چه رنگی به عنوان رنگ سال ۱۴۰۱ انتخاب شده است؟

رنگ سال 1401

هر ساله با نزدیک شدن به سال جدید، شرکت پنتون اقدام به معرفی رنگ سال می‌کند. بسیاری از طراحان مد و لباس نیز معمولا از این رنگ به عنوان رنگ غالب در محصولات خود استفاده می‌کنند، از این رو آشنایی با رنگ سال می‌تواند برای بسیاری از افراد مهم باشد. اگر شما نیز دوست دارید که با رنگ سال ۱۴۰۱ آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتها با صورتی‌ها همراه باشید. در این مقاله به معرفی رنگ سال ۱۴۰۱ و همچنین روانشاسی و نکات جالبی که وجود دارد، خواهیم پرداخت.

رنگ سال ۱۴۰۱

رنگ سال 1401

استفاده از رنگ‌ها در زندگی روزمره، روح همه ما را نوازش می‌کند. حس شادابی را درونمان به وجود آورده و موجب نشاط بیشتر ما می‌شود. رنگ‌ها نقش زیادی در زندگی ما دارند، به همین دلیل شرکت پنتون هر سال یک رنگ را به عنوان رنگ سال معرفی می‌کند.

شرکت پنتون کجاست؟

موسسه رنگ پنتون یک واحد تجاری است که رنگ‌های برتر فصلی را انتخاب کرده و به عنوان رنگ سال جدید معرفی می‌کند.

این شرکت امسال نیز رنگ سال را اعلام و طرفداران مد و پوشاک را هیجان زده کرد. شرکت پنتون یک رنگ کاملا جدید را بر اساس نظرسنجی انجام شده انتخاب کرد که نام آن Very Peri یا همان بنفش آبی است.

به گفته این شرکت، رنگ بنفش نمادی از وفاداری و آرامش و رنگ آبی نماد انرژی و هیجان است. رنگ انتخاب شده برای سال ۲۰۲۲ منعکس کننده چیزهایی است که ما در جهان با آن روبرو هستیم. این رنگ بیان می‌کند در این دوره سخت و زمان درگیری با یک بیماری همه گیر، مردم به دنبال چه چیزی هستند.

رنگ سال ۱۴۰۱ در ایران:

هر ساله در کشور ما در نزدیکی سال نو همه چیزهایی که در اطراف خود می‌بینیم حتی ویترین مغازه‌ها به رنگی خاص در می‌آیند. این رنگ اکثرا رنگ انتخاب شده برای سال است. اما آیا رنگ سال نو در ایران با کشورهای اروپایی متفاوت است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که خیر! رنگ سال ۱۴۰۱ در ایران، همان رنگ انتخاب شده توسط موسسه پنتون به عنوان رنگ سال ۲۰۲۲ است.

اکنون که متوجه شدید رنگ سال ۱۴۰۱، کدام رنگ است! احتمالا برایتان سوال شده که رنگ سال توسط شرکت پنتون چگونه انتخاب می‌شود؟

رنگ سال توسط شرکت پنتون چگونه انتخاب می‌شود؟

همانگونه که ذکر شد، شرکت پنتون خود را مرجع جهانی رنگ می‌نامد و هر ساله رنگ سال جدید را انتخاب می‌کند. پنتون از سال ۲۰۰۰ وظیفه انتخاب رنگ سال را از آن خود کرده است. رنگ سال دو بار در ماه‌های می و نوامبر اعلام می‌شود.

در انتخاب رنگ سال، نمایندگان کشورهای مختلف در یک اتاق با دیواره‌های سفید جمع می‌شوند. دلیل دور هم آمدن در یک اتاق سفید این است که رنگ‌های اطراف تاثیری بر تصمیمات افراد نداشته باشند. تمامی اشخاص حاضر در اتاق، یک وسیله رنگی را به دیگران نشان می‌دهند. پس از دو روز گفتگو رنگ سال انتخاب می‌شود.

این رنگ متاثر از اتفاقات سال گذشته است. اگر اتفاقات رخ داده در یک سال غم انگیز باشند، رنگ سال به گونه‌ای انتخاب می‌شود که افراد را به آرامش دعوت کند.  یکی از دلایل انتخاب رنگ سال، آرامش داشتن افراد در زندگیشان است. کمپانی پنتون سعی دارد هر ساله با انتخاب یک رنگ، حس شادی و طراوت را به انسان منتقل کند.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی صورتی‌ها به شما:

کدام رژ لب مناسب رنگ پوست شماست؟

[/box]

اکنون که متوجه شدیم رنگ سال چگونه انتخاب می‌شود، بی‌شک کنجکاوید بدانید که از ابتدای فعالیت این کمپانی چه رنگ‌هایی برای سال‌ها انتخاب شده است.

