چگونه کمد لباس و رختخواب خوشبویی داشته باشیم؟

ترفندهای طبیعی برای رفع بوی بد کمد رختخواب و لباس

صورتی‌ها: مطالعات متعدد نشان داده‌اند که بوی‌ها تاثیر زیادی بر انسان دارند و حتی می‌توانند احساسات خاصی در ما ایجاد کنند. پس چرا از نیروی عطر برای بالا بردن روحیه و ایجاد حس تازگی استفاده نکنیم؟ چیزی که در مورد فضاهای کوچک گنجه یا کمد وجود دارد این است که باعث می‌شود عطرهای خوش از بین بروند و یا به دلیل عدم شستشوی مناسب لباس یا رختخواب و یا خشک نشدن کامل بوی ناخوشایندی از این کمدها به مشام برسد. اما چطور می‌توان کمد لباس یا رختخواب را در هر لحظه خوشبو نگه داشت؟ درست حدس زدید، روش‌های موثری برای اینکار وجود دارد که در این مقاله اشاره‌ای به آن‌ها خواهیم داشت. با ترفندهای طبیعی برای رفع بوی بد کمد رختخواب و لباس همراه ما باشید.

ترفندهای طبیعی برای رفع بوی بد کمد رختخواب و لباس

ترفندهای طبیعی برای رفع بوی بد کمد رختخواب و لباس

طبیعتا هیچکس دوست ندارد نزدیک کسی شود که لباس‌هایش بوی ناخوشایندی داشته باشند. این قضیه در مورد رختخواب نیز صدق می‌کند و هیچ مهمان یا فردی دوست ندارد بر روی یک رختخواب بد بو شب را صبح کند.

قدم اول برای خوشبو بودنِ لباس‌ها و رختخواب‌ها شستشوی مناسب با شوینده‌های ایده‌آل و با کیفیت بوده که بهترین راه برای نگه داشتن آن‌ها از بوی وحشتناک است. در اغلبِ موارد، استفاده از محصولات تمیز کننده مناسب می‌توانند کارساز باشد. اما گاهی اوقات، بوی بد در کمد شما علی‌رغم استفاده از شوینده‌های با کیفیت بر بوی لباس یا رخت‌های شما تاثیر می‌گذارد.

اگر با لباس‌های بد بو سر و کار دارید، به یک راه‌حل سریع نیاز دارید، نگران نباشید! راه‌هایی وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را تازه و خوشبو کنید. حتی اگر فقط چند دقیقه وقت دارید. با ترفندهای طبیعی برای رفع بوی بد کمد رختخواب و لباس همراهِ ما باشید.

این ترفندها شامل ۳ قسمت و مرحله است. در مرحله اول یاد می‌گیریم که چگونه رخت و لباس‌ها را با روش صحیح شستشو دهیم و در گام‌های بعدی به بررسیِ خشک کردن، نحوه گذاشتن در کمد و نگهداری آن‌ها می‌پردازیم.

ترفندهای طبیعی برای رفع بوی بد کمد رختخواب و لباس

شستشوی لباس‌ها

۱- اولین گام برای داشتن کمد رخت و لباس خوشبو، شسشتوی مناسب آن‌ها است: معمولا هر چه بیشتر از یک لباس استفاده کنید، بیشتر بوی بدی می‌گیرد. اگر یک لباس را چندین بار پوشیده‌اید نباید آن را با لباس‌های تمیز و تازه در یک جا نگه دارید. چون بوی کثیف آن‌ها می‌تواند به لباس‌های جدید و تمیز منتقل شود. لباس‌های کثیف خود را از لباس‌های تمیز جدا کنید. برخی لباس‌ها یک بار پس از استفاده بوی بدی می‌گیرند اما برخی دیگر برای اینکه بوی ناخوشایندی بگیرند باید چند بار پوشیده شوند. به هرحال باید سعی کنید لباس‎هایتان را زود به زود بشویید به ویژه اگر عرق کرده باشید.

  • ساپورت، پیراهن، جوراب، لباس شنا، جوراب شلواری، تاپ و زیر پوش باید پس از یکبار پوشیدن، شسته شوند.
  • لباس‌های مجلسی، شلوار جین، پیژامه، شورت، سوتین و دامن بهتر است پس از سه مرتبه پوشیدن شسته شوند.
  • لباس‌هایی مانند مانتو، روسری و شال را می‌توانید پس از ۴ تا ۵ بار استفاده بشویید.

۲- برای شستشو از شوینده‎های معطر یا روغن‌های ضروری استفاده کنید: اکثر شوینده‌های دارای عطر خوبی هستند اما برخی از آن‌ها واقعا بوی جذابی دارند. بهتر است به دنبال چنین شوینده‌هایی باشید. البته دقت داشته باشید که باید از مقدار توصیه شده از این مواد استفاده کنید تا تاثیر گذاری بهتری داشته باشند. شاید بخواهید از مقدار بیشتری از این مواد برای شستشو استفاده کنید، اما ممکن است در هنگام آب کشی مقداری از این مواد بر روی رخت یا لباس باقی بماند و پس از خشک شدن بوی بدی ایجاد کند.

