پریود طولانی مدت نشانه چیست؟

پریود طولانی مدت

صورتی‌ها: می‌توان گفت که قاعده‌گی بخش مهم و حساسی از زندگی بانوان شامل می‌شود. دختران بعد از رسیدن به سن بلوغ دچار قاعده‌گی می‌شوند که حدود ۳ تا ۷ روز طول می‌کشد. در بعضی از دختران و زنان ممکن است دوره قاعده‌گی یا همان پریود بیشتر از حتی یک هفته هم طول بکشد. پریود طولانی می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد و موجب نگرانی شما شود. ما در این مقاله از مجله صورتی‌ها قصد داریم که دلایل پریود طولانی مدت را بررسی کرده و راهکارهایی برای درمان پریود طولانی مدت با طب سنتی را برایتان معرفی کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

پریود طولانی مدت

دلایل پریود طولانی مدت

همان طور که گفتیم به طور کلی یک دوره پریود بین سه تا هفت روز طول می‌کشد. اگر دوره قاعدگی بیش از هفت روز طول بکشد، یک دوره پریود طولانی مدت در نظر گرفته می‌شود.

پزشک شما ممکن است دوره‌ای را که بیش از یک هفته طول بکشد یائسگی بنامد. اگر میزان خون ریزی شما در دوره قاعده‌گیتان شدید و زیاد باشد و چنان چه کمتر از یک هفته طول بکشد احتمال این که شما به منوراژی مبتلا شده باشید افرایش می‎یابد. بیماری منوراژی در بین ۵% از زنان بسیار شایع است.

اغلب زنان در دوره‌ای از زندگی خود، خونریزی شدید قاعدگی را تجربه می‌کنند. بعضی از آن‌ها تقریباً در تمامی دوره‌ها خونریزی شدید دارند. پزشکان اصطلاحاً به این خونریزی شدید یا طولانی، «منوراژی» می‎گویند.(ویکی پدیا)

پریود طولانی مدت ممکن است نشانه یک تهدید جدی علیه سلامت شما به حساب بیاید. مثل:

 • سرطان
 • بی‌نظمی هورمونی
 • ناهنجاری رحمی

حتما توصیه می‌کنیم اگر یک دوره سنگین و طولانی مدت پریود را سپری می‌کنید حتما به پزشک مراجعه کنید تا شما را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد.

منوراژی می‌تواند در طول دوره پریود شما باعث ناراحتی شود و همچنین روال منظم قاعده‌گی شما را مختل کند. ممکن است متوجه شوید که خونریزی بر فعالیت‌های شما یا خواب شما تأثیر می‌گذارد. همچنین اگر به طور منظم دوره طولانی قاعدگی را تجربه می‌کنید، به خصوص اگر شدید باشد، ممکن است کم خونی و فقر آهن را نیز تجربه کنید.

دلایل پریود طولانی مدت چه عواملی هستند؟

دلایل پریود طولانی مدت چه عواملی هستند؟

شاید این نیز سوالی باشد که می‌خواهید برای آن پاسخی پیدا کنید. ما در این بخش قصد داریم عوامل مهم و تاثیر گذار در طولانی شدن مدت پریود را بررسی کنیم. پریود طولانی مدت می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. دلایلی مثل:

تغییر در تخمک گذاری و هورمون‌های بدن:

تغییر در هورمون‌ها یا تخمک گذاری شما ممکن است موجب طولانی شدن مدت قاعده‌گی شود. ممکن است که برای اولین بار در دوران بلوغ یا در طی دوران یائسگی شدید، تغییرات هورمونی را مشاهده کنید. همچنین ممکن است عدم تعادل هورمونی را که می‎‌تواند دلایلی مثل اختلالات تیروئید یا سندرم تخمدان پلی کیستیک داشته باشد تجربه کنید.

اگر هورمون‌های شما در حد نرمال نباشد یا اگر بدن در طی چرخه قاعدگی تخمک گذاری نکند، دیواره رحم بسیار ضخیم می‌شود و این امر ممکن است پریودی طولانی‌تر از حد طبیعی را موجب شود.

