عوارض استفاده از تلفن همراه برای نوجوانان

عوارض استفاده از تلفن همراه برای نوجوانان

صورتی‌ها: خیلی از نوجوانان اصرار دارند که برای تولدشان گوشی موبایل هدیه بگیرند. آیا شما هنگام تحویل دادن موبایل به نوجوانتان مسائل امنیتی را رعایت می‌کنید؟ آیا تا به حال به اثرات نامطلوب تلفن همراه فکر کرده‎اید؟ اگر جوابتان نه است، با ادامه این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها همراه ما باشید تا عوارض استفاده از تلفن همراه برای نوجوانان را بررسی نماییم.

عوارض استفاده از تلفن همراه برای نوجوانان

عوارض استفاده از تلفن همراه برای نوجوانان

دقت کرده‌اید که امروزه وقتی نوجوانان در کنار هم جمع‌ می‌شوند، به جای این که با یکدیگر زمان بگذرانند، با گوشی موبایل بازی می‌کنند و یکدیگر را نادیده می‌گیرند؟ طبق یک نظرسنجی که توسط مرکز تحقیقاتی انجام شده است، ۷۸ درصد از نوجوانان بین ۱۲ تا ۱۷ سال دارای تلفن هستند. جالب این است که آن‌ها از گوشی موبایل فقط برای تماس استفاده نمی‌کنند و دسترسی کامل به اینترنت دارند. در این شرایط سوال پیش‌می‌آید که آیا تلفن همراه برای نوجوانان خوب است یا نه؟ اثرات منفی تلفن همراه بر نوجوانان چیست؟ برای رسیدن به جواب این سوال‌ها ادامه مطلب را دنبال کنید.

شکی نیست که تلفن همراه یک ابزار بسیار مفید است و امروزه تلفن‌های همراه بخش بزرگی از جامعه هستند. این وسیله ارتباط را با همکاران، دوستان و بستگان آسان می‌کند اما هر فناوری که این مزایا را فراهم می‌آورد، قیمت پایینی دارد. تاثیر تلفن‌های همراه بر جوانان و جامعه نجومی است. در ادامه عوارض استفاده از تلفن همراه برای نوجوانان را بررسی خواهیم کرد.

عوارض استفاده از تلفن همراه برای نوجوانان

 ۱- التهاب تاندون

اتهاب تاندون اولین مورد از عوارض استفاده از تلفن همراه برای نوجوانان می‌باشد که باید به آن دقت کنیم. نوجوانان رفته‌رفته به پیامک معتاد‌ می‌شوند و همین پیامک‌های اضافی و پی در پی موجب التهاب تاندون خواهد شد. همین امر هم موجب می‌شود که نوجوان در ناحیه دست، گردن و کمر احساس درد نماید، همچنین می‌تواند منجر به اختلال بینایی گردد. تاندون‌های این اندام‌های بدن اگر از تلفن همراه زیاد استفاده شود در خطر خواهند بود.

آثار منفی موبایل بر نوجوانان

۲- احساس فشار و اختلال روانی:

داشتن یک تلفن همراه، نوجوان شما را ترغیب می‌کند تا در تمام روز به جای انجام کارهای ضروری، با تلفن صحبت کند یا پیامک ارسال نماید. مطالعات ثابت کرده‌اند که نوجوانانی که بیش از حد وقت خود را با تلفن‌های همراه خود می‌گذرانند، مستعد ابتلا به فشار، استرس و خستگی هستند. همچنین در برخی موارد ممکن است باعث اختلالات روانی شود.

آثار منفی موبایل بر نوجوانان

۳- به هم خوردن ساعت خواب

تحقیقات نشان داده است که اکثر نوجوانان ساعت خوابیدن خود را نیز با تلفن همراه می‌گذرانند و همین موجب وقفه و اختلال در خواب می‌شود و طبیعی است که هرکس خواب کافی و صحیح نداشته باشد در زندگی روزمره و حتی تحصیلات خود دچار مشکل خواهد شد. پس یکی دیگر از عوارض استفاده از تلفن همراه برای نوجوانان به هم خوردن ساعت خواب آن‌هاست.

