کتاب صوتی تهوع اثر ژان پل سارتر

کتاب صوتی تهوع

بسیاری از افراد گوش کردن به کتاب صوتی را به مطالعه کتاب ترجیح می‌دهند و دلیل این ترجیح را انتقال بهتر احساسات کتاب به خود بیان می‌کنند. به راستی که این امر کاملا درست است و گوینده کتاب صوتی می‌تواند به درستی احساسات نویسنده را به ما انتقال دهد. در این مطلب از مجله بانوان صورتی‌ها کتاب صوتی تهوع را برای شما آماده کرده‌ایم که یک کتاب فوق‌العاده زیبا و با حس‌های بسیار ناب است. با ما همراه باشید تا بعد از مطالعه خلاصه و قسمت کوتاهی از این کتاب، به کتاب صوتی تهوع گوش فرا دهید.

کتاب صوتی تهوع

کتاب صوتی تهوع

کتاب صوتی تهوع یکی از آثار بی‌نظیر ژان پل سارتر نویسنده و فیلسوف فرانسوی است. این کتاب در سال ۱۹۳۸ زمانی که سارتر استاد دانشگاه بود منتشر شد. به نظر سارتر اولین رمان او که تهوع نام دارد از بهترین نوشته‌هایش است.

خلاصه‌ای از کتاب صوتی تهوع:

کتاب تهوع راجب به زندگی مردی سی ساله به نام آنتوان روکانتن است که این مرد مورخی افسرده و گوشه‌گیر است. او در این رمان به این باور می‌رسد که اشیاء بی‌جان و موقعیت‌های بسیار متنوع، بر تعریف او از خود و آزادی عقلانی و روحی‌اش لطمه می‌زنند و این ناتوانی، او را دچار تهوع می‌کند.

آنتوان روکانتن شخصیت اصلی داستان تهوع یک ماجراجوی قدیمی است که به مدت سه سال در شهر بویل زندگی کرده است. او هیچ رابطه‌ای با خانواده‌ی خود برقرار نمی‌کند و همچنین هیچ دوستی ندارد. آنتوان فردی انزواطلب است که دوست دارد به مکالمات دیگر افراد گوش داده و اقدامات آنان را بررسی کند. همچنین این فرد نشانه‌هایی از خستگی و فرسودگی را به نمایش می‌گذارد و با بی‌علاقه‌ای به تعامل با مردم مواجه است. رابطهٔ آنتوان با فرانسوا عمدتاً طبیعی می‌باشد. برای او تبادل کلمات دشوار است. اما او بسیاری از وقتش را صرف نوشتن یک کتاب دربارهٔ یک سیاستمدار فرانسوی در قرن هجده می‌کند.

خلاصه‌ای از کتاب صوتی تهوع

معرفی نویسنده کتاب:

ژان پل سارتر فیلسوف، رمان‌نویس، نمایش‌نامه‌نویس و منتقد فرانسوی بود. این نویسنده در روز ۲۱ ژوئن ۱۹۰۵ در پاریس به دنیا آمد. پدرش «ژان باپتیست سارتر» افسر نیروی دریایی فرانسه بود و مادرش «آنه ماری شوایتزر» دخترعموی «آلبرت شوایتزر» پزشک معروف، برنده جایزه صلح نوبل است. پانزده‌ ماهه بود که پدرش به علت «تب» از دنیا رفت. پس از آن مادرش به نزد والدینش در مودون بازگشت.

سارتر تا ده سالگی بیشتر خانه‌نشین بود ارتباط بسیار کمی با مردم داشت. همان گونه که خود در کتاب «کلمات» دوران کودکیش را بیان می‌کند، کودکی تیزهوش اما گوشه‌گیر بود و سال‌های کودکی را بیش از هرجا میان انبوه کتاب‌ها به خواندن آثار مهم ادبی و تاریخی گذرانده‌ است.

