انجام حرکات فیزیوتراپی روشی برای کاهش ناراحتی

انجام حرکات فیزیوتراپی روشی برای کاهش ناراحتی

یکی از اثربخش ترین راه های بازیابی توانایی جسمی با استفاده از تمرینات فیزیوتراپی، می تواند تمرین درمانی باشد. هر شخص می تواند با توصیه های فیزیوتراپ تمرینات خاصی را در خارج از کلینیک انجام دهد. فیزیوتراپ معمولا به دلایل زیر تمریناتی را توصیه می کند:

  • تحرک مفصل
  • بهبود حرکت و تعادل
  • بهبود استحکام مفصل و قدرت عضلات
  • بهبود عملکرد

در برنامه بازتوانی، مزیت حرکات اصلاحی و تمرین درمانی این است که فرد غالباَ می تواند تمرینات را خودش به تنهایی در منزل انجام دهد. انجام این تمرینات در منزل، باعث پیشرفت اهداف فیزیوتراپی در پیشگیری از تشدید بیماری و آسیب مفصلی و بافتی می شود. عملکرد فیزیوتراپ مانند یک معلم است. فیزیوتراپ می تواند با راهنمایی بیماران نحوه‌ی انجام صحیح حرکات ورزشی را به آنها یاد دهد و آنها را به ادامه دادن انجام این حرکات حتی پس از اتمام دوره درمانی در کلینیک، تشویق کند. بهتر است به منظور آموزش فیزیوتراپی در منزل قبل از آغاز تمرینات فیزیوتراپی با یک فیزیوتراپ مشورت کنید. دانش فیزیوتراپ از بدن انسان و تخصص او در این زمینه او را قادر می کند که بر اساس نوع آسیب و توانایی های حرکتی بیمار، یک برنامه توانبخشی مخصوص او طراحی کند. موارد زیر بعضی از مهمترین تکنیک‌ها در ورزش درمانی را شامل می شوند:

  • تمرین راه رفتن
  • تمرینات مرتبط با محدوده‌ی حرکتی
  • تمرینات تعادلی و هماهنگی
  • تمرینات تقویت کننده عضله
  • تمرینات عمومی

نکاتی که قبل از انجام حرکات فیزیوتراپی در منزل باید بدانید

بهتر است هر یک از تمرینات را پنج بار یا بیشتر تکرار کنید. با این کار تاثیرگذاری حرکات ورزشی در جهت تقویت عضلات و کاهش درد، افزایش می یابد.

کیفیت انجام تمرینات ورزشی مهم ترین نکته است. در صورتی که کیفیت انجام حرکات رعایت شود، افزایش تعداد حرکات قابل قبول است.

سعی کنید تمرینات را با آرامش و به صورت پیوسته انجام دهید.

برای دریافت خدمات فیزیوتراپی در محل کار و منزل با مرکز توانبخشی ایرانیان تماس حاصل فرمایید.

تمرین اول از مجموعه تمرینات فیزیوتراپی: حالت صدف شدن

در تمرینات فیزیوتراپی، برای انجام حالت صدف شدن ابتدا به طرف پهلو دراز بکشید. سپس تا ۴۵ درجه زانوها را خم کنید. در این حالت، به گونه ای پاها را در کنار هم قرار دهید که به طور تقریبی زانوها ۶ اینچ بالاتر قرار بگیرند.

تمرین دوم: حرکت کششی لگن به حالت خوابیده روی شکم

برای انجام حرکت کششی لگن در تمرینات فیزیوتراپی، ابتدا روی شکم دراز بکشد. بی حرکت بماند و تنها به طرف داخل شکم خود را منقبض کنید. در حالتی که پاهایتان کاملا صاف بمانند، به گونه ای پاهایتان را بالا بیاورید که ۶ یا ۴ اینچ از سطح زمین فاصله داشته باشند.

حتما به این نکته توجه کنید که ناحیه لگن کوچکترین حرکتی نداشته باشد.

حرکت کششی عضلات شکم در حالت خوابیدن به پهلو

تمرین سوم: حرکت کششی عضلات شکم در حالت خوابیدن به پهلو

برای انجام حرکت کششی عضلات شکم در تمرینات فیزیوتراپی، ابتدا به حالت خوابیده روی پهلو قرار بگیرید. سپس، ساق پاهایتان را روی هم قرار دهید. در این حالت به سمت عقب پای بالایی را حرکت دهید. در این حرکت بدن به هیچ عنوان حرکت نمی کند، بلکه تنها ساق پای بالایی به طرف عقب کشیده می شود.

