۳ گام برای تعمیر کابینت های نم خورده

3 گام برای تعمیر کابینت های نم خورده

آیا کابینت های آشپزخانه تان نم برداشته و آسیب دیده اند؟ باید سریع تر آنها را تعمیر کنید. چون به مرور آب و رطوبت می تواند پوسته کابینت و درون آن را خراب کند. در برخی موارد نم و رطوبت می تواند کلا کابینت را بی استفاده کند، مخصوصا اگر کابینت زیر سینک بر اثر نشت آب خراب شده باشد. اگر کابینت شما چوبی است رطوبت می تواند کاملا به آن آسیب زده و به پوسته شدن آن بینجامد. در حالی که می توانید کابینت های چوبی یا ام دی اف نم برداشته را تعمیر کنید، اما بهتر است آسیب های جدی را به متخصص بسپارید. در اینجا می خواهیم نحوه تعمیر کابینت های نم خورده را به شما معرفی کنیم. 

اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید می‌تونید در قدم اول می‌توانید هزینه تعمیر کابینت را در شهر خودتان بپرسید. مثلا اگر به دنبال کابینت ساز در تهران باشید می‌توانید درخواست تعمیر کابینت ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

آب چگونه می تواند کابینت های آشپزخانه را خراب کند؟

کابینت های چوبی و ام دی اف با وجود تفاوت چوبی هستند. گرچه دوام بالایی دارند اما ضد آب نیستند. ام دی اف خیس خورده باد کرده و پوسته می دهد. همچنین ممکن است روکش آن کنده شود. 

کابینت خیس می تواند رطوبت را به قسمت های دیگر منتقل کند. رطوبت به کابینت خشک، قرنیز، کف و گچ نفوذ می کند. فضای تاریک و مرطوب برای رشد کپک مناسب است. قارچ می تواند در عرض ۲۴ ساعت دو برابر شده و به اطراف سرایت کند.

۳ گام برای تعمیر کابینت های نم خورده

اگر کابینت زیر سینک خیس شده با روش های زیر آن را تعمیر کنید:

 1. آسیب را بررسی کنید

اول باید ببینید آسیب چقدر است. میزان آسیب به این بستگی دارد که لوله ترکیده، رطوبت بالاست یا آب نشت کرده. حین بررسی کابینت به این موارد توجه کنید:

 • آیا چسب کنده شده؟
 • چوب پوسته برداشته؟
 • چقدر کابینت آسیب دیده؟
 • آیا کف کابینت هنوز قابلیت نگهداری وزن را داشته یا اینکه شل شده؟
 • آیا روکش کابینت کنده شده؟

پاسخ دادن به این سوالات می تواند به شما کمک کند تا مشکل را به خوبی تشخیص داده و به راحتی آن را به متخصص توضیح دهید.

 1. میزان آسیب ساختاری را ارزیابی کنید

حالا که میزان آسیب ساختاری را ارزیابی کرده اید باید ببینید چگونه می توانید آن را تعمیر کنید. پیش از شروع تعمیر باید صبر کنید تا میزان رطوبت خشک شود. پس از خشک شدن کابینت باید ابزار را آماده کنید. چسب نجاری، گیره و پیچ لازم است. البته تعمیرکار این ابزار را دارد.

در حالی که میزان تعمیر به آسیب بستگی دارد اما برای شروع باید بین لایه های چوب را چسب کاری کنید. پس از زدن چسب لایه ها را روی هم بچسبانید.

در این فکر هستید که کابینت های تخته خرده چوب را چطور تعمیر کنید؟ اول باید ببینید بافت آن جدا شده؟ در این صورت باید دوباره پیچ کاری و چسب کاری کنید. پیچ ها لایه ها را به هم چسبانده و آن را بادوام می کند.

3 گام برای تعمیر کابینت های نم خورده

۳. بخش های آسیب دیده را تعویض کنید

اگر بخش هایی از کابینت قابل تعمیر نیست باید آن را تعویض کنید. مثلا کف کابینت سینک اگر کنده شده باید آن را تعویض کنید. یادتان باشد این کار سخت است و باید توسط متخصص انجام شود. 

کمک گرفتن از تعمیرکار متخصص

اگر آسیب شدید است باید از تعمیرکار کمک بگیرید. حتی اگر آسیب کم است بهتر است به تعمیرکار سپرده شود. در هر صورت ممکن است لایه های زیرین هم خراب شده باشد و تعمیر مشکل را حل نکند. 

فرق ام دی اف و چوب چیست؟

کابینت های آشپزخانه از چوب یا ام دی اف ساخته شده است. ام دی اف به معنای بافت چوبی با تراکم متوسط است. این چوب مهندسی شده به چوب خالص شباهت دارد اما محکم تر است. همچنین ارزان تر بوده و نباید نگران نقص ها و گره های آن باشید. 

در حالی که چوب هم مهندسی شده است اما از لایه های چوب ونیر تشکیل شده است. چوب در ضخامت مختلف موجود است. از ام دی اف محکم تر بوده و در صورت خیس شدن چندان آسیب پذیر نیست. 

آیا چوب خیس شده قابل تعمیر است؟

همانطور که دیدیم کابینت خیس تمیز شده، خشک شده و تعمیر می شود. اما اگر ام دی اف یا چوب بدجور آسیب ببینند اوضاع خراب است. چون برای تعمیر به مهارت و ابزار مخصوص نیاز است. 

باید با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید. کسی که در تعمیر کابینت تخصص داشته باشد. یک متخصص حرفه ای می تواند درها، دیوار و قفسه های آسیب دیده را تعمیر کند.

3 گام برای تعمیر کابینت های نم خورده

چگونه می توان در برابر آب از کابینت آشپزخانه محافظت کرد؟ 

می توانید کابینت های آشپزخانه را لمینت کاری کنید. باید این لایه ضد آب را روی در و دیوار کابینت بچسبانید. لمینت کاری راهی موثر برای محافظت از کابینت و تغییر ظاهر آشپزخانه است اما کاملا کابینت را ضدآب نمی کند. این نکات هم می تواند در برابر آب از کابینت های آشپزخانه محافظت کند.

 • درزگیری لبه ها: با عایق کردن درز میان لبه سینک و پیشخوان می تواند مانع نشت سینک شوید.
 • درزگیری دیوار: با درزگیری لبه دیوار و سینک می توانید مانع نشت شوید.
 • بهبود تهویه: همیشه در و پنجره را باز نگه دارید تا فضا تهویه شده و رطوبت کم شود.
 • بررسی نشتی: همیشه لوله ها و فاضلاب آشپزخانه را بررسی کنید تا نشتی وجود نداشته باشد.
 • تمیز کردن قطرات: همیشه قطرات آب را خشک کنید تا به زیر نفوذ نکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.