نکته‌هایی برای تمیزکاری بهاره : چگونه خانه‌ام را برق بیندازم

نکته هایی برای تمیزکاری بهاره

ممکن است مدت زیادی باشد که در قرنطینه به سر می بریم، اما بهار در حال نزدیک شدن است و خورشید درخشان است، بنابراین فرصت مناسبی است که باید از آن نهایت استفاده را ببرید و یک تمیزکاری عمیق انجام دهید.

“رزی کلرک” مدیر تعلیم “میلی” نکات مهمی که به تمیزکاری خانه و ساخت محیطی سالم برای خانواده کمک میکند و توصیه های برای تمیزکاری مکان های بزرگ را با ما در میان گذاشته است. البته چون امروزه با پیشرفت تکنولوژی روبرو شده ایم و بسیاری از سفارش ها و خدمات را می توانیم آنلاین ثبت و دریافت کنیم میتوان برای گرفتن خانه تکانی نیز از بازارهای آنلاینی مثل سنجاق استفاده کرد.

اگر شما به هر دلیلی فرصت نمی کنید که خودتان کارهای نظافتی منزل یا محل کارتان را انجام بدهید کافیست که به وب سایت یا اپلیکیشن سنجاق مراجعه کرده و سپس سفارش نظافت منزل خود را ثبت کنید و از هزینه نیروهای خدماتی در شرکت نظافتی مطلع شوید. برای ثبت سفارش نظافت منزل کافی است به چند سوال ساده پاسخ دهید.

به خواندن ادامه دهید و به دقت همه جا از فر گرفته تا ماشین لباسشویی و پرده هایتان را به خوبی تمیز کنید.

ابتدا مرتب کردن : هر چیز را در جایش قرار دهید

قبل از آن که بتوانید تمیزکاری را شروع کنید، باید همه جا را مرتب کنید. صرف کردن این همه وقت در خانه باعث می شود متوجه شوید وسیله های زیادی در خانه تان سرگردان هستند و فقط خاک را به خود جذب می نمایند. روی یک اتاق تمرکز کنید و به طور سیستماتیک کار را انجام دهید؛ تصمیم بگیرید آیا همه چیزهایی که دارید به درد بخور هستند یا خیر. در صورت نیاز با مشاور حرفه ای “ماری کوندو” صحبت کنید.

وقتی سطوح،قفسه ها و کف اتاق را مرتب کردید تنها وسیله های زیبا و مورد نیاز را در دست نگه دارید. بهترین راه برای از بین بردن گرد و خاک جاروبرقی کشیدن است، این کار از بازگشت سریع گرد و خاک جلوگیری می کند.

برای کارتان از ابزار مناسب استفاده کنید

برای انجام یک تمیزکاری کامل، باید تمام درز و شکاف ها را بررسی کنید و به مکان هایی که در یک تمیزکاری هفتگی از قلم می افتد بپردازید. اینجاست که ابزارهای جارو به درد بخور می شوند، بنابراین آن ها را دست نخورده روی طاقچه نگذارید. یک فرچه برای تمام سطوح مناسب نیست، پس وقت بگذارید و از لوازم درست در جایگاه درست استفاده کنید و گردگیری لوازم را به آرامی انجام دهید.

این ابزار به شما کمک می کنند اطراف مبلمان و دیگر وسیله ها و همچنین داخل کابینت ها و کشوها را تمیز کنید. ابزار انعطاف پذیر کمک می کنند پشت رادیاتورها و وسیله های سنگین را به راحتی گردگیری کنید.

کابینت های آشپزخانه تان را خالی کنید

آشپزخانه همیشه شلوغ ترین و پرکارترین بخش خانه است، بنابراین زمان زیادی را برای تمیز کردن آن قرار دهید. تمام کابینت ها را خالی کنید، وسیله های تاریخ گذشته خصوصا ثوطی ها، بسته ها و گیاهان خشک شده و ادویه های مانده را دور بریزید.

قبل از اینکه اسپری آنتی باکتریال و پاک کننده را اعمال کنید از شر خرده ها و گرده ها خلاص شوید. سپس، تنها وسیله هایی که قابل استفاده هستند را داخل آن قرار دهید.

چگونه وسیله های خود را تمیز کنیم؟

امروزه موارد استفاده یخچال ها و فریزرها، فرها، قالب ها، مایکروویوها و ماشین های ظرفشویی و لباسشویی  بسیار زیاد شده است، پس تمیزکاری آن ها را فراموش نکنید.

نکته هایی برای تمیزکاری بهاره

یخچال و فریزر

قبل از این که شروع کنید، محتویات یخچال و فریزر را خالی کنید و تاریخ مصرف وسیله ها را بررسی کرده و قوطی های آسیب دیده را از آنها خارج کنید. وسیله های تاریخ گذشته را دور بریزید و در هنگام قرار دادن خوراکی ها، خوراکی های جدید را در قسمت عقبی و قدیمی تر ها را در قسمت جلویی قرار دهید تا زودتر تمام شوند.

تما غذاها را از یخچال خارج کنید و روی آنها بسته های یخ یا جعبه های سرد قرار دهید تا فرآورده های گوشتی تازه باقی بمانند. قفسه ها، کناره های درب و کشوی سبزیجات را خالی کرده و آن ها را با آب گرم حاوی صابون بشویید. برای از بین بردن باقی مانده غذاها از اسپری آنتی باکتریال یا پارچه مرطوب استفاده کنید. ممکن است خرده های انباشته شده را در پشت یخچال مشاهده کنید که می توانید با استفاده از برس و آب گرم حاوی صابون آن را تمیز نمایید. رطوبت باقی مانده در کشوها، قفسه ها و دیگر بخش ها را با پارچه تمیز خشک کنید و سپس آن ها را در جای خود قرار دهید.