تمرین چهارم: حرکت مستقیم ساق پا به طرف بالا

انجام این حرکت از تمرینات فیزیوتراپی را با انقباض شکم به طرف داخل آغاز کنید. با انجام این کار فشاری به مفاصل لگن و ناحیه زیر کمر وارد نمی شود. حال به صورت خوابیده به پشت قرار بگیرید و ساق یکی از پاهایتان را روی پای دیگر خود بگذارید. در این حالت، پا را به طرف بالا و پایین حرکت دهید.

تمرین پنجم: حرکت کششی عضلات شکم در حین خوابیدن به پهلو

برای انجام این حرکت کششی ابتدا به حالت دراز کشیده روی پهلو قرار بگیرید. سپس عضلات بالاتنه و ساق پا را در یک راستا قرار دهید. حالت خود را حفظ کرده با زاویه ۴۵ درجه ساق پای خود را بالا بیاورید و نگه دارید.

تمرین ششم: با زانو توپ را فشار دادن

برای انجام این حرکت از تمرینات فیزیوتراپی، ابتدا به حالت خوابیده به پشت قرار گیرید. سپس زانوها را خم کرده و بین زانوها یک توپ قرار دهید. به کمک زانوها توپ را به مدت ۳ تا ۵ ثانیه فشار داده و رها کنید.

 تمرین هفتم: حرکت کششی عضلات چهار سر ران با ایجاد کمانک

این تمرین معمولاَ برای تقویت و بهبود عضلات چهار سر ران توصیه می شود. برای انجام این حرکت، ابتدا به حالت خوابیده به پشت روی زمین دراز بکشید. سپس زیر زانوهای خود یک توپ یا بالش قرار دهید. مطمئن شوید که زانو کاملاَ صاف بر روی بالش یا توپ قرار بگیرد و به هیچ وجه خم نشود.

آموزش با کمک یک فیزیوتراپ

آموزش با کمک یک فیزیوتراپ:

برای افزایش تاثیرات مثبت تمرینات فیزیوتراپی توصیه شده، بیماران باید انجام این تمرینات را در منزل ادامه دهند. افراد می توانند برای رهایی از درد و به دست آوردن سریع تر سلامتی، به بررسی مطالب مرتبط با آموزش تمرینات فیزیوتراپی بپردازند. در درجه‌ی دوم، آنها می توانند برای بدست آوردن نتیجه‌ی بهتر از تلاش های خود در جهت کاهش آثار جسمی و حتی روحی حاصل از بیماری، به فیزیوتراپیست‌ها مراجعه کنند.

نقش پر اهمیت رشته های فیزیوتراپی در بهبود و درمان بسیاری از بیماری های اسکلتی-عضلانی، نورولوژیک، مشکلات مادرزادی و سکته های مغزی برای همه افراد روشن است. انجام تمرینات فیزیوتراپی در منزل، همراه با سایر درمان های توانبخشی مانند گفتار درمانی، ارتوپدی فنی، شنوایی سنجی و کاردرمانی نقش مهمی در بهبود هرچه سریع تر بیماران دارد.

به عنوان مثال، پس از یک حادثه‌ی تصادف و آسیب اسکلتی-عضلانی، ابتدا ممکن است گچ گرفتن و مدتی بی حرکتی عضو آسیب دیده انجام شود. اما، پس از باز کردن گچ انجام تمرینات فیزیوتراپی توصیه می شود.

اما متاسفانه بیشتر افراد معمولا بهانه های مختلفی برای حضور در کلینیک فیزیوتراپی می آورند که شاید بعضی از آنها منطقی باشد. با پیشرفت تکنولوژی و ارائه‌ی خدمات و تسهیلات، این افراد می توانند از تسهیلات فیزیوتراپی در منزل بهره ببرند. با یادگیری تمرینات فیزیوتراپی در منزل با کمک یک فیزیوتراپ، بیماران می توانند به سهولت از خدمات فیزیوتراپیست‌ها در مرکز توانبخشی ایرانیان بهره ببرند. در برنامه آموزش تمرینات فیزیوتراپی در منزل، حرکات و تمرینات ورزشی که بیمار باید در خانه انجام دهد آموزش داده می شود.

این امر نه تنها موجب افزایش سرعت روند درمان می شود، بلکه از آسیب های ناشی از انجام نادرست برخی حرکات ورزشی یا شدت گرفتن بیماری جلوگیری می کند.

از طرف دیگر آموزش تمرینات فیزیوتراپی موجب افزایش آرامش بیمار به خاطر انجام صحیح تمرینات ورزشی می شود. افزایش آرامش و کاهش اضطراب بیمار می تواند حرکت مثبتی در جهت تسریع درمان بیماری جسمی باشد.

منبع : مرکز توانبخشی ایرانیان

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

محتوای این مطلب توسط تیم مجله صورتی‌ها، تولید نشده است و صرفا یک رپورتاژ خبری است و تیم صورتی‌ها محتوای نوشته را تایید یا رد نمی‌کند.

[/box]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.