دستگاه بادی کامپوزیشن چیست و چه کاربردهایی دارد؟

بادی کامپوزیشن

بسیاری از افراد از اندام خود رضایت کافی را ندارند و دوست دارند که تغییری در اندام خود بدهند (لاغر کنند، یا چاق شوند). اگر این دسته از افراد رژیم بگیرند، باید به طور دقیق از میزان وزن گیری یا افزایش وزن خود را اطلاع داشته باشند. اما چگونه؟ برای این کار روش‌های مختلفی وجود دارد که دستگاه بادی کامپوزیشن یکی از آن‌ها است. با کمک این دستگاه می‌توانید بفهمید بدن شما از چند درصد ماهیچه، چربی و استخوان تشکیل شده است. در ادامه مطلب صورتی‌ها توضیحات جامعی در رابطه به نحوه عملکرد دستگاه بادی کامپوزیشن به صورت کامل خواهیم پرداخت.

دستگاه بادی کامپوزیشن چیست؟

دستگاه بادی کامپوزیشن چیست

زمانی که دوست دارید وزن خود را کاهش دهید، می‌توانید از دو روش استفاده کنید:

 • محاسبه BMI
 • ایستادن روی ترازو.

اما در حقیقت این روش‌ها نمی‌توانند اطلاعات دقیقی در خصوص میزان سلامتی بدهند. بنابراین باید به دنبال روشی بگردید که اطلاعات خوبی از سلامتی بدن در اختیارتان قرار دهد. دستگاه بادی کامپوزیشن یکی از این روش‌ها است.

بادی کامپوزیشن دستگاهی است که برای آنالیز کلی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد و نشان می‌دهد که درصد چربی مورد نیاز بدن شما برای داشتن بدنی سالم چقدر است. به عبارتی با بادی کامپوزیشن شما می‌توانید بفهمید که بدن شما از چه ترکیباتی تشکیل شده. این ترکیبات شامل چربی، پروتئین، مواد معدنی، آب و … هستند.

نکته قابل توجهی که باید به یاد داشته باشید این است امکان دارد که دو نفر قد و وزن یکسانی داشته باشند، اما سلامتی بدن آن‌ها هیچ‌گاه همانند هم نباشد!

به عبارت ساده‌تر، بادی کامپوزیشن تعیین می‌کند که چند در صد از ترکیب کلی بدن شما چربی، ماهیچه و استخوان است. اطلاع از ترکیب کلی بدن اهمیت بسیار بالایی دارد؛ چرا که میزان سلامتی بدن شما را نشان می‌دهد.

نحوه عملکرد دستگاه بادی کامپوزیشن

آنالیز کلی بدن یکی از اقدامات ضروری برای تضمین سلامتی و تناسب اندام افراد است. از این رو بیشتر افراد جهت اطلاع از ترکیبات بدنی خود اقدام به استفاده از دستگاه بادی کامپوزیشن می‌کنند. این دستگاه عملکرد منحصر به فردی دارد که در ادامه به توضیح آن پرداخته‌ایم.

دستگاه بادی کامپوزیشن از تجزیه و تحلیل امپدانس بیو الکترونیک جهت اطلاع از ترکیب بدنی شما استفاده می‌کند. امپدانس بیو الکترونیک یک مقیاس جهت اندازه‌گیری ترکیب بدنی است که با استفاده از آن جریان‌های الکتریکی به بدن شما اصابت می‌کنند. (اصابت این جریان‌ها بدون درد است)

این جریان‌ها با حرکت در بدن شما ترکیب بدنی‌تان را تعیین می‌کنند. جریان‌های الکتریکی که وارد بدن شما می‌شوند، می‌توانند از بین توده‌های چربی و بدون چربی عبور کنند. زمان برخورد و بازگشت این جریان‌ها می‌تواند شاخص‌های توده بدنی را تعیین کند.

برای مثال اگر زمان بازگشت یک سیگنال خیلی سریع بود میزان عضله در بدن شما بیشتر از چربی است و اگر این زمان کند باشد، توده چربی شما بیشتر از عضلات است. به عبارتی شما تنها با یک بار تست بادی کامپوزیشن می‌توانید به میزان سلامتی بدن خود پی ببرید.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

در ادامه این مطلب را هم حتما بخوانید:

پدل بورد چیست؟ آموزش ورزش پدل بورد و نکات مهم در خرید تجهیزات آن

[/box]

اما آیا می‌دانید که دستگاه بادی کامپوزیشن علاوه بر موارد ذکر شده چه اطلاعات دیگری را در اختیارتان قرار می‌دهد؟

 

دستگاه بادی کامپوزیشن چه اطلاعاتی را در اختیار ما قرار می دهد؟

دستگاه بادی کامپوزیشن چه اطلاعاتی را در اختیار ما قرار می دهد؟

به طور کلی هم کمبود وزن و هم اضافه وزن برای همه ما مضر است. از این رو باید بدانیم که چگونه وزن خود را کاهش یا افزایش دهیم. برای این کار ابتدا باید با روش محاسبه سلامتی بدن خود آشنا باشید.

