چگونه صبح زود بیدار شویم؟(سحرخیز باشیم)

چگونه صبح زود بیدار شویم ؟

سحرخیز باشیم

چگونه صبح زود بیدار شویم ؟ با فرا رسیدن فصل پاییز زمان شروع مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها نیز فرا می‌رسد و شاید شما نیز از افرادی هستید که در فصل تابستان تا ظهر می‌خوابیدید و با فرا رسیدن ماه مهر بیدار شدن برایتان سخت شده باشد. در این مطلب از مجله زنانه دخترانه صورتی‌ها مقاله‌ای با عنوان چگونه صبح زود بیدار شویم برای شما آماده کرده‌ایم که امیدواریم با خواندن این مقاله فردی سحرخیز شوید.

چگونه صبح زود بیدار شویم ؟

چگونه صبح زود بیدار شویم ؟

افراد سحرخیز همیشه فردی خوشحال، سرحال و خوش اخلاق هستند این افراد از سلامتی بیشتری نسبت به افراد دیگر برخوردارند. بزرگان تاریخ از جمله ریچارد برانسون، جک دُرسی و تیم کوک صبح زود از خواب بیدار می‌شدند. افرادی که صبح زود از خواب بیدار می‌شوند و سحرخیز هستند به موفقیت بیشتری نسبت به افراد دیگر می‌رسند. شاید شما هم دوست دارید سحرخیز باشید ولی نمی‌توانید صبح زود از خواب بیدار شوید. در این مقاله به سوال چگونه صبح زود بیدار شویم ؟ پاسخ خواهیم داد.

مشکلی که دیر بیدار شدن دارد، عجله داشتن است اگر قرار است صبح با عجله بیدار شوی و بدون این‌که صورتت را بشویی و لقمه‌ای بخوری و دکمه‌های لباست را سه تا یکی ببندی و کفش‌هایت را در ماشین به پایت کنی و از خانه خارج شوی از همان ابتدای صبح آرامشت را برهم خواهی زد و صبحی پر استرس آغاز خواهی کرد.

روانشناس‌ها معتقدند. دیر بیدار شدن نگاه شما را به روزی که در پیش دارید متفاوت خواهد کرد و ذهن‌تان به مسائل فرعی متمرکز خواهد شد.مثلا: اگر سرکار می‌روید به جای تمرکز بر کاری که قرار است انجام دهید به ترس از رئیس‌تان فکر خواهید کرد و یا اگر جلسه‌ی مهم کاری دارید به جای تمرکز روی پروژه‌ای که قرار است ارائه دهید به از دست دادن مشتری فکر می‌کنید.

اما اگر صبح از خواب زود بیار شوید وقت کافی برای فکر کردن به خودتان خواهید داشت. مثلا اگر سر کار می‌روید کدام کار را انجام دهم تا پیشرفت کنم. یا اگر جلسه‌ی مهمی دارید چه مقاله‌ای در جلسه ارائه دهم تا قرارداد را با مشتری ببندم.

اگر صبح زود بیدار شوید وقت کافی خواهید داشت تا برای یک روزتان برنامه‌ای تنظیم کنید تا هم بتوانید به ورزش‌تان برسید هم به کارهای‌تان و هم به خانواده‌تان.

عادت کنیم تا سحرخیز باشیم

 چگونه صبح سرحال باشیم

کارهای مهمی که برای عادت کردن به موضوعی باید انجام دهید:

۱- از خود انتظار کمی داشته باشید.   ۲- موانع را بیابید و حذف کنید.

بی جی فاگ استاد روانشناسی در دانشگاه استنفورد، از تجربه‌ی خود در مورد استفاده از نخ دندان و تبدیل آن به عادت، چنین می‌گوید:

«برای اینکه عادت کنم هر روز بین دندان‌هایم را تمیز کنم، نخ دندان را گذاشتم کنار مسواک و با خودم عهد بستم هر دفعه که مسواک می‌زنم، فقط یک دندانم را نخ دندان بکشم. می‌توانستم بگویم همه‌ی دندان‌هایم را نخ دندان می‌کشم، اما قول و قرارم با خودم این بود که حتما یک دندان را نخ بکشم. در نهایت کارم نتیجه داد، زیرا این رفتار را به خودم آموختم. الان شاید هر چند هفته یک‌بار، پیش بیاید که فقط یکی از دندان‌هایم را نخ بکشم، در اکثر مواقع کل دندان‌هایم را با نخ دندان تمیز می‌‏کنم.»

اما در مورد بیدار شدن از خواب از خودتان بپرسید که چه موانعی جلوی شما را می‌گیرد تا دیر از خواب بیدار شوید؟

بازی با گوشی تا نیمه‌های شب؟ خب ساعت ۱۱ به بعد گوشی را ببندید و در جایی دور از دسترس خود قرار دهید.

تا نیمه‌های شب خواب‌تان نمی‌آید؟ چند دقیقه‌ای قبل از خواب کتاب بخوانید.

