پوشک پارچه ای برای نوزاد: انواع پوشک پارچه‌ای، مزایا و نحوه استفاده

پوشک پارچه ای برای نوزاد

صورتی‌ها: پوشک‌ها در حالت کلی به دو دسته پوشک‌های پارچه ای و پوشک‌های یک بار مصرف تقسیم بندی می‌شوند. اختلاف نظرات زیادی در بین مصرف کنندگان هر کدام از این نوع پوشک بچه وجود دارد که قصد داریم در این مطلب به آن‌ها بپردازیم. از این رو می‌خواهیم در ادامه نکاتی در مورد پوشک‌های پارچه ای را خدمتتان بیان کنیم و بگوییم که مزایای این نوع پوشک‌ها در مقایسه با پوشک‌های یکبار مصرف چیست؟ و اصلا چرا باید از پوشک پارچه ای برای نوزادان استفاده شود؟

پوشک پارچه ای برای نوزاد

پوشک پارچه ای برای نوزاد

پوشک پارچه ای به دلیل این که مرتب باید تمیز شود و مدت زمان نسبتا زیادی طول می‌کشد تا بتوان دوباره از آن‌ها استفاده کرد و همچنین این که دردسرهای خود را هنگام پوشاندنشان به بچه دارند، اغلب والدین رغبت زیادی به استفاده از آن‌ها نشان نمی‌دهند.

اما تولید کنندگان با ارائه راهکارهایی تا حدود زیادی توانسته‌اند این موانع را رفع کنند. تا والدین به راحتی بتوانند از پوشک پارچه ای برای نوزادان خود استفاده کنند.

پوشک پارچه ای به دو دلیل در بین والدین عزیز از محبوبیت بالایی نیز برخوردار است:

 1. قیمت ارزان آن در مقابل پوشک‌های یک بار مصرف
 2. سازگاری زیاد با طبیعت و عدم استفاده از مواد شیمیایی در تولید آن

به هر حال اگر شما هم به دنبال این پرسش هستید که پوشک پارچه ای برای نوزاد بهتر است یا پوشک یکبار مصرف؟ یا این که اصلا چرا بهتر است از پوشک پارچه ای برای نوزادان و کودکان استفاده کنیم و … با ما تا انتها همراه باشید.

چرا که در ادامه هر آنچه را در مورد استفاده از پوشک پارچه ای برای نوزاد باید بدانید را خدمتتان خواهیم گفت.

برای نوزاد پوشک پارچه ای بهتر است یا یکبار مصرف؟

برای نوزاد پوشک پارچه ای بهتر است یا یکبار مصرف؟

پاسخ این سوال به سلیقه والدین و خود نوزاد بستگی زیادی دارد. هم پوشک های پارچه ای و هم پوشک های یکبار مصرف برای خود معایب و مزایای خاصی دارند. اما اگر در حالت کلی بخواهیم بگوییم؛ پوشک‌های پارچه ای:

 • با محیط زیست سازگار بوده و برای نوزادان ایمن‌تر نیز هستند.
 • پارچه استفاده شده در ساخت آن‌ها، طبیعی بوده و از مواد شیمیایی به کار برده نمی‌شود.
  نوع پوشک‌ها در طبیعت به سادگی تجزیه می‌شوند و به چرخه باز می‌گردند، در حالی که پوشک‌های یکبار مصرف به دلیل استفاده زیاد از پلاستیک و مواد شیمایی خیلی دیر تجزیه می‌شوند و از بین می‌روند.
 • قیمت خیلی کمتر و به صرفه تری در مقایسه با پوشک‌های یکبار مصرف دارند. و شما می‌توانید به دفعات مکرر از آن‌ها استفاده کنید.

انواع پوشک پارچه ای برای نوزاد

انواع پوشک پارچه ای برای نوزاد:

پوشک‌های پارچه‌ای برای نوزادان دارای انواع و اقسام بسیار متنوعی هستند و این امکان برای مصرف کنندگان فراهم شده تا محصولی مناسب با سلیقه و نیازشان خریداری کنند.

اگر بخواهیم انواع پوشک پارچه ای برای نوزادان را بیان کنیم، عبارتند از:

 • پوشک‌های پارچه‌ای تخت: یک لایه ساده از پارچه ضخیم که به راحتی می‌توانید در حالت‌های مختلف آن را تا کنید و ببندید.
 • پوشک‌های پارچه‌ای Prefold: پوشک‌هایی با یک لایه ضخیم از پارچه که دارای یک قالب کلی مناسب با اندام کودک بوده و نمی‌توانید به روش دیگری آن را ببندید. همچنین این نوع پوشک پارچه‌ای بسیار جاذب بوده و به راحتی می‌توانید آن را تمیز کنید.
 • پوشک‌های پارچه‌ای جیبی: نوعی از پوشک‌های پارچه ای برای نوزادان است و یک رویه ضد آب و یک رویه پنبه‌ای دارد تا رطوبت را به بیرون انتقال نیابد.
 • و ….

