کارآفرینی محصول یک کارآفرین سریالی ایرانی

کارآفرین سریالی

دکتر شمس الدین یوسفیان، یک کارآفرین سریالی می باشد که با راه اندازی و مدیریت ۸ استارتاپ، به موفقیتهای بزرگی دست پیدا کرده است. ایشان برای کارآفرینان و کسانی که ایده های استارتاپی دارند، ساختمانی با نام جزیره کارآفرینی که کارآفرینان و استارتاپ ها را پوشش می دهد، ساخته اند و در آن به آموزش و آماده سازی آنها برای ورود به بازار کار، پرداخته اند. در ادامه گزارشبا ما باشید تا در مورد موفقیت های ایشان و ساختمان جزیره کارآفرینی بیشتر صحبت کنیم.

زندگی نامه اولین کارآفرین سریالی ایران

دکتر شمس الدین یوسفیان دانشجوی ژنتیک است و در زمان فارغ التحصیلی خود مانند هر دانشجوی دیگری، نیتش این بود که به یک مدرس تبدیل شود، اما مسیر زندگی وی بر اساس یک اتفاق تغییر نمود و او را از یک دانشجوی ژنتیک تبدیل کرد به یک کارآفرین سریالی موفق در زمینه اینترنت و فضای دیجیتال.

دکتر یوسفیان علاقه زیادی هم به ساخت یک آزمایشگاه ژنتیک داشت. اکنون درست است که این آزمایشگاه را ندارد، اما در عوض، ساختمانی بزرگتر و پرکاربردتر با نام جزیره کارآفرینی احداث کرده است که به بسیاری از استارتاپ ها کمک می کند.

پدر دکتر یوسفیان شخصی فرهنگی بود و بالطبع ایشان نیز مبنی بر خواسته پدر و جامعه، درس خواندن را پیشه کردند و بر این باور شدند که با درس خواندن می توان به موفقیت رسیدن و نه بازار! وی معتقد است که اگر کاری را بخواهد انجام دهد، به نحو احسنت انجام خواهد داد و از این رو درس خواندن را به بهترین شیوه انجام و با آوردن رتبه یک کنکور دکتری، این حرف خود را اثبات نمود.

از زمانی، پدر دکتر یوسفیان دیگر پرداخت هزینه های زندگی و مخارج ایشان را بر عهده نگرفتند و جرقه ی موفقیت شان می توان گفت که از همین اتفاق ساده زده شد. دکتر یوسفیان که در آن زمان ازدواج کرده بود و هیچ منبع درآمدی نداشت، موارد کاری مختلفی را پیش روی خود آورد که هیچ کدام با شرایطشان متناسب نبود و  به همین دلیل آنها را رد نمود.
از کارکردن در آزمایشگاه گرفته تا مسافرکشی؛ تماماً ایده هایی بودند که برای کسب درآمد به ذهن ایشان خطور کرد که در نهایت تمامی آنها رد شدند.

دکتر یوسفیان اظهار دارد که در این مرحله از زندگی، اولین شکستش را خورده بود! چرا که با یک زندگی متاهلی و داشتن تحصیلات دانشگاهی، بیکار بوده و کاری نداشته که به واسطه ی آن بتواند کسب درآمد کند.

تحول زندگی دکتر یوسفیان

موفقیتی که دکتر یوسفیان به آن رسیده و تبدیل شده به یکی از موفق ترین های ایران، از این اتفاق ساده اما بزرگ نشات می گیرد! او پس از طی کردن ماجراهایی که ذکر شد، یک روز به صورت اتفاقی کلمه کارآفرینی را در بولتن دانشگاه میبیند و احساس خوبی نسبت به آن پیدا می کند.

ایشان در پی یافتن مفهوم کارآفرینی در اینترنت جستجو کردند و در همان زمان هم به دنبال کار بودند که باز هم به صورت اتفاقی یک آگهی را در روزنامه می بینند که در آن نوشته شده بود “فایل PDF تحویل دهید و فایل WORD تحویل بگیرید”!
دکتر یوسفیان می گویند که کلمه کارآفرین با این جمله ترکیب شد و در نهایت او را واداشت که پس از ۷۲ ساعت در وب سایت ریاست جمهوری به کتابی با عنوان ۱۰۱ کارآفرین رو به رو شود که در آن انواع کارآفرینی ها توضیح داده شده بود.

