رفتار و مهارت های کودک دو ماهه

رفتار و مهارت های کودک دوماهه

در حال حاضر، شما مرحله تازه متولد بودن فرزندتان را پشت سر گذاشته‌اید و اکنون در ماه دوم، شخصیت کودک را بهتر درک می‌کنید. از سوی دیگر، اکنون بیشتر در مورد مسائلی که کودکتان را به هم می‌ریزد از جمله گرسنگی، خواب‌آلودگی و کثیف شدن پوشک، یاد می‌گیرید. در ادامه مطلب به رفتار کودک دو ماهه و رشد او با جزئیات بیشتری پرداخته‌ایم.

مهارت‌های حرکتی کودک دو ماهه

در ارتباط با رفتار کودک دو ماهه لازم است بدانید کودکان در این سن کنترل بیشتری بر بدن خود دارند. این بدان معنی است که آن‌ها می‌توانند درحالی‌که بر روی شکم دراز کشیده‌اند یا به صورت مستقیم و همراه با حمایت نشسته‌اند سر خود را کمی ثابت نگه دارند. همچنین، در ماه دوم زندگی، کودکان دارای رفلاکس قوی مکیدن هستند. ممکن است متوجه شوید که فرزند شما دوست دارد مشت یا چند انگشت خود را بمکد. این یکی از راه‌هایی است که کودکان برای آرام کردن خود انجام می‌دهند.

در دو ماهگی، فرزند شما هنوز هماهنگی حرکتی لازم برای بازی با اسباب‌بازی‌ها را ندارد اما او ممکن است تلاش کند به آنچه در جلوی چشمانش در حال حرکت است دست پیدا کند. همچنین ممکن است وقتی یک اسباب‌بازی را در دستان کودک قرار می‌دهید او بتواند آن را به مدت کمی در دستانش نگه دارد.

خواب کودک دو ماهه

الگوی خواب فرزند شما در حال پیشرفت است اما با گذشت دو ماه هنوز ثابت نشده است. سوال برخی از والدین این است که نوزاد دو ماهه چند ساعت می‌خوابد؟ در این سن، نوزادان ۱۵ تا ۱۶ ساعت در روز می‌خوابند اما این ساعت‌ها پراکنده هستند و آن‌ها هنوز آمادگی خواب شبانه را ندارند. این امر به ویژه در نوزادانی مشاهده می‌شود که از شیر مادر تغذیه می‌کنند. آن‌ها هر سه ساعت یا بیشتر از خواب بیدار می‌شوند.

اگر فقط چند هفته دیگر این وضعیت را تحمل کنید می‌توانید به اندازه‌ای که نیاز دارید استراحت کنید. حتی ممکن است کودک زودتر یاد بگیرد که چگونه شب‌ها بخوابد. برای کمک به کودک در بهتر خوابیدن، وقتی فرزندتان خواب‌آلوده است او را در گهواره‌اش قرار بدهید. نوزاد می‌تواند در اتاق شما بخوابد اما توصیه نمی‌شود او را در تخت خود قرار دهید. همه نوزادان باید به پشت بخوابند تا دچار سندرم مرگ ناگهانی نوزاد نشوند.

تعامل برقرار کردن نوزاد دوماهه

تعامل برقرار کردن نوزاد دو ماهه

کودک دو ماهه برای برقراری ارتباط با دیگران، بیشتر از گریه استفاده می‌کند. اگرچه ممکن است غان و غون هایی شیرینی نیز از او بشنوید. فرزندتان باید صدا و چهره شما را تشخیص دهد و به آن‌ها واکنش نشان دهد. حتی ممکن است اولین نشانه‌های لبخند را در رفتار کودک دوماهه ببینید.

در ارتباط با رفتار با نوزاد دو ماهه، یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید در این سن برای فرزندتان انجام دهید صحبت با کودک است. حتی با وجود اینکه نوزادان دو ماهه نمی‌توانند حرف بزنند، آن‌ها به صدای شما پاسخ می‌دهند و این آن‌ها را ترغیب می‌کند که در ماه‌های آینده گفتن اولین کلمات خود را شروع کنند.

