روش های بی‌نظیر پاک کردن لکه چای در خانه

روش های پاک کردن لکه چای

صورتی‌ها: لکه‌ی چای موجود بر روی برخی جنس‌ها مانند لباس سفید، فرش و حتی لیوان‌های سفید یکی از بدترین لکه‌ها است که از بین بردن آن نیز بسیار سخت خواهد بود. از آنجایی اصلی‌ترین نوشیدنی ایرانی‌ها چای است، حال اگر لکه‌ی چای روی فرش، لباس، ظروف و … ماندگار شود، چگونه می‌توان آن را پاک کرد؟ ما در این مقاله چند مورد از روش های پاک کردن لکه چای را معرفی خواهیم کرد.

روش های پاک کردن لکه چای

روش های پاک کردن لکه چای

از نظر عملی می‌توان گفت چای‌ها حاوی تانن‌هایی هستند که می‌توانند پارچه، اثاثه یا لوازم داخلی، ظروف چینی و حتی دندان را لکه دار کنند. برای حذف لکه‌های چای به یک پاک‌کننده قوی، مواد ساینده و یا عامل اسیدی نیاز است.

کلید اصلی در پاک کردن لکه چای این است که بهتر است روشی را انتخاب کنید که برای سطح مناسب باشد و البته در اسرع وقت عمل کنید تا قبل از سختی لکه از ایجاد آن جلوگیری کنید. اگر سریع عمل کنید، در بیشتر مواقع می‌توانید لکه چای را کاملاً از بین ببرید. در ادامه ما چندین مورد از روش های پاک کردن لکه چای را به شما معرفی خواهیم کرد.

پاک کردن لکه چای از روی ظروف

پاک کردن لکه چای از روی ظروف:

معمولا جنس ظروف به نحوی است که پاک کردن لکه چای از روی آن‌ها قبل از تثبیت لکه راحت‌تر است. اما پس از تثبیت لکه نیز روش‌هایی در این مورد وجود دارد.

یکی از روش های پاک کردن لکه چای از روی ظروف، استفاده از لیمو می‌باشد. برای اینکار، لیمو را برش بزنید و مقداری نمک روی آن بریزید سپس آن را با حرکات دورانی روی لکه چای بمالید.
اسیدی بودن لیمو و زبری نمک باعث از بین رفتن لکه‌ی چای در این ظروف می‌شود.

دلخوش به این مقدار نباشید، خواص لیمو و آب لیمو به همین یک مورد ختم نمی‌شود. اگر می‌خواهید با کاربردهای دیگر لیمو در زیبایی و خانه داری آشنا شوید، به شما دوست عزیز پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را نیز مطالعه بفرمائید.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

در مقاله زیر با خواص و کاربردهای لیمو بیشتر آشنا شوید:

کاربردهای جالب آبلیمو در زیبایی و خانه‌داری

[/box]

اگر روش قبلی کارساز نبود، از جوش شیرین استفاده کنید. جوش شیرین را با کمی آب در یک ظرف کوچک مخلوط کنید. با اینکار خمیری درست کنید که بتوانید آن را با استفاده از یک دستمالی بر روی لکه بمالید.

از بین بردن لکه چای از روی پارچه و لباس

از بین بردن لکه چای از روی پارچه و لباس

پاک کردن لکه از روی لباس کمی متفاوت‌تر است. چرا که بافت لباس و پارچه با بافت ظروف متفاوت بوده و نرم‌تر و نفوذپذیری آن‌ بیشتر است.

در ابتدا قبل از هرکار برچسب روی لباس و شرایطی را که در مورد شستشو و اتو کردن آن ذکر شده به دقت بخوانید و مد نظر داشته باشید.

مثلا اگر روی لباس عبارت ”فقط خشکشویی” درج شده باید حتما لباس را به خشکشویی بدهید. البته محل لک را به کارشناس خشکشویی نشان دهید و نوع آن را مشخص کنید تا بدانند با چه نوع لکه ای طرف هستند. اگر لباس قابل شستشو در ماشین یا با دست است روش های گفته شده در ادامه مقاله را امتحان کنید.

اگر لکه تازه رخ داده است، مقداری نمک را روی سطح لکه بریزید. چند دقیقه صبر کنید تا کاملا مواد را به خود جذب کند، سپس با دستمال کاغذی، نمک را از روی سطح لباس پاک کنید. پس از مهیا شدن شرایط شستشو می‌توانید با آب گرم و مواد شوینده به خوبی لباس را شسته و آبکشی نمایید.

شستن لباس با آب سرد روش دیگری برای از بین بردن لکه چای می‌باشد: به این منظور لکه را با آب سرد بشویید اگر لکه روی یک لباس است به مدت ۳ تا ۵ دقیقه آن را از سمت پشت لکه، زیر شیر آب سرد بگیرید. لکه را هر یک یا چند دقیقه بمالید.

