چه کسی شایسته دریافت عنوان روانشناس خوب می باشد؟

چه کسی شایسته دریافت عنوان روانشناس خوب می باشد؟

یک روانشناس خوب، یک شنونده خوب نیز می‌باشد و همواره در حال به روز رسانی دانش خود است. بنابراین، می تواند به مراجعین خود برای بهبود کیفیت زندگیشان کمک نماید.

روانشناسی (Psychology)، علمی می باشد که تمرکز آن بر روی فرایندهای ذهنی، رفتاری و روانی موجودات زنده می باشد. امروزه، این علم گسترش چشمگیری داشته و با استفاده از آن می توان به درمان و کنترل بسیاری از اختلالات ذهنی و رفتاری مثل وسواس، افسردگی، ترس های نامتعارف و… پرداخت. در ادامه این مقاله، ویژگی های یک روانشناس خوب را برای شما بازگو خواهیم کرد، تا بدین وسیله بتوانید بهترین روانشناس را برای درمان و یا مشاوره برگزینید.

در واقع، برای انتخاب یک پزشک، مشاور و یا روانشناس خوب، اولین قدم تحقیق و بررسی می باشد. چرا که، یک انتخاب آگاهانه بی شک می تواند مسیر زندگی شما را از گمراهی به سوی نور و روشنایی هدایت کند. از این روی، توصیه می کنیم در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

چگونه بفهمیم نیاز به دریافت مشاوره داریم؟

چگونه بفهمیم نیاز به دریافت مشاوره داریم؟

امروزه همگام با پیشرفت تکنولوژی، میزان استرس و نگرانی نیز در زندگی افراد افزایش یافته است. به خصوص در کلان شهرها، که شاهد صنعتی شدن زندگی های مردم می باشیم، بسیاری از اشخاص برای کنترل اضطراب و حفظ سلامت روانی خود، نیاز به مراجعه به یک دکتر روانشناس خوب دارند.

همانطور که میدانید، در صورتی که اختلالات و معضلات ذهنی، اگر به موقع درمان نشوند، در آینده می توانند موجب بروز مشکلات فیزیکی همچون ناراحتی های قلبی، مشکلات کلیوی، ریزش مو و… گردند. از این روی، اگر به هر علت دچار اندوه و یا استرس می باشد، توصیه می کنیم به روانشناس مراجعه نمایید.

دلایل مراجعه به دکتر روانشناس

برخی از دلایلی که نشان می دهد شما به کمک یک روانشناس خوب نیاز دارید عبارتند از:

ارتقا کیفیت زندگی

شاید اگر در همین سال های اخیر، به کسی پیشنهاد مراجعه به روانشناس داده می شد، این را نوعی توهین تلقی می کرد! و می پرسید: مگر من دیوانه‌ام که نزد روانشناس بروم؟!

اما، خوشبختانه در عصر امروز این باور غلط تا حدود زیادی از بین رفته است. چرا که، موفق‌ترین افراد هم که در جوامع پیشرفته زندگی می کنند، به منظور ارتقا سطح کیفی زندگی خود و اتخاذ تصمیمات مهم قطعا از مشاوره یک روانشناس معروف و زبده بهره می برند.

اضطراب های شدید و معضلات روانی

یکی دیگر از دلایلی که می بایست به یک روانشناس خوب مراجعه نماییم؛ این است که برخی از افراد، به دلیل سبک زندگی خود و یا ریشه‌ها روانشناختی، دچار اختلالات استرس، اختلالات شخصیت نمایشی، اختلالات شخصیت دو قطبی و… می باشند.

در صورت عدم توجه به این معضلات، نه تنها شخص همواره آسیب پذیر و آسیب‌پذیرتر خواهد شد؛ بلکه، زندگی شخصی او نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. از این روی، مراجعه به روانشناس می تواند به طور کلی مسیر زندگی افراد را دستخوش تغییرات مثبتی نماید.

کمک به به بهبود روابط زوج ها

ازدواج به تنهایی یک مقوله بسیار پیچیده می باشد. چرا که، دو شخص با فرهنگ و ارزش‌هایی متفاوت تصمیم به تشکیل زندگی مشترک می گیرند. در نتیجه، می بایست بیاموزند که چطور به باورهای یکدیگر احترام بگذارند و مشکلات خود را ریشه یابی نمایند. در این میان، مشاوره با یک فرد بی طرف و آگاه، که روانشناس نام دارد، می تواند چاره ساز باشد.

