سیم در محل اشتباهی قرار بگیرد، آبگرمکن به خوبی کار نخواهد کرد.

ترموستات را از جای خود دربیاورید. حواستان باشد که بست‌های متصل به ترموستات آسیب نبیند. حالا وقت این است که ترموستات جدیدی را به جای ترموستات کارکرده در محل قرار دهید. دقت کنید که از مدل یکسانی استفاده کند تا آبگرمکن دچار مشکل نشود. ترموستات را در بست‌های مربوطه قرار دهید تا در جای خود فیکس شود. حتی اگر آبگرمکن دارای دو ترموستات بود، هر دو ترموستات را کاملا مشابه خریداری کنید.

مرحله‌ی بعد این است که سیم‌ها را به جای قبل خود بازگردانید. سیم‌ها را زیر پیچ‌های مربوط به خود قرار دهید و با پیچ گوشتی، پیچ‌ها را محکم کنید.

بعد از قرار دادن سیم‌ها،‌ نوبت تنظیم کردن ترموستات است. معمولا ترموستات با استفاده از پیچ یا صفحه‌ی عقربه‌دار تنظیم می‌شود. با استفاده از پیچ گوشتی، ترموستات را روی دمای ۴۹ درجه سانتی گراد تنظیم کنید. اگر ترموستات صفحه‌ی عقربه‌دار داشت، تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که صفحه را با دست بچرخانید تا به دمای ۴۹ درجه برسد. بعد از اینکه ترموستات خود را تنظیم کردید، حالا نوبت این است که آبگرمکن را دوباره روشن کنید.

روشن کردن شمعک آبگرمکن گازی:

پنل پایینی آبگرمکن را باز کنید. با استفاده از پیچ گوشتی، پنل را باز کنید و آن را کنار بگذارید. اگر شمعک خاموش شده بود و بوی گاز را حس کردید، سریعا با شرکت گاز تماس بگیرید زیرا نشتی گاز دارید. دقت کنید زمانی که گاز آبگرمکن، نشتی دارد، به هیچ وجه چیزی را روشن نکنید.

عقربه را بچرخانید تا روی پیلوت قرار بگیرد. بر روی صفحه عقربه‌دار، سه حالت روشن، خاموش و پیلوت قرار دارد. زمانی که عقربه روی روشن قرار دارد، شمعک را روشن نکنید.

تا جایی که ممکن است، دما را کاهش دهید. عقربه‌ی بزرگتر، دمای آبگرمکن را تنظیم می‌کند. عقربه را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا دما کم شود. کم کردن دما، باعث می‌شود که با اطمینان شمعک را روشن کنید.

عقربه را به سمت پایین فشار دهید تا یک صدای کلیک مانند بشنوید. سپس با استفاده از یک فندک، شمعک را روشن کنید، کماکان عقربه را به مدت سی ثانیه نگه دارید تا شمعک روشن شود. بعضی از آبگرمکن‌ها، خود دارای فندک هستند. اگر چنین بود، نیازی به استفاده فندک نیست.

بعد از روشن کردن شمعک، عقربه‌ی اصلی را روی روشن قرار دهید. با روشن شدن آبگرمکن، آب گرم در سراسر منزل جریان پیدا می‌کند.

دمای ترموستات را تنظیم کنید و آن را روی ۴۹ درجه‌ی سانتی گراد بگذارید.

تعویض ترموستات در آبگرمکن‌های گازی:

جریان گاز و آب ورودی به آبگرمکن را قطع کنید. شلنگ مربوط به گاز، دارای یک شیرفلکه است. با چرخاندن شیر، اتصال گاز به آبگرمکن را قطع کنید. به همین نحو و با چرخاندن شیر فلکه‌ی آب، از ورود آب به درون مخزن جلوگیری کنید. لازم به ذکر است که برای تعمیر آبگرمکن‌های گازی، نیازی به قطع برق نیست.