۳- در اسرع وقت لباس‌ها و رخت‌ها را از ماشین لباسشویی خارج کنید: لباس‌ها را پس از شسشتو از ماشین خارج ساخته و به خشک کن منتقل کنید. باقی ماندن لباس‌های مرطوب درون مخزن ماشین لباسشویی باعث ایجاد کپک شده که می‌تواند یک بوی ناخوشایند و آزاردهنده ایجاد کند. اگر شما به طور تصادفی لباس‌ها را در ماشین لباس‌شویی فراموش کردید، می‌توانید به راحتی آن‌ها را با سرکه سفید تمیز کنید. یک فنجان سرکه سفید را در ماده شوینده بریزید و دوباره لباس‌های را بشویید. این روش بوی ناخوشایند را از بین می‌برند اما اگر می‌خواهید لباس‌ها و رخت‌های بوی خوشایندی داشته باشند از مواد شوینده معطر نیز استفاده کنید.

۴- هر شش ماه ماشین لباس‌شویی خود را با سرکه تمیز کنید: در طول زمان ماشین‌های لباسشویی بوی نامطبوعی ایجاد می‌کنند که به لباس‌ها منتقل شوند. ۲ تا ۴ فنجان سرکه‌ی سفید درون مخزن پودر ماشین لباسشویی بریزید و در حالی که ماشین خالی است آن را در سریع‌ترین و داغ‌ترین حالت روشن کنید. سپس یک فنجان جوش شیرین اضافه کنید و یک چرخه دیگر آن را روشن کنید. در انتها داخل و بالای مخزن لباس ماشین را با یک دستمال میکروفایبر تمیز کنید.

ترفندهای طبیعی برای رفع بوی بد کمد رختخواب و لباس

خشک کردن رخت و لباس‌ها

۱- دقت کنید که قبل از این که لباس‌ها را در کمد بگذارید آن‌ها را کاملا خشک شوند: یکی دیگر از ترفندهای طبیعی برای رفع بوی بد کمد رختخواب و لباس این است که قبل از گذاشتن لباس‌ها و رخت‌ها در کمد، از خشک بودن کامل آن اطمینان حاصل کنید. دقت داشته باشید، اگر آن‌ها را جمع کنید و به صورت مرطوب درون کمد بگذارید در این شرایط کپک ایجاد شده در اثر رطوبت بوی بدی خواهد داد.

۲- اگر از دستگاه خشک کن استفاده می‌کنید، یکی دیگر از ترفندها برای جلوگیری از بو نگرفتن لباس‌ها و رخت‌ها استفاده از دستمال‌های خوشبو یا روغن‌های ضروری است: یک دستمال خوشبو را در هنگام خشک شدن لباس‌ها، درون مخزن خشک کن قرار دهید و اجازه دهید همراه لباس‌ها خشک شوند.

۳- آویزان کردن لباس‌ها و رخت‌ها بر روی بند از دیگر روش‌های خشک کردن لباس‌ها است: برخی‌ها تمایل به استفاده از خشک کن و نداشته و مایل هستند لباس و رخت را بر روی بند و با حرارت آفتاب و جریان هوا خشک کنند که ایده‌ی مناسبی است. در قدیم از این روش بیشتر استفاده می‌کردند البته افرادی که امروزه از این روش برای خشک کردن لباس‌ها استفاده می‌کنند، کم نیستند. به هر حال خشک کردن لباس‌ها در هوای آزاد می‌تواند بوی تازه و تمیزی بر روی لباس‌ها به جا بگذارد. البته این ریسک وجود دارد که اگر لباس‌های خشک را در خارج از منزل خشک می‌کنید، نور خورشید ممکن است رنگ برخی از پارچه‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین هنگام خشک کردن لباس‌ها در داخل اتاق، دقت کنید که جریان هوا در اتاق به خوبی جریان داشته باشد یا بند در نزدیکی پنجره قرار گرفته باشد.

نگهداری لباس‌ها و رخت‌ها در کمد

نگهداری لباس‌ها و رخت‌ها در کمد

در صورتی که شستن و خشک کردنِ لباس‌ها و رخت‌ها به طور مناسب انجام شد باز هم ممکن است درون کمد بو ناخوشایندی بگیرند. در این مواقع می‌توان با ایجاد شرایطی خاص بوی خوش کمد را حفظ کرد تا لباس‌ها درونِ کمد بو نگیرند. در ادامه ترفندهای طبیعی برای رفع بوی بد کمد رختخواب و لباس را معرفی می‌کنیم.