سارتر از کودکی در پی کسب شهرت بود. به همین دلیل به نویسندگی روی آورد. با این همه مدت‌های مدیدی نوشته‌هایش یکی پس از دیگری از سوی ناشران بازگشت داده می‌شدند و او بدین خاطر نتوانست به آرزوی دیرینه‌اش جامه عمل بپوشاند. اما در ۱۹۳۸ و با نگارش نخستین رمان فلسفی‌اش با نام «تهوع» به شهرتی فراگیر دست یافت.

قسمت کوتاهی از کتاب صوتی تهوع:

ساعت پنج و نیم. حالم خراب است! حالم خیلی خراب است، دچارش شده‌ام، دچار این کثافت، دچار این “تهوع” و این بار به شکلی تازه، توی یک کافه مرا گرفت. تا این زمان کافه‌ها تنها پناهگاه من بودند چون پُر از مردم و خیلی هم نورانی‌اند، دیگر این را هم نخواهم داشت. نمی‌دانم وقتی در اتاقم به دام افتادم کجا باید بروم.

می‌دانم… می‌دانم که دیگر هرگز به چیزی یا کسی برخورد نخواهم کرد که احساس تندی را در من به وجود آورد! می‌دانی، شروع به دوست داشتن کسی کردن، اقدام مهمی است. باید نیرو، کنجکاوی، کوری داشت… حتی لحظه‌ای هست، در آغاز، که باید از پرتگاهی پایین پرید، اگر کسی بهش فکر کند، این کار را نخواهد کرد. می‌دانم که من دیگر هیچ‌وقت نخواهم پرید…!

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

تمنای گرگ، رمانی متفاوت

[/box]

گذشته را توی جیب نمی‌شود گذاشت. برای مرتب چیدنش خانه‌ای باید داشت. من مالک چیزی جز تنم نیستم. مردی یکه و تنها با هیچ چیزی جز تنش نمی‌تواند یادبودها را وا ایستاند. یادبودها از میانش می‌گذرند. نباید شِکوه کنم. من فقط خواهان آن بوده‌ام که آزاد باشم.

دلم می‌خواهد پا شوم بروم، بروم به جایی که در آن براستی در جای خودم باشم، جایی که با آن جور در بیایم… اما جای من هیچ کجا نیست، من زیادی هستم.

قسمت کوتاهی از کتاب صوتی تهوع

در ادامه به کتاب صوتی تهوع نوشته‌ی نویسنده‌ی فرانسوی ژان پل سارتر به مترجمی جلال الدین اعلم در بیست و چهار قسمت زیبا گوش فرا دهید.

قسمت اول از کتاب صوتی:

قسمت دوم کتاب صوتی تهوع:

قسمت سوم:

قسمت چهارم از کتاب صوتی:

قسمت پنجم:

قسمت ششم کتاب صوتی تهوع:

قسمت هفتم از کتاب صوتی:

قسمت هشتم:

قسمت نهم:

قسمت دهم از کتاب صوتی تهوع:

قسمت یازدهم از کتاب صوتی:

قسمت دوازدهم:

قسمت سیزدهم کتاب صوتی تهوع:

قسمت چهاردهم:

قسمت پانزدهم کتاب:

قسمت شانزدهم از کتاب صوتی:

قسمت هفتدهم کتاب صوتی تهوع:

قسمت هجدهم:

قسمت نوزدهم:

قسمت بیستم از کتاب صوتی:

قسمت بیست و یکم:

قسمت بیست و دوم کتاب صوتی تهوع:

قسمت بیست و سوم:

قسمت بیست و چهارم از کتاب صوتی:

امیدواریم از گوش کردن به این کتاب صوتی لذت برده و لحظات خوبی را گذرانده باشید. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. ممنون از همراهی شما کاربران عزیز.

3 دیدگاه برای “کتاب صوتی تهوع اثر ژان پل سارتر

  1. لیلا گفته:

    سلام
    چگونه میتونم با مدیریت تماس بگیرم؟ یه سوال خیلی مهم داشتم.
    سپاس
    لیلا کریمپور.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.