حالا زمان این است که آبگرمکن را خالی از آب کنید. برای انجام این مرحله، باید یک شلنگ باغبانی به دریچه‌ی تخلیه متصل کنید و انتهای دیگر شلنگ را در نزدیکی راه آب قرار دهید تا آب موجود در مخزن از آن خارج شود. دقت کنید که آب خروجی از مخزن، ممکن است داغ باشد و به شما آسیب برساند.

تقریبا سه یا چهار لوله، به انتهای ترموستات متصل است. با استفاده از یک آچار، به آرامی لوله‌ها را خارج کنید تا تغییر شکل ندهند.

با استفاده از یک آچار شلاقی، ترموستات قدیمی را خارج کنید. ترموستات را در دهانه‌ی آچار جا دهید، سپس اچار را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا ترموستات شل شود و بتوان آن را خارج کرد. دقت کنید که در این مرحله، مخزن کاملا از آب خالی باشد.

شیارهای موجود بر ترموستات جدید را با چهار یا پنج لایه نوار تفلون بپوشانید. ترموستات جدید را در محل ترموستات قبلی، قرار دهید. بعد از این ترموستات در محل جا خورد، آن را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا محکم شود. این مرحله را تا جایی پیش ببرید تا دیگر با دست نتوان آن را محکم‌تر کرد. حالا زمان استفاده از آچار است؛ با استفاده از آچار ترموستات را تا جای ممکن در جای خود فیکس کنید.

بعد از قرار گیری ترموستات جدید در جای خود، حالا وقت جادادن لوله‌هاست. لوله‌ها را در محل خود با استفاده از آچار فیکس کنید.

مرحله‌ی پایانی این است که شیر فلکه‌های گاز و آب را باز کنید و ترموستات را تنظیم کنید. بعد از تنظیم کردن ترموستات در دمای ۴۹ درجه‌ی سانتی گراد، آبگرمکن شروع به گرم کردن آب می‌کند.

تعمیر شیر فلکه‌ی تنظیم فشار:

جریان آب ورودی به مخزن را قطع کنید. شیر فلکه‌ی مربوطه را بچرخانید تا آب به درون مخزن وارد نشود. سپس بایستی که مخزن را از آب خالی کنید. برای این کار یک شلنگ را به  شیر تخلیه متصل کنید و سر دیگر شلنگ را نزدیک راه آب قرار دهید. با باز کردن شیر، آب از درون مخزن خارج می‌شود و از طریق شلنگ، به بیرون مخزن هدایت می‌گردد.

این شیر فلکه‌ی تنظیم فشار، در قسمت بالایی آبگرمکن، وجود دارد. این شیر به یک لوله متصل است، با استفاده از یک آچار، لوله را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا از محل جدا شود. لوله را کنار بگذارید تا به شیر فلکه‌ی جدید متصل کنید.

با استفاده از آچار مخصوص، شیرفلکه را از آبگرمکن جدا کنید. بعد از جدا کردن شیر، ممکن است بخار آب از آن خارج شود، پس در هنگام کار از دستکش استفاده کنید تا آسیب نبینید.

چهار تا پنج دور نوار تفلون به دور شیر جدید بپیچید تا از بروز هرگونه نشتی، جلوگیری کرده باشید. با استفاده از دست، شیر جدید را در محل قرار دهید و آن را بچرخانید تا محکم شود. سپس از یک آچار کمک بگیرید. دقت کنید که شیر را به صورت افقی متصل کرده باشید. حالا وقت این است که لوله‌ی مربوطه را به آن وصل کنید. لوله را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا کاملا به شیر وصل شود. بعد از اتصال شیر، در محل اتصال از نوار تفلون استفاده کنید.

بعد از اتصال لوله به شیر، فلکه‌ی آب را باز کنید تا آب به درون مخزن جریان یابد. یک شیر آب را باز کنید، در این جا هیچ آبی از شیر به سینک وارد نمی‌شود. حالا شیر تنظیم کننده‌ی فشار را باز کنید. بعد از باز کردن این شیر، مقداری آب از لوله‌ی متصل به آن خارج می‌شود. بعد از اینکه آب از لوله جریان یافت، شیرفلکه را ببندید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.