علل و درمان دردهای شانه با فیزیوتراپی

درمان درد شانه

شانه یکی از مفاصل بدن با بیشترین دامنه حرکتی می‌باشد که متشکل از چند مفصل، استخوان، تاندون‌ها و… است. این عضو به دلایل مختلفی دچار آسیب‌های متعددی از قبیل پارگی تاندون، بی‌ثباتی مفصل، التهاب تاندون، شکستگی استخوان‌شانه، آرتروز و درد در ‌شانه می‌شود و با توجه به نوع و شدت آسیب از روش‌های درمانی مختلفی برای درمان استفاده می‌کنند.

یکی از این روش‌ها فیزیوتراپی شانه درد برای بهبود اختلالات در مفصل شانه است که به تشخیص پزشک متخصص برای بیمار در نظر گرفته می‌شود. از جمله این بیماری‌ها می‌توان به پارگی لابروم شانه مانند اسلپ و بنکارت، در رفتگی شانه، ساب اسکاپولاریس، انواع شکستگی‌ها ‌شانه، سندروم ایمپینجمنت و برخی دیگر اشاره کرد که از روش فیزیوتراپی‌شانه درد استفاده می‌کنند.

مراحل فیزیوتراپی‌شانه درد با توجه به شرایط بیمار متفاوت است و علت دردهای شانه با معاینه فیزیکی، آزمایش‌های تصویربرداری شامل سی‌تی اسکن، پرتونگاری ساده شانه، سونوگرافی، ‌ام آر ‌آی و تست عملکرد عصب و عضله توسط متخصص تشخیص داده می‌شود. در واقع آگاهی از علت دردها ‌شانه اولین گام برای پیدا کردن درمان مناسب است. آسیب‌ها ممکن است به دلیل زمین خوردن، بلند کردن یک جسم سنگین، فعالیت‌های فیزیکی مانند شنا و… باشد.

در برخی موارد این نوع دردها بعد از چند روز استراحت برطرف می‌شود اما در موارد بسیاری درد ادامه‌دار بوده و بیمار ممکن است احساس قفل شدگی، دررفتگی، محدودیت حرکتی، درد در قفسه سینه و علائم دیگر داشته باشد. در چنین زمانی فرد باید به پزشک مراجعه نماید تا میزان و نوع آسیب را تشخیص و بهترین راه درمانی را برای او در پیش گیرد.

فیزیوتراپی شانه درد

درد در شانه باعث می‌شود تا بیماران نتوانند فعالیت‌های روزانه مانند ورزش، تایپ کردن، انجام کارهای خانه و… را به خوبی انجام دهند؛ زیرا این درد با انجام فعالیت بیشتر خواهد شد. درد شانه‌ها قسمت‌هایی مانند مفصل شانه، عضلات اطراف آن، رباط و تاندون‌ها را درگیر می‌کند و در زمان انجام فعالیت درد، سوزش و گرفتگی عضلات حادتر می‌شود. به هرحال می‌توان با راهکارهایی مانند فیزیوتراپی شانه درد به بهبود حرکت شانه و کاهش درد کمک کرد.

از جمله روش‌های مخصوصی که در فیزیوتراپی شانه درد برای کم کردن دردهای سوزشی، مبهم، عضلانی و تیرکشیدگی شانه‌ها به کار می‌بندند استفاده از یخ، گرما، فراصوت، یونتوفورز و هیپرترمی، تمرینات کششی و تقویتی و… می‌باشد. لازم به ذکر است انجام تمرینات و ورزش‌های کششی باید به دستور یا تحت نظر پزشک فیزیوتراپ انجام شود.

فیزیوتراپی شکستگی ‌شانه

فیزیوتراپی شانه یخ زده

درد‌ شانه یکی از شایع‌ترین دردهای عضلانی در بین زنان و مردان می‌باشد که یکی از انواع آنها‌ شانه یخ‌زده یا فروزن شولدر است. این نوع درد در شب شدیدتر بوده و علایمی مانند تورم، ضعف، تغییر شکل شانه، ناتوانی در حرکت دادن دست یا محدودیت دامنه حرکتی و صداهای داخل مفصلی دارد و به طور معمول در زنان شایع‌تر از مردان می‌باشد و به دو دسته اولیه که علت آن نامشخص بوده و ثانویه که به دنبال یک مشکل خاص مانند بیماری‌های قلبی، بیماری‌های تیروئید، جراحی، ضربه، ضایعات بافت نرم و… بروز می‌کند تقسیم‌بندی می‌شود. برای درمان این بیماری از روش فیزیوتراپ شانه درد به کمک تمرینات ورزشی و استفاده از دستگاه‌های مناسب این کار بهره می‌گیرند.

