۱۶ وسیله مهم در انجام تزریقات و پانسمان

16 وسیله مهم در انجام تزریقات و پانسمان

خدمات تزریقات در منزل به طبیب به دو عامل نیاز دارند. عامل اول کادر درمانی متخصص و مجرب می باشد. عامل دوم وسایل تزریقات و پانسمان می باشد. که باید به شکل صحیح مورد استفاده قرار بگیرند.

تزریق دارو یک شیوه مناسب جهت دریافت دارو می باشد. که بر اساس مواضع سلامتی بیمار طبق دستور پزشک تجویز می شود. پرستار تزریق را به وسیله لوازم تزریقات انجام می دهد.

گروه دیگر که متقاضی خدمات پرستاری در منزل هستند. کسانی هستند که دچار زخم و آسیب شده‌اند. و باید زخم خود را با وسایل پانسمان درمان کنند. اگر پانسمان انجام نشود. ممکن است زخم دچار التهاب، خون ریزی و درد شدید بشود. پس حتماً توجه کنید که از لوازم پانسمان به شکل درست استفاده شود.

تمامی لوازم پانسمان و لوازم تزریقات که در مرکز به طبیب مورد استفاده می گیرند. مورد تأیید متخصصین این حوزه می باشند. به همین موجب تمامی کسانی که از خدمات درمان در منزل به طبیب استفاده می کنند. به کیفیت بالای خدمات اشاره می کنند. و رضایت حداکثری از تزریقات در منزل و پانسمان در منزل دارند.

معرفی لوازم تزریقات

 • پد الکلی

یکی از وسایل تزریقات و پانسمان که مردم آشنایی کاملی با آن دارند. پد الکلی نام دارد. این وسیله موجب از بین بردن ویروس‌ها و باکتری‌ها می‌شود.

در هنگام تزریق پرستار باید محل تزریق را پد الکلی ضد عفونی کند. و قبل از انجام تزریقات باید از پاک بودن محل تزریق به صورت کامل اطمینان حاصل کند.

 • سرنگ

مورد بعدی از میان وسایل تزریقات و پانسمان، سرنگ است. که شکل های متفاوت با اندازه های متفاوت موجود می باشد. کادر درمانی که می خواهد تزریق در منزل را انجام دهد. به خوبی از کاربرد انواع سرنگ آشنایی دارد. و در هنگام انتخاب سرنگ شرایط بیمار و نوع دارو را در نظر می گیرد.

سرنگ به عنوان یکی از حساس‌ترین لوازم تزریقات است. که باید به درستی انتخاب شود. به وسیله سرنگ انجام انواع شیوه های تزریقات امکان پذیر است. حال این شیوه مورد استفاده ممکن است وریدی، عضلانی، پانسیون و غیره باشد.

دسته بندی سرنگ‌ها بر اساس ضخامت سوزن، اندازه سوزن، ظرفیت سرنگ و غیره شکل می گیرد.

 • ست سرم

یکی از لوازم پر کاربرد در تزریقات ست سرم است. سرم یک محلول مایع است. که در درون خود داروی رقیق شده را دارد. این دارو رقیق شده باید با وسایل تزریقات و پانسمان ویژه ای به نام سرم انجام شود.

در ست سرم سرعت تزریق کاملاً تحت کنترل است. و پرستار می تواند بر اساس نوع دارو و وضعیت بیمار سرعت تزریق سرم را تنظیم کند.

 • پنبه بهداشتی

به جز پد الکلی که در بالاتر به آن اشاره شد. پنبه بهداشتی نیز می تواند برای ضد عفونی کردن و پاک کردن محل تزریق مورد استفاده قرار بگیرد.

حال ممکن است از این دسته از لوازم تزریقات برای پاک کردن مواد اضافی استفاده شود. یا می توان پنبه بهداشتی را به الکل آغشته کرد. و محل تزریقات را با این وسیله از آلودگی پاک کرد.

محلول ضدعفونی کننده

 • محلول ضدعفونی کننده

در حین تزریقات، استریلیزه بودن اطراف محل تزریق نیز مهم است. اگر در اطراف محل تزریق آلودگی وجود داشته باشد. پرستار با استفاده از گروهی از لوازم تزریقات به نام محلول ضدعفونی کننده محل را از آلودگی پاک می کند.

محلول های ضدعفونی کننده کاربرد های زیاد دیگری نیز دارند. و برخی از پرستاران باید قبل از تزریق دستان خود را با این وسایل تزریقات و پانسمان از آلودگی پاک کنند.

ترکیبات این محلول‌ها بسیار مورد اهمیت است. به گونه ای که اگر درصد الکل موجود در این محلول‌ها استاندارد نباشد. دیگر این لوازم تزریقات اثرگذاری نخواهند داشت. و نمی توانند میکروب را از بین ببرند.

