انواع بالش بارداری

اگر قصد استفاده از بالش بارداری را دارید، این نکات را حتما بخوانید!

حساسیت های دوران بارداری به گونه ای است که تمام توجه افراد خانواده به سمت مادر باردار جلب می کند و ایجاد یک محیط آرام، در اولویت خانواده قرار می گیرد. داشتن تغذیه مناسب و خواب راحت از موارد مهم و ضروری در دوران بارداری به حساب می آید.

خواب راحت در این دوران، به دلیل تغییرات فیزیکی جسمی به سختی اتفاق می افتد در حالیکه برای رشد جنین بسیار ضروری است. برای داشتن یک خواب راحت در  دوران بارداری، استفاده از بالش های بارداری توصیه می شود که در این محتوا شما را با انواع آن و نکات مهم در زمان خرید بالش های بارداری آشنا خواهیم کرد.

بالش بارداری

تعریفی ساده و قابل فهم از بالش بارداری

بالش بارداری، یک بالش با طراحی مختص دوران بارداری می باشد که متناسب با تغییرات بدن در این دوران ساخته شده است. انحنا، پهنا و … این بالش ها به گونه ای می باشد که بدن خانم باردار را در بهترین حالت نگه می دارد و دردهای وارد بر کمر و ستون فقرات که به دلیل افزایش وزن و بزرگ شدن شکم به وجود آید، را کاهش می دهد. تنوع در محصولات زیاد است و هر شخص می تواند متناسب با نیازی که دارد، یکی را خریداری کند.

انواع بالش های بارداری که می توان خریداری کرد.

بالش های بارداری در طرح ها و مدل های مختلفی تولید می شوند که مهم ترین آن ها در زیر شرح داده شده اند.

بالش های بارداری گوه ای

بالش بارداری گوه ای یک بالش راحت و کوچک است که به عنوان کوچک ترین بالش بارداری شناخته شده است. این بالش می تواند برای قسمت های مختلفی از بدن چون کمر، پشت، سر و … استفاده شود و می توانید آن را با خود حمل کنید. این بالش ها به صورت گرد، مثلثی و مکعبی ساخته می شوند.

بالش های بارداری به شکل لویبا

بالش های لوبیایی شبیه به لوبیا می باشند و برای تکیه دادن بسیار مناسب هستند. این بالش ها را می توانید در زمان نشستن و دراز کشیدن استفاده کنید تا کمر و شکم از فشارهای اضافه حفظ شود.

بالش های U  شکل

بالش هایی با طراحی حرف انگلیسی U  می باشند که در دوران بارداری بسیار کارآمد خواهند بود. بالش بارداری به شکل U تمام قسمت های بدن چون سر، کمر، ستون فقرات، شکم، پا و … را حمایت می کند. این مدل از نظر اندازه از دیگر مدل ها بزرگتر و در نتیجه آن قیمتی بیشتر نسبت به دیگر مدل ها دارد.

انواع بالش بارداری

بالش های J شکل

این بالش نیز به صورت حرف انگلیسی J می باشد که برخلاف مدل U، تمام قسمت های بدن را چندان پوشش نمی دهد، ولی اجازه خوابیدن به پشت را نمی دهد که این یکی از مهم ترین موارد در دوران بارداری می باشد.

بالش های طولی یا دراز

بالش های با این طرح و شکل را بالش های قدی نیز می گویند که می توان شکم و بدن را به آن تکیه داد و مانعی در برابر فشار وارد بر این قسمت ایجاد کرد. این نوع بالش ها یک طرف از بدن را پوشش می دهند و می توان آن را در آغوش کشید و خوابی راحت را تجربه کرد.

بالش های بارداری C شکل

این بالش نیز حمایت همه جانبه را از قسمت های مختلف بدن انجام می دهد و می تواند انحنا و قسمت های مختلف بدن را در دوران بارداری پوشش دهد که در نتیجه دردهای کمر، گردن و … را کاهش می دهد.

انواع بالش بارداری

نکات مهم و قابل توجه در زمان خرید بالش های بارداری

در خرید هر محصول باید هدف خود را از خرید مشخص کنید تا دست به یک انتخاب درست بزنید. در این قسمت نکات مهم در زمان خرید بالش بارداری ذکر شده است که عبارتند از:

مواد سازنده درونی بالش

در زمان خرید به این نکته توجه داشته باشید که درون بالش چه موادی استفاده شده است زیرا از مواردی چون الیاف، پشم، فوم، فیبرهای پلی استری و … استفاده می شود.

نوع بالش بارداری

در قسمت های قبلی انواع بالش های بارداری توضیح داده شدند که شما متناسب با نیاز و خواسته خود یکی را انتخاب کنید. باید بدانید که با خرید بالش قصد دارید چه مشکلی از شما رفع شود.

جنس رویه ی بالش

رویه بالش باید به گونه ای باشد که ایجاد حساسیت نکند و انتی باکتریال باشد و همچنین رویه باید از جنس هایی مستحکم و مرغوب ساخته شده باشد.

نرم بودن

بالش باید از  نرمی لازم و کافی برخوردار باشد تا توانایی حمایت و حفاظت از قسمت های مختلف بدن در دوران بارداری را انجام دهد. بالش های سخت و غیر قابل انعطاف، استاندارد نیستند و باید از خرید آن ها خودداری کرد.

قابلیت شست و شو

این ویژگی از اهمیت بالایی برخوردار است و بالش حتما باید این قابلیت را داشته باشد تا به منبعی از باکتری و میکروب تبدیل نشود زیرا نظافت و پاکیزگی در دوران بارداری بسیار مهم می باشد.

قیمت بالش

قیمت بالش ها را با توجه به کیفیت، برند، نوع مواد بکار رفته و … بسنجید و از خرید هر جنس گران یا ارزان خودداری کنید. فروشگاه های معتبر را  برای خرید در نظر داشته باشید تا اجناس اصل را خریداری کنید.

قابلیت چرخش هوا

این خاصیت سبب می شود تا هوا از تمام قسمت های بالش عبور کند و مانع از بو دادن و خیس شدن آن شود. وجود این ویژگی به دلیل عرق کردن و خیس شدن بالش، از اهمیت بالایی برخوردار است.

مزایا و دلایل مهم استفاده از  بالش بارداری

دلایل زیادی را می توان برای تهیه و خریداری بالش بارداری برشمرد که مهم ترین آن ها عبارتند از:

  1. فراهم نمودن خواب راحت برای مادر باردار بسیار اهمیت دارد که بالش بارداری در بهبود خواب نقش بسیار موثری دارد.
  2. گردش خون را بالا می برد و سبب خون رسانی بیشتر به جنین می شود و این امر واسطه خوابیدن به پهلو به کمک این بالش ها اتفاق می افتد.
  3. دردهای ناشی از افزایش وزن و ایجاد قوس در قسمت های مختلف بدن مادر باردار را کاهش می دهد.