آنچه برای درمان استرس و افسردگی نیاز داریم

درمان استرس و افسردگی نیازمند روش های مختلفی است که اگر در سطوح خفیف رخ دهد با درمان خانگی قابل پیشگیری و درمان است و در غیر این صورت باید از روش های روانشناختی که به صورت دارو درمانی و غیر دارویی است درمان را آغاز کنید.

در این مقاله راه های کاهش افسردگی و روش های درمان آن در خانه و همچنین روش تشخیص استرس برای شما گنجانده شده است.

درمان سریع افسردگی

در ادامه مواردی را که برای درمان سریع افسردگی استفاده کردم و به دیگران نیز آن ها را پیشنهاد می دهم ذکر کرده ام، سعی کنید این ۱۱ مورد را در کنار هم انجام دهید تا متوجه تاثیر شگفت انگیز آن بشوید.

 • گرفتار اندیشه های منفی نشوید.
 • ورزش کنید.
 • غذای سالم بخورید.
 • خواب کافی داشته باشید و استراحت کنید.
 • از زمان خود به بهترین شکل استفاده کنید.
 • رابطه مثبتی با دیگران برقرار کنید.
 • تعارض ها را سریعا فیصله ببخشید.
 • از هوای آفتابی لذت برده و بیرون بروید.
 • اولویت های زندگی خود را رعایت کنید.
 • هرروز کار جدیدی انجام بدهید و خلاقیت داشته باشید.
 • هر روز برنامه های خود را تغییر بدهید.
 • سایر راه های کاهش افسردگی

سعی کنید در کارهای بالا مداومت به خرج بدهید. البته که افسردگی های شدید برای درمان نیاز به حضور دکتر و روانشناس متخصص دارند ولی تمرین های گفته شده می تواند در بهبود حال شما تاثیر داشته باشد.

آنچه برای درمان استرس و افسردگی نیاز داریم

چگونه از اندیشه های منفی دوری کنیم

به اندیشه های منفی اجازه ندهید که فکر شما را مشغول کنند، هنگامی که تفکرات منفی و استرس زا به سراغ شما می آیند، به سرعت خود را به کار دیگری مشغول کنید و اجازه ندهید که روز شما را خراب کنند. این کار در ابتدا ممکن است دشوار باشد ولی به مرور تبدیل به عادت می شود.

ورزش کنید

من برای این کار از یک مربی کمک گرفتم تا نتوانم از انجام دادن آن فرار کنم. این کار تمرکز من را افزایش می داد و رفتن به باشگاه سه روز در هفته و دیدن افراد دیگر روحیه من را بهتر می کرد.

غذای سالم بخورید

در طول افسردگی ممکن است اشتها خود را به طور کامل از دست بدهید ولی سعی کنید حتی به زور یا با استفاده از مکمل های غذایی تمام وعده های غذایی را بخورید.

خودتان را بهتر درک کنید

وقتی با افسردگی درگیر هستید دید منفی بیش تری به مسائل پیدا می کنید و احساس می کنید که موجودی بی ارزش هستید و بدبینی تمام وجود شما را در بر می گیرد. روحیه بد باعث می شود که زندگی تاریک و سیاه به نظر بیاید و شما احساس بدی نسبت به آینده خود پیدا می کنید. ولی شما هم مانند افراد دیگر می توانید از افسردگی خارج شوید.

نگاه منطقی و واقع بینانه ای به افسردگی داشته باشید این کار باعث می شود که بتوانید اندیشه های واقعی را از افسرده های سمی جدا کنید و تاثیر آن را بر زندگی خود مشاهده کنید.

برنامه برای غلبه بر افسردگی در خانه

شش اقدام برای درمان افسردگی در منزل

اگر به احساسات منفی و باورهای غلط گذشته بچسبید زندگی شما در آستانه سقوط قرار می گیرد. در متن زیر به شش کار که به از بین بردن افسردگی شما کمک می کند اشاره شده است. در مقالات دیگر این سایت نیز می توانید در این زمینه اطلاعات کافی به دست بیاورید.

 • با انتخاب یک هدف و ماموریت به زندگی خود جهت ببخشید.
 • پس از مشخص کردن این هدف اقداماتی برای رسیدن به آن تعیین کنید.
 • با اجرا کردن برنامه به جلو گام بردارید.
 • برنامه خود را مورد ارزیابی قرار بدهید.
 • پس از برنامه ریزی نقاط قوت و ضعف برنامه خود را بررسی کنید و برنامه خود را اصلاح کنید.

