نکات مهم در نگهداری و مراقبت از پروتز مو: چگونه طول عمر پروتز مو را افزایش دهیم؟

نکات مهم نگهداری و مراقبت از پروتز مو

نحوه نگهداری از پروتز مو امروزه دغدغه بسیاری از کسانی است که از این پروتزها استفاده می‌کنند. معمولا افرادی که ریزش مو دارند و یا موهایشان کم پشت است از این پروتز استفاده می‌کنند به همین دلیل هم نحوه مراقبت از پروتز مو برای آن‌ها بسیار مهم است. در این مقاله با پروتز مو و روش نگهداری از پروتز مو بیشتر آشنا شده و نحوه صحیح شستن پروتز مو را یاد می‌گیرید. همراه مجله صورتی‌ها باشید.

مراقبت از پروتز مو

مراقبت از پروتز مو

نحوه مراقبت از پروتز موی نصب شده مهم‌ترین عامل افزایش طول عمر پروتز است. این مراقبت‌ها شامل نحوه شستشو پروتز مو و نگهداری آن است. پروتز مو نیز همانند موهای طبیعی سر نیاز به مراقبت دارد تا ظاهر زیبای خود را حفظ کند. اگر نمی‌دانید پروتز مو چیست این بخش را مطالعه کنید.

پروتز مو چیست؟

اصطلاح پروتز مو برای کلاه گیس‌هایی کاربرد دارد که طبق نیازهای شخص ساخته می‌شوند. اکثر طرفداران پروتز مو کسانی هستند که موهای خود را در اثر بیماری‌هایی مثل آلوپسی، یا طی درمان بیماری مانند شیمی درمانی از دست داده‌اند. پروتزهای مو به صورتی طراحی می‌شوند که سر را بپوشانند یا بسته به ناحیه ریزش، طاسی را برطرف کنند.

پروتز مو یکی از راه حل‌های ساده برای کسانی است که موهای خود را از دست داده‌اند. علاوه بر پروتز مو راهکارهای دیگری نیز وجود دارند؛ برای مثال می‌توان به کاشت مو و درمان با لیزر و یا پلاسما نیز اشاره کرد.

تاثیر پروتز مو در رفع طاسی

عکس قبل و بعد پروتز مو

نحوه مراقبت از پروتز مو چگونه است؟

پروتزهای مو ۲ نوع مختلف دارند به همین دلیل هم نحوه مراقبت از پروتزها متفاوت است.

  • موهای مصنوعی که با مواد شیمیایی تولید شده‌اند و از آن‌ها در ساخت پروتز استفاده شده است، به مراقبت بیشتری نیاز دارند. رنگ کردن این نوع پروتزهای مو و حالت دادن به آن‌ها نیز، به دقت و مهارت نیاز دارد.
  • موهای طبیعی بهترین گزینه پروتز مو هستند. مراقبت از پروتز مو طبیعی دقیقا مشابه نگهداری موهای سر فرد است. مزیت پروتز موی طبیعی نسبت به مصنوعی در حالت دادن آن است. موهای طبیعی کیفیت خود را حفظ می‌کنند و گره خوردگی در آن‌ها کمتر دیده می‌شود.

چگونه طول عمر پروتز مو را افزایش دهیم؟

چگونه طول عمر پروتز مو را افزایش دهیم؟

برای نگهداری از پروتز مو نیازی به شست و شوی روزانه پروتز نیست. هر پروتزی با توجه به نوع موهای شما در فواصل زمانی مشخصی نیاز به شست و شو دارد. در مقاله ” هرچند یک بار موهایمان را بشوییم؟ ” بصورت کامل به این مبحث پرداخته‌ایم.

روش‌های مراقبتی مناسبی برای پروتزها هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