صبح که از خواب بیدار می‌شوید خیلی بی‌حال هستید؟ خب قبل از خواب یک لیوان آب خنک بنوشید.

خلاصه هر چیزی که مانع خواب‌تان می‌شود را از سر راه‌تان بردارید.

رامیت سثی نویسنده‌ی سرشناس امریکایی درباره‌ی برطرف کردن موانع باشگاه رفتنش می‏‌گوید:

«وقتی نشستم آنالیز کنم که چرا دلم نمی‌خواست به باشگاه بر‌وم، متوجه شدم جالباسی‌ام در آن یکی اتاق بود. یعنی باید در سرمای اولِ صبح بلند می‌‏شدم و در حالی که شلوارک پایم بود به اتاق دیگر می‌‏رفتم و در حین پوشیدن لباس‌هایم از سرما به خودم می‌لرزیدم. خب مشخص بود که ماندن در رخت‌خواب خیلی بیشتر کیف می‌داد. به محض این‌که فهمیدم مشکل اینجا است، از شب قبل، لباس‌هایم را تا می‌کردم و به همراه کتانی ورزشیم می‌گذاشتم داخل اتاق خواب تا صبح با یک غلت زدن، برشان دارم و تنم کنم و راهی باشگاه شوم. نتیجه چه شد؟ میزان باشگاه رفتنم ۳۰۰% افزایش یافت.»

آدمی که می‌خواهد صبح سرحال باشد و صبح‎هایش را تر و فرز شروع کند چگونه باید صبح زود بیدار شود؟

چگونه صبح زود بیدار شویم

چگونه صبح زود بیدار شویم ؟

به خودتان زمان دهید:

اگر قرار است چیزی به عادت تبدیل شود نیازمند گذر زمان است و باید زمان بگذرد چون عادت در زمان کوتاهی پدید نمی‌آید. پس سعی کنید به مرور زمان زودتر زودتر از خواب بیدار شویم مثلا اگر ساعت ۹ از خواب بیدار می‌شوید سعی کنید روز بعد ساعت ۸:۴۵ بیدار شووید و روز بعد ساعت ۸:۳۰ و روز بعد ساعت ۸:۱۵ و همین‌طور ادامه دهید تا به ساعت ۶ صبح برسید.

هدفی برای زود بیدار شدن تعیین کنید:

از شب قبل هدفی را برای شروع روز بعد تعیین کنید تا روزی سرشار از امید را با هدفی معین شروع کنید. چون یک شب قبل منتظر صبح هستید تا به هدف‌تان برسید.

مثلا با خود بگویید: صبح نیم ساعت ورزش خواهم کرد و یا نیم ساعت فلان کتاب را مطالعه خواهم کرد.

صبح خود را مفید بگذرانید:

اگر قرار باشد صبح زود بیدار شوید و بروید سر گوشی و لپ‌تاپ مطمئنا یک روز سحرخیز می‌شوید ولی روز بعد دوباره خوابیدن را ترجیح می‎دهید پس صبح خود را مفید آغاز کنید مثلا کارهایی را انجام دهید که به شما انرژی بیشتری ببخشد.

با انجام این‌کارها به مرور زمان شما نیز فردی سحرخیز خواهید بود و سعی نخواهید کرد این عادت را فراموش کنید.

امیدواریم مطلب “چگونه صبح زود بیدار شویم” برای شما مفید واقع شود.

15 دیدگاه برای “چگونه صبح زود بیدار شویم؟(سحرخیز باشیم)

 1. mohadeseh گفته:

  من که با عذاب صبح ها برا مدرسه بیدار میشم…مرسی از مطلبتون

 2. نگ‍‍ار? گفته:

  خیلی مفید بود مررسی لطفا مطالبی مثل روش یادگیری بهتر و سریع تر درس هم بزارین☆

 3. A.Aryaee گفته:

  ممنون، واقعا با داشتن یه هدف خوب آدم می تونن هر کاری رو بکنه من موافقم

 4. hanane گفته:

  ایول آجی آیدا من همیشه از مطالبتون استفاده های مفیدی میبرم.?

 5. محدثه گفته:

  عالی بود من هرروز ساعت هشت بیدارم ولی باکمک این مطلب سعی میکنم زودترهم بیدارشم

 6. sana گفته:

  محدثه جون خوش به حالت تازه میخوای زودتر هم بیدار شی ؟!!!؟ من که به زووووووور ساعت ۱:۳۰ بعد از ظهر بیدار میشم و میدونم که درمانی هم نداره …

 7. Faezeh گفته:

  واای برا مدرسه باید زود بیدار شیم خیلی سخته من توی تابستون تا لنگ ظهر می خوابیدم??

 8. fatima.am گفته:

  دست شما درد نکنه آیدا خانم واقعا مطلبتون عالی و مفید بود??
  بازم از این مطالب زیبا قرار بدین?

 9. منیژه گفته:

  دستتون درنکنه خسته نباشید واقعا نمی دونستم مامانم صبح ها چطوری منو بیدار میکنه اما حالا من صبح ها مامانمو بیدار میکنم:)کمک میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.