پاک کردن لکه شکلات: چگونه لکه شکلات را از روی لباس، فرش و لوازم خانه پاک کنیم؟

پاک کردن لکه شکلات

شاید شما نیز عاشق شکلات هستید و وقتی شکلات می‌خورید لذت می‌برید. شکلات دارای خواص فراوانی است که موجب شادی و سرزندگی افراد می‌شود. ولی همین خوراکی خوشمزه در زمان ریخته شدن روی لباس‌ها، کف زمین، روی فرش و … دردسرساز خواهد بود زیرا شکلات دارای مقدار زیادی چربی لذیذ می‌باشد که پاک کردن آن کمی سخت است. در موقع ریختن شکلات روی لباس و یا زمین چه کنیم؟ در ادامه این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها، چند روش مختلف برای پاک کردن لکه شکلات معرفی می‌کنیم، امیدوارم برایتان مفید واقع شود.

بررسی روش‌های مختلف پاک کردن لکه شکلات

پاک کردن لکه شکلات

با روش‌های ساده می‌توانید لکه شکلات را از بین ببرید، این روش‌های ساده معمولا با کمک آب و مواد شوینده انجام می‌گیرند. قابل ذکر است که اگر لباس یا وسیله لکه شده، جنس خاصی دارد، حتما برچسب توضیحات مربوط به آن را مطالعه نمایید و سپس اقدام کنید. همچنین از مواد شوینده‌ای استفاده کنید که کیفیت خوبی دارند و باعث ایجاد لک نمی‌شوند. همچنین هنگام لک شدن لباس و یا یک وسیله، هر چقدر که می‌توانید، سریع اقدام کنید زیرا با گذشت زمان و خشک شدن لکه شکلات، از بین بردن لکه سخت‌تر خواهد شد.

پاک کردن لکه شکلات از روی لباس

۱- شکلات را به آرامی از لباس خود بردارید. لباس خود را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه تمیز کنید تا لکه پخش نشود. برخی از افراد می‌گویند، لباس مورد نظر را در یخچال بگذارید؛ اما مراقب باشید که لکه‌های اضافی پخش نشوند.

پاک کردن لکه شکلات از روی لباس

لباس خود را روی یک سطح صاف قرار دهید و از یک چاقوی کره یا هر چیزی با یک لبه تیز برای جلوگیری از پخش شکلات اضافی، استفاده کنید. شکلات اضافی را تا جایی که ممکن است حذف نمایید، اما شکلات را روی قسمت‌های بیشتر لباس‌ها پخش نکنید.

  • اطمینان حاصل کنید که شکلات را فقط در امتداد محدوده لکه پاک می‌کنید، به عنوان مثال، اگر شما وسط پیراهن لکه دارید، فقط آن محدوده را خیس کنید و گرنه شکلات بیشتری را روی لباس پخش خواهید کرد.
  • لکه‌های شکلات در طول زمان تقویت می‌شوند بنابراین مهم است که هر چه زودتر آن را پاک کنید.

۲- قسمت لکه شده توسط شکلات را با پاک‌کننده مخصوص لباس‌ها و یا پاک‌کننده‌های دیگر، به مدت ۵ دقیقه در آب خیس کنید.

پاک کردن لکه شکلات از روی پوشاک

۳- همیشه لباس‌ها را با توجه به برچسب داخلی آن پاک کنید، مثلا ممکن است جنس پارچه شما خاص باشد و هنگام شستن، دچار آسیب شود. اگر لباس شما جزو این دسته است، شما نمی‌توانید آن را تمیز کنید. بهتر است لباس را به متخصص در این زمینه تحویل دهید تا خراب نشود.

پاک کردن لکه شکلات از لباس

۴- بعد از مرحله خیس کردن لباس با مواد شوینده، به دنبال لکه‌های باقیمانده شکلات بگردید و این روند را تا جایی که ممکن است تکرار کنید. لباس‌هایتان را تا جایی که لکه ناپدید نشده، در داخل مواد شوینده به همراه آب، خیس کنید و سپس بشویید به این ترتیب مراحل پاک کردن لکه شکلات از روی لباس به پایان رسید.

