آشنایی با رایج‌ترین آفات گیاهان آپارتمانی

آشنایی با آفات گیاهان آپارتمانی

زمانی که نور خورشید، رطوبت و دمای گیاه مناسب باشد می‌تواند در محیط خانه رشد نماید. این شرایط آن‌ها را در معرض آفت‌های خانگی قرار می‌دهد. آفت‌ها در داخل خانه شکارچی نداشته و به سرعت تکثیر می‌شود. منتظر نشوید تا گیاه تان نابود شود. به طور مرتب گیاه خود را بررسی کرده و مراقب باشید به آفت دچار نشود. مقابله سریع با آفت‌ها از تکثیر آن‌ها پیشگیری می‌کند.

در ادامه شما را با برخی از آفتات گیاهان آپارتمانی آشنا خواهیم کرد. همراه ما باشید.

آفات گیاهان آپارتمانی

شته

شته:

شته‌ها حشرات ریز سبز، سفید یا سیاه رنگ هستند که روی گیاه دیده می‌شوند. آن‌ها با مکیدن ساقه و برگ‌ها گیاه را ضعیف می‌کنند. شته‌ها بدن نرمی داشته و با فشار آب یا اسپری مایع شوینده از بین می‌روند با این حال مقاوم بوده و باید در از بین بردن آن‌ها جدی باشید.

هیره

هیره:

هیره و هیره سیکلامن از آفت‌های نادر هستند و با این حال می‌توانند به گیاه آسیب جدی وارد کنند. آنقدر کوچک هستند که نمی‌توان با چشم آن‌ها را دید، با این حال اگر نوک گیاه کج یا پلاسیده شد به این آفت دچار است. این آفت بیشتر در گیاهان بنفشه آفریقایی، بگونیا، نگون سار و گیاهان گرمسیری دیده می‌شود. در برخی موارد با کمک آفت کش، حشره کش و روغن‌های مخصوص و اسپری کردن آن‌ها می‌توان این آفت را از بین برد. بهتر است از شر گیاه آلوده خلاص شوید تا آفت‌ها سرایت نکنند.

مگس قارچ

مگس قارچ:

مگس قارچ مگس کوچکی است که به دور گیاهان آپارتمانی چرخیده و اگر بخواهید آن را به دام بیندازید در ارتفاع بالا پرواز می‌کند. مگس بالغ آسیب چندانی ایجاد نمی‌کند اما لاروهای آن از ریشه و قارچ‌های داخل خاک تغذیه می‌کنند. آن‌ها خاک تر را ترجیح داده و در صورت وجود جوانه دردسرسازتر هستند، تا وجود گیاه. با تله‌های چسبی می‌توانید نوع بالغ آن را به دام بیندازید. بگذارید تا چند روز خاک خشک شود و تخم و لاروهای موجود را از بین ببرید.

کرم برگ

کرم برگ:

خطوط زرد رنگ موجود در برگ‌ها نشانه وجود کرم برگ است. این آفت در حقیقت در فضای بیرون وجود دارد اما می‌تواند به همراه گیاه به داخل بیاید. کرم برگ لارو مگس‌های کوچک سیاه رنگ است. مگس‌ها در برگ تخم گذاشته و لارو از برگ تغذیه می‌کند تا بزرگ شود.

در اغلب موارد آسیب ظاهری است. وجود این آفت در سبزیجات می‌تواند به آن‌ها آسیب برساند، اما در گیاهان خانگی چندان جدی نیست. می‌توانید با تله چسبی آبی آن‌ها را به دام انداخته یا برگ‌های زرد را کنده و اجازه دهید برگ‌های جدید رشد کنند. آفت کش‌های مختلفی این آفت را از بین می‌برند، مانند Spinosad، اما برای فضای داخل مناسب نیستند.