تاکنون چه رنگ‌هایی به عنوان رنگ سال معرفی شده‌اند؟

تاکنون چه رنگ‌هایی به عنوان رنگ سال معرفی شده‌اند؟

همانطور که بیان شد، هر ساله شرکت پنتون رنگی را به عنوان رنگ سال برای عموم معرفی می‌کند. این شرکت فعالیتش را از سال ۲۰۰۰ آغاز کرده. اما سوال اکثر ما این است که از سال ۲۰۰۰ به بعد چه رنگ‌هایی انتخاب شده است؟ در زیر رنگ اختصاصی هر سال را مشاهده می‌کنید:

 • رنگ سال ۲۰۰۰: آبی نیلگون
 • رنگ سال ۲۰۰۱:  رنگی میان صورتی و قرمز دقیقا مشابه رنگ گل رز
 • رنگ سال۲۰۰۲: قرمز
 • رنگ سال ۲۰۰۳: آبی آسمانی
 • رنگ سال ۲۰۰۴: نارنجی
 • رنگ سال ۲۰۰۵: آبی فیروزه‌ای شبیه به رنگ دریا
 • رنگ سال ۲۰۰۶: رنگی بین سفید و نقره‌ای
 • رنگ سال ۲۰۰۷: تندترین رنگ قرمز
 • رنگ سال ۲۰۰۸: آبی
 • رنگ سال ۲۰۰۹: Mimosa (رنگی شبیه به آب پرتقال)
 • رنگ سال ۲۰۱۰: فیروزه‌ای
 • رنگ سال ۲۰۱۱: رنگی شبیه به صورتی
 • رنگ سال ۲۰۱۲: رنگی میان نارنجی و قرمز
 • رنگ سال ۲۰۱۳: لجنی
 • رنگ سال ۲۰۱۴: ارکیده درخشان
 • رنگ سال ۲۰۱۵: رنگی میان قرمز و قهوه‌ای
 • رنگ سال ۲۰۱۶: سبز آبی و کالباسی
 • رنگ سال ۲۰۱۷: سبز
 • رنگ سال ۲۰۱۸: بنفش غلیظ
 • رنگ سال ۲۰۱۹: مرجانی
 • رنگ سال ۲۰۲۰: آبی کلاسیک
 • رنگ سال ۲۰۲۱: خاکستری و زرد

همانگونه که مشاهده می‌کنید، این کمپانی هر ساله رنگ متفاوت‌تری نسبت به سال گذشته را انتخاب می‌کند. انتخاب این رنگ‌ها بر اساس فرهنگ و احساسات موجود در جامعه صورت می‌گیرد.

روانشناسی رنگ سال جدید:

به گفته روانشناسان و مشاوران رنگ وری پری (بنفش-آبی) پس از یک سال پر تنش احساس آرامش به همه افراد می‌دهد. علاوه بر این، این رنگ شادی و نشاط را در وجود انسان‌ها ایجاد می‌کند.

همچنین روانشناسان بیان کردند که رنگ انتخاب شده توسط شرکت پنتون بی شک حس صمیمیت را به ارمغان خواهد آورد. رنگ سال ۱۴۰۱ بازتاب دهنده آن چیزی است که افراد در جهان به دنبال آن هستند. رنگ وری پری این مفهوم را می‌رساند که همه باید شاد و خوشحال و امیدوار به زندگی باشند.

به عقیده پنتون، این رنگ می‌تواند نمادی از پویایی هر چه بیشتر و نوآوری در سال جدید باشد. این رنگ در عین سادگی بسیار زیباست و احساسات شما را دگرگون و بدون شک چشمان هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند.

امیدواریم از این مطلب که در خصوص رنگ سال ۱۴۰۱ بود، خوشتان آمده باشد. همان طور که ملاحظه کردید، موسسه پنتون رنگ سال ۲۰۲۲ را Very Peri یا همان بنفش آبی انتخاب کرده است. به گفته این کمپانی، رنگ بنفش نمادی از وفاداری و آرامش و رنگ آبی نماد انرژی و هیجان است. رنگ سال ۱۴۰۱ بیانگر این است که در این دوره سخت (شرایط پاندمیک کرونا) مردم به دنبال چه چیزی هستند.

نظر شما در رابطه با رنگ سال انتخاب شده چیست؟ آیا آن را دوست دارید و در استایل روزانه‌تان استفاده خواهید کرد؟ همچنین حتما برایمان بنویسید که شما رنگ سال ۱۴۰۱ را چه رنگی انتخاب می‌کردید؟

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

در ادامه این مطالب را هم حتما بخوانید:

با جدیدترین و جذاب‌ترین مدل های مانتو برای سال جدید آشنا شوید

بهترین و جدیدترین متن‌ها برای تبریک سال ۱۴۰۱

[/box]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.