فیزیوتراپی شانه یخ‌زده شامل مواردی مانند استفاده از مدالیتی pulse Us ، لیزر پرتوان و کم توان، مگنت درمانی، شاک ویو درمانی، تکار درمانی و… به جهت کاهش سطح درد و رفع چسبندگی و ایجاد قابلیت کشش در بافت‌های نرم، تمرینات قدرتی به منظور افزایش قدرت عضلات اطراف مفصل و بالا بردن قابلیت جنبش‌پذیری در مفصل خشک شده، تمرینات منیپولیشن و کشش‌های PNF( ترکیبی از کشش ایزومتریک و کشش غیرفعال) با هدف افزایش دامنه حرکتی، الکتروتراپی به منظور ایجاد لرزش و تحرک عضلات شانه، بکارگیری گرمای سطحی هات پک و IR جهت کاهش درد در بافت‌های نرم مفصل و کاهش خشکی و… می‌باشد؛ همچنین یکی دیگر از مراحل فیزیوتراپ ‌شانه درد این است که فیزیواتراپیست از روش‌های آموزشی برای انجام تمرینات در منزل نیز استفاده می‌کنند.

 

فیزیوتراپی شکستگی ‌شانه

یکی دیگر از علت‌های دردها شانه شکستگی استخوان شانه به دلایلی مانند سقوط از ارتفاع، تصادف و آسیب‌های ورزشی می‌باشد که حتماً باید از طریق پزشک آن را پیگیری نمود و چنانچه پزشک توصیه به فیزیوتراپی شانه درد کرد بیمار باید آن را انجام دهد. پزشکان به کمک آزمایش اشعه ایکس تشخیص می‌دهند که شانه بیمار دچار شکستگی شده است یا خیر.

بعد از این آسیب بیمار درد زیادی را تحمل می‌کند و پزشک برای آرامش درد بیمار مسکن تجویز نموده و به کمک روش‌های درمانی دیگر به بهبود استخوان شکسته کمک می‌کند و در صورت نیاز، روش جراحی را در پیش می‌گیرد اما بعد از این اتفاق فرد دچار محدودیت در حرکت دادن بازو و‌ شانه می‌شود و پزشک متخصص با تشخیص خود تعیین می‌کند که بهترین زمان برای فیزیوتراپی شکستگی شانه چه زمانی است و بعد از آن طرح درمانی خاص بیمار را برای بهبود بیمار در پیش می‌گیرد.

فیزیوتراپی شکستگی ‌شانه

فیزیوتراپ ‌شانه درد برای افرادی که دچار شکستگی بالای استخوان بازو شده‌اند شامل تمرینات دامنه حرکتی می‌باشد که در این روش فیزیوتراپیست شانه بیمار را که دچار سفتی شده است با تمرینات حرکتی به حالت طبیعی برمی‌گرداند؛ همچنین از روش‌های تمرینات تقویتی، درمان دستی، تمرینات عملکردی، یخ درمانی یا گرما درمانی برای مدیریت درد، بهبود محل شکستگی، انعطاف‌پذیری و تقویت‌شانه استفاده می‌کند. همچنین ورزش‌هایی مانند چرخش‌های بازو، خم شدن و کشش انگشت، خم و راست کردن، خم شدن و کشیدن مچ، تمرینات آون ‌شانه و آگاهی وضعیتی شانه را نیز برای پیشرفت در بهبود وضعیت بیمار استفاده می‌کنند.

برای فیزیوتراپی شانه درد به کجا می‌توانیم مراجعه کنیم؟

فیزیوتراپی شانه درد از جمله روش‌های غیرتهاجمی است که به کمک روش‌های فیزیکی و دستی انجام می‌گیرد و مهمترین اصل در این نوع روش درمانی تقویت بافت نرم در اطراف مفاصل می‌باشد و متخصصین فیزیوتراپی با رویکردی خاص و با توجه به شرایط بیمار کمک می‌کند تا درد در این بیماران کاهش و یا از بین برود. کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته دایان در تهران از جمله مراکز معتبری می‌باشد که مجهز به مدرن‌ترین و بهترین تجهیزات از جمله شاک ویو، الکتروتراپی، بیوفیدبک و… بوده و کابین‌های مجزا برای خانم‌ها و آقایان دارد.

همینطور در این مرکز سالن ورزشی به همراه تجهیزات لازم در نظر گرفته شده تا افراد بتوانند از آن‌ها استفاده کنند. دیگر آنکه در این کلینیک، پزشکان فیزیوتراپیست با سابقه فعالیت در بیمارستان و همینطور دارنده گواهینامه‌هایی از قبیل رادیولوژی در فیزیوتراپی، گواهینامه سوزن خشک و… مشغول به کار می‌باشند. کاربران می‌توانند با مراجعه به سایت www.dayanphysiotherapy.com از چگونگی دریافت خدماتی مانند فیزیوتراپی‌شانه درد، فیزیوتراپی گردن و سایر خدمات فیزیوتراپی اطلاعات لازم را کسب نمایند.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

محتوای این مطلب توسط تیم مجله صورتی‌ها، تولید نشده است و صرفا یک رپورتاژ خبری است و تیم صورتی‌ها محتوای نوشته را تایید یا رد نمی‌کند.

[/box]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.