داروها نیز می‌توانند عامل قاعدگی طولانی باشند:

زنان در طی دوره پریودی ممکن است برخی از داروها را مصرف کنند که موجب طولانی شدن این دوره گردد. این داروها عبارتند از:

 1. قرص‌های ضد بارداری
 2. آسپرین و داروهای رقیق کننده خون
 3. داروهای ضد التهابی

علاوه بر داروها موارد دیگری نیز هستند که موجب طولانی شدن مدت بارداری در شما می‌گردند. این عوامل عبارتند از:

بارداری:

بارداری خود یکی از عوامل طولانی شدن مدت پریود در بانوان است. البته طولانی شدن مدت پریود در دوره حاملگی می‌تواند حاکی از آن باشد که بارداری شما جزو بارداری‌های ناامن مثل بارداری خارج از رحم یا حتی سقط جنین است. اگر آزمایش بارداری شما مثبت است و شما در عین حال دچار پریود طولانی مدت شده‌اید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

فیبروم رحمی یا پولیب:

فیبروم و پولیپ رحم می‌تواند منجر به خونریزی طولانی و گاه سنگین شود. فیبروم‌ها هنگام شروع بافت ماهیچه‌ای در دیواره رحم رشد می‌کنند.

پولیپ‌ها همچنین نتیجه رشد نامنظم بافت در رحم هستند و باعث رشد تومورهای کوچک می‌شوند. به طور کلی، نه فیبروم‌ها و نه پولیپ‌ها سرطانی نیستند.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

روش های درمان فیبروم رحمی: روش های خانگی و کاملا اثربخش

[/box]

آدنومیوز:

آدنومیوز می‌تواند یکی از دلایل پریود طولانی مدت در شما باشد. این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که آندومتر رحم شما سفت شده و به سمت رحم حرکت کند که موجب قاعده‌گی طولانی مدت می‌گردد.

کم کاری تیروئید:

در صورت عدم عملکرد تیروئید ممکن است مدت پریود طولانی داشته باشید. این بیماری به عنوان کم کاری تیروئید نیز شناخته می‌شود.

وضعیت خون ریزی:

ممکن است در بدن شما اختلالی به وجود بیاید که بر لخته شدن خون در بدن اثر بگذارد. این گونه عوامل در نوبه خود می‌توانند موجب طولانی‌تر شدن مدت پریود شما گردند.

اضافه وزن:

وزن بیش از حد ممکن است پریود طولانی مدت ایجاد کند. دلیل آن هم این است که بافت چربی می‌تواند باعث شود بدن شما استروژن بیشتری تولید کند. این استروژن اضافی موجب تغییر در هورمون‌های شما می‌شود.

بیماری التهابی لگن:

بیماری التهابی لگن (PID) هنگامی رخ می‌دهد که باکتری‌ها اندام تناسلی شما را آلوده کرده باشند. علاوه بر تغییر در چرخه قاعدگی، PID همچنین می‌تواند منجر به ترشحات غیر طبیعی واژن نیز شود.

سرطان:

وجود سرطان نیز می‌تواند موجب شود که شما دوره قاعده‌گی طولانی را تجربه کنید. البته طولانی شدن دوره پریودی در زنان می‌تواند نشانه‌ای برای سرطان رحم و یا سرطان دهانه رحم باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

طولانی شدن پریود را نادیده نگیرید. زمانی که حس کردید زمان پریودتان افزایش یافته حتما به پزشک مراجعه کنید و به راحتی درباره مشکل پیش آمده صحبت کنید. هیچ گاه در مورد اینکه می‌توانید پد بهداشتی را زودتر از موعد عوض کنید یا میزان مصرف پد بهداشتی را افزایش دهید فکر نکنید چرا که مشکل پریود طولانی مدت بسیار مهم است و نباید سرسری از آن رد شوید.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

با این خوراکی‌ها از سندرم پیش از قاعدگی خلاص شوید!

