با مدیتیشن به آرامش جسمی و روحی برسید! (فیلم کوتاه)

مدیتیشن در خانه

مدیتیشن چیست؟ (مدیتیشن در خانه)

کلمه مدیتیشن را شنیده‌اید؟ می‌دانید کاربرد آن چیست؟ اغلب انسان‌ها تصور می‌کنند مدیتیشن برای آدم‌ها عجیب و غریب است و انسان‌های معمولی این کار را انجام نمی‌دهند. مدیتیشن روش ذهنی است برای رسیدن به آرامش جسمی و روحی. مدیتیشن از نظر علمی تایید شده است. با انجام روزانه ۵ تا ۱۰ دقیقه مدیتیشن در خانه زندگی آرامی داشته باشید. انجام مدیتیشن در خانه راحت است و فقط باید تمرین کنید تا ماهر شوید. تاثیر مدیتیشن در خانه را به راحتی می‌توانید ببینید. با ما همراه باشید با آموزش مدیتیشن .

چگونه مدیتیشن کنیم

دیگر مانند قبل برای هر کاری استرس قبلی را نمی‌کشید ، ذهنتان آرام می‌شود. با مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها همراه باشید تا مدیتیشن را یاد بگیریم مراحل لازم برای انجام مدیتیشن را با هم می‌خوانیم.

آموزش مدیتیشن در خانه برای مبتدی‌ها

دو دقیقه در یک جا بشینید

در نگاه اول شاید این مرحله برایتان خنده‌دار باشد ولی مهم‌ترین قدم شروع مدیتیشن است. برای انجام این مرحله کافیست به مدت یک هفته در هر روز ۲ دقیقه در یک جا بنشینید. اول خوب پیش رفت هفته بعد آن را دوبرابر کنید و همینطور زمان انجام مدیتیشن را در به ۱۰ دقیقه برسانید برای رسیدن به این ۱۰ دقیقه باید از زمان‌های کم شروع کنید.

روز را با مدیتیشن شروع کنید

تا زمانی به انجام مدیتیشن عادت نکرده‌اید ، احتمال فراموش کردن زیاد است پس برای جلوگیری از این کار می‌توانید هر روز صبح ساعتتان را کوک کنید تا به شما انجام مدیتیشن را یادآوری شود

مهم نیست چگونه ، فقط انجام دهید

بسیاری از افراد به این فکر می‌کنند که چه محلی را انتخاب کنند از چه زیر اندازی استفاده کنند. توجه به این نکات مهم است ولی نه در مراحل ابتدای شروع مدیتیشن. روی زمین چهارزانو بنشینید (حتی روی مبل راحتی یا روی تخت…هر جا که راحت هستید) فقط جایی که خلوت و بدون سر و صدا باشد.

به احساستان توجه کنید

در ابتدای شروع مدیتیشن به احساستان توجه کنید. که همان لحظه چه احساسی دارید؟ نگران یا مضطرب هستید؟ آرام یا خسته یا …. هر حسی که دارید ، آن حس را بپذیرید و با همان حس شروع به مدیتیشن کنید.

آموزش مدیتیشن در خانه

چگونه مدیتیشن کنیم

نفس‌هایتان را بشمارید

اکنون در جایی آرام نشسته‌اید و چشمانتان را هم بسته‌اید نوبت توجه به نفس‌هایتان رسیده است. کافی است توجه‌تان را به مسیر عبور هوا که از بینی آغاز می‌شود و راه خود را به پایین به سمت ریه‌ها ادامه می‌دهد ، متمرکز کنید. همچنان که اولین نفس‌تان را فرو می‌برید بشمارید «یک»، و وقت بیرون دادن نفس‌تان بشمارید «دو». این کار را تا رسیدن به عدد ۱۰ ادامه دهید ، سپس دوباره از یک ، شمردن را آغاز کنید.

در صورت منحرف شدن ذهن دوباره تلاش کنید

این طبیعی است که در هنگام شروع مدتیشن ذهن شما شروع به پرسه زدن در موضوعات مختلف می‌کند وقتی متوجه این موضوع شدید چشم‌هایتان را باز کنید ، لبخند بزنید و دوباره از اول شروع کنید ، یک ….

در طول انجام مدیتیشن نگران درست انجام شدنش نباشید

اصلا نگران این نباشید که مراحل مدیتیشن را درست انجام می‌دهید یا نه! بلکه این طبیعی است که افکارتان درگیر باشد و در این کار عالی نباشید. کافی است از این که مدیتیشن می‌کنید احساس خوشحالی کنید.