شپشک آردی

شپشک آردی:

شپشک آردی شبیه گلوله های کوچک پنبه است که به ساقه گیاه می‌چسبد، اما ممکن است نزدیک ریشه هم دیده شود. این آفت ریشه گیاه را مکیده و از آن تغذیه می‌کند. گیاهان مبتلا به این آفت ممکن است خشک به نظر برسند، حتی اگر به آن‌ها آب بدهید. رهایی از دست این آفت مشکل است. اگر زود آن را کشف کنید، می‌توانید ساقه آلوده را ببرید. همچنین می‌توانید با پنبه آغشته به الکل آن قسمت را تمیز کنید. اگر شدت آلودگی زیاد است، بهتر است از شر گیاه خلاص شوید. زیرا ممکن است آفت تکثیر شود.

زره پوش

زره پوش:

زره پوش‌ها حشرات کوچکی هستند که به ریشه گیاه چسبیده و خود را در زره‌های بیضی شکل پنهان می‌کنند. آن‌ها هم مانند شپشک آردی از گیاه تغذیه کرده و آن را ضعیف می‌کنند. رهایی از شر آلودگی به زره پوش آسان نیست. آفت کش‌ها نمی‌توانند از زره آن عبور کنند. مگر اینکه بتوانید با ناخن یا برس کوچک زره آن‌ها را بکنید. زره پوش‌های کوچک معمولا زره مقاومی ندارند و در این زمان می‌توانید با آفت کش از شر آن‌ها خلاص شوید. با این حال آفت کش بر حشره بالغ تاثیر چندانی ندارد.

کنه تارعنکبوتی

کنه تارعنکبوتی:

کنه تار عنکبوتی در قسمت‌های داخلی و در گیاهان گوشتی تار به جا می‌گذارد. این آفت‌ها به اندازه یک سر سوزن هستند و با مکیدن آب گیاه به آن آسیب می‌رسانند. برگ‌ها زرد می‌شوند. با بدترین شدن سرایت، برگ‌ها کاملا زرد شده و می‌افتند. برای رهایی از شر کنه‌ها با یک اسپری آفت کش کل گیاه را اسپری کنید. بر اساس دستورالعمل بطری از آن استفاده کنید.

دم فنری

دم فنری:

دم فنری‌ها آفت‌های کوچک حشره مانندی هستند که تا چند سانتی متر می‌پرند. احتمالا نمی‌توانید متوجه آن‌ها شوید، مگر اینکه تعدادشان زیاد باشد. آن‌ها به صورت دسته ای وجود داشته و با هم می‌پرند و فضای ابرمانند پدید می‌آورند. آن‌ها نقاط مرطوب مانند خاک مرطوب گلدان را دوست دارند. با اینکه از ریشه تغذیه می‌کنند اما وقتی در خاک باشند به گیاه آسیب نمی‌رسانند. با این حال اگر خاک خشک شود، می‌توانید مکان‌های مرطوب دیگر مانند زیرزمین یا حمام را پیدا کند. می‌توانید از خاک دیاتومه یا جاروبرقی استفاده کنید.

ریشک بال

ریشک بال:

این حشرات کوچک (با اندازه نیم میلی متر) می‌توانند به گیاه صدمه زیادی برسانند. آن‌ها به صورت گروهی از برگ، گل و حتی میوه گیاه تغذیه می‌کنند. در کنار ضعیف کردن گیاه و ممانعت از رشد آن، بیماری گیاه را نیز تکثیر می‌کنند. از آنجایی که در داخل خانه شکارچی طبیعی وجود ندارد، می‌توانید از آفت کش و حشره کش استفاده کنید. تمام قسمت‌های برگ را با اسپری بپوشانید.

مگس سفید

مگس سفید:

این مگس‌های سفید کوچک در داخل برگ‌ها پنهان شده و در صورت تهدید شدن پرواز می‌کنند. آن‌ها از برگ و ساقه تغذیه می‌کنند، گیاه را ضعیف کرده و آن را زرد می‌کنند. این حشرات به سرعت تکثیر شده و بنابراین کنترل پیش از موعد آن در پاکسازی شان موثر است. می‌توانید با تله چسبی آن‌ها را گرفته و با اسپری کردن آفت کش یا روغن آن‌ها را کنترل نمایید. اسپری باید با حشره تماس داشته باشد تا تاثیر بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.