روش های مقابله با ترس از پرواز

افراد بسیاری زمانی که بلیط هواپیمای خود را خریداری می کنند و راهی سفر با این وسیله می شوند، دچار ترس و اضطراب می شوند. شاید ندانید اما تعداد این افراد کم نیست. دلیل این موضوع نیز کاملا مشخص است. انسان ها برای حرکت بر روی زمین آفریده شده اند و اکنون می توانند بر آسمان فرمانروایی کنند و پرواز کنند! ترس از پرواز یا به اصطلاح ایر فوبیا یکی از موارد رایج بین مسافران پرواز است. بنابراین اگر در هنگام سفر با این افراد روبه رو شدید تعجب نکنید. اگر خودتان جزو افرادی هستید که از پرواز واهمه دارید در ادامه این مطلب همراه باشید تا با راه های غلبه بر این ترس آشنا شوید.

دلایل متداول ترس از پرواز

دلیل این ترس از پرواز هنوز مشخص نیست البته گمانه زنی هایی شده است. عده ای بر این باورند که این ترس از نوع ترس از محیط بسته قرار گرفتن است. اما ممکن است دلایل دیگری مانند تجربه بد پرواز در گذشته، شنیدن خبر سقوط و یا هواپیما ربایی و … باشد.

ترس از پرواز دلایل مختلفی دارد اما زمانیکه بلیط هواپیما www.safarme.com خریدید و قصد سفر دارید، باید با آن مواجهه کنید. عده ای معتقدند بهترین درمان با این نوع ترس مواجهه صحیح با آن است. در ادامه به چند روش برای کاهش این ترس و استرس می پردازیم.

گاهی هواپیما در چاله های هوایی می افتد و یا در تلاطم جریان هوا تکان می خورد که باعث ترس مسافران می شود. اما نگران این موضوع نباشید. هواپیماها به گونه ای ساخته شده اند که این تلاطم بر روی آنها اثری ندارند. در واقع مانند پرندگان که به راحتی از این تلاطم عبور می کنند، هواپیما نیز عبور می کند و تهدیدی محسوب نمی شوند.

اگر فکر میکنید که با خود کتاب ببرید تا با خواندن آنها حضورتان در هواپیما را فراموش کنید، باید بگویم فکر بدی به سرتان زده است. این کار باعث می شود هم مشکلاتی مانند تهوع پیدا کنید و هم با تمرکزی که دارید حرکت ها را بیشتر حس کنید. به همین دلیل توصیه می شود کناب خواندن را کنار بگذارید و در عوض تا می توانید از تماشای آسمان لذت ببرید.

اگر ترس از پرواز دارید، به شما پیشنهاد می شود به بلیط های لحظه آخری بسنده نکنید. چرا که بهتر است شما در کنار پنجره هواپیما بنشینید تا بتوانید از افق دیدن کنید. در لحظات نزدیک به پرواز می توان بلیط هواپیما ارزان تری پیدا کرد اما با دیدن قیمت بلیط وسوسه نشوید. چرا که اگر به ایرفوبیا دچارید بهتر است به جای صندلی توجه کنید و نزدیک پنجره رزرو کنید.

شاید ترس شما از پرواز به دلیل عدم اطمینانتان به هواپیما باشد! شاید نمی دانید یک هواپیما چگونه کار می کند و چون قاعدتا یک انسانید و باید روی زمین باشید، دچار ترس شده اید. خیالتان راحت باشد این وسیله با به کارگیری تمام قوانین فیزیک و با استفاده از بالهایش می تواند در آسمان پرواز کند. احتمالا کمی مطالعه راجب ساختار هواپیما می تواند به شما کمک کند تا بر ترستان غلبه کنید.

چگونه به ترس از پرواز غلبه کنیم

یکی از موارد دیگری که می تواند سطح استرس و ترس را کاهش دهد، نوشیدن آب است. البته توجه کنید از نوشیدن مایعات دیگر مانند قهوه و یا چای به طور جدی خودداری کنید.  بنابراین هرچقدر که توصیه به نوشیدن میزان زیادی آب می شود به همان اندازه از نوشیدن قهوه و چای خودداری کنید.

آشوب و ترس باعث به هم ریختن وضعیت شکم شما می شود. بنابراین بهتر است از آبنبات های نعنایی و زنجبیلی استفاده کنید. این آنبات ها علاوه بر این موضوع باعث کم شدن استرس نیز می شوند.

افکار منفی می تواند حال شما را بدتر کند. بنایراین بجای تمرکز بر موارد منفی بهتر است که به خلبانان اعتماد کنید. اگر مسئله ترسناکی وجود داشت خلبانان به این کار ادامه نمی دانند. بنابراین از خیالبافی های ناگوار دست بردارید و به موضوعات خوشایند و رسیدن به مقصد فکر کنید.

یکی دیگر از راه های بهبود اوضاع شکم و کاهش ترس و استرس استفاده از طب فشاری است. در طب فشاری کافیست که به مدت ۲۰ دقیقه با انگشت شصتتان بر روی ناحیه ای از مچ بنام Nei – Kuan فشار بیاورید.

در صورتی که استرس پرواز را دارید بهتر است در طول مسیر لباس های راحتی به تن کنید. لباس های آزاردهنده می تواند این حالت را تشدید کند.

به غذایی که قبل از پرواز میل می کنید توجه کنید. از خوردن غذاهای چرب و پر نمک خودداری کنید. یک غذای سبک که احساس گرسنگی را از شما رفع کند کفایت می کند.

گاهی صحبت با مهمانداران نیز می تواند به شما کمک کند. اگر ترس از هواپیما دارید می توانید این موضوع را به آنها بگویید و از آنها در این موضوع کمک بگیرید.

سفر با هواپیما می تواند یک سفر بینظیر و خاطره انگیز برای شما باشد اگر بتوانید بر ترس خود غلبه کنید. امیدواریم این مقاله برای کنترل ترس از پرواز شما کمکی کرده باشد.

منبع این مقاله

19 دیدگاه برای “روش های مقابله با ترس از پرواز

 1. ستـــــــــــــارهــじ گفته:

  دلیل علمی اینکه میگید چای و قهوه نخوریم چیه؟؟؟

 2. رانیا گفته:

  بچه ها چرا همه ملت علیه عربا گارد گرفتن ؟؟؟درج کنید سپاسگزارتون میشم

 3. رانیا گفته:

  خیلی میبینم تو اینستا نمیدونم چراااا ؟؟؟تازه معلم مطالعاتمونم یه چن تا کنایه زد بهمون اره عزیزم من عربم ولی زیاد دوست دارم بجای اینکه عرب بودم ترک اردبیل میبودم عاشق ترکی حرفیدنم شاید امسال یاد کرفتمش

 4. فاطیما گفته:

  اتفاقا رانیا من عربارو خیلی دوست دارم
  اتفاقا من ترکی ام ولی ترکی اردبیلی نه. دورگه ام بابام استانبولیه مامانم ایرانی

 5. سویل گفته:

  منم عاشق عربام ولی نمیدونم چرا بعضیا مشکل دارن واقعا چراااا؟؟؟
  منم ترکم بچه ها خوشحالم از اشناییتون

 6. نورا گفته:

  من شیرازیم و عاشق عربام به شدتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتت
  همیشه لباسام عین عرباست برعکس شما عشق عربام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.