باید ها و نباید های عمل بینی در زمان شیوع کرونا

باید ها و نباید های عمل بینی در زمان شیوع کرونا

یکی از اصلی‌ترین راه‌حل‌های داشتن بینی زیبا و متناسب، عمل جراحی زیبایی بینی و یا رینوپلاستی است. در این نوع جراحی، بینی فرد دستخوش تغییر خواهد شد و در نهایت، بینی با شکل دلخواه بیمار و متناسب با صورتش هدیه تیم جراح به کاندید جراحی بینی خواهد بود.

با شیوع بیماری کرونا یا همان کووید -۱۹ در سطح جهان، سبک زندگی انسان‌ها نیز دستخوش تغییر شد. همانطور که می‌دانید، تا لحظه نگارش این مقاله، با وجود واکسن‌های مختلف در دنیا، همچنان پیشگیری از ابتلا به این بیماری اصلی‌ترین راهبرد کنترل بیماری است. خصوصا با جهش‌هایی که ویروس داشته است، نیز ناکارآمدی برخی از واکسن‌ها در برابر جهش‌های ژنتیکی این بیماری، بیش از پیش باید به فکر پیشگیری بود.

نکته حائز اهمیت این است که کرونا به بخشی از زندگی انسان‌ها تبدیل شده است. از این رو، نیاز است تا سبک زندگی خود را به گونه‌ای باز طراحی کنیم تا کمترین تاثیر را بر روند زندگی ما داشته و همچنین از مبتلا شدن به این بیماری نیز جلوگیری کنیم.

برای آشنایی بیشتر با بایدهای و نبایدهای عمل بینی در زمان شیوع کرونا همراه ما باشید تا با بررسی تمام جوانب، به شما در تصمیم‌گیری بهتر کمک کنیم.

آیا امکان عمل بینی در زمان شیوع کرونا وجود دارد؟

مسلما بله! شما می‌توانید در طول این پاندمی، نسبت به جراحی رینوپلاستی اقدام کنید. اگرچه، نکات مهمی برای عمل بینی وجود دارد که باید از طرف بیمار و تیم درمان رعایت شود تا احتمال ابتلاء بیمار به ویروس کرونا به حداقل برسد.

براساس ابلاغیه وزارت بهداشت، از ۱۷ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹، با توجه به کاهش شیوع این بیماری در کشور، انجام جراحی‌های زیبایی بلامانع است. اگرچه برای انجام جراحی‌های زیبایی پروتکل‌هایی نیز تعریف شد. رعایت حداکثری پروتکل‌های اعلامی از سوی وزارت بهداشت می‌تواند باعث کاهش احتمال ابتلا به ویروس کرونا شود.

پروتکل‌های جراحی‌های زیبایی در زمان همه‌گیری ویروس کرونا چیست؟

پروتکل‌های اعلام‌شده از سوی وزارت بهداشت صرفا چهارچوب رعایت موارد بهداشتی است و نیاز است تا کادر درمان و تیم جراح رینوپلاستی، موارد بیشتری را رعایت کنند.

براساس پروتکل‌های اعلامی، عمل بینی در زمان شیوع کرونا برای افراد با سن بیش از ۶۰ سال و کمتر از ۱۰ سال ممنوع است. بعلاوه اینکه شما باید بهترین سن برای عمل بینی را در نظر بگیرید تا نتیجه عمل رضایت بخش باشد.

همچنین، افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای همچون سرطان، دیابت، تالاسمی، ضعف سیستم ایمنی و… هستند، نیز کاندیداهای مناسبی برای جراحی زیبایی نیستند.

علاوه بر این، تمامی افرادی که بستگان و اعضای خانواده آن‌ها به کرونا مبتلا شده‌اند و یا مشکوک به این بیماری هستند، می‌بایست حتما خود را قرنطینه کرده و تست کرونا را انجام دهند و تا زمان اعلام نتیجه تست، به هیچ‌وجه به سمت جراحی‌های زیبایی نروند.

اصلاح قوز بینی یک خانم

چه تغییراتی در روند عمل بینی در زمان شیوع کرونا بوجود آمده است؟

پاسخ به این سوال قدری گسترده است. با این حال مواردی که در ادامه ذکر می‌کنیم، عمده تغییراتی است که روند عمل بینی در زمان شیوع کرونا را تغییر داده‌اند.

سن و شرایط بیماران

پیش از این، شاید افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای، خصوصا بیماری‌های تنفسی بودند به راحتی زیر تیغ جراحان برای عمل رینوپلاستی می‌رفتند، ولی شرایط کاملا تغییر کرده است. در حال حاضر پروتکل‌های سختگیرانه‌تری درباره این موضوع وجود دارد.

توصیه می‌کنیم قبل از هر کاری با تیم پزشکی ما مشورت کنید تا با آنالیز کامل شرایط شما، میزان خطر این جراحی را برایتان شرح دهند.همچنین، افراد با سن‌های ۶۰ سال و بالاتر، نیاز است در دوران همه‌گیری ویروس کرونا کمی محتاطانه‌تر عمل کرده و حتما از تیم‌های حرفه‌ای جراحی رینوپلاستی مشورت بگیرند.

