۶ راهکار برای مطالعه صحیح و اصولی

راهکارهایی برای مطالعه صحیح!

روش صحیح مطالعه

امتحانای ما تموم نشده هنوز،امتحانای شما چی؟! برای همین و بنا به درخواست شما دوستان عزیز تصمیم گرفتیم از پست‌های بیشتری راجع به امتحان و روش مطالعه و کنکور در مجله‌مون استفاده کنیم تا برای شما دوستای عزیزمون هم تو هر سنی که هستین مفید باشه. در این مطلب براتون راهکارهایی برای مطالعه صحیح رو آماده کردم تا بتونید با استفاده از این راهکارها به صورت صحیح و درست مطالعه کنید.

همونطور که می‌دونید مطالعه صحیح روش خاص خودشو داره،اگه بدون اصول و قانون باشه مطالعه شاید اگه چندین ساعت هم وقت گذاشته بشی هیچ نتیجه ای حاصل نشه و خوندن و نخوندنش باهم فرقی نداشته باشن.

مطالعه وقتی اصولی میشه که از هر جنبه اصولی و صحیح باشه مثلا خوراک مناسب،روحیه‌ی خوب،استفاده از روش صحیح مطالعه و … خلاصه باید همه اینا کنار هم باشه تا بتونیم از امتحانات و مطالعه‌مون نتیجه بگیریم.

 اگه شیوه مطالعه صحیح داشته باشیم این آثار رو  شما داره:

۱- زمانی رو که برای مطالعه می‌ذاریم رو کاهش می‌ده.

۲- میزان یادگیری رو افزایش می‌ده .

۳-زمان نگه‎داری مطالب در حافظه رو طولانی‌تر می‌کنه.

۴- بخاطرسپردن اطلاعات رو آسون‌تر می‌کنه.

راهکارهایی برای مطالعه صحیح!

 روش صحیح مطالعه

از راهکارهایی برای مطالعه صحیح میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

۱-خواندن بدون نوشتن:

فقط خواندن،روشی نادرست برای مطالعه است. مطالعه یک فرآیند فعال است و برای رسیدن به این هدف باید از تمام حواس‌مان برای درک صحیح موضوع و مطلب‌ها استفاده کنیم. باید با چشمان خود مطالب را خواند، باید وقتی که مورد نیاز است،مطالب را بلند خواند و نکات مهم را یادداشت‌برداری کرد تا هم با مطالب مورد مطالعه درگیر شده و حضوری فعال و همه جانبه در یادگیری داشت و هم در هنگام مورد نیاز، خصوصا قبل از امتحان ، بتوان از روی نوشته‌ها مرور کرد و خیلی سریع مطالب مهم را مجددا به خاطر سپرد .

۲-خط کشیدن زیر نکات مهم :

این روش شاید نسبت به روش قبلی بهتر است ولی روش کاملی برای مطالعه نیست چرا که در این روش بعضی از افراد به جای آن‌که تمرکز و توجه به روی یادگیری و درک مطالب داشته باشند ذهنشان معطوف به خط کشیدن زیر نکات مهم می‌گردد .حداقل روش صحیح خط کشیدن زیر نکات مهم به این صورت است که ابتدا مطالب را بخوانند و مفهوم را کاملا” درک کنند و سپس زیر نکات مهم خط بکشند نه آن‌که در کتاب به دنبال نکات مهم بگردند تا زیر آن را خط بکشند.

۳-حاشیه نویسی :

این روش نسبت به دو روش قبلی بهتر است ولی باز هم روشی کامل برای درک عمیق مطالب و خواندن کتب درسی نیست ولی می‌تواند برای یادگیری مطالبی که از اهمیتی چندان برخوردار نیستند مورد استفاده قرار گیرد.

۴- خلاصه نویسی:

در این روش شما مطالب را می‌خوانید و آن‌چه را که درک کرده‌اید به صورت خلاصه به روی دفتری یادداشت می‌کنید که این روش برای مطالعه مناسب است و از روش‌های قبلی بهتر می‌باشد چرا که در این روش ابتدا مطالب را درک کرده سپس آن‌ها را یادداشت می‌کنید اما بازهم بهترین روش برای خواندن نیست.

۵-کلید برداری:

کلید برداری روشی بسیار مناسب برای خواندن و نوشتن نکات مهم است. در این روش شما بعد از درک مطالب ، به صورت کلیدی نکات مهم را یادداشت می‌کنید و در واقع کلمه کلیدی کوتاه‌ترین، راحت‌ترین ،به‌ترین و پرمعنی‌ترین کلمه‌ای است که با دیدن آن، مفهوم جمله تداعی شده و به خاطر آورده می‌شود.

۶-خلاقیت و طرح شبکه‌ای مغز:

این روش بهترین شیوه برای یادگیری خصوصا فراگیری مطالب درسی است . در این روش شما مطالب را می‌خوانید بعد از درک حقیقی آن‌ها نکات مهم را به زبان خودتان و به صورت کلیدی یادداشت می‌کنید و سپس کلمات کلیدی را بروی طرح شبکه‌ای مغز می‌نویسد ( در واقع نوشته‌های خود را به بهترین شکل ممکن سازماندهی می‌کنید و نکات اصلی و فرعی را مشخص می‌کنید)تا در دفعات بعد به جای دوباره خوانی کتاب ، فقط به طرح شبکه‌ای مراجعه کرده و با دیدن کلمات کلیدی نوشته شده به روی طرح شبکه‌ای مغز ، آن‌ها را خیلی سریع مرور کنید . این روش درصد موفقیت تحصیلی شما را تا حدود بسیار زیادی افزایش می‌دهد و درس خواندن را بسیار آسان می‌کند. و بازده مطالعه را افزایش می‌دهد.

چگونه باید مطالعه کنیم؟

آغاز درست :برای موفقیت در مطالعه ،باید درس خواندن را درست آغاز کنید.

داشتن برنامه ریزی : یکی از عوامل اصلی موفقیت ، داشتن برنامه منظم است .

نظم و ترتیب: اساس هر سازمانی به نظم آن بستگی دارد .

حفظ آرامش: آرامش ضمیر ناخود آگاه را پویا و فعال می‌کند.

استفاده درست از وقت: بنیامین فرانکلین، ((آیا زندگی را دوست دارید؟ پس وقت را تلف نکنید زیرا زندگی از وقت تشکیل شده است .))

سلامتی و تندرستی: عقل سالم در بدن سالم است .

تغذیه مناسب: تغذیه صحیح نقش مهمی در سلامتی دارد.

دوری از مشروبات الکلی : مصرف مشروبات الکلی موجب ضعف حافظه می‌شود .

 ورزش : ورزش کلید عمر طولانی است .

خواب کافی: خواب فراگیری و حافظه را تقویت می‌کند.

درک مطلب: آن‌چه در حافظه بلند مدت باقی می‌ماند ، یعنی مطالب است

2 دیدگاه برای “۶ راهکار برای مطالعه صحیح و اصولی

  1. ماه گفته:

    این مطلب خیلی عالی و مفید بود و من قبلاً کلاس تند خوانی میرفتم دقیقا همین مطالب رو تدریس میکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.