آثار منفی گوشی موبایل بر نوجوانان

۴- حوادث ناگوار

از آن جا که نوجوانان در همه جا گوشی به دست هستند، ممکن است حوادث ناگواری هنگام مشغول شدن با گوشی پیش آید. مثلا نوجوانی در حین رد شدن از خیابان با گوشی صحبت می‌کند و یا پیامک می‌دهد احتمال این که حادثه ناگوار رخ دهد، خیلی بیشتر‌ می‌شود. تحقیقات نشان داده است که یکی از علل اصلی مرگ نوجوانان سوانح رانندگی می‌باشد.

آثار منفی گوشی موبایل بر نوجوانان

۵- افزایش اضطراب

اکثر نوجوانان علاقه زیادی به فرستادن پیامک دارند و رفته رفته به آن معتاد خواهند شد طوری که دریافت سریع پاسخ، برایشان لذت بخش خواهد شد و پاسخ فوری توسط دوستشان برایشان شادی و محبت به ارمغان می‌آورد اما در صورت دیر جواب گرفتن، استرس و اضطراب را تجربه خواهند کرد. شاید به جرعت بتوان گفت که اصلی‌تری مورد از عوارض استفاده از تلفن همراه برای نوجوانان همین افزایش اضطراب می‌باشد.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

علائم افسردگی در نوجوانان دختر را جدی بگیرید!

[/box]

تاثیرات منفی موبایل

۶- خطر ابتلا به سرطان

تحقیقات نشان می‌دهد که تابش الکترومغناطیسی که از طریق تلفن‌های همراه منتشر می‌شود زمانی که ما تلفن را برای مدت طولانی نگه‌ می‌داریم در بافت‌ها جذب‌ خواهد شد. سیستم‌های عصبی نوجوانان هنوز در حال توسعه هستند و خطر بیشتری برای رشد سرطان مغز از تلفن‌های همراه نسبت به بزرگسالان دارند.

تاثیرات منفی موبایل

۷- سوء استفاده سایبری

بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط نهاد مبارزه با جرم و جنایت در کودکان و نوجوانان، نزدیک به یک سوم نوجوانان، قربانیان قلدری اینترنتی هستند. تقریبا نیمی از قربانیان هویت عاملان را نمی‌دانند.

نکات ایمنی استفاده از تلفن همراه به نوجوانان

نکات ایمنی استفاده از تلفن همراه به نوجوانان

اگر نوجوان شما تلفن همراه دارد باید نکات ایمنی تلفن همراه را قبل از خرید به او تذکر دهید تا او هم بتواند استفاده درستی از تلفن همراه را داشته باشد. شاید با این روش بتوانید اثرات نامطلوب تلفن همراه بر نوجوانان را کاهش دهید. این نکات عبارتنداز:

 • با نوجوان خود به توافق برسید که در هر روز چند ساعت می‌تواند از تلفن همراه استفاده کند.
 • از او بخواهید که هنگام رد شدن از خیابان و کوچه حتما تلفن همراه خود را داخل جیبش قرار دهد.
 • همچنین به او بگویید که هنگام خوابیدن حتما تلفن همراه خود را خاموش کند و صبح هنگام بیدار شدن دوباره آن را می‌تواند روشن کند.
 • به نوجوان خود آموزش دهید که مکالمه تلفنی باید کوتاه باشد تا از عوارض سرطان در امان بماند. حداکثر در هر روز فقط ۲۰ دقیقه می‌تواند با تلفن همراه صحبت کند.
 • برای هر ماه تعداد مشخصی از پیام کوتاه را در نظر داشته باشید، اگر شما تلفن قبض او را پرداخت ‌می‌کنید موقع پرداخت شاید بهتر باشد به میزان تماس‌های او دقت نمایید.

ممنون که همراه ما هستید، لطفا نظر و پیشنهاد خود را راجع به این مطلب بیان نمایید.

لینک منبع:

momjunction

4 دیدگاه برای “عوارض استفاده از تلفن همراه برای نوجوانان

 1. مهدی گفته:

  واقعا عالی ممنونم که اطلاع دادید من دیگه کمتر وقتم را پای تلفن همراه می گذرانم
  ممممممنووووووووون

 2. kosar گفته:

  واه واه واه واه چقدر بده بهتر مصرف موبایلو کمتر کنم ممنون از اطلاعاتتون

 3. نورا گفته:

  خوب بود ممنون
  اما خیلیا غلط بود مثلا گفتین تصادف
  نوجونا هنوز به سن قانونی نرسیدن ک ماشین برونن
  راسی آقا مهدی بیرون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.