 • چسب تزریق

یکی از وسایل تزریقات و پانسمان که ممکن است برخی از افراد نشناسند. چسب تزریق نام دارد. که در پس از انجام تزریقات با هدف جلوگیری از خون ریزی کاربرد دارند. این دسته از لوازم تزریقات نیز می توانند موجب پاک شدن محل تزریق شوند.

 • دستگاه رگ یاب

حتماً مشاهده کرده‌اید که در بسیاری از زمان‌ها رگ پیدا کردن برای پرستار دشوار است. اگر پیدا کردن به شکل درست انجام نشود. دارو به صورت کامل وارد جریان خون نمی شود.

به همین سبب یکی از لوازم تزریقات که پرستاران از آن بهره می برند. دستگاه رگ یاب نامیده می شود. که موجب نمایان شدن رگ های بیمار می شود.

وسایل پانسمان:

لوازم پانسمان نیز باید از استاندارد های جهانی برخوردار باشند. و از بهترین کیفیت ساخت بهره مند شده باشند. البته که ممکن است برخی اشتباه برداشت کنند. و بگویند که لوازم پانسمان بافت خاصی ندارند. و کیفیت این وسایل پانسمان امری ضروری نیست!

 • گاز:

این دسته از وسایل پانسمان به صورت متعدد مورد استفاده قرار می گیرند. بافت این وسیله از پارچه توری می باشد. این لوازم پانسمان به مقدار زیادی جهت پانسمان در منزل مورد استفاده هستند.

 • باند و چسب:

زمانی که پرستار بخواهد پانسمان را محکم و استوار کند. از این لوازم پانسمان استفاده می کند. باند و چسب موجب ثابت ماندن پانسمان به مدت طولانی می شوند.

وسایل دیگری نیز جهت پانسمان در منزل به طبیب کاربرد دارند. مانند قیچی، پنس و غیره.

برخی از انواع لوازم پانسمان موجود در بازار

 • پانسمان کلاژن

این گروه وسایل تزریقات و پانسمان در جایگاه پوست موقت کاربرد دارند. در این پانسمان سلول‌ها می توانند رشد کنند. و بافت صدمه دیده را بازیابی کنند.

پانسمان کلاژن برای زخم های سخت کاربرد دارد. و کسانی که دارای زخم های شدید هستند. از این وسایل پانسمان استفاده می کنند.

پانسمان هیدروژل

 • پانسمان هیدروژل

پانسمان هیدروژل نیز جزو وسایل پانسمان می باشد. که برای سوختگی‌ها کاربرد دارد. به خصوص سوختگی‌هایی که آلوده هستند.

این لوازم پانسمان موجب می شود که زخم خشک نشود. و در بازه زمان کمتری زخم ترمیم شود.

 • پانسمان شفاف

اگر زخمی مساحت زیادی داشته باشد. می توان از پانسمان شفاف استفاده کرد. اگر کادر درمان بخواهند بر روند بهبود زخم دید داشته باشند. این لوازم پانسمان را تهیه و در زخم قرار می دهند. تشخیص استفاده از این پانسمان باید طبق کادر سلامت اعلام شود.

 • پانسمان پارچه ای

این گروه از وسایل تزریقات و پانسمان شناخته شده است. و اکثر افراد که پانسمان انجام می دهند. از این نوع پانسمان استفاده می کنند.

به نوعی می توان گفت پانسمان پارچه ای کاربرد زیادی دارد. و در پانسمان انواع زیادی از زخم‌ها و آسیب دیدگی‌ها کاربرد دارند.

 • پانسمان هیدورکلوئید

این پانسمان در زمان بیشتری دوام می آورد. و محل زخم را به خوبی از خشکی رهایی می بخشند. بافت این نوع از پانسمان‌ها نرم می باشد. تا در حین استفاده برای زخم، بیمار دچار درد و علائم نشود.

 • پانسمان آلژینات

گروه دیگر نیز پانسمان آلژینات نام دارد. که برای زخم‌هایی کاربرد دارد. که دفع مواد مایع شکل زیادی دارند. این دسته از لوازم پانسمان جذب رطوبت زیادی دارند. و به خوبی مایع موجود در زخم را جذب خود می کنند. به همین سبب تشخیص نوع زخم در استفاده از این وسایل پانسمان حیاتی است.

 • پانسمان فوم

آخرین موردی که از وسایل تزریقات و پانسمان توضیح خواهیم داد. پانسمان فوم می باشد. که موجب درمان زخم در بازه زمانی کوتاه تری می شود. حتماً توجه کنید که بافت این دسته از پانسمان‌ها نباید سخت باشد.

منبع: https://behtabib.com/injections-at-home/

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

محتوای این مطلب توسط تیم مجله صورتی‌ها، تولید نشده است و صرفا یک رپورتاژ خبری است و تیم صورتی‌ها محتوای نوشته را تایید یا رد نمی‌کند.

[/box]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.