کشوهای فریزر را دانه دانه تمیز کنید. تمام کشوها را خالی نکنید. اگر تمیزکاری خود را به سرعت انجام می دهید می توانید دوباره وسیله ها را در یخچال قرار دهید. قبل از بازگرداندن آنها به کشو، اطراف آن ها را کاملا خشک کنید چرا که نباید یخ اضافی را دوباره وارد یخچال نمایید. ابتدا داخل کشو را پاک کرده و مطمئن شوید همه جا تمیز است.

فرها

برای صرفه جویی در زمان فر خود را با سیستم تمیز کننده خودکار تمیز نمایید. این برنامه مخصوص، داخل فر را تا ۴۰۰ درجه سانتی گراد گرم می کند و هر گونه چربی و اضافات غذا را به خاکستر تبدیل می نماید.

اگر فرتان به سیستم تمیزکننده خودکار مجهز نیست بهترین کار این است که فر را در هنگام گرم بودنش تمیز کنید، البته باید مقداری صبر کنید تا کاملا سرد شود. از یک پارچه مرطوب گرم و کمی مایع ظرفشویی استفاده کنید و هر گونه اضافات غذا را تمیز نمایید. حتما تمام اضافات را خارج کرده و سپس با استفاده از پارچه خشک آن را خشک نمایید. همچنین حتما باید روغن و چربی روی درب را نیز تمیز نمایید.

می توان لکه های سرسخت را با یک محصول تمیزکننده خاص کرد، تنها باید محصول را روی لکه اسپری کنید، اجازه دهید چند دقیقه باقی بماند و سپس با دستمال آن را پاک کنید. قفسه ها را نیز باید پس از هر بار استفاده با پد خیس شده در آب حاوی صابون تمیز کرد تا لکه ها بیش از اندازه روی آن باقی نمانند.

مراقب باشید محصولات تمیزکننده را به فر یا دستگاه های تهویه هوا اسپری نکنید چرا که نمی توانید با آن ها لکه ها را از بین ببرید و پس از روشن کردن فر بوی این محصول همچنان باقی می ماند. از دستورالعمل ها پیروی کرده و حتما پس از تمیزکاری فر را پاک کنید تا تمام لکه ها کاملا از بین رفته باشند. اگر فرتان به دستگاه از بین برنده بو مجهز است، دکمه دستی آن را پیدا کرده و آن را بزنید. همچنین برای تمیزکاری کامل سینی و وسیله های دیگر را از فر خارج کنید.

مایکروویوها

تمیز کردن مایکروویو را فراموش نکنید. هر گونه اضافات را با پارچه حاوی آب گرم و مایع ظرفشویی تمیز کنید. دقت کنید بیش از اندازه از آب استفاده نکنید چرا که می تواند به دستگاه آسیب بزند. وقتی با چیزی سوخته درون مایکروویو برخورد کردید، می توانید یک فنجان آب درون مایکروویو گرم کنید و اجازه دهید به جوش آید. بخار تولید شده لکه را نرم کرده و می توانید با استفاده از پارچه مرطوب حاوی مایع ظرفشویی داخل آن را تمیز نمایید. برای از بین بردن هر گوه بو، یک فنجان آب و آبلیمو را برای ده دقیقه درون مایکروویو قرار دهید و اجازه دهید گرم شود.

نکته هایی برای تمیزکاری بهاره

ماشین لباسشویی و ظرفشویی

حتی لوازمی که برای تمیز کردن استفاده می شوند نیز به تمیزکاری نیاز دارند. برای مثال شستشو در دمای کم باعث می شود چربی و روغن درون دستگاه انباشته شوند بنابراین باید به طور مرتب دستگاه ها را تمیز کرد تا کارایی مناسبی داشته باشند.

همچنین باید فیلترهای تخلیه و کشوی شوینده را نیز طبق دستور تمیز نمایید.

مبلمان- پرده ها، روکش کوسن، لحاف و بالش ها

با زمان بیشتری که دارید، و هوای مناسب بیرون می توانید وسیله های بزرگتر مانند روکش کوسن، پرده ها، لحاف و بالش را شستشو دهید. میزان وزنی که ماشین لباسشویی تان تحمل آن را دارد را بررسی کرده و شستشو را آغاز کنید.

اگر ماشین لباسشویی تان برای پرده ها و لحاف برنامه خاصی ندارد، همیشه جانب احتیاط را رعایت کرده و از چرخه لطیف استفاده کنید. همیشه برچسب تمیز کردن را چک کنید تا مطمئن شوید که آیتم های شما برای شستن مناسب هستند. برای وسیله های بزرگ و سنگین سعی کنید بار را با لباس های کوچک همسان کنید تا ماشین بتواند به طور موثر کارش را انجام دهد.

با انجام تمیزکاری های سریع خانگی کار را برای خود راحت کنید

تمیزکاری سریع خانگی به معنای آن است که تمیزکاری را به طور روزانه انجام داده و زمان زیادی برای آن صرف نکنید. به جای آن که ساعت ها صرف تمیزکاری کنید همیشه این کار را کم کم انجام دهید تا به جای کاری طاقت فرسا، آسان تر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.