چگونه باید از پوشک پارچه ای برای نوزاد استفاده کرد؟

چگونه باید از پوشک پارچه ای برای نوزاد استفاده کرد؟

پوشک‌های پارچه‌ای نیز امروزه به گونه‌ای طراحی می‌شوند که مانند پوشک‌های یکبار مصرف، به دور اندام نوزاد بسته شوند؛ تا نوزاد شما به راحتی بتواند حرکت کند و اذیت نشود.

همچنین نحوه بستن این نوع از پوشک‌ها هم متنوع است و یک شیوه کلی ندارد. برخی از آن‌ها با چسب، برخی دیگر با دکمه و برخی دیگر با قلاب مخصوص. اما در همه این موارد، باز و بسته کردن پوشک بسیار ساده و بی‌دردسر است.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

آموزش ساخت محافظ تخت نوزاد

[/box]

پوشک پارچه ای را چگونه باید تعویض کرد؟

یکی دیگر از نکاتی که باید در مورد استفاده از پوشک پارچه ای برای نوزادان بدانید، نحوه عوض کردن آن است. در هنگام تعویض پوشک‌های پارچه ای نوزادان به این نکات حتما توجه داشته باشید:

 • پوشک را به آرامی باز کنید و حتما قبل از آن بررسی کنید که آیا میزان کثیفی آن خیلی بالاست یا خیر!
 • اگر میزان کثیفی و کار خرابی نوزاد بیش از حد بود، ترجیحا در دستشویی و یا حمام این کار را انجام دهید.
 • پوشک را به آرامی و با کنترل کردن حرکات کودک، در بیاورید و بشویید.

پوشک پارچه ای نوزادان را چگونه باید شست؟

چون پوشک‌های پارچه‌ای قابلیت شست و شو دارند، باید در مورد نحوه شست و شوی آن‌ها برخی نکات ریز و کوچک را رعایت کنید تا در آینده مشکلی برای سلامت کودکتان به وجود نیاید.

 1. از موادی در شست و شوی پوشک بچه استفاده کنید که دارای عطر و رنگ نباشند. چرا که ترکیبات موجود در این مواد باعث تحریک شدن پوست کودک و سوزش نواحی خواهد شد.
 2. ابتدا پوشک را با آب سرد و سپس آب گرم شست و شو دهید تا لکه و … روی آن باقی نماند و کامل تمیز شود.
 3. پوشک های پارچه ای نوزادان را بعد از تعویض زیاد نگه ندارید و سریعا بشویید. همچنین از شستن تمامی پوشک‌ها به صورت یک جا پرهیز کنید.

پوشک پارچه ای نوزادان چه زمانی باید تعویض شود؟

پوشک پارچه ای نوزادان چه زمانی باید تعویض شود؟

پوشک های پارچه ای نوزادان، به سبب نوع و جنس پارچه‌ای که در تولید آن‌ها به کار می‌رود، رطوبت زیادی را به خود جذب می‌کنند. از این رو به راحتی می‌توان از وزن و دمای پوشک فهمید که موقع عوض کردن آن است یا خیر.

همچنین شما می‌توانید به راحتی با بررسی پوشک بچه هم بفهمید که موقع عوض کردن پوشک پارچه ای نوزاد فرارسیده یا نه!

چه تعداد پوشک پارچه ای برای نوزادان کافی است؟

این بسته به فعالت و میزان تغذیه کودک دارد. اما در حالت کلی یک نوزاد تازه متولد شده، در روز به ۱۲ پوشک، نوزادان ۳ ماهه و بیشتر به ۸ الی ۱۲ پوشک و کودکان نو پا هم به ۸ یا ۶ پوشک در روز نیاز دارند.

اشتباهات والدین در خرید پوشک پارچه ای برای نوزاد

اشتباهات والدین در خرید پوشک پارچه ای برای نوزاد:

والدین به دلیل مشغله کاری و فکری زیادی که دارند، ممکن است برای راحتی بیشتر خود اشتباهات نادانسته‌ای را در خرید پوشک پارچه ای برای نوزاد مرتکب شوند. برخی از این اشتباهات عبارتند از:

