اولین ژئوپارک خاومیانه، ژئو پارک جزیره قشم

ژئوپارک جهانی قشم

جزیره قشم یکی از جاذبه‌های گردشگری ایران است و که در استان هرمزگان واقع در جنوب کشور ایران قرار دارد. این جزیره زیبا، جاهای دیدنی بسیاری را در خود جای داده که ژئو پارک جزیره قشم یکی از این جاذبه‌های گردشگری است. شاید برای خیلی از ما معنی ژئو پارک برایمان ناآشنا باشد، ژئو پارک منطقه‌ای است که چندین پدیده بارز زمین‌شناسی در آن محدوده قرار گرفته است. البته غیر از پدیده‌های زمین‌شناسی ممکن است آثار تاریخی، میراث فرهنگی و … نیز در محدوده ژئو پارک جای گرفته باشد. در ادامه این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها، اطلاعاتی در مورد ژئو پارک جزیره قشم مطالعه کرده و تصاویری را از این منطقه مشاهده می‌کنید.

اطلاعاتی در مورد ژئو پارک جزیره قشم

ژئو پارک جزیره قشم

اولین ژئو پارک خاورمیانه، ژئو پارک جزیره قشم است که از سال ۱۳۸۵ در یونسکو به ثبت رسیده است. همانطور که می‌دانید جزیره قشم در تنگه‌ی هرمز قرار دارد در ژئو پارک این جزیره منابع طبیعی زیادی از جمله آثار زمین‌شناسی قرار گرفته است. این ژئو پارک به دلیل موقعیت استراتژیک خود در خلیج فارس اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است.

مطرح شدن این جزیره در سطح بین‌المللی به تعداد گردشگران این جزیره افزوده و اشتغال عظیمی برای بومیان این منطقه به وجود آورده است. در دی ماه سال ۱۳۹۱ به دلیل ناتوانی مدیران منطقه آزاد قشم، از تحت حمایت یونسکو خارج شد ولی بعد از تلاش فراوان سرانجام در سال ۱۳۹۶ دوباره این ژئو پارک به تایید یونسکو درآمد و تا سال ۲۰۲۰ به طور رسمی تحت نظر و حمایت سازمان یونسکو است.

ژئوسایت‌های ژئو پارک جزیره قشم

ژئو پارک قشم

ژئو پارک به مجموعه پدیده‌های طبیعی مانند زمین شناسی، میراث فرهنگی گفته می‌شود و ژئوسایت نام هر یک از این پدیده‌ها است. ژئوپارک قشم دارای ۲۵ ژئوسایت است که عبارت‌انداز:

دره ستاره افتاده (درهٔ ستاره‌ها)، کورکوراکوه، بام قشم، دره تندیس‌ها، دره شور، تنگه چاه‌کوه، نمکدان، کریان، موزهٔ ژئوپارک، پهنه‌های گلی، ساحل کرق، دره قاضی، تنگه اولی، بصیرا، چاکویر، جزایر ناز، ژئو لینک، باسعیدو، خلیج دیرستان، جنگل حرا، ساحل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها، صخرهٔ خرچنگ‌ها، روستای لافت، غار خربس، تالاب پرندگان دو کوهک

در ادامه گالری از عکس‌های ژئو پارک جزیره قشم را مشاهده می‌کنید:

زمین شناسی ژئو پارک قشم

زمین شناسی ژئو پارک قشم

تصویر ژئو پارک جهانی قشم

تصویر ژئو پارک جهانی قشم

ژئوپارک جهانی قشم

ژئو پارک جزیره قشم

ژئوپارک قشم

ژئوپارک قشم

عکس ژئوپارک قشم

ژئوپارک قشم

تصاویر ژئوپارک قشم

تصاویر ژئوپارک قشم

ژئوپارک جهانی قشم

ژئوپارک جهانی قشم

عکس ژئوپارک جهانی قشم

عکس ژئوپارک جهانی قشم

ممنون که تا آخر این گالری همراه ما بودید.

1 دیدگاه برای “اولین ژئوپارک خاومیانه، ژئو پارک جزیره قشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.