همانطور که گفتم، بادی کامپوزیشن دستگاهی است که اطلاعاتی در خصوص ترکیبات بدنی را در اختیارمان قرار می‌دهد. از این رو استفاده از این دستگاه برای همه افراد توصیه می‌شود. در حالت کلی بدن انسان از دو نوع توده تشکیل شده که عبارتند از:

 • توده چربی
 • توده بدون چربی

توده‌های بدون چربی به عنوان چربی‌های ضروری بدن شناخته می‌شوند. این نوع چربی در استخوان، کبد، کلیه، روده و ماهیچه‌ها وجود دارند که برای بدن بسیار ضروری هستند. نوع دوم نوعی چربی ذخیره در بدن است. این چربی‌ها در بافت‌های بدن شما وجود دارند.

بادی کامپوزیشن به شما نشان می‌دهد که:

 • وزنتان چقدر است؟
 • میزان آب موجود در بدنتان در چه حدی است؟
 • توده چربی بدنتان در چه حالت است؟
 • توده عضلاتی بدنتان چقدر است؟
 • میزان ترکیبات اجزای مختلف بدن
 • BMI بدن
 • میزان متابولیسم پایه در بدن

جالب است بدانید که اطلاعات بزرگسالان با کودکان کمی تفاوت دارد. در کودکان نیز اطلاعات بخش زیر به دست می‌آید:

 • منحنی رشد
 • جدول تناسب بدن
 • میزان کل آب بدن کودکان
 • میزان پروتئین و مواد معدنی در بدن کودکان
 • توده چربی بدن
 • تعیین میزان چاقی
 • میزان متابولیسم بدن
 • مقدار رشد

جالب است بدانید که بادی کامپوزیشن تکنولوژی پیشرفته‌ای دارد و همین تکنولوژی باعث شده شما در حین انجام این تست هیچ دردی را تجربه نکنید. نتایج قابل تکراری داشته و قابل اعتماد است. ۹۶ درصد از اطلاعات این تست کاملا صحت دارند؛ می‌توانید با انجام این تست به وضعیت کلی بدنتان پی ببرید.

در ادامه این مطلب اطلاعاتی در خصوص مکانیزم این دستگاه را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

اطلاعاتی در خصوص دستگاه بادی کامپوزیشن

اطلاعاتی در خصوص دستگاه بادی کامپوزیشن

همانطور که در ابتدای متن نیز بیان کردیم، این دستگاه برای اطلاع از ترکیبات بدن افراد به کار گرفته می‌شود. یک ترازوی ایده آل باید صفحه نمایشی جهت نشان دادن وزن شما داشته باشد. بادی کامپوزیشن نیز یک صفحه نمایش جهت نشان دادن اطلاعات و شاخص‌های بدنی شما دارد که هنگام ایستادن بر روی دستگاه می‌توانید به راحتی اطلاعات را روی آن مشاهده کنید.

همچنین این دستگاه یک نمایشگر بی سیم نیز دارد که شما می‌توانید آن را بر روی دیوار نصب کنید. اطلاعاتی که در این صفحه نمایش داده می‌شوند، برای مدت زمان طولانی قابل مشاهده هستند. همچنین نا گفته نماند که شاخص‌های ارائه شده با زبانی ساده بیان می‌شوند و شما به راحتی می‌توانید آن‌ها را درک کنید.

این دستگاه می‌تواند اطلاعات بسیاری از افراد خانه یا باشگاه را در حافظه خود ذخیره کند. همچنین دارای یک بخش با عنوان نمایه کاربر مهمان است. افرادی که قصد دارند برای یکبار این دستگاه را تست کنند، می‌توانند از نمایه مهمان استفاده نمایند.

نا گفته نماند که بیشتر دستگاه‌های بادی کامپوزیشن دارای اتصال وای‌فای هستند و به شما این امکان را می‌دهند که اطلاعات خود را در یک سایت یا یک اپلیکیشن بررسی کنید. قابلیت آپدیت سالانه و طراحی زیبا، سبک و قابل حملی دارند.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی صورتی‌ها برای شما:

دستگاه ایر براش ناخن چیست؟

[/box]

قیمت دستگاه بادی کامپوزیشن

در رابطه با قیمت این دستگاه‌ها باید خدمتتان بیان کنیم که دستگاه های بادی کامپوزیشن وارداتی هستند؛ از این رو نمی‌توان قیمت دقیقی برای آن تعیین کرد. دلیل اصلی این امر نیز به نوسانات بازار دلار مربوط می‌شود.

به انتهای مطلب “دستگاه بادی کامپوزیشن چیست و چه کاربردهایی دارد؟” رسیدیم. همان طور که ملاحظه کردید، بادی کامپوزیشن دستگاهی است که برای آنالیز کلی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد و نشان می‌دهد که درصد چربی مورد نیاز بدن شما برای داشتن بدنی سالم چقدر است. با این دستگاه می‌توانید کلیه اطلاعات مورد نیاز در رابطه با سلامت بدنی خود را به دست آورید.

منبع:  opo ،styku ،webmd

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.