بهترین گیاهان تصفیه کننده هوا برای خانه

گیاهان تصفیه کننده هوای منزل

صورتی‌ها: آیا به دنبال کاهش سموم در منزل خود هستید؟ اغلب میکروب‌ها و سمومی که در فضای منزل هستند، مضرند. اما خوشبختانه گیاهانی وجود دارند که به شما کمک خواهند کرد تا سموم را از بین ببرید و کیفیت هوا را بهبود بخشید. گیاهان تصفیه کننده هوای منزل می‌توانند هوای فضای منزل را به خوبی تمیز کنند. این به معنی است؛ این گیاهان نه تنها زیبا به نظر می‌رسند بلکه به شما این امکان را می‌دهند که در مورد تمیزی هوایی که در منزل تنفس می‌کنید، اطمینان داشته باشید. همراه ما باشید تا شما را با گیاهانی که هوا را تصفیه می‌کنند آشنا کنیم.

گیاهان تصفیه کننده هوای منزل

گیاهان تصفیه کننده هوای منزل

مطالعات انجام شده توسط هوای پاک ناسا (NASA’s Clean Air) حاکی از آن است، تعدادی از گیاهان وجود دارند که می‌تواند هوای خانه را از سموم، گردوغبار، میکروب و سایر آلاینده‌ها پاکسازی و تصفیه کنند. به این منظور در این بخش، لیستی از بهترین گیاهان تصفیه کننده هوای منزل و محل نگهداری آن‌ها آورده شده است.

گیاهان تصفیه کننده هوای منزل

۱- گیاه ژربرا (Gerbera aurantiaca)

علاوه بر یک تزریق رنگ به دکوراسیون منزل شما، با رنگ‌های قرمز، زرد، نارنجی و صورتی، گل ژربرا یکی از موثرترین تمیزکننده‌های سمومِ فرمالدهید، ترشی لاو و بنزن است که در انواع مواد خانگی و رنگ‌های الیاف مصنوعی یافت می‌شوند. این گیاه را باید در اتاقی با مقدار زیادی نور طبیعی قرار دهید و خاک آن را مرطوب نگه دارید.

گیاهان تصفیه کننده هوای منزل

۲- گیاه پاپیتال (Common ivy) تصفیه کننده هوا

این گیاهِ پر رشد که احتمالا بر روی برخی دیوارها مشاهده کرده‌اید، زیبایی خاصی را به منزل شما هدیه می‌دهند. همچنین آن‌ها تاثیرگذاری ویژه‌ای در کاهش ذرات گردوغبار، فرمالدهید و بنزن دارند. علاوه بر این برخی مطالعات نشان می‌دهند که گل پاپیتال می‌تواند بر روی سطوح کپک در فضای مرطوب نظیرِ حمام یا سرویس بهداشتی تاثیر داشته باشد. این گیاه برای سرزنده ماندن به آبیار سخاوتمندانه و حدود ۴ ساعت نور مستقیم خورشید نیاز دارد.

گیاهان تصفیه کننده هوای منزل

۳- گیاه سانسوریا یا ماری (Sansevieria trifasciata)

یکی دیگر از گیاهان تصفیه کننده هوای منزل و اتاق‌خواب، گیاه سانسوریا (زبان مادر شوهر) است. با وجود این گیاه در اتاق خوابتان شما برای یک خواب شبانه‌ی عالی آماده هستید. گل سانسوریا که به گل ماری و شمشیری نیز شناخته می‌شود، در هنگام شب، با آزاد کردن اکسیژن به شما کمک می‌کند در هنگام خوابیدن بهتر نفس بکشید. بر اساس گزارش ناسا سانسوریا یکی از بهترین گیاهان برای عار سازی هوا از فرمالدهید، زایلن، بنزن، تولوئن و تری کلرید است. توجه داشته باشید که آب این گیاه نباید بیش از حد باشد چرا که ریشه‌های آن به شدت مستعد به پوسیدگی در اثر رطوبت زیاد هستند.

گیاهان تصفیه کننده هوای منزل

۴- گل داودی (Chrysanthemum)

گل داودی یکی از زیباترین گل‌های موجود در جهان خاکی محسوب می‌شود. این گل فضای زیبایی را می‌تواند به محیط آشپزخانه یا اتاق نشیمن ببخشد. این شکوفه‌های زیبا به پاکسازی سموم هوا نظیرِ آمونیاک، بنزن که اغلب در پلاستیک، مواد پاک کننده و چسب موجود هستند، کمک می‌کنند. این گیاه نور خورشید را دوست دارد، پس باید آن را در یک نقطه در نزدیکی پنجره قرار دهید.