  1. شنا کردن: داشتن پروتز مو مانع شنا کردن شما نمی‌شود ولی بهتر است برای افزایش طول عمر پروتز بعد از شنا پروتز را با شوینده مناسب بشویید. کلر موجود در آب استخر باعث تحلیل بافت پروتز شده، که این عمل باعث پارگی پروتز در طولانی مدت می‌شود.
  2. سشوار و حالت دادن: صاف کردن و سشوار کشیدن موها در طولانی مدت باعث ایجاد موخوره در موهای طبیعی می‌شود. برای مراقبت از پروتز مو به شما پیشنهاد می‌کنیم که از سشوار کشیدن بیش از حد موهای پروتز خودداری کنید. مقاله اشتباهات خشک کردن مو در این زمینه به شما کمک می‌کند.
  3. استفاده از شانه مناسب: گره خوردگی در انواع موها باعث شکستگی در ساقه مو می‌شود. برای مراقبت بهتر از پروتز مو بهتر است از یک شانه نازک با دانه‌های بزرگ استفاده کنید. در صورت مشاهده گره خوردگی در ساقه مو با حرکات مستقیم و از جلو به سمت پشت، برای باز کردن گره استفاده کنید.
  4. شوینده مناسب پروتز مو: برای شست و شو پروتز مو از شامپو های طبیعی، بدون نمک و سولفات استفاده کنید. توجه داشته باشید که برای مراقبت از پروتز مو، از شامپوهای مناسب با نوع موهای خود استفاده کنید.
  5. نرم کننده و موس مو: استفاده از کرم‌ها و نرم کننده‌ها در ناحیه پایه مو برای نگهداری از پروتز مو توصیه نمی‌شود. از آنجایی که پروتز فاقد پیاز مو است، استفاده از آب‌رسان‌های ریشه مو برای حفاظت از پروتز مو توصیه نمی‌شود. بهتر است در صورت استفاده از روغن‌ها برای مراقبت از پروتز مو از برخورد آن با پایه پروتز اجتناب کنید.
  6. حرکات ورزشی سنگین: با توجه به اینکه پروتز مو توسط گره و چسب‌های محکم به سر شما وصل شده است و احتمال افتادن آن خیلی کم است، اما نحوه نگهداری از پروتز مو تاثیر بسزایی در طول عمر آن دارد. به شما پیشنهاد می‌کنیم در باشگاه های ورزشی از انجام تمرینات ورزشی سنگین بپرهیزید تا پروتز موی شما ماندگاری بیشتری داشته باشد.

نحوه شستشوی پروتز مو چه تاثیری در طول عمر آن دارد؟

مهم‌ترین نکته در نگهداری پروتز مو، نحوه شست و شوی آن است. با این که این سوال که “چگونه موهای پروتز شده را بشوییم؟” یکی از دغدغه‌های کسانی است که پروتز مو دارند، اما نحوه شست و شوی آن بسیار آسان است. برای شست و شو پروتز مو نیز همانند موهای طبیعی چند نکته حائز اهمیت وجود دارد که با رعایت آن‌ها عمر پروتز موی شما افزایش می‌یابد. در ادامه نحوه صحیح شست و شوی پروتز مو را به شما آموزش می‌دهیم.

مراحل شستشوی پروتز مو

مراحل شستشوی پروتز مو:

مرحله اول: قبل از شستن پروتز مو، موهای خود را شانه بزنید. توجه داشته باشید که بهتر است ابتدا ساقه موها را شانه بزنید و سپس موهای ریشه را شانه کنید. برای انتخاب شانه مناسب این مطب را بخوانید.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

نحوه انتخاب برس را در این مطلب بخوانید:

راهکار انتخاب برس مناسب
[/box]

مرحله دوم: کف سر و پروتز مو را خیس کنید. سعی کنید جریان آب با فشار ملایم در جهت رویش مو حرکت کند.

نکته مهم: از شست و شوی پروتز مو با آب داغ خودداری کنید و با آب ولرم این کار را انجام دهید. همچنین موهای خود را در سینک‌های سرشویی نشویید زیرا باعث ایجاد گره در موهای شما می‌شود.

مرحله سوم: به آرامی شامپو را به کف سر و ساقه‌ها بزنید. به آرامی موهای خود را به کمک نوک انگشتان بشویید و از چنگ زدن و کشیدن موها در حین شست و شو پروتز مو خودداری کنید.

نکته مهم: ساییدن موهای پروتز با یکدیگر یا بیس پروتز باعث شکستن ساقه مو و یا پاره شدن بیس پروتز مو می‌شود. توصیه موشید که از شوینده های مناسب استفاده کنید و همچنین از استفاده از صابون خودداری کنید تا موهای شما کدر و شکننده نشود.

مرحله چهارم: موهای خود را آبکشی کنید. در صورت استفاده از نرم کننده‌های مناسب پروتز، پس از استفاده موهای خود را مجددا آبکشی کنید.

مرحله پنجم: موهای خود را به آرامی با حوله خشک کنید. مراقب باشید که به آرامی این کار را انجام دهید تا باعث شکستگی مو های پروتز خود نشوید.

از اینکه تا انتهای مقاله‌ی “مراقبت از پروتز مو” همراه ما بودید ممنونیم. امیدواریم این مقاله به سوالات شما در زمینه نحوه نگهداری پروتز مو و شست و شوی پروتز مو پاسخ داده باشد. در صورتی که هر سوال یا تجربه ای در مورد پروتز مو دارید در قسمت دیدگاه‌ها بنویسید.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

در ادامه این مطلب را بخوانید:

افرادی که ریزش مو دارند بخوانند!

[/box]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.