برای پاک کردن لکه‌های تازه چای این کار را ۲ تا ۳ بار تکرار کنید. اگر لکه تازه یا کوچک‌تری روی فرش دارید مقداری آب سرد روی آن بریزید و آن را به آرامی بمالید تا لکه کمرنگ شود.

سرکه یکی دیگر از روش‌های پاک کردن لکه چای از روی لباس: اگر پس از استفاده از مواد شوینده، لکه همچنان باقی ماند، مقداری پودر لباس شویی را با سرکه سفید و آب به مقدار مساوی مخلوط کنید تا به صورت خمیری درآید.

این ترکیب را روی قسمتی از لباس که معمولاً در معرض دید نیست امتحان کنید تا مطمئن شوید که رنگ پارچه را نمی‌برد. در صورت تایید، با استفاده از یک مسواک، برس ناخن یا قلم موی دیگر هر دو سمت لکه را به آرامی بسابید. پارچه را کاملاً آب بکشید.

پاک کردن لکه چای از روی فرش و قالی

پاک کردن لکه چای از روی فرش و قالی

برای تمیز کردن لکه چای ریخته شده بر روی فرش ابتدا باید چای باقی مانده را از روی فرش با استفاده از یک حوله تمیز، جمع کنید. البته با قاشق نیز می‌توان این کار را انجام داد ولی حوله‌ای قدرت جذب بالاتری دارد، برای این منظور بهتر است تا از نفوذ چای به بافت‌های داخلی جلوگیری شود.

پس‌ از این کار مقداری آب بر بروی لکه بریزید. اکنون یک تکه اسفنج یا دستمال سفید برداشته و ناحیه لکه شده را ماساژ دهید! با این کار می‌توان تا حدود زیادی غلظت رنگ را کاهش داد.

یادتان نرود فقط آب و دستمال. استفاده از مواد شوینده مانند صابون ممکن است حتی باعث تثبیت رنگ بر روی قالی شوند.

سپس چنددقیقه‌ای با دستمال خیس لکه را ماساژ دهید تا اثری از لکه بر روی فرش باقی نماند.
در صورتی که کماکان آثاری از لکه باقی مانده و یا زمان زیادی از ریختن چای بر روی فرش گذشته باشد می‌توانید از روش‌های دیگر برای از بین بردن لکه چای از روی قالی استفاده کنید.

دومین روش برای تمیز کردن لکه چای از روی فرش استفاده از ترکیب معجزه‌آسای سرکه و آب است: برای این کار ۱۲۰ سی‌سی آب را با حدود ۶۰ سی‌سی سرکه سفید مخلوط کنید و آن را بر روی لکه بریزید.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

سرکه واقعا یک ماده‌ی معجره‌آسایی است، برای اثبات این ادعا می‌توانید مقاله ۱۰ کاربرد فوق‌العاده سرکه سیب را مطالعه بفرمائید.

۱۰ کاربرد فوق‌العاده سرکه سیب

[/box]

حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید تا این محلول بر روی لکه بنشیند با استفاده از یک دستمال تمیز محدوده لکه را ماساژ دهید. در پایان کار محدوده را با آب سرد شستشو دهید.

جوش شیرین ماده‌ی دیگری است که می‌توانید برای این منظور مورد استفاده قرار دهید. برای اینکار مقداری جوش شیرین را درون ظرفی بریزید.

حال یک دستمال مرطوب برداشته و آن را به جوش شیرین آغشته کنید. اکنون پارچه را به لکه چای بمالید. محدوده لکه را با آب سرد شستشو دهید. در صورت لزوم می‌توانید مراحل فوق را تا سه بار تکرار کنید.

لکه‌های چای می‌توانند بر روی اجسام مختلفی از جنس‌های متفاوتی بنشینند و جلوه‌ی زشتی را به آن‌ها دهند. در این مقاله سعی کردیم بهترین روش‌های از بین بردن لکه چای از روی اجسام مختلفی نظیرِِ ظروف، پارچه و فرش را بیان کنیم. در این روش‌ها به طور کامل از موادی استفاده شد که در هر خانه‌ای می‌توان آن‌ها را پیدا کرد.
اگر نکته نظری در این مورد دارید، لطفا با ما در میان بگذارید. امیدواریم این آموزش مورد پسند شما قرار گرفته باشد.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

در ادامه این مطلب را نیز بخوانید:

از بین بردن بوی کفش با روش‌های مختلف مانند جوش شیرین

آیا تا به حال با چای فال گرفته‌اید؟ (آموزش فال با چای)

[/box]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.