چگونه شب‌ها راحت بخوابیم

چگونه راحت بخوابیم

یکی از عمده‌ترین مشکلاتی که افراد زیادی با آن روبرو هستند کم خوابی است. این کم خوابی اگر هنگام شب باشد ممکن است باعث اختلالات زیادی در بدن شود. کم خوابی باعث می‌شود حتی بعد از بیدار شدن از خواب نیز فرد احساس خستگی کند، علاوه بر این کم خوابی یکی از دلایل اضافه وزن نیز است. در این مطلب از مجله بانوان صورتی‌ها مقاله‌ای را با عنوان چگونه راحت بخوابیم آماده کرده‌ایم که در آن به بررسی کارهایی می‌پردازیم که با انجام دادن آن می‌توان با خیالی آسوده و راحت به خواب رفت (روش های سریع به خواب رفتن).

چگونه راحت بخوابیم

چگونه راحت بخوابیم

برای این که خوابی راحت و خوب داشته باشید باید شرایط را برای یک خواب راحت آماده کنید در ادامه روش های سریع به خواب رفتن را می‌خوانید تا خوابی بهتر داشته باشید.

ذهنی آشفته دلیل عمده کم خوابی:

افراد زیادی هستند که در هنگام خواب به ذهن خود اجازه استراحت کردن نمی‌دهند و ذهن نیز با این آشفتگی و استرس نمی‌تواند خواب راحت را تجربه کند. این آشفتی باعث می‌شود خواب شما کیفیت کمتری داشته باشد. بهتر است ذهن خود را از تمام نگرانی‌ها دور کرده و به چیزهای کاملا متفاوتی فکر کنید مثلا سعی کنید نام شهرهایی را به یاد بیاورید که با حرف بخصوصی شروع می‌شود و یا ستاره‌ها را بشمارید.

چگونه راحت بخوابیم

برنامه‌ریزی برای خواب

برای این که بتوانید خوابی راحت و خوب را تجربه کنید باید مدت زمان خاصی برای خواب در روز داشته باشید. مثلا افرادی هستند که بی خوابی خود را در آخر هفته جبران می‌کنند ولی بدن به استراحت و خواب روزانه احتیاج دارد و کم خوابی در آخر هفته جبران نمی‌شود پس سعی کنید بین ساعت ۱۰ تا ۱ شب بخوابید تا صبح سرحال بیدار شوید.

چگونه راحت بخوابیم

تنظیم نور اتاق از روش های سریع به خواب رفتن

زمانی بدن شما راحت استراحت خواهد که هیچ نوری در محیط نباشد حتی نور ناشی از وسایل الکترونیک نیز ممکن است خوابی راحت را از شما سلب کند پس بهتر است محیطی تاریک و راحت را برای خواب انتخاب کنید و یا از چشم بند برای خوبی راحت استفاده کنید. هرچقدر نور کمتری در اتاق باشد خواب راحتری خواهید داشت.

چگونه راحت بخوابیم

دمای اتاق را تنظیم کنید:

یکی از روش های سریع به خواب رفتن تنظیم دمای اتاق می‌باشد. در هنگام خواب بهترین دما برای بدن بین ۱۵ تا ۲۳ درجه‌ی سانتی گراد است و گرم بودن و یا سرد بودن هوا ممکن است خواب شما را برهم زند. پس اگر هوا سرد است از پتوی گرمی استفاده کنید و اگر هوا گرم است از یک پتوی نازک استفاده کنید تا راحت بخوابید.

چگونه راحت بخوابیم

کنترل احساسات قبل از خواب ضروری است:

سعی کنید قبل از خواب هر ناراحتی که در ذهن دارید را پاک کنید و شاد به رخت خواب خود بروید چون ناراحتی قبل از خواب باعث می‌شود که بدن کمتر بتواند استراحت کند. شاید بتوان گفت یکی از بهترین روش های سریع به خواب رفتن همین کنترل احساسات است.

چگونه راحت بخوابیم

قبل از خواب ورزش نکنید:

یکی از پاسخ‌های چگونه راحت بخوابیم این است که: ورزش کردن قبل از خواب باعث تحریک سیستم عصبی بدن می‌شود به همین دلیل است که اگر قبل از خواب ورزش کنید نمی‌توانید به راحتی استراحت کنید پس بهتر است ۳ ساعت قبل از خواب از فعالیت‌های سنگین دوری کنید.

روش های سریع به خواب رفتن

امیدواریم همیشه خوابی راحت داشته باشید و روزی پر انرژی را تجربه کنید. منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

15 دیدگاه برای “چگونه شب‌ها راحت بخوابیم

  1. HANA گفته:

    کتاب خوندن هم خیلی خوبه من هر موقع قبل خواب مطالعه میکنم خوب میخوابم

  2. کامیلا گفته:

    مــفـــیـــدبـــود..یـکـــی ازمـشـکــلــات بــزرگ زنــدگـــیـــم هـــمـــیـنـه!!!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.