پیش از جراحی

توصیه می‌کنیم حتما با مراجعه به سایت، صفحات مجازی و نیز تماس با مطب پزشکان و جراحان زیبایی، یکی را به عنوان پزشک خود انتخاب کنید. مواردی همچون تعداد جراحی‌های موفق در این زمینه، تیم خبره و حرفه‌ای، کلینیک و یا بیمارستان مجهز محل انجام جراحی و مواردی از این دست می‌توانند به شما در انتخاب پزشک کمک کنند. انتخاب آنلاین جراح، حضور شما را در جامعه کمتر و امکان ابتلا به کرونا را به شدت کاهش می‌دهد.

پس از انتخاب پزشک، که اولین گام در پروسه عمل بینی در زمان شیوع کروناست، حتما شرایط خود را به طول کامل و صادقانه بیان کنید. این موضوع کمک می‌کند تا پزشک بهترین تصمیم را برای شما بگیرد.

ممکن است برای اطمینان بیشتر، پزشک دستور انجام تست PCR دهد تا ابتلا و یا عدم ابتلا بیمار به کرونا مشخص شود.

روز جراحی

به طور معمول، تعداد بیمارانی که منتظر جراحی هستند، محدودتر خواهد بود. همچنین، استفاده از ماسک برای تمامی بیماران و همراهانشان اجباری می‌باشد. اتاق‌های جراحی، ریکاوری، بخش‌ها و دیگر قسمت‌های حضور بیمار و همراهانشان، به طور کامل و روزانه چند مرتبه ضدعفونی می‌شود.

مدت زمان جراحی ۲ الی ۳ ساعت است و بیمار در حالت عادی می‌تواند روز پس از جراحی بیمارستان را ترک کنید. با توجه به رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی در سطح بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها، امکان انتقال ویروس در این محیط به شدت کاهش یافته است.

پس از جراحی

شاید این سوال برای شما وجود داشته باشد که دوران نقاهت بعد از عمل بینی چگونه خواهد بود؟ شما علاوه بر ویزیت حضوری، شماره تماس پزشک خود را در اختیار دارید و می‌توانید به راحتی سوالات خود را در زمینه دوران نقاهت خود از ایشان بپرسید. این موضوع یکی از اصلی‌ترین نکات عمل بینی در زمان شیوع کرونا است. چرا که تماس‌های صوتی و تصویری به شما این اجازه را می‌دهد که به صورت غیرحضوری ویزیت شوید. همین امر برای بیماری که به علت جراحی بینی نمی‌تواند از ماسک استفاده کند بسیار حائز اهمیت است.

نمونه جراحی بینی یک خانم توسط دکتر نجف بیگی

آیا عمل بینی در زمان شیوع کرونا خطرناک است؟

بهتر است به این درک متقابل برسیم که ما درباره جراحی تهاجمی زیبایی صحبت می‌کنیم! بدین معنا که این جراحی به خودی خود یک روش تهاجمی برای اصلاح ساختار بینی است. اما اگر منظور خطری مازاد بر جراحی است، باید پاسخ این سوال را به شرایط منوط کرد؛ چرا که شرایط بیمار و محیط کلینیک و یا بیمارستانی که قرار است در آن جراحی صورت گیرد، بسیار مهم است.

کلینیک‌هایی که پروتکل‌های بهداشتی جلوگیری از انتشار ویروس کرونا را به صورت حداکثری رعایت می‌کنند، همچنین وجود کادر درمان حرفه‌ای و کارآزموده، قطعا، احتمال ابتلای کمتری به کرونا برای بیماران وجود خواهد داشت.

بیماری کرونا خطر به خصوصی را برای جراحی رینوپلاستی به وجود نمی‎‌آورد؛ چرا که این جراحی جزو جراحی‌های سنگین زیبایی نبوده و در سالیان گذشته، پزشک متخصص و جراح زیبایی، هزاران جراحی مشابه با نتایج موفق‌آمیز را انجام داده است.

زندگی پس از عمل جراحی بینی در زمان شیوع کرونا

زندگی بیماران پس از جراحی بینی تغییر بسیار مهمی خواهد داشت، شما زیباتر خواهید بود! پس از گذراندن دوران جراحی و نقاهت، کم کم به زندگی روزمره خود بازخواهید گشت و می‌توانید استفاده از ماسک را مجددا شروع کنید. همین موضوع سبب می‌شود تا بتوانید به راحتی به فعالیت‌های خود در اجتماع بپردازید. تنها تغییر بسیار جدی، بینی خوش‌فرم و متناسب چهره شماست که تا پایان، همراه شما خواهد بود.

فراموش نکنید، انجام هرگونه جراحی در دوران همه‌گیری ویروس کرونا، خطر مضاعفی را به همراه نخواهد داشت. بلکه نیاز است تا کاندیداهای جراحی رینوپلاستی و یا هر جراحی دیگری، علاوه بر رعایت دستورالعمل‌های دوران نقاهت برای بازیابی سلامت خود نیز حصول بهترین نتیجه، می‌بایست پروتکل‌های لازم برای جلوگیری از ابتلا به کرونا را هم رعایت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.