آشنایی با ابزارهای مورد نیاز در کارگاه های صنایع چوب

صنعت چوب یکی از مهم ترین صنایع محسوب می شود که لوازم خانگی، اداری، دکوری و … را تولید و عرضه می نماید. گستردگی و تنوع ابزار آلاتی که در صنعت چوب استفاده می شود بسیار زیاد است که در این مقاله قصد داریم به چند مورد از این ابزار آلات اشاره نماییم. بدون شک همه ما می دانیم که مته جزء کاربردی ترین ابزارهای صنایع مختلف است که جهت سوراخ کاری صفحات به کار می رود و در مدل های مختلفی از قبیل مته خزینه، مته کاجی، مته گازور و… تولید می گردد. در مواردی نیز برای اتصال زیبا و محکم تر باید از شابلون های سوراخ کاری استفاده گردد.

مته خزینه

مته همیشه به صورت یک استوانه با شیارهای مارپیچی در قسمت کارگیر در ذهن افراد تجسم می شود. مته خزینه یکی از مهم ترین مته های به کار گرفته شده در صنعت چوب می باشد که جهت خزینه کردن سوراخ پیچ ها استفاده می شود. مته خزینه در اصل برای پخ کردن سوراخ جای چوب به کار می رود به شکلی که گل پیچ و قسمت برجستگی و کلگی پیچ داخل سوراخ قرار گیرد و با سطح چوب هم سطح شود. لازم به ذکر است که مته خزینه دارای مته سوراخ زن است و در اکثر مواقع با کمک آچار مته سوراخ زن را می توان تعویض نمود. مته خزینه در مدل های مختلف و متنوعی تولید می گردد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

انواع مته خزینه

انواع مته خزینه

مته خزینه دارای مدل های متنوعی برای موارد مختلف می باشد که به شرح زیر می باشند:

  1. مته خزنه سر تخت: مته خزینه سرتخت که دارای کارگیر تخت و بدون انحنا و زاویه است برای ایجاد محل قرارگیری واشرها استفاده می شود. لازم به ذکر است که مته خزینه سرتخت در دو مدل دنباله دار و استوانه ای تولید می گردد.
  2. مته خزینه مخروطی: در این مدل مته خزنه کارگیر به شکل مخروط است و در سایزهای مختلف تولید می شود. لازم به ذکر است که مته خزینه مخروطی به صورت دستی و ماشینی تولید می شود.
  3. مته خزینه مرغک دار: یک نوع دیگر از مته خزینه به صورت مرغک دار تولید می شود و هنگام سوراخ کاری و خزینه کردن قیمت نیش آن در قطعه کار فرو می رود و بدون تکان خوردن نقطه دقیق را سوراخ می نماید.

قیمت مته خزینه چوب

لازم به ذکر است که مته خزینه چوب در مدل های مختلفی تولید می شود که در فروشگاه چوبینر موجود می باشند. جهت کسب اطلاعات لازم درباره قیمت انواع مته خزینه چوب می توانید از طریق راه های زیر با چوبینر ارتباط برقرار کنید:

۰۲۱۶۶۵۶۳۰۴۸   –   ۰۹۰۲۱۲۳۵۶۲۶   –   ۰۹۳۵۵۰۶۹۲۶۹
Choobiner.ir

مته کاجی

یک نمونه دیگر از انواع مته، مته کاجی نام دارد. مته کاجی به مته پله ای و مته مخروطی نیز معروف است. مته کاجی از لحاظ شکل ظاهری شبیه کاج می باشد که جهت ایجاد سوراخ و حفره هایی در قطرهای مختلف به کار می رود. لازم به ذکر است که مته کاجی در ایجاد سوراخ هایی برای عبور سیم، کابل، لوله و … قابل استفاده و مفید می باشد. مته کاجی معمولا از جنس تنگستن کارباید تولید می شود و دچار خوردگی، زنگ زدگی و لب پری نمی گردد.

مته کاچی یا پله ای

ساختار مته پله ای

مته پله ای یا همان Step bit که به مته کاجی معروف است دارای بدنه مدرج است که قطر دایره ای که با آن می توان ایجاد نمود بر بدنه مته مشخص است. لازم به ذکر است که معمولا مته پله ای با توجه به متریال به کار رفته در آن قابلیت برش چوب، استیل و سایر فلزات را دارد. از لحاظ اقتصادی مته کاجی یک ابزار مقرون به صرفه محسوب می شود که با یک مته می توان چندین دایره در قطرهای مختلف ایجاد نمود به این صورت که بدون نیاز به تعویض مته می توانید سوراخ هایی در چندین قطر گوناگون حفر کنید.

شابلون سوراخکاری مورب

یکی از ابزارهایی که برای اتصال قطعات به یکدیگر استفاده می شود شابلون سوراخ کاری مورب است. شابلون سوراخ کاری مورب که به جیگ سوراخ کاری نیز خوانده می شود یک ابزار جذاب و کاربردی است که در ادامه با نحوه کار آن آشنا می شوید. در مواردی پیش می آید که سوراخ محل قرار گیری پیچ باید به شکل زاویه دار و مورب ایجاد شود یا پیچ ها به طور مخفی قرار بگیرند بهترین گزینه در این شرایط شابلون سوراخ کاری مورب است.

شابلون سوراخ کاری اتصال الیت لگنا

اتصال محکم قطعات چوبی به یکدیگر نقش مهمی در تولید زیبا و با کیفیت محصولات نهایی دارد. یکی از اتصالات پرطرفدار در صنعت چوب، اتصال الیت می باشد. اتصال الیت در روش و مدل های مختلفی از قبیل سیلندر بلند، سیلندر کوتاه، صفحه بند، بازویی و… به کار می رود. برای استفاده از پیچ الیت و یک اتصال با کیفیت باید از شابلون سوراخ کاری مناسب استفاده نمود، که ما در اینجا قصد داریم شابلون سوراخ کاری اتصال الیت لگنا را به شما معرفی کنیم که جزء ابزار آلات محبوب و کاردبردی در صنعت چوب محسوب می شود. شابلون سوراخ کاری اتصال الیت لگنا دارای بدنه فلزی مستحکم است و قابلیت سوراخ کاری به صورت عمودی و افقی را دارد. به راحتی با کمک شابلون اتصال الیت می توانید در ساخت تخت خواب و مواردی از اسن قبیل اتصال الیت را ایجاد نمایید و از مزایای آن می توان به قابلیت جدا شدن قطعات از یکدیگر اشاره نمود، که پس از جا به جایی وسایل می توانید مجددا قطعات را به یکدیگر وصل نمایید.

قیمت جیگ سوراخکاریابزارهای مورد نیاز در کارگاه های صنایع چوب

لازم به ذکر است که جیگ سوراخ کاری در مدل های مختلفی تولید می شود که در فروشگاه چوبینر موجود می باشند. جهت کسب اطلاعات لازم درباره قیمت انواع جیگ سوراخ کاری می توانید از طریق راه های زیر با چوبینر ارتباط برقرار کنید:

۰۲۱۶۶۵۶۳۰۴۸   –   ۰۹۰۲۱۲۳۵۶۲۶   –   ۰۹۳۵۵۰۶۹۲۶۹
Choobiner.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.