پاک کردن لکه شکلات

 استفاده از آب اکسیژنه برای پاک کردن شکلات

۱- پاک‌کننده آغشته به لکه خود را بسازید. یک قسمت از صابون و دو قسمت از آب‌اکسیژنه را مخلوط کرده و مستقیماً برای لکه شکلات استفاده نمایید. صابون، چربی را پاک می‌کند و پراکسید (آب اکسیژنه) می‌تواند هر گونه لکه را دفع کند.

استفاده از آب اکسیژنه برای پاک کردن شکلات

وقتی که می‌خواهید یک صابون را انتخاب کنید، از برندهای معروف برای حذف چربی استفاده نمایید. شکلات شامل انواع زیادی از چربی‌ها و قند است بنابراین استفاده ترکیبی از این روش‌ها مفید می‌باشد.

همچنین می‌توانید از سرکه به جای آب‌اکسیژنه (Hydrogen peroxide) به عنوان یک پاک‌کننده خانگی استفاده کنید.

۲- از یک پارچه سفید تمیز و یا اسفنج برای پاک کردن لکه خود، استفاده کنید. به پاک‌کننده لکه اجازه دهید ۱۵ دقیقه روی لکه باقی بماند. اگر این روش باعث تغییر رنگ پارچه شما شد، فوراً توقف کنید.

استفاده از سرکه برای پاک کردن شکلات

هنگام برخورد با آب‌اکسیژنه، دستکش بپوشید زیرا می‌تواند به پوست شما آسیب برساند.

۳- لباس خود را با آب سرد بشویید. بعد از تمیز کردن لکه شکلات، چندین بار با آب بشویید. تعداد شست و شو به میزان لکه شکلات دارد.

استفاده از سرکه برای پاک کردن شکلات

اگر به نظرتان می‌رسد که لکه بعد از اولین بار شستن پاک نشده باشد، سعی کنید محلول آب‌اکسیژنه را برای مدتی طولانی روی لکه بگذارید.

 روش های پاک کردن لکه شکلات از روی فرش

گاهی ممکن است فرش شما لکه شکلات بگیرد، شاید به نظر برسد که پاک کردن لکه شکلات از روی فرش کار سختی است، در حالی که این گونه نیست و با چند مرحله ساده می‌توانید این لکه را به راحتی از بین ببرید. کافیست یکی از روش‌های زیر را امتحان کنید و در آخر فرش شما مانند روز اول تمیز خواهد شد. اگر بعد طی کردن این مراحل نتوانستید لکه را از بین ببرید، بهتر است آن را به قالیشویی ببرید تا با روش‌های پیشرفته‌تر این کار را برای شما انجام دهند.

روش های پاک کردن لکه شکلات از روی فرش

روش اول پاک کردن لکه از روی فرش:

۱- تکه‌های شکلات اضافی را جمع کنید. جارو برقی باعث پخش شدن شکلات روی فرش می‌شود. برای جمع کردن شکلات از روی فرش می‌توانید، از چاقو و یا وسیله‌ای مانند آن تیز استفاده کنید.

روش های پاک کردن لکه شکلات از روی فرش

۲- پاک‌کننده را با یک مسواک تمیز روی فرش اعمال کرده و سعی داشته باشید که با کمک مسواک عمق فرش را نیز تمیز کنید. تمیز کردن با کمک مسواک، مانع از گسترش بیشتر لکه بشوید. اجازه دهید پاک‌کننده  ۵ تا ۱۰ دقیقه روی لکه باقی بماند. برای پاک کردن لکه شکلات، یک قاشق مواد شوینده با ۲ فنجان آب ولرم مخلوط کنید.

روش های پاک کردن لکه شکلات از روی موکت

۳- پاک‌کننده لکه را خیس کنید. لکه را با حوله تمیز و یا با حوله کاغذی خشک نمایید. مهم است که بر این نکته تاکید کنیم که نباید لکه را بمالید، بلکه از یک روش خشک‌کردن برای آن استفاده کنید. ممکن است لکه شما برای بار اول پاک نشود و نیاز باشد این مراحل را دوباره تکرار نمایید.