تغذیه نوزاد دو ماهه

اگرچه ممکن است الگوی تغذیه فرزندتان را تا به حال تشخیص داده باشید اما لازم است برخی ارزیابی‌ها را انجام دهید تا متوجه شوید چه کارها و روش‌هایی برای تغذیه فرزندتان مناسب است. در ادامه به چند نکته در مورد تغذیه نوزاد دو ماهه اشاره شده است.

  • تمام بطری‌ها و شیر خشک‌های فرزندتان را بررسی کنید که تاریخ آن منقضی نشده باشد.
  • تمام بطری‌ها و وسایل تغذیه کودک را بررسی کنید که سالم باشند و به خوبی تمیز شده باشند.
  • وسایلی را که ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند مانند بطری‌ها، نوک بطری‌ها یا خشک‌کن بطری‌ها را در زمان خودش عوض کنید.

قد و وزن کودک دو ماهه

به نظر می‌رسد کودک دو ماهه کاملا متفاوت از نوزاد تازه متولد شده باشد. در مدت این دو ماه، کودک کمی توپر می‌شود و مانند زمان تولد کوچک و ضعیف به نظر نمی‌رسد. بر اساس نقاط عطف رشد قد و وزن نوزاد ، کودک شما در دو ماهگی از زمان تولد ۹۰۷ گرم تا ۸۱/۱ کیلوگرم افزایش پیدا می‌کند. همچنین قد او ۵/۲ تا ۵ سانتی‌متر افزایش می‌یابد. به یاد داشته باشید که این‌ها صرفا اعداد هستند و فرزندتان ممکن است در این دوره رشد کمتری داشته باشد اما در دوره بعدی تندتر رشد کند یا بالعکس.

چه زمانی لازم است نگران رفتار کودک دو ماهه خود باشید

اگرچه پیگیری مراحل رشدی کودک می‌تواند برای شما به عنوان پدر و مادر هیجان‌انگیز باشد اما لازم است بدانید نقاط عطف رشدی برای هر کودک متفاوت است. صرف اینکه فرزندتان هنوز به یک مرحله خاص نرسیده است لزوما به معنای مشکل داشتن او نیست اما اگر نگران هستید در صورت وجود علائم زیر با پزشک مشورت کنید.

  • در رفتار کودک دو ماهه اگر مشاهده کردید که فرزندتان خوب غذا نمی‌خورد یا به نظر می‌رسد وزن او افزایش پیدا نمی‌کند. در دو ماهگی، کودک باید دچار جهش رشدی شده باشد اما ارزیابی آن به تنهایی مشکل است. استفاده از نمودار رشدی توسط پزشک می‌تواند در تشخیص مشکلات رشدی کودکان موثر باشد.
  • اگر فرزند شما هیچ نشانه‌ای از تشخیص چهره ندارد لازم است ارزیابی شود. صورت شما مهم‌ترین موضوع مورد علاقه کودک است و هنگام مشاهده شما باید در رفتار کودک دو ماهه، علائمی از هیجان مثل لگد زدن با پا یا به وجد آمدن مشاهده شود.
  • اگر فرزندتان قادر نیست حرکات مثل حرکت جغجغه، اسباب‌بازی یا انگشت شما را با نگاهش ردیابی کند.
  • اگر کودکتان قادر نیست سر خود را بلند کند چه زمانی که روی یک سطح قرار داده شده است چه زمانی که او را روی سینه یا شانه خود گذاشته‌اید.

همان‌طور که مطالعه کردید دو ماهگی کودک سن هیجان‌انگیزی برای شماست و همان‌طور که فرزندتان بیشتر شما را می‌شناسد شما نیز با از شخصیت و رفتار کودک دو ماهه آگاه‌تر می‌شوید. انجام دادن نکاتی در مورد تغذیه و خواب کودک به شما کمک می‌کند که به بهبود الگوی خواب و تغذیه فرزندتان کمک کنید. در عین حال لازم است از برخی نشانه‌ها آگاه باشید تا بدانید کودک از رشد سالمی برخوردار است.

1 دیدگاه برای “رفتار و مهارت های کودک دو ماهه

  1. خرید فوری سیم کارت گفته:

    باید به کودکان از بچگی آموزش داد بعضیا اشتباه میکنن که بچه رو تو دوران کودکی ول میکنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.