این کتاب اولین ایده استارتاپی دکتر شمس الدین یوسفیان  را به وجود آورد. این کارآفرین سریالی در این کتاب به مطلبی رسید که در مورد دارالترجمه بود. او از همین موضوع به این دست یافت که می تواند سفارشات ترجمه را قبول کند و از این طریق به کسب درآمد بپردازد که پس از آن به این ایده رسید که با قبول سفارشات تایپ و ترجمه، می تواند عده ی زیادی از فارغ التحصیلان بیکار را صاحب شغل کند.
این ایده نهایتاً منجر به این شد که دکتر یوسفیان یک سایت در زمینه خدمات ترجمه و تایپ آنلاین، تاسیس نماید و اولین ایده استارتاپی خود را راه اندازی کند.

نحوه راه اندازی اولین استارتاپ توسط دکتر یوسفیان

همانطور که گفتیم، ایشان اولین ایده خود را که یک سایت ترجمه و تایپ بود، با نام ایران تایپیست راه اندازی نمودند. دکتر یوسفیان می گوید که او در این زمینه هیچ اطلاعاتی نداشته و حتی در آن زمان با واژه هاست و دامین هم نا آشنا بوده است.

او می گوید که به مدت سه ما به دنبال شخصی بود که برایش سایت را برنامه نویسی کند و دغدغه دیگر او این بود که پولی نداشته که جهت حق الزحمه، به این شخص پرداخت نماید!

دکتر یوسفیان اظهار دارد که در آن زمان مخارجش را از طریق تدریس کلاس های خصوصی به دست می آورده و از طرفی حمایت های پدرش هم به صورت کامل قطع نشده بود! او در این زمان به دنبال این بود که سایت را راه اندازی کند و یک دفتر هم تاسیس نماید.
در نهایت، این شد که دکتر یوسفیان به سراغ یکی از همکلاسی های دوران فوق لیسانس خود که یک انتشاراتی داشت، مراجعه کرد و با دیدن وضعیت نامناسب آنجا، به همکلاسی اش پیشنهاد داد که با وی همکاری کند که همکلاسی اش درخواست دکتر یوسفیان را پذیرفت و در این لحظه او هم سایت را تاسیس کرد و هم دفتر را مهیا نمود.

چگونه دکتر یوسفیان کارآفرین سریالی شد؟

دکتر یوسفیان اظهار دارد که برای تبدیل شدن به یک کارآفرین سریالی، او سیستم سازی می کند! به این شکل که یک استارتاپ را راه اندازی کرده و تا زمانی که به بار بنشیند و رونق بگیرد، به مدیریت کامل آن می پردازد و سپس استارتاپ دیگری را شروع می کند.

او با همین رویه ۸ استارتاپ با ۱۵۰ کارمند بیمه شده و ۶۰۰۰۰ کارمند دور کار و غیر حضوری از سراسر کشور را شروع و به موفقیت رساند که نام آنها را در زیر ذکر می کنیم:

  •     ایران تایپیست: خدمات آنلاین ترجمه و تایپ
  •     رایا مارکتینگ: خدمات تولید محتوا
  •     مامی فود: سیستم سفارش غذای خانگی
  •     وکیل تلفنی: سیستم ارتباط با وکلا و دریافت مشاوره حقوقی به صورت ۲۴ ساعته
  •     جیب پی: سیستم خدمات پرداخت
  •     ژناریا: کارهای آزمایشگاهی در زمینه بیوتکنولوژی
  •     ارشدان: ارائه خدمات چاپ کتاب
  •     داستانت: سفارش کتاب داستان شخصی سازی شده

ساختمان جزیره کارآفرینی

دکتر شمس الدین یوسفیان با این عقیده که بسیاری از جوانان صاحب ایده هستند، اما سرمایه اولیه را ندارند، ساختمان جزیره کارآفرینی را احداث نمود.

او می گوید که این مسئله دو جانبه می باشد! یعنی همانطور که افرادی هستند که ایده دارند اما سرمایه ندارند، افراد دیگری هم وجود دارند که به دنبال ایده هایی هستند که سرمایه خود را روی آن به کار ببندید و به نوعی در این ایده سهیم شوند؛ او می گوید که مراکزی وجود دارند با نام مراکز شتاب دهنده که این کار را برای جوانان انجام می دهند.

دکتر یوسفیان بر همین مبنی طرحی را در یک ساختمان شروع کرده و در آن به طور کامل استارتاپ را پوشش می دهد! او می گوید که در یک طبقه، آموزش های استارتاپ ها و بازاریابی اینترنتی را در اختیار کسانی که در جزیره کارآفرینی مستقر شده اند، تدارک می بینند. همچنین یک طبقه مختص به خوابگاه و یک طبقه هم مختص به امکانات تفریحی و رفاهی است که کسانی که در این ساختمان مستقر شده اند، بتوانند با انگیزه مضاعفی، یک سال کارشان را ادامه دهند.

