۷ نشانه این که کسی دروغ می‌گوید!!

تشخیص دروغگویی

راه‌های تشخیص دروغگویی

صورتی‌ها : دروغگویی یک عادت ناپسند است . هیچ کس دوست ندارد با فرد دروغگو هم کلام شود و فریب بخورد. کسی که دروغ می‌گوید ناخودآگاه ، علائم خاصی را از خود نشان می‌دهد. خوشبختانه راه‌های تشخیص دروغگویی را داریم که با آن‌ها می‌توان فرد دروغگو را تشخیص داد ولی راه‌های تشخیص دروغگویی از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به این راحتی‌ها نیست باید راه‌های تشخیص دروغگویی زیادی را امتحان کنید تا در نهایت روش صحیح را پیدا کنید. در ادامه ۷ راه برای تشخیص دروغگویی را بررسی می‌کنیم.

تشخیص آدم دروغگو

 

۱- شناخت قبلی از شخص مورد نظر

همیشه از طرف مقابلتان اطلاعات جزیی را به دست آورید. روش ساده این است که به صفحات اجتماعی وی سر زده و دنبال اطلاعات کوچک و پیش پا افتاده باشید. مثلا آخرین بار کجا سفر کرده و … بعد در مورد آن‌ اطلاعات که خودتان می‌دانید سوال کنید و منتظر جواب باشید اصولا باید تطابق داشته باشد حتی با گذشت زمان!

۲- به زبان بدن وی توجه کنید

سوالی را که جوابش را خودتان می‌دانید از وی بپرسید و سپس در حین جواب دادن به زبان بدن وی توجه کنید. اگر جواب درستی که شما هم می‌دانستید ، داد ولی با حالت نگران و مضطرب. این دلیلش این نیست که دروغ می‌گوید بلکه دلیلش این است که احساس راحتی نمی‌کند. از روی زبان بدن به خیلی چیزها می‌توان رسید مثلا به علائم زیر توجه کنید.

زبان بدن آدم دروغگو

حرکت چشم

در موقع حرف زدن حتما ارتباط چشمی را رعایت کنید. معمولا این طور برداشت می‌شود که هر کس موقع صحبت کردن به گوشه سمت راست بالا ، یا گوشه سمت چپ نگاه کند ، حرفش راست نیست! همچنین کارشناسان زبان بدن می‌گویند: کسانی که همیشه علاقه دارند نزدیک در بایستند ، آدم راستگویی نیستند چون معمولا دچار استرس هستند و می‌خواهند فرار کنند. همچنین زیاد به ساعت نگاه کردن هم می‌تواند دلیل دروغگویی باشد.

خشک شدن گلو

می‌گویند کسانی که قبل از شروع به صحبت اول گلوی خود را صاف می‌کنند ، دروغگو هستند چون از استرس دچار خشکی گلو می‌شوند.دروغگوها دقیقا به همین دلیل خشکی گلو ، آب دهان‌شان را به سختی قورت می‌دهند و دچار حالت پرش سیبک گلو می‌شوند.

طرز نشستن

گفته می‌شود افراد دروغگو معمولا بدن خود را کمی به عقب متمایل می‌کنند تا فاصله حفظ شود. این مدل نشستن نشانه استرس و اضطراب است. دروغگوها چون خودشان می‌دانند که روراست نیستند ، می‌ترسند که طرف مقابل مچ‌شان را بگیرد و دست‌شان رو شود.

راههای تشخیص دروغگویی

راههای تشخیص دروغگویی

۳- زیاد کردن شعله صحبت 

صحبت میان خودتان و فرد مورد نظرتان را به موضاعاتی که بکشید که از آن‌ها اطلاعات دارید ولی امکان دارد دروغ بشنوید. مثلا در مورد شغل طرف مقابل بپرسید تا ببینید چه جوابی می‌دهد. اگر از کسب و کارش دروغ گفت تغییری در صدا و حرکات بدنش ایجاد می‌شود.

۴- اصل مطلب را سوال کنید

تا این مرحله کمی متوجه حرکات طرف مقابل موقع حرف زدن شده‌اید الان می‌توانید تا پس زمینه که از رفتارش دارید ، جواب سوالاتی را بپرسید که نمی‌دانید و به دقت به صدا ، حرکات بدنش و چشمانش توجه کنید.

۵- برای اطمینان یک سوال را به سه شکل متفاوت بپرسید

اگر شک کردید که یک موضوع را دروغ گفته بهتر است سوالتان را سه دفعه بپرسید اما با شکلی متفاوت!  در جواب‌ها به دنبال شباهت‌ها باشید نه تفاوت‌ها.مثلا دقت کنید که هر بار یک جمله تکراری و از قبل آماده شده را می‌گوید یا جمله عادی. اگر جمله تکراری باشد پس بدانید طرف مقابلتان روراست نیست.

 نشانه های آدم دروغگو

۶- به سرعت جواب دادنش دقت کنید

ببینید که پس از هر بار سوال کردن چقدر سریع به سوالتان پاسخ می‌دهد اگر بدون فکر و سریع جواب داد می‌تواند نشانه دروغ باشد چون ممکن است جواب سوال را از قبل شاید آماده کرده باشد و داستانی که به هم بافته ساختگی است.

۷- یک جفت چشم و گوش اضافه قرض بگیرید

اگر امکانش بود از شخص دیگری که مورد اعتمادتان هست خواهش کنید که نزدیکتان بشیند و فقط حرکات شخص مورد نظر را در نظر بگیرید. طوری که انگار چشم و گوش او را قرض گرفته‌اید. مثلا وقتی شما به حرکات چشم طرف مقابل نگاه می‌کنید ، ممکن است متوجه نشوید که این شخص با نوک پا آهسته به زمین ضربه می‌زند آن شخص مورد اعتمادتان این نکته را متوجه شود.

دوستان عزیز علائمی که ممکن است فرد دروغگو ناخودآگاه داشته باشد را بررسی کردیم ولی در آخر باید بگوییم که هر تغییری در حرکات چشم ، صدا ، بدن و … نشانه دروغگویی نیست شاید دلیل دیگری داشته باشد. همان روش راستی آزمایی بهتر است که با دانستن جواب ، سوال کنید تا ببینید چه می‌گوید.

18 دیدگاه برای “۷ نشانه این که کسی دروغ می‌گوید!!

 1. kimyoojung گفته:

  درمطلب آخر نوشتید شحص ، خ رو نزاشتید♡♡فقط برای یاداوری گفتم .

 2. paniz گفته:

  ممنون بسیار عالی و اموزنده بود این مطلب چون فهمیدم چه کارایی رو انجام ندم تا راحت دروغ بگم??

 3. سوگند گفته:

  رحان جون تو تکی همیشه چیزای مفید میزاری مرسییییی عزیزدلم بهترینی ♡♡♡♡♡♡♡

 4. مبینا گفته:

  رحان جون توبهترینی متن هایی که برای روز دخترمی ذاشتی نظیر نداشت ?

 5. مبینا گفته:

  مثل همیشه بی نظیر وبی همتا خیلی خوبی رحان مخصوصاً متن های روز دخترت که کولاک کرد من همرو خوندمو واسه همه کامنت گذاشتم بازم ممنون که ارتباط خودتو بابرنامه و ما قطع نمی کنی

 6. fahimeh گفته:

  خیلی جالب بود ممنون ممنون ممنون ممنون ممنون ممنون ممممممممنننوووووننننننن

 7. شیما گفته:

  دروغ فقط باید وقتی گفته شه که میخوایم کسی رو سورپرایز یا غافلگیر کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.