کتاب صوتی دنیای سوفی

کتاب صوتی دنیای سوفی

صورتی‌ها: کتاب صوتی دنیای سوفی را در این مطلب خواهید شنید. پیشنهاد می‌کنیم افرادی که به کتاب‌های فلسفی علاقه‌دارند این کتاب را هرگز از دست نداده و به آنگوش دهند.

کتاب صوتی دنیای سوفی

کتاب صوتی دنیای سوفی

کتاب دنیای سوفی اثری ارزشمند از یوسین گردر است که با موضوع تاریخ فلسفه نگاشته شده. این کتاب برای اولین بار در سال ۱۹۹۱ در نروژ به چاپ رسید و با استقبال بی‌سابقه علاقه‌مندان موضوعات فلسفی مواجه شد.

نویسنده‌ی کتاب دنیای سوفی، خود استاد فلسفه در دانشگاه بود و گفته‌ها حاکی از این است که وی به دنبال کتابی برای آموزش فلسفه به زبان ساده به شادگردان و دانشجویان خود بوده، اما هیچ‌گاه کتابی مناسب در این زمینه نیافته است. بنابراین خود کتابی را نوشته تا به آسانی فلسفه را به دانشجویان تدریس کند و به همین طریق نگارش کتاب دنیای سوفی آغاز شده است.

کتاب دنیای سوفی یکی از پرفروش‌ترین و محبو‌ترین کتاب‌های فلسفی به شمار می‌رود که به سی زبان زنده دنیا ترجمه شده و تا به امروز میلیون‌ها نسخه از آن در سرتاسر جهان به فروش رسیده است. علاوه بر این بر اساس کتاب دنیای سوفی یک فیلم و چندین بازی رایانه‌ای نیز ساخته شده است.

خلاصه‌ای از کتاب صوتی دنیای سوفی:

داستان دنیای سوفی، روایتگر زندگی دختری ۱۵ ساله به نام سوفی آموندسن است که در بیرون از شهر زندگی می‌کند. دختر داستان ذهنی خلاق دارد و با طرافیان خود در مورد موضوعات مهم بحث می‌کند. داستان اصلی رمان از جایی آغاز می‌شود که نامه بسیار عجیب و غریبی از فردی ناشناس برای سوفی که شخصیت اصلی داستان است فرستاده می‌شود و دختر جوان را به تفکر در مورد سوالات فلسفی سوق می‌دهد.

نویسنده‌ی کتاب دنیای سوفی سعی در پاسخ دادن به سوالتی است که بشر در طول تاریخ با آن روبرو بوده است. سوالاتی نظیر من کی هستم؟ چرا در این دنیا حضور دارم؟ هدف دنیا چیست؟ جهان چگونه به وجود آمد؟…

کتاب صوتی دنیای سوفی

قسمت کوتاهی از کتاب صوتی دنیای صوفی:

رنسانس، بیش از هر چیز دیگر، دید تازه‌ای از انسان به ارمغان آورد. انسان‌مداری رنسانس، برخلاف تاکید تعصب‌آمیز قرون‌ وسطا بر طبیعت گناهکار بشر، منجر به باوری تازه به انسان و ارزش انسان شد. انسان اینک بی‌اندازه والا و ارجمند به شمار می‌رفت. یکی از چهره‌های اصلی رنسانس مارسیلیو فیچینو بود که گفت: خود را بشناس، ای موجود الهی در جلد آدمی!.

هراکلیتوس تاکید کرد که اضداد ویژگی جهان است. اگر هیچ‌گاه بیمار نشویم، نمی‌دانیم تندرستی چیست. اگر هیچ‌گاه گرسنه نشویم، از سیر شدن لذت نمی‌بریم. اگر هیچ‌گاه جنگی روی نمی‌داد، قدر صلح را نمی‌شناختیم؛ و اگر زمستان نباشد، بهار هم نمی‌آید.

اسپینوزا تاکید می‌ورزد که تنها یک وجود، کاملا و مطلقا «علت قائم به ذات» است و می‌تواند با آزادی تام عمل کند. تنها خدا یا طبیعت مبین فرایندی این‌چنین آزاد و این‌چنین «غیرتصادفی» است. انسان می‌تواند برای کسب آزادی و رهایی از قیود برونی بکوشد، ولی هیچ‌گاه به اختیار و «اراده آزاد» دست نمی‌یابد. ما بر آنچه بر بدنمان می‌گذرد – که وجهی از حالت مادی است – اختیار نداریم. همچنین اندیشیدن خود را بر نمی‌گزینیم. پس انسان «روح آزاد» ندارد؛ و کمابیش در پیکری مکانیکی محبوس است.

این مطلب را نیز از دست ندهید:

داستان کوتاه از کیسه‌ی خلیفه می‌بخشد

در ادامه به کتاب صوتی دنیای سوفی اثر یوسین گردر در ۴۵ قسمت گوش فرا دهید.

قسمت اول کتاب صوتی دنیای سوفی: باغ بهشت:

قسمت دوم: کلاه شعبده باز:

قسمت سوم: اساطیر:

قسمت چهارم: فیلسوفان طبیعی:

قسمت پنجم: دموکریتوس:

قسمت ششم: سرنوشت:

قسمت هفتم: سقراط:

قسمت هشتم: آتن:

قسمت نهم: افلاطون:

قسمت دهم: کلبه سرگرد:

قسمت یازدهم: ارسطو:

قسمت دوازدهم کتاب صوتی دنیای سوفی: هلنیسم:

قسمت سیزدهم: کارت پستال‌ها:

قسمت چهاردهم: دو فرهنگ:

قسمت پانزدهم: قرون وسطا:

قسمت شانزدهم: رنسانس:

قسمت هفتدهم: باروک ۱:

قسمت هجدهم: باروک ۲:

قسمت نوزدهم: دکارت ۱:

قسمت بیستم: دکارت ۲:

قسمت بیست و یکم: اسپینوزا:

قسمت بیست و دوم: لاک:

قسمت بیست و سوم: هیوم:

قسمت بیست و چهارم: برکلی:

قسمت بیست و پنجم: بژرکلی:

قسمت بیست و ششم: عصر روشنگری ۱:

قسمت بیست و هفتم: عصر روشنگری ۲:

قسمت بیست و هشتم: کانت ۱:

قسمت بیست و نهم: کانت ۲:

قسمت سی‌ام: رمانتیسیم ۱:

قسمت سی و یکم: رمانتیسیم ۲:

قسمت سی و دوم: هگل:

قسمت سی و سوم: کی یرک گارد:

قسمت سی و چهارم: مارکس ۱:

قسمت سی و پنجم: مارکس ۲:

قسمت سی و ششم: داروین ۱:

قسمت سی و هفتم-: داروین ۲:

قسمت سی و هشتم: فروید ۱:

قسمت سی و نهم: فروید ۲:

قسمت چهلم: عصر معاصر ۱:

قسمت چهل و یکم: عصر معاصر ۲:

قسمت چهل و دوم: مهمانی در هوای آزاد:

قسمت چهل و سوم: نت‌های متقابل ۱:

قسمت چهل و چهارم: نت‌های متقابل ۲:

قسمت چهل و پنجم: بیگ بنگ:

امیدواریم از گوش کردن به کتاب صوتی دنیای سوفی لذت برده باشید.