کثیف‌ترین وسایل اطرافتان را شناسایی کنید!

وسایل کثیف

وسایل کثیف که هر روز با آن‌ها سروکار داریم

همه ما روزانه با کلی وسایل سرو کار داریم که وسایل ضروری هستند اما برخی از این وسایل خیلی کثیف هستند و حتی شاید سلامتی ما را به خطر بیندازند پس باید احتیاط کنیم و راهی برای رهایی از آلودگی آن‌ها پیدا کنیم. میکروب می‌تواند از طریق تماس دست وارد بدن شود. مثلا دست شما وقتی کثیف است ، ممکن است به چشم‌هایتان دست بزنید. در ادامه این مطلب از مجله صورتی‌ها ، وسایل کثیف که روزانه با آن‌ها سروکار داریم را معرفی می‌کنیم. از این به بعد بیشتر احتیاط کنید.

کثیف‌ترین وسایل

موبایل

موبایل وسیله‌ای ضروری زندگی همه افراد است که هر همه جا با هم می‌برند برخی از افراد آن‍قدر وابسته گوشی موبایل هستند که حتی با خود به دستشویی هم می‌برند! در نتیجه  برابر کثیف‌تر از دستشویی است. ممکن است فرد را دچار ویروسی کند که موجب ایجاد دل درد و حتی اسهال شود. یا دستتان که کثیف است به گوشی بزنید و یادتان برود که گوشی را تمیز کنید ، بعد از شستن دست با گوشی که تماس پیدا می‌کنید این میکروب‌ها دوباره به دستتان منتقل خواهد شد. همواره بعد از دستشویی و قبل از خوردن چیزی و تماس با گوشی دستان خود را بشویید.

کنترل تلویزیون

معمولا کنترل تلویزیون وسیله‌ای است که افراد زیادی به آن دست می‌زنند و ممکن است دست هر فرد باکتری و میکروب داشته باشد پس لازم است هر چند یک بار تمام سطح ان را با دستمال آنتی باکتریال تمیز کنید.

وسایل کثیف که اطراف شما وجود دارد

وسایل آلوده

کیبورد رایانه

کیبورد وسیله‌ای است که که حتی مقدار زیادی خوراکی مابین دکمه‌ها جمع می‌شود و تمیز کردن آن بسی مشکل است و در هر بار کثیف و آلوده‌تر می‌شود پس بهتر است هر چند یک بار کامپیوتر را خاموش کنید و کیبورد را چند بار تکان دهید تا آشغال‌های ریز بین خارج شوند و سپس با پنبه‌ای که آغشته به الکل کیبورد را تمیز کنید.

میله اتوبوس و  دستگیره تاکسی

میله اتوبوس و دستگیره تاکسی یک وسیله کاملا آلوده است که هر روز افراد زیادی با آن تماس دارند و بعد از تماس با آن باید دستان خود را زود بشویند. بهتر است ژل ضد عفونی کننده همراه خود داشته باشید و دستان خود را با آن تمیز کنید.

اسکاچ ظرفشویی

وسایل کثیف که اطراف ما وجود دارند شاید باور کردنی نباشند و به فکر ما هم نرسد که وسیله کثیفی است. کثیف‌ترین وسیله منزل اسکاچ است. چون اسکاچ معمولا خیس هستند و جاذبه و تمیز کننده غذا و کثیفی هستند. باید اسکاچ را مداوم تعویض کنید چوت تمیز کردن اسکاچ کار آسانی نیست.

کثیف‌ترین وسایل

جای مسواک

درست است که مسواک باکتری‌ها را از بین می‌برد ولی مقدار زیادی از آن‌ها به دسته و فرچه می‌چسبند. در نتیجه باید تمیز کنید و آن را بشویید.

پول

شما ممکن است با دستان کثیف به پول دست بزنید و دیگران هم همینطور! شاید باورکردنی نباشد ولی هر کاغذ پول ۳۰۰۰ نوع باکتری مختلف دارد این میکروب‌ها سبب ایجاد آکنه می‌شود. بهترین راه جلوگیری این است که بعد از هر دست زدن به پول دستان خود را بشویید.

وسایل کثیف که در اطراف شما هستند

اشیا آلوده

فنجان چای در سر کار

فنجان چای که در محل کار شما وجود دارد ، شما آن را با اسکاچی که پر از باکتری است می‌شویید و برای خشک شدن روی آب چکانی می‌گذارید که آن نیز دارای باکتری است. آن را هر روز به خانه ببرید و در ماشین ظرفشویی بشویید یا حداقل سر کار آن را با دستمال کاغذی و مایع ظرفشویی بشویید تا کمی تمیز شود.

کیف

کیف همواره با دست شما تماس دارد و ممکن است دستان شما یا جایی که کیف را قرار می‌دید ، کثیف باشد. تا جایی که ممکن است کیفتان را زمین نگذارید و آن را با دستمال آنتی باکتریال تمیز کنید.

وسایل کثیف اطراف شما

وسایل کثیف

دستگاه‌های خود پرداز

همانطور که می‌دانید افراد زیادی روزانه به دکمه‌های دستگاه خودپرداز دست می‌زنند. محققین در نیویورک باکتری‌های مختلف از جمله باقی مانده غذاهایی مانند مرغ و ماهی ، گیاهان فاسد و مواد لبنی و پسماندهای مربوط به مخمرهای نان و … را روی آن یافتند. تفاوتی بین دستگاه‌هایی که داخل و یا بیرون بانک هستند وجود ندارد اما کثیف‌ترین نوع آن‌ها ، دستگاه‌های موجود در مراکز خرید است.

دکمه آسانسور

دکمه آسانسور در مطب پزشکی ، ساختمان اداری ، منزل و … کثیف است چون افراد زیادی با آن تماس دارند و ممکن است انواع میکروب و ویروس منتقل شود.  پس بهتر است بعد از تماس با دکمه آسانسور دستان خود را بشویید.

9 دیدگاه برای “کثیف‌ترین وسایل اطرافتان را شناسایی کنید!

  1. Zahra_650 گفته:

    اوه چه محیط کثیفی داریم زندگی میکنیمااااا!!!عالی بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.