آیا می دانید برای درمان چه بیماری هایی می توانید به متخصص گوارش مراجعه کنید؟

متخصص گوارش کیست؟

احساس درد در هر قسمتی از بدن افراد را کلافه می کند و بهترین راه، مراجعه به پزشک متخصص است. اگر هر بیماری به موقع تشخیص داده شود، راه درمان آن ساده تر می شود و از مزمن شدن آن جلوگیری به عمل می آید.

احساس هرگونه درد در دستگاه گوارش نیازمند بررسی و آزمایش است که این کار باید توسط متخصص گوارش انجام بگیرد. متاسفانه برخی از افراد تنها با مصرف چند قرص سر خود دردها را تسکین می دهند که باید گفت، این کار اشتباه است و مصرف هر دارویی باید تنها توسط پزشک متخصص انجام گیرد. با ما همراه باشید تا بدانید برای چه بیماری‌هایی به متخصص گوارش مراجعه کنید.

دستگاه گوارش چه اندام هایی را در بر می‌گیرد؟

بهتر است اندام‌هایی که در هضم و جذب تغذیه انسان نقش دارند را بشناسید تا در زمان احساس درد در هر کدام از قسمت های آن به متخصص گوارش مراجعه کنید.

دستگاه گوارش قسمت های مختلفی را شامل می شود که دهان و دندان قسمت اول آن و مقعد آخرین قسمت آن است. مری، معده، کبد و روده همگی جزو دستگاه گوارش‌اند که وظیفه هضم، جذب و دفع غذا را بر عهده دارند.

تعداد زیاد این اندام‌ها نشان می دهد که متخصص گوارش توانایی درمان بیماری های زیادی را دارد که با مراجعه به سایت پذیرش ۲۴ می توانید در کمترین زمان توسط یکی از بهترین متخصصان ویزیت شوید.

متخصص گوارش

متخصص گوارش کیست؟

متخصص گوارش به پزشکی گفته می شود که دانش و علم بالایی نسبت به هر کدام از بخش های دستگاه گوارش دارد. این پزشک دوران تخصص خود را به طور کامل و حرفه ای به بررسی اندام‌هایی چون معده و روده پرداخته است.

این پزشک به طور کامل توانایی تشخیص، درمان و کنترل بیماری‌های مربوط به دستگاه گوارش را دارد پس اگر دچار سوزش معده، هپاتیت، سندرم روده تحریک پذیر هستید و یا تنها دردهای اولیه و مقطعی در هر کدام از قسمت های دستگاه گوارش احساس کردید به پذیرش ۲۴ مراجعه کنید و توسط متخصصان  دستگاه گوارش ویزیت شوید.

توصیه همه متخصصان این است که هر دردی ممکن است، نشانه برخی از بیماری های مزمن باشد که اگر به موقع تشخیص داده شوند، هر بیماری به راحتی کنترل و درمان می شود. پس اگر احساس می کنید که باید توسط یک متخصص گوارش ویزیت شوید، در اسرع وقت این کار را انجام دهید.

معرفی وظایف متخصص دستگاه گوارش:

هر پزشکی در قبال بیماران خود دارای وظایفی است که باید آن‌ها را مو به مو انجام دهد. البته نمی توان وظایف را تنها محدود به چند مورد کرد زیرا هر پزشک با دانشی که دارد. برای هر بیمار خود روش خاصی را در پیش می گیرد؛ در ادامه به چند نمونه از وظایف متخصص گوارش اشاره می‌کنیم:

 • معاینه مراجعه کنندگان و اختصاص زمان کافی برای این امر از وظایف اصلی پزشک است.
 • بیمار را برای سونوگرافی، آندوسکوپی، انواع آزمایشات  ارجاع می دهد.
 • بررسی نتایج آزمایشات و سونوگرافی‌ها و در نهایت تجویز دارو برای درمان و کنترل بیماری
 • صحبت با بیمار و برانگیختن حس اعتماد او
 • تشکیل پرونده بیمار به صورت دستی و یا الکترونیکی تا تمام اطلاعات بیمار به صورت یکجا ثبت شود.

متخصص گوارش چه بیماری هایی را درمان می کند؟

با توجه به تعداد اندام‌هایی که در دستگاه گوارش وجود دارد، متخصص گوارش در درمان بیماری های متعددی تواناست. این متخصصان به وسیله تجهیزاتی چون آندوسکوپی سعی در تشخیص و سپس درمان بیماری‌ها دارند. برخی از بیماری‌هایی که توسط این متخصصان درمان می شوند در زیر لیست شده‌اند:

 • هر نوع بیماری مربوط به پانکراس
 • درمان بیماری شایع سوزش معده، درد و ورم معده
 • درمان انواع سرطان معده
 • تشخیص زخم معده و زخم در دیگر قسمت های دستگاه گوارش
 • تشخیص و درمان رفلاکس معده
 • بیماری های کبدی
 • تشخیص هپاتیت
 • همورویید
 • پولیپ روده و کیسه صفرا

متخصص گوارش مراجعه کنیم؟

در صورت داشتن چه علایمی به متخصص گوارش مراجعه کنیم؟

حال که به طور کامل با متخصص گوارش و شرح وظایف او آشنا شدید، باید با علایمی که نشان از بیماری های گوارشی است نیز آشنا شوید. علائم مختلفی نشان دهنده زمان مراجعه شما به متخصص گوارش است که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 1. یبوست یکی از مواردی است که نشان از بیماری های گوارشی دارد و برای درمان باید به متخصص مراجعه کرد. یبوست اگر حاد باشد نشان دهنده مشکلاتی نظیر انسداد روده، مشکلات هورمونی  می باشد.
 2. مدفوع خونی یکی دیگر از عمده مواردی است که باید توسط این متخصصین بررسی شود. مشکلاتی نظیر بواسیر، سرطان و غیره دلیل این امر هستند.
 3. اسهال ریشه در بیماری های گوارشی نظیر وارد شدن ویروس به دستگاه گوارش و یا مواردی چون عفونت دارد.
 4. دل درد و داشتن نفخ نیز در حیطه کاری این متخصصان است.
 5. سوزش سر معده و رفلاکس از رایج ترین علائم مشکلات گوارشی است که حتما برای درمان و بررسی آن باید  به متخصص مراجعه کرد.
 6. البته در سنین بالا حتما باید برای بررسی سرطان روده و چکاپ به متخصص گوارش مراجعه کرد که جزو مراقبت های دوره ای محسوب می شود. این مورد به عنوان پیشگیری از سرطان روده است پس حتما در سنین بالا سعی کنید، به صورت دوره ای توسط پزشک معاینه شوید.

تمامی این موارد و احساس هر گونه درد در قسمت های مختلف دستگاه گوارش نیازمند بررسی توسط متخصص دستگاه گوارش است. در این روزهای کرونایی با مراجعه به سایت پذیرش ۲۴ می توانید بدون خارج شدن از منزل توسط متخصص ویزیت شوید و خود را در معرض آلودگی ویروس کرونا قرار ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.