همه چیز درباره لباس کار

همه چیز درباره لباس کار

لباس کار چیست؟

لباسکار به پوشاکی گفته می‌شود که در زمان فعالیت های کاری پوشیده می‌شود، و می‌تواند در انواع لباس کار تبلیغاتی، لباسکار صنعتی، محافظتی و همچنین فرم های کارگری، کارمندی و اداری مورد استفاده قرار بگیرد. 

تولیدی لباس کار پاکان صنعت یکی از شرکت های پیشرو در زمینه تولید انواع ملزومات ایمنی و اداری است و می‌تواند و آماده خدمت رسانی به مشتریان عزیز و بهبود کسب کارها است. 

همه چیز درباره لباس کار

انواع لباس کار

هر صنعت و کسب و کاری لباس کار مخصوص خود را دارد و همچنین لباس هر شخص در هر مجموعه بیانگر فعالیت و مسئولیت او در مجموعه است. به عنوان مثال با ورود به مجموعه ای به راحتی می‌توانید، به عنوان مثال فردی را که در سمت نگهبان فعالیت دارد را از به دلیل لباس متفاوتی که به تن دارد تشخیص دهید. در ادامه به برخی از انواع لباسکار خواهیم پرداخت.

لباس کار صنعتی

این لباس‌ها برای افرادی که در بخش‌هایی از جمله: صنایع نفت و گاز و پتروشیمی فعالیت دارند مناسب هستند. به این دلیل که این افراد در مقایسه با سایر افراد بیشتر در معرض مواد شیمیایی و خطرناک قرار دارند. به همین دلیل هم باید از لباس‌هایی با مرغوبیت بیشتر استفاده کنند. 

لباسکار یکسره

لباس کار یکسره به نوع خاصی از لباس‌ها گفته می‌شود که به صورت شلوار و معمولا دو بنده به هم متصل هستند. و بخش‌هایی از آستین‌ها و سرشانه های آنها دارای پوشش نیست و از جنس پارچه کششی و قابل انعطاف تولید می‌شوند و به همین دلیل هم آزادی عمل زیادی را برای افرادی که از آنها استفاده می‌کنند فراهم می‌کنند.

کاپشن کار تک

کاپشن کار به لباس تک گفته می‌شود که در بسیاری از مشاغل مورد استفاده قرار می‌گیرد و از جنس‌هایی مانند: کتان، فلامنت، پلی استر و جین ساخته شده باشد. این لباس‌ها برای شرایط آب و هوایی مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

زمان تعویض لباس کار

در چندین سال قبل، لباس کار کارمندان و کارگران تا زمانی تعویض می شد که حتما دچار آسیب دیده باشد و یا پاره شود و دچار ساییدگی و سوختگی شود و یا به مدت دو سال این لباس مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما بعدها مدیران متوجه این موضوع شدند که تعویض لباس کارمندان و کارگران حداقل سالی یک بار می تواند تاثیر خوبی در روند کاری آنان بگذارد و موجب افزایش بازدهی نیز گردد، از همین روی تصمیم به انجام چنین کاری گرفتند. پس پیشنهاد ما به شما این است که بهتر است در فکر تعویض لباس های کارکنان باشید که این کار تاثیر خوبی بر روحیه‌ی آنها خواهد داشت.

ضرورت استفاده از لباس کار

همانطور که گفتیم استفاده از لباس کار دارای اهمیت بسیار زیادی است و با استفاده از آنها از جان انسان‌ها محافظت کرد، از این لباس‌ها به منظور جلوگیری از حوادثی مانند: آتش سوزی، برق گرفتگی، پرت شدن ارتفاع و… تولید می‌شوند.

با توجه اینکه محیط های کاری مختلف دارای دما و شرایط محیطی متفاوتی هستند، می‌توان با تیره یا روشن در نظر گرفتن لباسهای کار افراد با توجه به دما فعالیت آنها را مشخص کرد، به عنوان مثال لباس کار یک آتش‌نشان یا فردی که در تاسیسات ساختمانی فعالیت دارد متفاوت است.

همه چیز درباره لباس کار

ویژگی های لباس کار مناسب

در هنگام خرید لباس کار به نکات زیر توجه داشته باشید

  • از خرید لباس گشاد یا تنگ خودداری نمایید. و حتما لباس کار اندازه و متناسب را خریداری نمایید.
  • لباس کار را از یک فروشگاه مطمئن خریداری نمایید 
  • توجه داشته باشید که هیچ مواد قابل اشتعالی در تولید لباس کار به کار نرفته باشد.
  • اگر قصد خرید لباس کار نسوز را دارید حتما کلاه و کفش و دستکش مخصوص را هم خریداری نمایید.

بهترین لباس کار

بهترین لباس کار، لباسی است که دارای جنس پارچه، دوخت و کیفیت مناسبی باشد. 

چرا لباس کار ارزان نخریم؟

کارگران و کارمندان در هر سمتی باشند، باید لباس های خود را هر روز استفاده می‌کنند. به همین دلیل هم طبیعی است که لباس‌ها خیلی سریع فرسوده و غیر قابل استفاده شوند، اما در صورتی که از لباس های کارکنان با کیفیت استفاده و حتی قیمت بالاتر استفاده کنید، خیلی نیاز به تعویض خواهد داشت. 

لباس کار و تجهیزات آتش نشانی

لباس های آتش نشانان می‌تواند آنها را در برابر خطرات و آتش سوزی‌ها محافظت کند، البته در شغل آتش نشانان مسئولیت های متفاوتی از جمله: خاموش کردن آتش، گرفتن حیوانات وحشی و نجات افراد از آسانسور و… وجود دارد، که با توجه به فعالیت نیاز به استفاده از لباسهای متفاوتی است. 

تجهیزات مختلفی برای عملیات آتش نشانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که شامل کپسول مخصوص آتش نشانی، برانکارد، پتوی ضد حریق، چراغ قوه ضد انفجار، جبه کمک اولیه، سه پایه نجات، نردبان، قلاب مارگیری و ….. نیز می باشد.

منبع: لباس کار پاکان صنعت

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

محتوای این مطلب توسط تیم مجله صورتی‌ها، تولید نشده است و صرفا یک رپورتاژ خبری است و تیم صورتی‌ها محتوای نوشته را تایید یا رد نمی‌کند.

[/box]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.