 1. خرید عمده پوشک پارچه‌ای: پوشک‌ها دارای انواع بسیار متنوعی هستند و والدین در اکثر اوقات به این مورد توجه نمی‌کنند. ممکن است که پوشک خریداری شده توسط شما، باب میل کودک نباشد یا این که باعث بروز حساسیت در کودک شود.
  پس حتما قبل از خرید پوشک، ابتدا چند نمونه به عنوان نمونه آزمایشی خریداری و استفاده کنید و سپس خرید به صورت عمده را انجام دهید.
 2. ذخیره کردن چند پوشک: شما به صورت حتمی نمی‌دانید که چه تعداد پوشک در طول روز ممکن است برای نوزاد خود استفاده کنید. پس حتما از قبل مخصوصا هنگام بیرون رفتن از خانه و مهمانی و … چند پوشک اضافی با خود به همراه داشته باشید.
 3. استفاده شوینده نامناسب: به هیچ عنوان از شوینده‌های اسیدی استفاده نکنید. همچنین توجه داشته باشید که مواد شوینده شما دارای مواد شیمیایی نرم کننده، سفید کننده و … نباشد. چرا که ممکن است در طول مدت استفاده به پوست کودک صدمات جدی وارد کنند.
 4. تنظیم و بستن درست پوشک: حتما توجه داشته باشید که کودک شما در هنگام به تن داشتن پوشک پارچه ای، به راحتی بتواند حرکت کند و فعالیت روز مره خود را داشته باشد.
 5. نبستن پوشک به نوزاد در طول روز: حتما اجازه دهید که نوزاد در طول روز برای ساعاتی پوشک به تن نداشته باشد. زمان تعویض پوشک پارچه ای برای نوزاد بهترین زمان می‌تواند باشد چرا که خیال شما از بابت کار خرابی کردن نوزاد هم راحت خواهد بود.
 6.  استفاده بیش از حد از کرم یا پودر بچه: کودکان ممکن است در طول دوره نوزادی خود، بارها و بارها دچار سوزش در نواحی مختلف بدن خود به ویژه ناحیه تناسلی و .. شوند. به همین دلیل استفاده نادرست از پودر بچه در زمان پوشاندن پوشک پارچه‌ای یا یکبار مصرف باعث شدیدتر شدن وضعیت خواهد شد.
[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

شربت کتوتیفن برای نوزاد

[/box]

باورهای غلط در مورد استفاده از پوشک پارچه ای برای نوزاد:

شاید شما هم تا به حال حرف‌هایی را در مورد استفاده از پوشک پارچه‌ای به جای پوشک یکبار مصرف در نوزادان شنیده‌اید. و باعث شده تا ذهنیت بدی نسبت به استفاده از پوشک پارچه ای در نوزادان در ذهن شما شکل بگیرد. در ادامه قصد داریم تا چند مورد از این باورهای غلط را خدمتتان بیان کنیم.

۱- هر کسی می‌تواند از پوشک پارچه ای برای نوزاد استفاده کند:
نه واقعا! به این نکته توجه داشته باشید که با انتخاب این نوع پوشک، شما باید در طول رو همیشه ساعتی را به شست و شوی آن هم اختصاص دهید. پس زحمت زیادی را در مقایسه با استفاده از پوشک یکبار مصرف متحمل خواهید شد.

در ضمن اگر کودک خود را نزد کسی برای نگهداری می‌گذارید، به این مورد هم باید خیلی توجه کنید. چون هر کسی نمی‌تواند مثل خود شما از فرزندتان مراقبت کند.

۲- برای بستن پوشک پارچه ای باید از یک سنجاق فلزی هم استفاده کنید:
این باور هم یکی دیگر از باورهای غلط در مورد استفاده از پوشک پارچه ای برای نوزادان است. امروزه پوشک‌های پارچه‌ای به شکل‌های بسیار متنوعی تولید می‌شوند و نحوه بستن آن‌ها هم بسیار متنوع است.

۳- تمیز کردن پوشک پارچه ای غیر ممکن است:
شاید این مورد به کام خیلی از افراد خوش نیاید. اما ما در طول روز همیشه با این مورد در خودمان مواجه هستیم. پس تمیز کردن مدفوع یک نوزاد نباید دردسرهای زیادی داشته باشد و برخی از افراد آن را بیش از حد بزرگ جلوه می‌دهند.

در هر صورت این که شما از چه نوع پوشکی برای بستن نوزادتان استفاده می‌کنید، به خودتان بستگی دارد. اما همیشه امنیت و راحتی نوزاد را هم مد نظر داشته باشید و صرفا بر اساس امتیازات و مزایایی که یک پوشک می‌تواند برای شما داشته باشد، تصمیم گیری نکنید.

ممنون که تا انتها با ما همراه بودید. امیدواریم از نکاتی که در مورد استفاده از پوشک پارچه ای برای نوزادان خدمتتان گفتیم، استفاده کنید. حتما در بخش نظرات برای ما بنویسید که شما ترجیح می‌دهید از کدام نوع پوشک برای بستن نوزادتان استفاده کنید؟

همچنین اگر تجربه و نکته خاصی در رابطه با استفاده از پوشک پارچه برای نوزادان مد نظرتان است، حتما در بخش نظرات بنویسید تا کاربران مجله از آن استفاده کنند.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

در ادامه این مطلب را هم حتما بخوانید:

۵ روش ساده برای استریل کردن شیشه شیر نوزاد

[/box]

منبع: momjunction

2 دیدگاه برای “پوشک پارچه ای برای نوزاد: انواع پوشک پارچه‌ای، مزایا و نحوه استفاده

 1. نرجس گفته:

  سلام میشه چند ایده اسم دوقلو نوزاد بزارین

  و یه اسم پسرونه برای اسم دختر نفس

  سپاس از برنامه مجله صورتی ها☆☆☆

 2. نرجس گفته:

  سلام میشه چند ایده اسم دوقلو نوزاد بزارین

  و یه اسم پسرونه برای اسم دختر نفس

  سپاس از برنامه مجله صورتی ها☆☆☆

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.