روش های پاک کردن لکه شکلات از روی موکت

۴- پاک‌کننده و لکه را دوباره بشویید. هنگام برخورد با فرش آغشته به لکه، متوجه خواهید شد که لکه شکلات به طور کامل از بین رفته‌ است ولی این بسته به جنس فرش شما دارد که چقدر سریع پاک شود.

روش های پاک کردن لکه شکلات از روی موکت

روش دوم برای پاک کردن لکه از روی فرش:

سعی کنید تا جای ممکن شکلات را از روی فرش بردارید. اگر شکلات آب شده یا مایع باشد، برای یک دقیقه یک تکه یخ روی آن قرار دهید تا شکلات را سفت کرده تا به راحتی جدا شود.

برای لکه باقی مانده، یک پارچه سفید تمیز را با آب آغشته نمایید و کمی مواد شوینده را روی فرش بریزید. نهایت تلاش خود را بکنید که از گسترش لکه جلوگیری کنید. به مواد شوینده اجازه دهید تا حداقل پنج دقیقه روی لکه بماند.

یک پارچه سفید تمیز با آب مرطوب کرده و ناحیه را آبکشی کنید تا مواد شوینده تمیز شوند. این مرحله را تکرار کنید تا صابون از بین برود، چون اگر صابون باقی بماند، می‌تواند واقعاً گرد و خاک را جذب کند. برای خشک کردن الیاف فرش به هوای آزاد نیاز است.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

چگونه لکه چای را از بین ببریم؟

[/box]

پاک کردن لکه شکلات از روی لوازم خانه

پاک کردن لکه شکلات از روی لوازم خانه

ممکن است برخی از وسایل منزل مانند تشک تخت، روکش مبل و … لکه شکلات بگیرند، شما با چند روش ساده می‌توانید این لکه را از بین ببرید.

روش اول پاک کردن لکه از روی لوازم خانه:

۱- شکلات اضافی را حذف کنید. فقط باید دقت کنید که این مرحله به آرامی انجام شود، زیرا اگر با عجله این کار را انجام دهید، ممکن است لکه شکلات به محل بیشتری انتقال یابد، در این موقع پاک کردن لکه کار سخت‌تری می‌شود.

پاک کردن لکه از روی لوازم خانه

۲- مواد شوینده را روی لکه بزنید. بسته به شدت لکه و نوع وسایل منزل، از پاک‌کننده خوبی برای از بین بردن لکه شکلات استفاده کنید. برای لکه‌های کوچک یک قاشق مواد شوینده را با دو فنجان آب سرد مخلوط نمایید. برای لکه‌های شدید، از یک حلال تمیز کننده قوی استفاده کنید.

پیش از اعمال هر گونه حلال تمیز کننده خشک و یا پاک‌کننده لکه، بررسی کنید که لوازم خانه مقاومت لازم در برابر مواد شیمیایی شدید را دارند. در غیر این صورت استفاده نکنید.

پاک کردن لکه از روی لوازم

۳- از یک پارچه سفید تمیز برای پاک کردن محلول بر روی لکه شکلات استفاده نمایید. دقت کنید که پارچه تمیز باشد تا از رنگ‌دهی پارچه جلوگیری شود. شما همچنین می‌توانید به جای دستمال سفید از اسفنج استفاده کنید اما مطمئن شوید که تمیز است و ترس پخش شدن رنگ پارچه روی وسایل را نداشته باشید.

پاک کردن لکه از روی لوازم خانگی

۴- تا زمانی که دیگر نتوانید لکه شکلات را حذف کنید، این مرحله را تکرار نمایید. محلول تمیز کردن را استفاده کرده و لوازم داخلی را با یک پارچه سفید پاک نمایید. اثاثیه را مرتب کنید تا لکه ناپدید و خشک شود با انجام این مراحل، پاک کردن لکه شکلات به اتمام می‌رسد.

پاک کردن لکه از روی لوازم

روش دوم پاک کردن لکه از روی لوازم خانه

برای پاک کردن لکه از روی لوازم خانه به موارد زیر نیاز دارید: یک قاشق پلاستیکی، صابون ظرف مایع و یک ظرف کوچک. با استفاده از یک قاشق پلاستیکی، به آرامی شکلات باقیمانده را از قسمت لکه‌دار شده بردارید. ظرف کوچک را با دو فنجان آب سرد پر کرده و یک قاشق مواد شوینده را با آب مخلوط کنید.