ترفندهای طبیعی برای رفع بوی بد کمد رختخواب و لباس

۱- از کیسه یا دستمال‌های معطر استفاده کنید: قرار دادن دادن کیسه‌ها یا دستمال‌های معطر درون کمد می‌تواند به رفع بوی بد کمد رختخواب یا لباس کمک کند. این کیسه‌ها یا ورقه‌ها می‌توانند بوی بد را جذب کنند و حتی بوی معطری را در فضا به جا بگذارند. می‌توانید چند برگه یا کیسه معطر درون کمد، جیب لباس‌ها یا بین رخت‌ها قرار دهید. این ترفند می‌تواند لباس‌هایی که تا فصول آینده مورد استفاده قرار نخواهند گرفت را تا حدودی تازه و خوشبو نگه می‌دارد.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

چگونه هود آشپزخانه را تمیز کنیم؟

[/box]

ترفندهای طبیعی برای رفع بوی بد کمد رختخواب و لباس

۲- درون کمد را با روغن‌های ضروری معطر کنید: روغن‌های ضروری روغن‌هایی هستند که از گیاهان یا دیگر منابع طبیعی به دست می‌آیند. یکی دیگر از ترفندهای طبیعی برای رفع بوی بد کمد رختخواب و لباس استفاده از همین اسانس‌ها است. علاوه بر اینکه می‌توانید فضای کمد را با این روغن‌ها معطر کنید در هنگام خشک شدن، توسط دستگاه خشک کن نیز می‌توانید مقداری از این روغن‌ها را درون مخزن اسپری کنید. همچنین می‌توانید یک حوله‌ی کاغذی یا توپک پنبه‌ای را آغشته به اسانس مورد علاقه خود کرده و آن‌ها در یک گوشه از کمد لباس یا رختخواب قرار دهید.

ترفندهای طبیعی برای رفع بوی بد کمد رختخواب و لباس

۳- می‌توانید از صابون‌های معطر نیز برای رفع بوی بد کمد لباس استفاده کنید: صابون‌ها می‌توانند عطر خود را به محیط اطراف خود منتقل کنند. از صابون‌های معطر استفاده کنید تا بوی کمد شما فوق‌العاده به نظر برسد. می‌توانید یک قطعه صابون را درون یک پارچه تمیز بپیچید و آن را درون کمد، کشو یا حتی چمدان لباس قرار دهید. البته این پارچه باید به حد کافی نازک باشد تا بوی صابون به محیط منتقل شود.

ترفندهای طبیعی برای رفع بوی بد کمد رختخواب و لباس

۴- استفاده از جوش شیرین برای گرفتن بوی بد کمد لباس یا رختخواب می‌تواند ایده‌ی خوبی باشد: جوش‌شیرین اغلب برای حذف لکه‌های لباس استفاده می‌شود اما به جرات می‌توان گفت یکی از بهترین جاذب‌های بو محسوب می‌شود. ۲ تا ۳ قاشق جوش شیرین درون یک ظرف سر باز می‌تواند بوی نامطبوع محیطِ کمد را بگیرد. علاوه بر این جوش‌شیرین رطوبت را جذب کرده و لباس‌ها را از بوی کپک نجات می‌دهد.

ترفندهای طبیعی برای رفع بوی بد کمد رختخواب و لباس

۵-سرکه یک بو زدای طبیعی است: اگر چه خود سرکه آن چنان که باید از بوی خوشایندی و خوبی برخوردار نیست ولی با این حال می‌تواند به عنوان یک خنثی کننده قوی بوی نم کمد لباس مورد استفاده قرار بگیرد. یک فنجان یا کاسه کوچک از سرکه را در یک گوشه از کمد به مدت یک شب تا به صبح قرار دهید. هنگام صبح می‌توانید آن را از کمد بیرون بیاورید سپس درهای آن را به مدت چند ساعت باز بگذارید تا هوای کمد تعویض شود.

ترفندهای طبیعی برای رفع بوی بد کمد رختخواب و لباس

۶- قهوه نیز یکی از موثرترین ترفندهای طبیعی برای رفع بوی بد کمد رختخواب و لباس است: استفاده از دانه های قهوه تازه و غیر دم کرده آن در یک کاسه کوچک باعق رفع بوی بد و رطوبت داخل کمدها است.

ترفندهای طبیعی برای رفع بوی بد کمد رختخواب و لباس

۷- زغال چوب فعال یکی دیگر از موثرترین جذب کننده‌های بو و تصفیه کننده هوا به شمار می‌رود: البته می‌توان گفت این روش تا حدودی پر هزینه است ولی یکی از اثربخش‌ترین‌ها راه‌ها. زغال چوب فعال یک ماده متخلخل است که به عنوان حذف کننده بوی آلاینده‌ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. تنها موردی که شما در استفاده از این روش باید بدان توجه کنید این است که زغال چوب را باید در جایی قرار دهید که در معرض جریان هوا قرار داشته باشد.

برگرفته شده از:

wikihow.life

onlyhangers.com

1 دیدگاه برای “چگونه کمد لباس و رختخواب خوشبویی داشته باشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.