کتاب صوتی عقاید یک دلقک

کتاب صوتی عقاید یک دلقک

صورتی‌ها: کتاب عقاید یک دلقک یکی از آثار بسیار زیبای نویسنده‌ی آلمانی هاینریش بل می‌باشد که در سال ۱۳۴۲ به زبان فارسی ترجمه شده است. نویسنده این کتاب سعی کرده است زشتی‌ها و پلیدی‌های روزگار را از پشت نقاب یک دلقک بیان می‌کند. این کتاب به طور کلی از ژانری عاشقانه برخوردار است. در ادامه به کتاب صوتی عقاید یک دلقک گوش فرا دهید.

کتاب صوتی عقاید یک دلقک

کتاب صوتی عقاید یک دلقک

اگر بخواهیم یکی از تاثیرگذارترین رمان‌های قرن بیستم را نام ببریم باید به کتاب “عقاید یک دلقک” اشاره کنیم. این کتاب درباره دلقکی به نام هانس شینر است که از پنج سال قبل تا کنون در مجامع مذهبی ظاهر می شود و با سخنان طنز آمیز خود، تماشاگران را سرگرم می کند.

خلاصه‌ای از کتاب صوتی عقاید یک دلقک:

خلاصه‌ای از کتاب صوتی عقاید یک دلقک

کتاب عقاید یک دلقک روایت شخصی با طرز فکری منحصر به فرد به نام هانس شنیر از یک خانواده متمول است که خانواده خود را به خاطر تفاوت در نوع نگرش به زندگی و مذهب ترک کرده و به عنوان یک دلقک مشغول به کار می‌شود. این دلقک از نظر خود دارای بیماری‌های زیادی از جمله افسردگی، سردرد، تنبلی بوده و از این موضوع رنج می‌برد. او تنها قادر است خودش را در کنار ماری تصور کند و نه هیچ زن دیگری. ماری دختری کاتولیک است و علیرغم احساس گناه شش سال با هانس زندگی کرده است بدون اینکه ازدواج کرده باشند زیرا دلقک اعتقادی به ازدواج روی کاغذ نداشت و همچنین نمی‌خواست مجبور باشد فرزندانش را کاتولیک بار بیاورد.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

ملت عشق را صوتی گوش کنید

[/box]

داستان کتاب عقاید یک دلقک از جایی شروع می‌شود که ماری با یک یادداشت دلقک را برای همیشه ترک گفته تا با فردی کاتولیک ازدواج کند و خود را از زیر بار عذاب وجدان و احساس گناه نجات دهد. این اتفاق ضربه‌ی بسیار شدیدی به دلقک وارد می‌کند و در همان حال حین اجرا آسیب می‌بیند و با مشکلات مالی فراوانی روبرو می‌شود. رفته رفته اختلالات روانی و مالیخولیایی در شخصیت هانس پدیدار می‌شود و داستان با واگویی‌های دلقک مستأصل ادامه پیدا می‌کند که گاه شرح زمان حال است و گاه به گذشته‌اش با ماری نقب می‌زند.

قسمت کوتاهی از کتاب صوتی عقاید یک دلقک:

قسمت کوتاهی از کتاب صوتی عقاید یک دلقک

هر روز صبح در هر ایستگاه بزرگ راه آهن هزاران نفر داخل شهر می‌شوند تا به سر کارهای خود بروند و یا در همین حال هزاران نفر دیگر از شهر خارج می‌شوند تا به سر کارشان برسند. راستی چرا این دو گروه از مردم محل‌های کارشان را با یکدگیر عوض نمی‌کنند؟ صف‌های طویل اتومبیل‌ها و راه‌بندان‌های ناشی از آن در ساعت‌های پر رفت و آمد از روز خود معضلی بزرگ است. اگر این دو دسته از مردم محل کار یا سکونتشان را با یکدیگر عوض کنند می‌توان از تمام مسائلی چون آلودگی هوا، درگیری روانی و فعالیت‌های پلیس‌های راهنمایی بر سر چهار راه‌ها اجتناب کرد: آن‌گاه خیابان‌ها آن‌قدر خلوت و ساکت خواهند شد که می‌توان بر سر تقاطع‌ها نشست و منچ بازی کرد.

برای اولین بار در زندگیم می دیدم که عادی بودن یعنی چه: مجبور بودن به انجام کارهایی که میل انسان در آن نقشی ندارد…

صدای حاضرین باغ گاه خیلی بلند می‌شد، طوری که آسمان را می‌شکافت و از فراز حصار باغ می‌گذشت و به خانه همسایه‌ها می‌رسید، فریادهایی که هرگز دلیل درستی نداشتند و صرفاً به خاطر مسائل پوچ و بیهوده بودند: به طور مثال وقتی یک نعلبکی می‌شکست، توپی شاخه گل‌ها را خم می‌کرد، دست کودکی سنگریزه به سوی اتومبیل جلا داده شده پرتاب می‌کرد و یا وقتی فواره‌های آب لباسی تازه شسته و اتو شده را خیس می‌کردند اما فریادهایی که به خاطر کلاه برداری، زنا و سقط جنین باشند مجاز نبود به گوش در و همسایه ها برسد و اگر موردی هم پیش می‌آمد، یک نفر ملامت‌کنان می‌گفت: “آخ گوش‌هایت خیلی حساس شده‌اند، باید فکری به حالشان بکنی” نه ماری تو نباید گوش‌هایت را از شنیدن این فریادها محروم کنی.

در ادامه به کتاب صوتی عقاید یک دلقک نوشته‌ی هاینریش بل به مترجمی محمد اسماعیل زاده در چهار قسمت زیبا گوش فرا دهید.

قسمت اول کتاب صوتی عقاید یک دلقک:

قسمت دوم کتاب صوتی:

قسمت سوم:

قسمت چهارم از کتاب صوتی:

امیدواریم از گوش کردن به کتاب صوتی عقاید یک دلقک لذت برده باشید و گوش کردن به این کتاب صوتی را به دوستان خود نیز پیشنهاد کنید.

8 دیدگاه برای “کتاب صوتی عقاید یک دلقک

 1. رضا گفته:

  سلام ببخشید نمیشه کتاب هارو دانلود کرد؟؟؟؟؟
  چجوری باید دانلود کنم؟؟

  • تیم صورتی‌ها گفته:

   در پاسخ رضا: دوست عزیز امکان دانلود آثار به منظور حفظ حقوق صاحب اثر وجود ندارد. لذا در هر زمان می‌توانید در مجله صورتی‌ها به محتوا درسترسی داشته باشید.

 2. امیر گفته:

  خیلی خیلی نه، بی نهایت داغون داره روایت میکنه.
  طوری که آدم از کتاب شنیدن پشیمون میشه.
  خوب بود اول حداقل سواد خوندن یاد میگرفت این خانم بعد این اثر بزرگ رو روایت میکرد.

 3. امیرعلی گفته:

  باسلام مرسی از تلاشی که کردین برا جمع اوری کتابهای صوتی من اکثر اثارو گوش کردم و لذت بردم امیدوارم کتابهای صوتی جدید به مجموعه اضافه کنید با کمال تشکر

 4. مهراد گفته:

  گوینده اصلا جالب روایت نمیکنه.صدای ورق زدن کتاب و اون مکثی که موقع ورق زدن هست خیلی تابلوئه و پر از توپوق.حیف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.