معرفی انواع اصلی دوچرخه و کاربردهای آن‌ها

دوچرخه انواع و اقسام مختلفی دارد که بر اساس نوع و میزان استفاده، جنسیت استفاده کننده، سن، قد و وزن فرد تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. بنابراین هرکسی نمی‌تواند هر دوچرخه‌ای را در هر جایی و به هر مدتی که می‌خواهد سوار شود. چون اگر دوچرخه تناسبی با این معیارها نداشته باشد هم خودش آسیب خواهد دید و هم به مصرف کننده آسیب خواهد زد. در این مقاله به بررسی انواع دوچرخه و کاربردهای آن‌ها می‌پردازیم.

انواع دوچرخه و کاربردهای آن

انواع دوچرخه و کاربردهای آن

با توسعه و گسترش دانش و تکنولوژی، طراحی و تولید دوچرخه‌ها نیز تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته‌اند و در نتیجه انواع مختلفی از دوچرخه‌ها با کاربردهای ویژه به وجود آمده‌اند و افراد در هنگام خرید دوچرخه با گزینه‌های متنوعی مواجه خواهند شد. برای اینکه بتوان مناسب‌ترین دوچرخه را انتخاب کرد باید با انواع دوچرخه آشنا شده و اطلاعات کافی در مورد ویژگی‌ها و کاربردهای هر کدام به دست آورد.

برای فهمیدن اینکه چه نوع دوچرخه ازانواع دوچرخه برای شما مناسب است، اول از همه باید بدانید کجا قصد دوچرخه سوار دارید؟ در پیاده رو، مسیرهای خاکی یا هر دو. برخی از دوچرخه‌ها به طور خاص برای نوع خاصی از سطح سواری ساخته می‌شوند، در حالی که برخی دیگر آنچنان انعطاف پذیرند که شاید با تغییر سریع تایر، می‌توان آنان را در بیش از یک دسته قرار داد.

به طور کلی زمانی که می‌خواهید بهترین نوع دوچرخه را برای خودتان انتخاب کنید باید به این سوالات پاسخ دهید.

  • با چه کسی سوار دوچرخه خواهید شد؟
  • در چه مکانی می‌خواهید از دوچرخه استفاده کنید؟
  • چه انتظاری از دوچرخه خود دارید؟
  • چه ویژگی‌هایی برایتان مهم است؟

دوچرخه‌های جاده‌ای

دوچرخه‌های جاده‌ای برای یک سواری لذت‌بخش بر روی آسفالت‌های صاف و جاده‌ای طراحی شده‌اند. این دوچرخه‌ها دارای لاستیک‌های صاف و نازک هستند و حتی می‌توانند برای مسابقه دادن در جاده نیز مورد استفاده قرار گیرند. این دوچرخه‌های سبک و آئرودینامیکی برای رفتن سریع در مسیرهای تخت و تپه‌ها در روز مسابقه و یا در حین سواری گروهی با دوستان ساخته شده‌اند. قاب آن‌ها معمولا از فیبر کربن یا آلومینیوم ساخته شده و دارای یک طراحی ضخیم هستند تا حد ممکن سبک باشد. دوچرخه‌های مسابقه معمولا یک هندسه خشک با زاویه‌های شیب دار دارند که آنها را سریع می‌کند. دوچرخه‌های جاده‌ای معمولا در سه ۴ نوع زیر عرضه می‌شوند.

  • دوچرخه‌های مسابقه
  • دوچرخه‌های استقامتی
  • دوچرخه‌های Cyclocross

دوچرخه کوهستان

یکی از معروف‌ترین انواع دوچرخه دوچرخه‌های کوهستان می‌باشند. دوچرخه‌های کوهستانی برای مسیرهای خارج از جاده و خاکی طراحی شده‌اند. معمولا دوچرخه کوهستان دارای فرمانی صاف بوده و دامنه‌ی دنده در آن برای استفاده در مسیرهای شیب دار سبک‌تر است. دوچرخه‌های کوهستانی برای کارایی بهتر باید دارای سیستم تعلیق مناسب باشد.

دوچرخه توریستی

دوچرخه‌های توریستی همانطور که از اسم آن مشخص است برای مسافرت‌های جاده‌ای طراحی شده است. پس باید ویژگی‌هایی خاصی برای این منظور داشته باشد. این دوچرخه‌هی دارای فریم‌های محکم بوده که قابلیت حمل بارهای سنگین را فراهم می‌کند. این دوچرخه‌ها دارای قفسه‌هایی در جلو و پشت می‌باشند که محفظه و قلاب‌هایی در آن، جهت حمل بار تعبیه شده است. بسیاری از دوچرخه‌های توریستی دوچرخه‌ای بزرگتر نسبت به دوچرخه‌های جاده ای هستند و تمایل دارند که یک مرکز ثقل پایین داشته باشند که باعث می‌شود کنترل آن‌ها آسان‌تر شود.

دوچرخه‌های هیبریدی یا ترکیبی

این دوچرخه‌ها ترکیبی از دو نوع دوچرخه کوهستانی و جاده‌ای هستند. صندلی‌های بزرگ، کفی مناسب، و موقعیت مکانی راحت برای سوار شدن از ویژگی‌های برجسته این دوچرخه است. دوچرخه‌های هیبریدی را می‌توان در جاده‌های آسفالت مورد استفاده قرار داد اما به اندازه دوچرخه‌های جاده‌ای سبک و کارآمد نیستند. آن‌ها برای مسیرهای مخصوص دوچرخه سواری در سطح شهر بسیار مناسب بوده ولی برای مسیرهای جاده‌ای طولانی به اندازه کافی مناسب نیستند. اغلب دوچرخه‌های هیبریدی دارای سوپاپ جلو هستند تا از ضربه‌های کوچک جلوگیری کنند.

دوچرخه‌های شهری

دوچرخه‌های اوربان یا شهری، نوع دیگری از انواع دوچرخه می‌باشند. واقعا نمی‌توان اصطلاح دوچرخه شهری را به یک دوچرخه‌ی خاص نسبت داد. چرا که دوچرخه‌های ذکر شده را می‌توان در سفرهای شهری نیز استفاده کرد. اما در این بین دوچرخه‌هایی طراحی شده‌اند که با اضافه کردن برخی اجزا مانند گل گیر بر روی تایر، ترکه حمل بار، محافظ زنجیر و چراغ و بوق آن را به یک دوچرخه‌ی ایمن و مناسب برای استفاده در شهر تبدیل کرده‌اند.

این نوع دوچرخه دارای ویژگی‌های دوچرخه هیبریدی بوده و تمامی امکانات آن را شامل می‌شود. طراحی دوچرخه‌های شهری به صورتی است که شما می‌توانید با لباس‌های معمولی و حتی لباس کار سوار آن شوید.

بعد از آشنایی با هر کدام از این دوچرخه‌ها شما می‌توانید به راحتی با مراجعه به یک فروشگاه اینترنتی دوچرخه و یا یک فروشگاه فیزیکی دوچرخه مورد نظر خود را خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.