هدف گذاری

ماموریت شما باید هدف مشخصی را در برداشته باشد، این هدف مانند یک فانوس دریایی مسیر را برای شما روشن می کند. اگر نمی توانید هدف مشخصی برای زندگی خود تعیین کنید بهتر است زمانی را تنها بگذرانید و به اهداف خود فکر کنید. توجه داشته باشید که هدف باید قابل تعریف، معنی دار، قابل اندازه گیری و قابل حصول باشد. اگر هدف گذاری برای شما مشکل است، از هدف های کوچک شروع کنید به یاد داشته باشید که قرار نیست خود را با دیگران مقایسه کنید.

هدف های بلند مدت معمولا در طی چند مرحله به دست می آید. هدف می تواند کاهش وزن، پیشرفت درمان افسردگی، روزی ۳۰ ساعت پیاده روی کردن و هرچیزی باشد که به آن علاقه دارید.

سایر روش های روانشناسی درمان افسردگی در خانه و داروهای ضدافسردگی را بیاموزید.

آنچه برای درمان استرس و افسردگی نیاز داریم

برای درک بهتر اضطراب چه سوالاتی را می توانم از خودم بپرسم؟

 1. آیا این علائم جدید هستند یا قبلا هم آن ها را تجربه کرده ام؟ (سابقه بروز نشانه ها به چه زمانی بر می گردد؟)
 2. میزان اضطراب من چقدر است؟
 3. قبلاً که این علامت ها بروز پیدا می کردند چه چیزی می توانست آرامم کند؟
 4. دکترم فکر می کند که چه درمانی می تواند بیش تر می تواند به من کمک کند؟
 5. در این دوره، چه عواملی حال من را بدتر یا بهتر می کند؟
 6. کدام یک از اعضای خانواده مشکل همانند من دارد و چه عواملی بر شرایط آن ها تاثیر گذار بوده است؟
 7. این مشکل چه معنای روانشناختی برای من داشته است؟
 8. چقدر از اضطرابم به دلیل احساس تنهایی یا ناتوانی در کنار آمدن با خودم می باشد و چقدر از آن ناشی از نگرانی ام در برقراری ارتباط با دیگران است؟

شیوع اختلالات اضطرابی چقدر است؟

تعیین دقیق افراد مبتلا به اضطراب دشوار است. براساس مطالعات انجام شده، مشخص شده است که در هر مقطع زمانی حدود دو تا ۱۷ درصد از مردم  به یک یا چند اختلال اضطرابی مبتلا هستند.

شیوع این اختلالات در طول عمر فرد حدود ۱۰ تا ۲۵ درصد است.

آنچه برای درمان استرس و افسردگی نیاز داریم

ارتباط بین جنسیت و اضطراب چیست؟

ارتباط بین جنسیت و اضطراب بسیار پیچیده است. در کل به دلایلی که هنوز برای محققان روشن نشده است، زنان دو برابر مردان اختلالات اضطرابی را تجربه می کنند و یا زمینه ژنتیکی ابتلا به آن را به ارث می برند.

آمار ذکر شده به کشور محل سکونت یا وضعیت درمان افراد ربطی ندارد و یک تفاوت زیستی واضح بین زنان و مردان و هورمون های آن ها است.

تحقیقات نشان داده اند که یکی از عواملی که زمینه ساز اضطراب در خانم ها می شود هورمون استروژن است، البته دلیل دیگر این امر می تواند عوامل و باورهای فرهنگی باشد. در باور بسیاری از افراد اضطراب مردان پسندیده نیست و مرد باید خود را نترس و شجاع نشان دهد.

به نظر می رسد که  مردان به اندازه زنان مضطرب می شوند اما آن ها اضطراب را به صورت های دیگر مانند خشونت یا مصرف مواد بروز می دهند.

حال می توانید روش های غلبه بر استرس را بیاموزید.

منبع: مرکز مشاوره ستاره

2 دیدگاه برای “آنچه برای درمان استرس و افسردگی نیاز داریم

 1. مریم خانوم? گفته:

  چرا دیگه مجله زیاد فعال نیست. دیدگاه ها و نظرات رو هم نمیدرجین .مطالبتون خیلی کم شده??

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.