یک دستمال تمیز و یا مسواک را برداشته و از لبه بیرونی لکه شکلات شروع کنید، به آرامی شکلات را از روی وسایل پاک نمایید. رنگ لکه باید روشن شود. بعد از تمیز کردن آن با حوله با یک حوله خشک، آن را پاک کنید تا هر گونه رطوبت را از بین ببرید. منتظر بمانید تا خشک شود.

حلال تمیز کننده را در حدود ۲ – ۳ قطره به طور مستقیم بر روی ناحیه بمالید. این ناحیه را با استفاده از حوله، مرطوب کنید تا لکه شکلات به طور کامل ناپدید شود.

پاک کردن لکه از روی لوازم خانه

روش سوم پاک کردن لکه از روی لوازم خانه:

با استفاده از روش خراش دادن، تکه‌های شکلات باقیمانده را با دقت تمیز کنید. از تمیز کردن قاشق و چنگال‌ها با پارچه دیگر، اجتناب نمایید چون ممکن است تکه‌های باقیمانده را به پارچه بمالید.

آن ناحیه با یک پارچه آغشته به صابون، در آب داغ، بشویید. وقتی لکه را ماساژ دهید، باید به تدریج روشن شود. این منطقه را با استفاده از یک حوله، خشک کنید.

اگر لکه شکلات هنوز قابل مشاهده است، دوباره مراحل بالا را تکرار کنید. پس از انجام این مراحل، لکه باید محو شده باشد. بعد از امتحان روش‌های ذکر شده در بالا برای حذف لکه‌های شکلات از روی لوازم خانه، باید نتایج مثبتی را مشاهده کنید. به یاد داشته باشید که همیشه یک تست نقطه‌ای بر روی بخشی از فرش یا روکش صندلی‌ها انجام دهید که معمولاً قابل‌رویت نیست.

پاک کردن لکه شکلات از روی مبل و نیمکت

پاک کردن لکه شکلات از روی مبل و نیمکت

شکلات را با لبه یک چاقوی کره یا قطعه کارت، مانند یک کارت شناسایی، خارج کنید تا از گسترش بیشتر شکلات جلوگیری شود. این کار را تا زمانی ادامه دهید که شکلات را تا آن جا که ممکن است، حذف کرده باشید.

چند قطعه یخ را در یک کیسه پلاستیکی زیپ‌دار قرار دهید اگر هر گونه شکلات باقی مانده و به نظر می‌رسد نرم و یا تا حدی ذوب شده است. کیسه یخ را روی شکلات قرار دهید تا ۱۰ دقیقه یا تا زمانی که شکلات سخت شود. بطری یخ را بردارید و مرحله ۱ را تکرار کنید تا پاک کردن لکه شکلات به اتمام برسد.

پاک کردن لکه شکلات از روی مبل و نیمکت

یک ظرف صابون مایع را بر روی یک اسفنج مرطوب بریزید. لکه شکلات را با اسفنجی بشویید. این کار را ادامه دهید تا زمانی که لکه حذف شود.

اسفنج را بشویید و بعد دوباره پاک کنید تا صابون باقی مانده را بردارید. پودر را با یک حوله سفید خشک کنید. استفاده از یک سفید کننده با یک حوله، مانع انتقال رنگ به اثاثه یا لوازم داخلی منزل می‌شود.

باز هم تاکید می‌کنیم که از برچسب مربوط به مبل را بخوانید و جنس پارچه را در نظر بگیرید تا با به هم ریختن رنگ و رنگ پریدگی مواجه نشوید.

ممنون که با مطلب پاک کردن لکه شکلات همراه ما بودید، امیدوارم برایتان مفید واقع شده باشد. با انجام روش‌های بالا به راحتی می‌توانید از لکه شکلات خلاص شوید. اگر تجربه استفاده از روش‌های دیگر را دارید، با دوستان خود در مجله صورتی‌ها به اشتراک بگذارید.

مطلب “آموزش پاک کردن لکه شکلات” از منابع زیر برگرفته شده است:

wikihow
و
spotremova
و
homeguides
و
thespruce

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.