همراه ذهنتان باشید

این تمرین نه فقط درباره‌ی متمرکر کردن توجه شما ، بلکه درباره‌ی این موضوع است که بفهمید ذهن شما چگونه کار می‌کند و چه چیزی در آن جریان دارد. مسیر این شناخت خیلی سرراست نیست ، اما می‌توانید با نگاه کردن به مسیرهایی که ذهنتان در آن پرسه می‌زند ، مشاهده‌ی این که چه وقت پریشان می‌شود یا چه زمانی از مواجهه با احساسات ناراحت‌کننده امتناع می‌کند ، قدم در راه شناخت خودتان بگذارید.

چگونه مدیتیشن کنیم؟ مدیتیشن در خانه

فیلم آموزش مدیتیشن

با خودتان آشنا شوید

از خودتان انتقاد نکنید ، خودتان را همه بدی‌ها و خوبی‌هایتان قبول کنید و خودتان را با هر اشتباه ، بدی ، زشتی و … بپذیرید. خودتان را بهتر بشناسید و با خودتان دوست باشید.

با خودتان مهربان باشید

با نگرش دوستانه خود را بشناسید و به خودتان در آینه نگاه کنید و لبخند بزنید. عاشق خودتان باشید!

به بدن خود توجه کنید

کار دیگری که پس از کسب مهارت در دنبال کردنِ ریتم تنفس خود می‌توانید انجام دهید ، تمرکز بر بخش خاصی از بدنتان است. از کف پای خود آغاز کنید ، در کف پایتان چه احساسی دارید؟ به آهستگی توجه‌تان را به انگشتانتان معطوف کنید ، سپس به روی پا ، قوزک پا و همین‌طور بخش‌های بدنتان را تا فرق سر احساس و درک کنید.

به نور ، صدا و … توجه کنید

پس از این که حداقل برای یک هفته بر روی تنفس تمرکز کردید ، می‌توانید بر نورهای مختلفی که در اطراف شماست تمرکز کنید. چشم خود را به یک نقطه بدوزید و به نور آن جا توجه کنید. روز دیگر می‌توانید بر صداهای اطرافتان تمرکز کنید. روزی دیگر می‌توانید علاوه بر نور و صدا به انرژی‌های دیگری که شما را فرا گرفته است توجه کنید.

متعهد به انجام مدیتیشن

به انجام مدیتیشن متعهد باشید فقط برای امتحان کردن مدیتیشن را شروع نکنید ، مدیتیشن را قطع نکنید.

مکان انجام مدیتیشن مهم نیست

در سفر ، در سر کار و در هر جایی می‌توانید مدیتیشن کنید نیازی نیست یک جای مشخص را برای خودتان در نظر بگیرید.

پس از انجام مدیتیشن لبخند بزنید

بعد از تمام شدن مدیتیشن لبخند بزنید و شکرگذار باشید که توانسته‌اید مدیتیشن را انجام دهید.

در ادامه فیلم آموزش مدیتیشن را مشاهده می‌کنید.

فیلم کوتاه آموزش مدیتیشن – آرامش روحی و جسمی دانلود فیلم آموزش مدیتیشن
امیدوارم از  مطلب آموزش رسیدن به آرامش ذهنی و جسمی برایتان مفید بوده باشد فقط دقت کنید که زیاده روی در هر کاری برایتان آسیب می‌رساند.

19 دیدگاه برای “با مدیتیشن به آرامش جسمی و روحی برسید! (فیلم کوتاه)

 1. A.Aryaee گفته:

  ممنون ../خیلی خوبه ما تو مدرسه زنگ ورزش تو سالن ورزش انجام میدادیم ،یعنی این روش بر آرامش عااالیه

 2. شیما گفته:

  من کلا دو ساعت یه جا میشینم جم نمیخورم چه برسه به دو دقیقه……مدیتیشنگر خوبی میشم نه خخخخخ

 3. پریا گفته:

  دو ساعت چیه شیما جون؟من 24ساعت بدون حرکت بدنم و با حرکات انگشتام رو صفحه موبایل میتونم تو رخت خواب بشینم و به موبایل خیره شم.در واقع بیشتر تابستونو اینجوری گذروندم.خخخ

 4. شیما گفته:

  اره من کل بدنم هیچ کاری نمیکنه حتی تکونم نمیخوره ولی دستام اماده ی حرکته واسه تایپ کردن خخخ

 5. mohadeseh گفته:

  من یه جا خوندم که مدیتیشن شرایط فرا فکنی رو آماده میکنه درسته؟

 6. زهرا گفته:

  سلام.من اصلا تو این موقع نمیتونم فک کنم.ولی تو فیلم یه چیز دیگه میگفت!?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.