درباره کلاس‌های پروازی چه می‌دانید؟

همه می‌دانیم که سطح خدمات تمام صندلی‌ها در یک هواپیما یکسان نیست. معمولا خدمات ارائه شده به چهار دسته اکونومی، اکونومی پرمیوم، بیزینس و فرست کلاس تقسیم می‌شوند. اما این کلاس‌های پروازی دقیقا چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟ این کلاس‌های پروازی تاثیر بسیاری در قیمت بلیط هواپیما نیز می‌گذارند. پس قبل از خرید بلیط هواپیما پیشنهاد می‌کنیم ادامه این مطلب را بخوانید تا بهتر بتوانید درباره این موضوع تصمیم گیری کنید.

آشناترین کلاس؛ کلاس اکونومی

کلاس های پروازی

این نوع کلاس که تنها ویژه هواپیما نیست و در بلیط قطار یا اتوبوس هم دیده می‌شود، یکی از رایج‌ترین کلاس‌های پروازی است. همه شرایط و امکانات این کلاس پروازی را دیده‌ایم. صندلی‌هایی با عرض ۴۳ تا ۴۶ سانت که پشتی آن‌ها تا حد محدودی به عقب خم می‌شود. شرکت‌های هواپیمایی معمولا فضای پا را برای این کلاس پروازی ۷۶ تا ۸۱ سانتی‌متر در نظر می‌گیرند.

از خدمات رایج در کلاس اکونومی (یا همان کلاس اقتصادی) می‌توانیم به پذیرایی داخل پرواز (بسته به زمان و مدت پرواز ممکن است صبحانه، نهار یا شام باشد.)، پتو و بالش اشاره کنیم. البته باید یادآور شد که برخی از هواپیمایی‌های ارزان قیمت، این امکانات را از بلیط هواپیما خود حذف کرده‌اند و مسافران برای دریافت آن‌ها باید هزینه اضافی پرداخت کنند. تعدادی از ایرلاین‌ها هم امکان پذیرایی داخل پرواز را حذف کرده‌اند. برخی از شرکت‌های هواپیمایی در سفرهای بین المللی خدمات سرگرمی نیز ارائه می‌کنند. این خدمات سرگرمی همان صفحه نمایشی است که در کابین نصب شده و برای همه مسافران یک محتوا را پخش خواهد کرد.

البته توجه داشته باشید که کلاس‌های پروازی برای سفرهای کوتاه معنای چندانی ندارد. اگر قصد مسافرت به مقصدی را دارید که کمتر از ۲ ساعت با هواپیما از شما فاصله دارد، شاید نیازی نباشد که سطح پروازی بهتری را انتخاب کنید. اگر قصد سفر با کلاس اکونومی را دارید می‌توانید با خرید بلیط هواپیما در علی بابا به راحتی تدارک سفرتان را ببینید. در این سایت هنگام خرید می‌توانید از پنجره‌های کنار صفحه کلاس پرواز مورد نظرتان را انتخاب کنید.

کلاس پرمیوم اکونومی

کلاس پرواز پریمیوم اکونومی

این کلاس پروازی بسیار شبیه به کلاس اکونومی است. کلاس اکونومی و کلاس پرمیوم اکونومی معمولا تنها چهار یا پنج تفاوت با یکدیگر دارند. از این تفاوت‌ها می‌توانیم به میزان بار مجاز بالاتر، فضای پا بیشتر، کیفیت غذای بهتر و صندلی‌های راحت‌تر اشاره کنیم. این کلاس پروازی زمانی مناسب است که شما قصد نداشته باشید هزینه بالایی برای بلیط هواپیما خود بکنید، اما دلتان بخواهد امکانات بهتری در اختیار شما باشد.

البته باید دقت کنید که شرایط هر ایرلاین با ایرلاین دیگر متفاوت است. شما باید هنگام خرید بلیط هواپیما به قوانین و شرایط هر شرکت هواپیمایی توجه داشته باشید تا دچار اشتباه نشوید.

کلاس تجاری یا همان بیزینس

کلاس پرواز بیزنس کلاس

در این کلاس پروازی شما به راحتی می‌توانید تفاوت‌های آن را با دو کلاس قبلی متوجه شوید. صندلی‌های این کلاس پروازی بسیار راحت‌تر و بزرگ‌تر از کلاس‌های اکونومی و پرمیوم اکونومی است. ضمنا فضای پا به میزان قابل توجهی بیشتر از دو کلاس قبلی است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کلاس تجاری، پذیرایی داخل هواپیما آن است. غذاها در این بخش از کیفیت بالاتری برخوردار اند و بشقاب‌ها تزئین می‌شوند تا حس بهتری برای مسافران ایجاد کنند. تفاوت‌های کلاس تجاری با کلاس‌ها قبلی تا جایی پیش می‌رود که برخی از ایرلاین‌ها تصمیم گرفته اند صندلی‌های تخت خواب‌شو برای کلاس بیزینس قرار دهند.

بهترین کلاس، فرست کلاس!

کلاس پروازی فرست کلاس

لوکس‌ترین کلاس پروازی کلاس درجه یک (یا همان فرست کلاس) است. تعداد صندلی‌های این کلاس به نسبت سایر کلاس‌ها بسیار محدود است و حتی در بزرگ‌ترین هواپیماها هم بیشتر از ۲۰ صندلی نمی‌شود. در بخش فرست کلاس چیزی به نام ردیف‌های صندلی نمی‌بینید و تمام صندلی‌ها از یکدیگر جدا شده اند با حریم خصوصی بیشتری برای مسافران به ارمغان آید. این صندلی‌ها همه این قابلیت را دارند که به یک تخت خواب راحت تبدیل شوند.

مسافران کلاس‌های دیگر نمی‌توانند وارد بخش فرست کلاس شوند و از امکانات این بخش استفاده کنند. همین موضوع باعث می‌شود که بخش فرست کلاس سکوت و آرامش بیشتری را داشته باشد. از دیگر امکانات رفاهی این بخش می‌توانیم به سرگرمی‌های صوتی و تصویری اشاره کنیم که مسافر می‌تواند آن‌ها را کنترل کند و محتوای مورد نظر خود را مشاهده کند.

از نظر پذیرایی داخل پرواز نیز شرکت‌های هواپیمایی برای این کلاس پروازی سنگ تمام می‌گذارند تا بهترین غذا و نوشیدنی ممکن را به دست مسافران برسانند. شما می‌توانید در بخش فرست کلاس نوشیدنی و غذای مورد علاقه خود را از منو ارائه شده انتخاب کنید. اما امکانات رفاهی این کلاس پروازی به همین جا ختم نمی‌شود. شما با خرید بلیط هواپیما با کلاس پروازی درجه یک می‌توانید از خدمات فرودگاهی هم بهرمند شوید. در حقیقت شما دیگر نیازی ندارید که در صف‌های طولانی و خسته کننده بازرسی و تحویل بار صبر کنید و زمان خود را از دست بدهید. در فرودگاه‌ها حتی سالنی ویژه برای مسافران درجه یک در نظر گرفته شده که می‌توانند در آن به استراحت بپردازند. در این سالن‌ها معمولا امکان استفاده رایگان از غذا و نوشیدنی نیز فراهم شده است.

بنابراین اگر هنگام خرید بلیط هواپیما با قیمت‌هایی بسیار بالا برای کلاس پروازی درجه یک مواجه شدید، تعجب نکنید.

1 دیدگاه برای “درباره کلاس‌های پروازی چه می‌دانید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.