[/box]

پزشک علت اصلی پریود طولانی مدت را چگونه تشخیص می‌دهد؟

پزشک علت اصلی پریود طولانی مدت را چگونه تشخیص می‌دهد؟

برای اینکه پزشک بتواند دلیل بروز این مشکل در شما را پیدا کند ابتدا از شما سواللاتی را می‌پرسد. سوالاتی مثل:

 • دوره شما از کی شروع شده است؟
 • در زمان دوره خودتان از پد بهداشتی استفاده کرده‌اید؟
 • چه میزان فعالیت جنسی داشتید؟
 • آیا در طی دوره‌ای که الان هستید تجربه یا حالت خاصی داشتید؟
 • تاریخچه پزشکی خانوادتان!

این‌ها جزو معدود سوالاتی هستند که پزشک از شما خواهد پرسید پس حتما قبل از مراجعه درباره آن‌ها خوب فکر کنید و پاسخ روشن و کاملی به وی بدهید.

پزشک همچنین از شما برخی تست‌های پزشکی رانیز خواهد گرفت. تست‌هایی مثل:

 • آزمایش خون
 • نمونه برداری از سلول‌های رحمی
 • سونوگرافی و…

درمان پریود طولانی مدت

درمان پریود طولانی مدت:

روش های درمانی برای پریود طولانی مدت می‌تواند متفاوت باشد. پزشک شما علت اصلی را درمان می‌کند. آن‌ها همچنین ممکن است درمانی را برای کاهش خونریزی فعلی، تنظیم دوره شما یا تسکین هرگونه ناراحتی توصیه کنند.

پزشک همچنین ممکن است به شما توصیه کند که داروهایی مصرف کنید تا درد یا ناراحتی را که از مدت طولانی تجربه می‌کنید، کاهش دهد. این داروها ممکن است می‌توانند شامل ضد التهاب غیر استروئیدی بدون نسخه، مانند Advil باشد.

در بعضی موارد، پزشک ممکن است یک روش جراحی را برای درمان پریود طولانی مدت توصیه کند.

اگر دیگر به فکر بچه دار شدن نیستید، ممکن است دکترتان دست به برداشتن رحم بزند. این روش‌ها می‌توانند دوره‌های طولانی را تسکین دهند، اما احتمال بارداری را نیز از بین می‌برند.

عوارض پریود طولانی مدت چیست؟

عوارض پریود طولانی مدت چیست؟

تاخیر در تشخیص می‌تواند موجب بروز بیماری‌های خطرناکی گردد یا اینکه دوره درمانتان بسیار طولانی‌تر شود.

علاوه بر این، اگر دوره طولانی مدت شما باعث شدیدتر شدن خون ریزی شود، شما در معرض کم خونی قرار خواهید گرفت.

دوره‌های طولانی مدت ممکن است دردناک باشند و در کیفیت زندگی شما اختلال ایجاد کنند. ممکن است چندین روز از رفتن به سرکار یا مدرسه باز بمانید و یا اینکه از کارهایی که قبلا لذت می‌بردید متنفر شوید و از انجام دادن آن‌ها منصرف شوید.

ممنونیم از شما همراهان همیشگی مجله صورتی‌ها که تا انتها با مقاله «پریود طولانی مدت» همراه بودید. در پایان باید عرض کنیم که دلایل زیادی وجود دارد که شما ممکن است دوره‌ای طولانی‌تر از حد معمول داشته باشید. برای فهمیدن علت طولانی بودن دوره خود به پزشک مراجعه کنید تا بتوانید شروع به درمان آن کنید. تأخیر در درمان ممکن است باعث عوارض شود و نتوانید جبران کنید.

اگر تجربه‌ای در رابطه با درمان پریود طولانی مدت دارید یا اینکه روش‌های دیگری را برای درمان آن می‌دانید و ما به آن اشاره‌ای نکردیم حتما در بخش نظرات بیان کنید.

منبع استفاده شده برای تهیه این مقاله: healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.