یک متخصص زنان و زایمان چه وظایفی دارد؟

تخصص زنان و زایمان رشته‌ای منحصر به فرد است؛ زیرا علی­رغم آنکه در زمینه‌ی درمان بالینی و جراحی مشکلات سلامت زنان بسیار تخصصی ست، در دسته‌بندی مراقبت های اولیه نیز قرار می­گیرد. علاوه بر این، پزشکان تخصص زنان، مسئولیت سلامت نیمی از جمعیت یعنی زنان را به عهده دارند!

بسیاری از زنان این کشور که در سنین باروری قرار دارند، پزشک زنان و زایمان خود را پزشک مراقبت اولیه‌ی خود به حساب می‌آورند. در یک نظرسنجی اخیر از رزیدنت های زنان و زایمان، ۸۷% باور داشتند که تخصص­های مامایی و زنان در حیطه‌ی پزشک مراقبت اولیه قرار دارد. با این حال، ۸۵% قصد داشتند حرفه­ای متعادل در پیش گرفته و از همه‌ی مهارت هایی که در طول دوران رزیدنتی خود آموخته اند استفاده کنند و به طور ویژه، در زمینه‌های حفظ سلامت، غربالگری و پیشگیری از بیماری، به فعالیت بپردارند.

اولین مواجهه با متخصص زنان زایمان، می­تواند به معنای تفاوت میان یک بیمار مادام‌العمر و یا یک مشتری ناراضی باشد. به عنوان یک پزشک مراقبت اولیه، شما با استفاده از همدردی، درایت و صبر یک رابطه‌ی بین فردی عمیق میان خود و بیمار ایجاد می­کنید. برای مثال، متخصصین مامایی در طول بارداری به ترویج یک شیوه‌ی زندگی سالم می‌پردازند و مرتبا به مادر بهترین روش های مراقبت از خود و نوزاد متولد نشده‌ای خود را گوشزد می­کنند. آن ها در زمینه های ارزیابی های فشار خون، اسمیر پاپانیکولا، معاینه‌ی پستان و بررسی معاینه‌ی پستان توسط خود بیمار، و ارجاع به ماموگرافی یا دیگر خدمات تخصصی، خدمات غربالگری فراهم می­کنند. این متخصصین در رابطه با خطرهای سلامتی شغلی، سیگار کشیدن، استفاده از کمربند ایمنی، رابطه‌ی جنسی ایمن، پیشگیری از بیماری های مقاربتی و غربالگری ژنتیکی جهت برنامه‌ریزی خانواده، با بیمار خود گفتگو می­کنند.

در تخصص زنان و زایمان تداوم درمان از اهمیت فوق‌العاده برخوردار است. پس از زایمان، متخصص مامایی به مدت حداقل ۶ هفته مسئولیت مادر را بر عهده دارد. پزشک باید ارزیابی آناتومی و بویژه سلامت روانی مادر را ادامه دهد. بیشتر بیماران تخصص زنان، یا به صورت اولیه از درمانگاه مامایی به درمانگاه زنان آمده اند و یا پرستاران متخصص یا متخصصین داخلی آن ها را به پزشک زنان ارجاع داده اند. این بیماران معمولا در طول عمر خود پزشک زنان خود را تغییر نمی­دهند. بنابراین، رابطه‌ی بیمار با پزشک می­تواند به کوتاهی یک زایمان باشد و یا مدت ها پس از یائسگی نیز ادامه یابد.

تخصص زنان و زایمان در اتاق عمل

تخصص زنان و زایمان در اتاق عمل

هنر و علم جراحی، هسته‌ی این تخصص را تشکیل می­دهد. بدون جراحی، احتمالا تخصص زنان و زایمان در حیطه‌ی پزشکی داخلی باقی می­ماند. به علت هیجان تجربه‌ی اتاق عمل، برخی از متخصصین زنان و زایمان جراحی را لذت­بخش ترین جنبهای تخصص خود می­دانند. در اکثر کشورهای پیشرفته، زایمان سزارین به شایع­ترین جراحی نیازمند بستری در بیمارستان تبدیل شده و امروزه حدود ۲۳.۵% همه‌ی تولد های زنده را تشکیل می­دهد. متخصصین زنان از مهارت های جراحی خود جهت انجام انواعی از جراحی ها مانند لاپاروتومی اکتشافی، هیسترکتومی، پولیپکتومی و جراحی بازسازی لگن، استفاده می­نمایند. یکی از اساتید پزشکی بیان می­دارد ” در بیشتر موارد، مهارت های جراحی من سبب درمان مشکل می­شود و بیماران معمولا پیامد خوبی دارند.” وی همچنین تاکید دارد که بسیاری از دانشجویان به علت قابلیت این رشته در اصلاح فوری مشکلات به وسیله‌ی جراحی، جذب این رشته می­شوند.

ممکن است جراحی زنان یا مامایی به اندازهای جراحی مغز و اعصاب یا اتولارینگولوژی به مهارت دست ها نیاز نداشته باشد؛ اما این باور که متخصصین زنان جراحان واقعی نیستند، خیالی بیش نیست. با وجود آنکه به دلیل نیازمندی های آموزشی جدید در زمینه‌ی مراقبت های اولیه از زمان آموزش در اتاق عمل کاسته شده، رزیدنت های فارغ‌التحصیل این رشته در جراحی شکم و لگن به خوبی آموزش دیده و در این زمینه متبحر اند. می­توان گفت که رشته‌ی زنان و زایمان، به رشته‌ی افتالمولوژی – یک تخصص جراحی که مشابه تخصص زنان و زایمان، بخش قابل توجهی از آن را مراقبت بالینی و اولیه تشکیل می­دهد– شباهت بیشتری دارد. دانشجویان پزشکی نباید به نظرات خودپسندانه‌ی دیگر رشته‌های فوق تخصص جراحی توجه کنند. برخی از متخصصین زنان و زایمان جهت کسب تجربه‌ی جراحی بیشتر، به صورت داوطلبانه و به عنوان پزشک اتندینگ دوم، در زمینه‌ی جراحی لگن یک برنامه‌ی یکساله‌ی فلوشیپ را کامل می­کنند.

با همه این توضیحات درباره تخصص زنان، زایمان و نازایی، باید به شما پیشنهاد کنیم که از طریق وبسایت درمانکده می توانید از بهترین متخصصین زنان به صورت آنلاین نوبت بگیرید یا آنلاین مشاوره کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.