مشاوره تلفنی پیش از ازدواج برای افراد خجالتی

مشاوره تلفنی پیش از ازدواج برای افراد خجالتی

چرا مشاوره ازدواج؟

انجام هرکاری به آگاهی و دانش کافی نیاز دارد

قبل از اینکه بخواهیم درخصوص مشاوره تلفنی پیش از ازدواج برای افراد خجالتی صحبت کنیم، ذکر چند نکته ضروری است. در دنیای امروز، ازدواج تبدیل به یکی از مهم ترین دغدغه های جوانان شده است. محدودیت های جامعه ما برای شناخت کافی، رویکرد خانواده ها و سایر موانع، اتخاذ این تصمیم را برای افراد دشوار کرده است. از سوی دیگر، ازدواج از اصلی ترین مراحل زندگی انسان است که این امر، لزوم دقت کافی برای انجام آن را می رساند. فقدان شناخت کافی، آگاه نبودن زوجین از انتظارات همدیگر، کاهش علاقه پس ازدواج و مانند این ها از مواردی هستند که زوج ها پیش و بعد ازدواج با آن درگیر می شوند. در نتیجه اکیداً توصیه می ‌شود که افراد، از مشاور ازدواج بهره بگیرند.

زوجین باید قبل از ورود به زندگی مشترک، تا حد ممکن نسبت به هم شناخت پیدا کنند. تفاهم، درک متقابل، توانایی برقراری ارتباط مؤثر، لزوم نزدیکی افکار، اندیشه ها، عقاید و باورها از جمله مواردی هستند که زوج ها باید به حصول آن توجه داشته باشند. در چنین شرایطی، بهره گیری از کمک یک مشاور ازدواج، افرد را در رسیدن به تصمیم گیری صحیح کمک می کند. مشاوره حضوری و تلفنی از اشکال مختلف مشاوره هستند که هر یک از مزایای خاصی برخوردارند.

مشاوره ازدواج حضوری

برخی مشاوره حضوری ازدواج را مؤثرتر از مشاوره تلفنی می دانند

ملاقات حضوری، اولین، رایج ترین و یکی از مؤثرترین انواع مشاوره ازدواج است. در این نوع مشاوره، زوجین و مشاور، رو در رو حرف می زنند که سبب می شود مشاور، افزون بر شنیدن لحن و صدای افراد، حالات چهره و زبان بدن آنها را هم آنالیز کند و بتواند درک بالاتری از نوع مشکل و رویکرد زوج ها نسبت به آن داشته باشد. اما مشاوره حضوری، دارای محدودیت هایی هم هست. برای مثال در مراجعه حضوری، معمولاً با وجود تعیین وقت قبلی، باید در مرکز مشاوره معطل شد تا نوبت فرابرسد. همچنین باید در ساعات کاری به مرکز مشاوره رفت که شاید زمان مناسبی برای زوج های شاغل نباشد. مراجعه به این مراکز هم دارای دردسرهای خاص خودش است. مثلاً شاید زوجین برای حضور در جلسه ۱ ساعته مشاور قبل از ازدواج، مجبور شوند ۲ ساعت هم در راه باشند یا در ترافیک بمانند.

از طرف دیگر، حرف زدن از عمیق ترین احساسات و افکار، پیش کسی که تازه ملاقات می کنیم می تواند با شرم و خجالت تؤام باشد. از جنبه هزینه هم، غالب مشاوره های حضوری هزینه بیشتری دارند.

مشاوره ازدواج تلفنی

هزینه کمتر، مدیریت زمان، دسترسی آسان و محرمانه بودن از مزایای مشاوره تلفنی قبل از ازدواج خصوصاً برای افراد خجالتی است

مشاوره ازدواج تلفنی، مشاوره ای غیرحضوری است که دامنه گسترده ای دارد و مشاوره پیش از ازدواج هم یکی از زیرمجموعه های آن به حساب می آید. این روش، با سرعت زیادی تبدیل به روش جایگزین مشاوره حضوری شد و محبوبیت روزافزونی پیدا کرد. مشاوره تلفنی به سبب مزایای زیادش، باعث شده تا استفاده زوج های در آستانه ازدواج از خدمات مشاوره ای افزایش یابد.