ویژگی های یک روانشناس خوب

یک روانشناس خوب، در وهله‌ی اول می بایست یک شنونده‌ی خوب باشد. بدین ترتیب، به طور کامل به مشکلات مراجعین خود پی خواهد برد و قادر به ریشه یابی آنها خواهد بود. از این روی، راهکارهایی آگاهانه و کارآمد را در اختیار آنها خواهد گذاشت.

به عنوان یکی دیگر از ویژگی های یک روانشناس خوب، می توان به بروز حس همدردی وی اشاره داشت. زیرا، زمانی که مراجعه کننده در حال بیان مشکلات و معضلاتی می باشد که در حال دست و پنجه زدن با آن‌هاست، از نظر روانی به این همدردی، نیاز مبرم دارد. بدین وسیله رابطه ای عمیق و سالم میان بیمار و روانشناس ایجاد شده و سرعت روند درمان افزایش می یابد.

همچنین، یک دکتر روانشناس خوب به صورت مستمر در حال به روز رسانی اطلاعات خود می باشد. در نتیجه، هرگز در این مسیر متوقف نشده و همواره در پی مطالعه و کسب دانش روز دنیا خواهد بود. بدین وسیله، تکنیک های درمانی جدیدتر و موثرتری را اتخاذ می نماید.

در نظر داشته باشید، یک دکتر روانشناس معروف، هرگز در شرایط عادی به شما توصیه های مستقیم نمی کند. به عبارتی، به شما می آموزد تا در شرایط مختلف، چطور به تنهایی بتوانید عکس‌العمل های خوبی داشته باشید و بهترین تصمیمات را بگیرید.

معرفی یک دکتر روانشناس خوب

دکتر رامین علوی نژاد یک متخصص روانشناسی مستقر در تهران است که در روانکاوی، روان‌درمانی و خانواده درمانی و روانشناسی کودکان تخصص دارد. او به طور خصوصی در مطب شخصی خود فعالیت دارد و دارای تجربه و درمان موفق زیادی است.

دکتر علوی همچنین در ارزیابی و درمان روانشناختی مشکلات عاطفی و خلقی در افراد متخصص است. او همچنین مشکلات شناختی، استرس پس از سانحه، خواب و رفتارهای چالش برانگیز را درمان می کند.

علاوه بر این، او درمان های بلند مدت روانشناسی و تحلیلی را انجام می دهد و بزرگسالان دارای مشکلات شخصیتی را درمان می کند.

دکتر رامین علوی روانشناس در زمینه فعالیت خود بسیار با تجربه است و ارزیابی های روان درمانی، مشاوره و درمان را برای بزرگسالان ارائه می دهد.

او در طول درمان‌هایش که به دو زبان فارسی و انگلیسی ارائه می‌شود، از طیف وسیعی از مداخلات روان‌شناختی برای کسانی که می‌خواهند به جلو حرکت کنند و مسائلی را که در زندگی‌شان مشکل ایجاد می‌کند، کاوش کنند، استفاده می‌کند.

دکتر علوی در مورد کار روانشناسی خود بسیار مشتاق است. از نظر او روان‌درمانی می تواند افکار و احساسات ناخودآگاه ما را که بر برخی از الگوهای رفتاری غیرمفید تأکید می کند، آشکار کند. بنابراین فرصت‌ها و راه های جدیدی برای ارتباط با خود و دیگران ایجاد می کنید.

او سالها تجربه کار با افراد دارای مشکلات شدید و خفیف بوده است. او همچنین یکی از همکاران انجمن های بین‌المللی روان‌شناسی است و در زمینه ترجمه و تالیف کتاب‌هایی برای عموم مردم فعالیت دارد.

مسلط بر اکثر درمان ها

یک روانشناس خوب وقتی با یک فرد بیمار مواجه می شود صرفا با علائم آشکار توجه نمی کند. روانشناس فرد را در ارتباط به با گذشته و اطرافیان در حال حاضر می بیند. بنابراین یک روانشناس زبده باید علاوه بر رویکردهای موقعیت محور مثل cbt بر درمان های تحلیلی و نظام های خانواده درمانی نیز تسلط داشته باشد.

دکتر علوی با سالها تجربه و تخصص در حوزه های مختلف فردی و خانوادگی به افراد و زوج های زیادی کمک کرده است تا به زندگی خود بازگردند و سلامت و عملکرد بهینه را تجربه کنند.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

محتوای این مطلب توسط تیم مجله صورتی‌ها، تولید نشده است و صرفا یک رپورتاژ خبری است و تیم صورتی‌ها محتوای نوشته را تایید یا رد نمی‌کند.

[/box]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.