گیاهان تصفیه کننده هوای منزل

۵- گیاه عنکبوتی (Spider Plant)

برای کسانی که در امر نگهداری گیاهان خانگی تازه وارد هستند، گیاه عنکبوتی یا برگ گندمی به دلیل انعطاف پذیری بالا یک انتخاب مناسب است. این گیاه خیلی بی سروصدا به از بین بردنِ سمومی نظیرِ مونواکسید کربن و زایلن که بیشتر در صنایع چاپ و لاستیک تولید می‌شوند، کمک می‌کند. همچنین اگر حیوان خانگی داشته باشید، این گیاه یکی از معدود گیاهان آپارتمانی است که برای حیوانات غیر سمی است. این گیاه حساسیت خاصی به نوع خاک ندارد. همچنین نیاز آبی این گیاه متوسط بوده و هفته‌ای یک یا دو بار آبیاری برای رشد و نگهداری آن کافی است. بهترین مکان برای نگهداری گل گندمی در آپارتمان نزدیک پنجره‌های جنوبی ساختمان است.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

روش‌های از بین بردن علف هرز بدون مواد شیمیایی

[/box]

گیاهان تصفیه کننده هوای منزل

۶- آلوئه ورا (Aloe Vera)

بدون شک گیاه آلوئه ورا یک ضمیمه دوست‌داشتنی در لبه‌ی پنجره‌ی آشپزخانه است. چون این گیاه عاشق یک نقطه آفتابی است. آشپزخانه محلی است که به دلیل استفاده از مواد شوینده و پخت و پز دائما در معرض آلاینده‌ها و سمومی نظیرِ فرمالدهید و بنزن قرار دارد. نگه داشتن این گیاه در آشپزخانه می‌تواند این سموم را از بین برده و هوا را تصویه کند. همانطور که گفته شد این گیاه برای رشد به یک محیط آفتابی نیاز دارد.

گیاهان تصفیه کننده هوای منزل

۷- نخل راپیس (Rhapis excelsa)

یکی دیگر از گیاه تصویه کننده هوای منزل نخل راپیس است. در فضاهایی که از محصولات تمیز کننده استفاده می‌شود، معمولا سطح آمونیاک بسیار زیاد است. نخل راپیس یکی از معدود گیاهانی است که ‌می‌تواند سطح آمونیاک را کاهش دهد. قیمت خرید آن‌ها کمی گران است پس ممکن است مایل باشید که خودتان آن را پروش دهید. این گیاه عاشق فضاهای مرطوب است و در حمام بسیار سرحال خواهد بود.

گیاهان تصفیه کننده هوای منزل

۸- درخت اژدها (Dragon Tree)

تری کلر اتیلن و زایلن از جمله آلاینده‌هایی که هستند که این گیاه با آن‌ها مبازره می‌کنند. برگ‌های این گیاه دارای خطوط قرمز رنگی هستند که یک رنگ زیبا به فضای دکوراسیون خانه‌ی شما خواهد بخشید. این گیاه پتانسیل رشد تا ۸ فوت را دارد، بنابراین آن را در اتاقی با سقف بلند و نور خورشید منطقی نگه دارید.

گیاهان تصفیه کننده هوای منزل

۹- گیاه بنجامین (Weeping Fig)

یکی دیگر از گیاهان تصفیه کننده هوا که اصالت آن به جنوب شرق آسیا بازمی‌گردد، بنجامین است. این گیاه هم می‌تواند بین ۶۰ سانتی‌متر تا ۳ متر رشد کند. مثل بسیاری از گیاهان تصفیه کننده هوا، بنجامین هم عاشق نور غیرمستقیم و آبیاری هفتگی است. این گیاه فرمالدهید، تری‌کلرواتلین و بنزن را از بین می‌برد. اجازه دهید خاک گیاه بین فواصل آبیاری کاملا خشک شود. آنها گیاهان نسبتا سفت و سختی هستند که تغییرات را دوست ندارند.

گیاهان تصفیه کننده هوای منزل

۱۰- گیاه آگلونما (Chinese Evergreen)

گیاه آگلونما گونه‌های بسیار متنوعی دارد و نگهداری آن بسیار راحت است. آنها با هر شرایطی سازگار هستند، اما زمانی که در خاک با آبکشی مناسب، هوای مرطوب و نور کم تا متوسط قرار بگیرند، رشد بهتری خواهند داشت. توصیه می‌شود که آگلونما را دو بار در سال با خاک و کود مناسب تقویت کنید. این گیاه به خوبی با سمومی مانند فرمالدهید و زایلین مبارزه می‌کند و یک تصویه کننده قابل اعتماد برای خانه است.

شما برای از بین بردن سموس خانه خود ازچه گیاهان و گل‌هایی استفاده می‌کنید؟ منتظر نظرات زیبای شما در این باره هستیم.

برگرفته شده از: countryliving.com

7 دیدگاه برای “بهترین گیاهان تصفیه کننده هوا برای خانه

  1. رانیا گفته:

    میشه بگین گیاه عنکبوتیو چجوری میشه کاشتش مث بقیه گیاها یا فرق میکنه در ضمن عااااولی بود ملیسی❤

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.