دکتر شمس الدین یوسفیان در برابر این خدمات پولی از کسی دریافت نمی کند و اینطور اظهار می کند که برای هر ایده، ۲۵ میلیون تومان پرداخت می کنند که در آن، خود افراد با ایجاد تیم های دو یا سه نفری و … مجری طرح می شوند و به عبارتی با هم شریک خواهند شد.

دلیل موفقیت دکتر یوسفیان

دکتر یوسفیان شخصی خوش خنده است و اگر از وی پرسیده شود که آیا موقعیت مالی خوبش باعث این خوش خنده بودن و حال خوب می شود، او در پاسخ خواهد گفت که خیر و این کاملاً برعکس است و این حال خوب اوست که وی را تبدیل به یک فرد موفق و ثروتمند کرده است.

این کارآفرین سریالی اظهار دارد که زاویه دید افراد نسبت به زندگی بسیار با اهمیت است و اگر برای او اتفاق ناخواسته ای بیفتد و یا با شکستی مواجه شود، وی توانایی دیدن این اتفاق به شکلی دیگر را دارد! به زبانی ساده تر، او می گوید که با این شکست تجربه ای بی نظیر کسب کرده است و رشد می کند و آیا کسی که رشد می کند، مگر باید ناراحت شود؟!

دکتر یوسفیان زندگی را به مانند یک بازی دانسته و قانون موفقیت در این بازی را خندیدن می داند! خیلی ها این باور وی را نوعی شعار می دانند که در حقیقت چنین نیست؛ چرا که ایشان در یکی از استارتاپ های خود، ۲۰۰ میلیون تومان ضرر کردند! ولی به جایی اینکه ناراحت شوند، به خود گفتند که تجربه ای برابر با این ۲۰۰ میلیون تومان کسب کردند و آن را نوعی سرمایه گذاری کردن بر روی خود می دانند.

همچنین دکتر یوسفیان معتقد است که در کنار کار، داشتن تحصیلات دانشگاهی بهترین حالت است! اما درس خواندن به منظور به دست آوردن کار خیلی منطقی نیست؛ که متاسفانه در کشور ایران این مسئله مشاهده می شود!

راهکار دکتر شمس الدین یوسفیان برای کسانی که هنوز در آغاز راه هستند، این است که باید از شرایط فعلی شان بیشترین بهره وری را ببرند و در کسب و کار گذشته خود نمانند! او می گوید که از سال ۲۰۰۰ روش کسب و کار به کسب و کارهای آنلاین، سوق پیدا کرده است. پس برای شروع یک کسب و کار، افراد باید شرایط را شناسایی کنند و مسیر مورد علاقه خود را پیدا و به آن ادامه دهند. دکتر یوسفیان بر این اعتقاد است که بستر برای جوانان کاملاً مهیا است و فقط کافیست که آنها از بازار آنلاین استفاده بهینه نمایند.

دکتر یوسفیان می گوید که دلیل این که بسیاری از افراد از یک شکست بسیار ناامید می شوند و همه چیز را تمام شده تصور می کنند، این است که آنها فقط در یک نقطه هدف گذاری انجام می دهند و زمانی که در آن موفق نمی شوند، همه چیز را تمام شده تصور خواهند کرد؛ در حالی که آنها می توانند مسیرهای دیگری را برای موفقیت در پیش بگیرند! وی معتقد است که در مسیر موفقیت، شکستی وجود ندارد و در صورت برخورد با شکستی، در ورای آن موفقیتی پدیدار می گردد! پس باید با دیدی باز همه فضاها را دید و هدف بعدی را مشخص کرد.

باور دکتر یوسفیان بر این است که حتی اوایل افراد باید در کار مورد علاقه شان به صورت رایگان مشغول به کار شوند و با توجه به محیط مورد نظرشان، کسب و کار خود را شناسایی نمایند و برای موفقیت ها و پیروزی های بعدی، با تلاش و پشتکار فراوان، هدف خود را دنبال کنند.

نکته ی پایانی این مقاله این است که دکتر یوسفیان باور دارد که برای رو به رو شدن با دنیایی از فرصت ها و موقعیت ها در اطراف خود، می بایست نگرش خود را نسبت به دنیای تکنولوژی تغییر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.