از فواید مشاوره تلفنی در قیاس با مشاوره حضوری، می توانیم به عدم نیاز به حضور فیزیکی و متعاقب آن، صرفه جویی در وقت و هزینه آمد و شد اشاره کنیم. علاوه بر این، در این روش زوج ها می توانند به شکل ناشناس، خدمات مشاوره پیش از ازدواج و مشاوره خانواده را دریافت کنند که باعث کمرنگ شدن شرم و خجالت در طرح موضوعات شخصی و کمک به بیان بی پرده تر دغدغه ها می شود که این روش می تواند به زوجینی که یکی از ۲ طرف و یا هر ۲ نفر خجالتی هستند کمک شایانی کند.

از اصلی ترین فوایدی که مشاوره تلفنی پیش از ازدواج را برای بعضی از زوج ها محبوب می کند این است که فرایند مشاوره به راحتی از دید اطرافیان مخفی می ماند و فرد از قضاوت های نابجا و ناصحیح به سبب استفاده از خدمات مشاوره ازدواج مصون می ماند. مشاوره تلفنی سبب می‌شود تا زوجین زودتر در مسیر صحیح شناخت، تحلیل و تصمیم گیری قرار بگیرند.

از طرف دیگر، به دلیل دسترسی گسترده به تلفن ثابت و همراه، می توان به سادگی به مشاور دسترسی داشت؛ حتی در محل کار و یا سفر. ولی با این حال، بعضی از زوجین و مشاوران ازدواج، مشاوره تلفنی را به سبب قابل رؤیت نبودن چهره و زبان بدن افراد، از کیفیت کمتری برخوردار می دانند. اما برخی دیگر، آن را حتی گاهی مؤثرتر از مشاوره حضوری می دانند؛ چراکه می‌توان با مشاوران مختلفی در ارتباط بود و بسته به نوع مسأله، از خدمات تخصصی تری استفاده کرد. اما یقیناً انجام مشاوره تلفنی پیش از ازدواج برای افراد خجالتی، نعمتی برای این افراد است؛ چراکه به دلیل کم رو بودن نمی‌توانند مشکلاتشان را به صورت حضوری مطرح کنند. چه بسا در جلسات مشاوره ازدواج، ذهن این افراد برای حل مشکل کم رویی و خجالت پرورده شود که این امر بر ارتقاء کیفیت زندگی مشترک تأثیری به سزا و انکارناپذیر خواهد داشت.

فواید مشاوره تلفنی ازدواج

دیگر فواید مشاوره تلفنی ازدواج

مزایای این نوع مشاوره تنها شامل افراد خجالتی نیست

مشاوره غیرحضوری پیش از ازدواج، نه تنها برای افراد خجالتی بلکه برای دسته هایی دیگری از افراد هم مفید است. در بسیاری از شهرها، روستاها و دهستان های کشور، مشاور وجود ندارد و افراد متقاضی، امکان برخورداری از مشاوره را دارا نیستند؛ اما مشاوره تلفنی ازدواج همیشه و همه جا در دسترس است. علاوه بر این، گاهاً پیش می آید که مشکلات مابین زوجین، آسان تر از آن باشد که به مراجعه حضوری نیاز باشد؛ کمااینکه در برخی موارد، مشاور از زوجین درخواست می کند که برای حل بهتر مشکلات، به صورت حضوری به مراکز مشاوره مراجعه کنند.

جمع بندی نهایی

برای زوج هایی که در هنگام ملاقات حضوری با مشاور دچار مشکل می شوند؛ مشاوره تلفنی ازدواج به همان اندازه مشاوره حضوری کارکرد دارد. افراد خجالتی که در برخورد با غریبه ها به استرس و دستپاچگی دچار می ‌شوند، به خوبی می توانند از خدمات این نوع از مشاوره استفاده کنند. زوجین در این روش می توانند به صورت تلفنی با مشاور ازدواج در ارتباط باشند و آن دسته از اطلاعاتی را که برای تصمیم گیری درست در جهت آغاز یک زندگی مشترک نیاز است دریافت نمایند. در چنین شرایطی می‌توان در غیاب ترس و استرس، هرآنچه را که مشاور لازم است بداند، در اوج صداقت و بدون سانسور بیان کرد. لازم به ذکر است که در جلسات مشاوره، مخفی کاری یا دروغگویی جایی ندارد. انجام چنین کارهای غلطی در جلسات مشاوره ازدواج، شاید به سبب شرم یا ترس باشد، اما زندگی مشترک آینده را دچار مشکل خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.