زمان مناسب تغذیه، قبل از ورزش یا بعد از آن؟

بهترین زمان برای تغذیه قبل از ورزش است یا بعد از آن؟

همه افرادی که علاقه‌مند به تحرک و ورزش هستند و یا آن‌هایی که به دلیل رژیم و کاهش وزن مجبورند ورزش و نرمش کنند همواره با این سوال خود را درگیر می‌کنند که “چه بخوریم؟ چه نخوریم!؟” در حالی که این فقط یک فاکتور مهم در ورزش می‌باشد! فاکتور مهم دیگر نیز باید لحاظ شده و هرگز فراموش نشود، آن هم زمان مناسب تغذیه قبل یا بعد از ورزش است. در ادامه این مطلب با مجله صورتی‌ها همراه باشید تا جواب این سوال را بررسی کنیم.

قبل از ورزش تغذیه کنیم یا بعد از آن؟

زمان مناسب تغذیه قبل از ورزش است یا بعد از آن؟

در این مسئله با دو دسته از افراد مواجه می‌شویم، دسته اول کسانی که قبل از ورزش صبحگاهی، چیزی نمی‌خورند (البته یک فنجان قهوه یا چای و یا آبمیوه ایرادی ندارد) و دسته دوم افرادی هستند که یک صبحانه کامل و یا نصفه نیمه قبل از ورزش صبحگاهی میل می‌کنند!
شاید دلیل دسته دوم، منطقی به نظر برسد که می‌گویند برای ورزش باید بدنمان انرژی داشته باشد و منبع تامین این انرژی صبحانه است! اما سخت در اشتباهید، نتایج تحقیقات علمی اخیری که درباره انجام شده چیز دیگری می‌گوید.

زمان مناسب تغذیه بعد از ورزش است

همانطور که نتایج تحقیقات و آزمایش بر روی افراد مختلف نشان می‌دهد، برای افزایش بازده و کارآیی ورزش، حداقل ۶۰ دقیقه قبل از آن نباید چیزی بخورید. ورزش کردن با شکم خالی حتی ورزش‌های نسبتاً سنگین، منجر به بهبود متابولیسم بدن شده و همچنین کمک بیشتری به چربی سوزی می‌کند. در حالی که ورزش صبحگاهی بعد از خوردن صبحانه حتی ممکن است هضم غذا را مختل کرده و بازده آنچنانی نداشته باشد.

بدون صبحانه انرژی ورزش از کجا تامین می‌شود؟

به طور عمومی، همه انسان‌ها از غذاهای دیروز و مخصوصاً وعده شام، انرژی کاملاً کافی برای ۴۵ دقیقه ورزش صبحگاهی روز بعد ذخیره دارند و اگر بتوانید از پس این موضوع بربیایید، قطعاً بیشترین تاثیر ورزش را در بهبود کارایی بدن و همچنین چربی سوزی دریافت خواهید کرد.

 

3 دیدگاه برای “زمان مناسب تغذیه، قبل از ورزش یا بعد از آن؟

 1. شیما گفته:

  به نظر من بعد صبحانه بهتره،اخه قبلش ادم جون نداره حرف بزنه چه برسه ورزش کنه.

 2. A.Aryaee گفته:

  ممنون …/من شنیدم که میگن بعد از ورزش غذا خوردن آدم رو چاق می کنه دیگه نمی دونم درسته یا نه

  • تیم صورتی‌ها گفته:

   پاسخ به A.Aryaee – این مطلب بر اساس نتایج مقالات و تحقیقات علمی براتون نوشته شده ، و ۱۰۰% نباید به محض اتمام ورزش غذای سنگین بخورید ، کمی بعدش ، صبحانه نرمال ایرادی نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.