چرا ۱۳ آبان روز دانش آموز نامیده شد؟

چرا 13 آبان روز دانش آموز نامیده شد

در تقویم جمهوری اسلامی ایران ۱۳ آبان با نام روز دانش‌آموز ثبت شده است. در این روز اتفاقات بزرگی رخ داده است ولی علت نام‌گذاری روز دانش‌آموز چیست؟ چرا ۱۳ آبان روز دانش آموز نامیده شد ؟. همراه مجله بانوان صورتی‌ها باشید تا باهم علت نامگذاری ۱۳ آبان به مناسبت روز دانش‌آموز را بخوانیم و بدانیم که چرا ۱۳ آبان روز دانش آموز نامیده شد

چرا ۱۳ آبان روز دانش آموز نامیده شد

چرا 13 آبان روز دانش آموز نامیده شد

سیزدهیم روز از ماه آبان به نام روز دانش آموز ثبت شده است. این مناسب یادآور حادثه‌ای عظیم در ۱۳ آبان ۱۳۵۷ است که در این روز اتفاقات مهم زیادی افتاده است. با آغاز مدارس در مهر ۱۳۵۷ دانشگاه تهران کم‌کم تبدیل به یکی از مهم‌ترین مراکز تجمع علیه رژیم شاه شد. معمولا مخالفان شاه در دانشگاه تهران تجمع می‌کردند تا اعتراض خود را به گوش رژیم شاهنشاهی برسانند. دانشگاه که سالیان دراز به عنوان سنگر آزادی در مقابل حکومت شاه مقاومت کرده بود اینک آغوش خود را به روی مردم نیز باز کرده بود. که روزانه هزاران نفر از نقاط مختلف شهر به دانشگاه تهران می‌آمدند تا هم از آخرین اخبار انقلاب باخبر شوند و هم در راهپیمایی‌های خودجوش که اغلب در داخل دانشگاه شروع می‌شد شرکت کنند.

چرا 13 آبان روز دانش آموز نامیده شد

از مهرماه ۵۷ عده‌ای از معلمان به فکر برگزاری اعتصاب و تعطیلی مدارس افتادند اما با وجود آمادگی ذهنی و فکری بسیاری از معلمان هماهنگی بین مدارس و معمان وجود نداشت.

بعد از اعتصاب کردن موفق معلمان در اردیبهشت ماه ۱۳۴۰ که منجر به سقوط کابینه و انحلال مجلس شورای ملی و سنا شد، رژیم شاه دیگر به معلمان اجازه تشکیل جلسات صنفی را نداد.

چرا ۱۳ آبان روز دانش آموز نامیده شد

روز دانش آموز

در آستانه‌ی انقلاب اسلامی با باز شدن فضاهای سیاسی تلاش‌های پراکنده‌ای برای تشکیل اتحادیه معلمان صورت می‌گرفت که متاسفانه هیچ‌کدام به نتیجه نرسید که محمد درخشش عده‌ای از معلمان قدیمی را دور خود جمع کرد و در فکر احیای باشگاه قدیمی مهرگان بود.

که بعد از تلاش‌های پی در پی معلمان و دانش‌آموزان بلاخره در ۱۳ آبان ۱۳۵۷ دانش‌آموزان مدارس خود را تعطیل کرده و به سمت دانشگاه تهران به حرکت درآمدند و گروه گروه به دانشگاه تهران وارد شدند و شروع به تظاهرات کردند و در این تظاهرات تعداد زیادی از دانش‌آموزان در خون غرق شدند و به این دلیل این روز، روز دانش‌آموز نامیده شد.

2 دیدگاه برای “چرا ۱۳ آبان روز دانش آموز نامیده شد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.