ولنتاین مهم است یا سپندارمذگان(۵ اسفند یا ۲۹ بهمن)؟

ولنتاین یا سپندارمذگان

تو این مطلب کوتاه از مجله دخترانه صورتی‌ها،می‌خوایم به سوالای شما جواب بدیم که ولنتاین مهم است یا سپندازمذگان (ولنتاین یا سپندارمذگان)؟ دوما تاریخ دقیق روز عشق ایرانی کی هستش؟ ۲۹ بهمن یا ۵ اسفند؟

ولنتاین یا سپندارمذگان ؟؟  ولنتاین مهم است یا سپندارمذگان؟

سلام خدمت دوستای گل مجله‌مون،همراهان همیشگی. چه خوبه که این روزا صحبت‌هامون فقط در مورد عشقه. ولنتاین،سپندارمذگان چه خوب میشه اگه هر روز روز عشق باشه. هر روز بهونه‌ای باشه برای تبریک گفتن به همدیگه،هر روز جشن.

نگین ما مجردیم و عشق نداریما!!! عشق فقط به جنس مخالف که نمیشه همین که صبح چشمامونو باز می‌کنیم و مامان بابامونو می‌بینیم یعنی عشق. همین که موقع دل گرفتن دعا می‌کنیم این یعنی عشق،همین که یه دوستی داریم که همیشه کنارمونه این یعنی عشق و … !

 

نگاهی کوتاه به تاریخچه ولنتاین

روز عشق

در قرن سوم میلادی در روم باستان فرمانروایی بوده به اسم کلودیوس دوم . کلودیوس،عقاید سخت و عجیبی داشت، از جمله این که سربازی خوب خواهد جنگید که مجرد باشد تا فکرش هم آزاد باشد و بتواند روی جنگ به خوبی تمرکز کند به همین دلیل اجازه نمی‌داد که سربازان ازدواج کنند یعنی ازدواج را برای آن‌ها قدغن کرده بود.

کلودیوس به قدری فرد خشن و بی‌رحمی بود و دستوراتش به اندازه‌ای قاطع بود که هیچ کس جرات کمک به ازدواج سربازان نداشت. در این میان کشیش با جرئتی به نام والنتیوس (ولنتاین)، مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می‌کرد.

کلودیوس از این جریان خبر دار می‌شود و دستور می‌دهد که ولنتاین را به زندان بیاندازند. سرانجام کشیش به جرم جاری کردن عقد عشاق با قلبی عاشق اعدام می‌شود و می‌میمیرد. بنابراین او را به عنوان فدایی و شهید راه عشق می‌دانند و از آن زمان نشانه‌ای می‌شود برای عشق و عاشقی.

ما با این روز موافقیم که روز عشق باشه چون یه نوع فداکاری به خاطر عشق و ازدواج انجام شده و باید به این روز هم احترام بذاریم.تو خیلی از سایت‌ها می‌بینیم که نوشتن هویت ایرانی به خطر میندازن کسایی که این روز رو جشن می‌گیرن! یا مثلا نوشتن ۲۹ بهمن هست روز عشق ایرانی! یعنی حتی از روز دقیقشم اطلاع ندارن و فقط میخوان دختر پسرای جوون رو محاکمه کنن.

من معتقدم که نباید کسایی که این روز رو به هم تبریک میگن و جشن می‌گیرن رو محاکمه بکنیم چون بلاخره این روز یه فداکاری به خاطر عشق انجام شده و نمیشه نادیده گرفت. این روز برای همه‌ی عاشقان باید محترم باشه.

کسایی که عاشقن هر روز براشون می‌تونه روز عشق باشه و ربطی به فرهنگ و غرب زدگی نداره به نظر شما هم بهتر نیست هر دو مناسبت رو به هم تبریک بگیم و جشن بگیریم؟ اینجوری بهانه‌ای میشه برای شادی،برای تبریک گفتن به همدیگه،برای جشن گرفتن،برای عشق… و چی از این بهتر؟؟

روز عشق ایرانی ۲۹ بهمن یا ۵ اسفند؟؟

ولنتاین مهم است یا سپندازمذگان

 

در مقاله‌ی قبلی تاریخچه سپندارمذگان رو باهم دیگه خوندیم الان می‌خوام برای دوستایی که شک دارن روز عشق ایرانی (سپندارمذگان) ۲۹ بهمن هست یا ۵ اسفند اثبات و دلیل بیارم.

در ایران باستان (قدیم) هر ماه را سی روز حساب می‌‌کردند و علاوه بر اینکه ماه‌ها اسم داشتند، هریک از روزهای ماه نیز یک نام داشتند: مثلا:

 • روز اول «روز اهورامزدا»
 • روز دوم، روز بهمن (سلامت، اندیشه) که نخستین صفت خداوند است
 • روز سوم اردیبهشت یعنی «بهترین راستی و پاکی» که باز از صفات خداوند است
 • روز چهارم شهریور یعنی «شاهی و فرمانروایی آرمانی» که خاص خداوند است
 • روز پنجم «سپندارمذ» بوده است

“سپندارمذ” لقب ملی زمین است یعنی گستراننده، مقدس، فروتن. زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می‌‌ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می‌‌نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می‌‌دهد. به همین دلیل در فرهنگ ایران باستان “سپندارمذ” را به‌عنوان نماد عشق می‌‌پنداشتند.

پسوند “گان” هم به معنی “جشن” است، و در نتیجه “سپندارمذگان” به معنی “جشن سپندارمذ” (جشن روز زن و زمین) است.

همین طور روز پنجم هر ماه “سپندارمذ” یا “اسفندارمذ” نام داشت که در ماه دوازدهم سال که آن هم “اسفندارمذ” نام داشت، جشنی با همین عنوان می‌‌گرفتند.
“سپندارمذگان” جشن زمین و گرامی داشت عشق است که هر دو در کنار هم معنا پیدا می‌‌کردند.

پس دوستای گلم با توجه به اینکه به روز پنجم هر ماه میگن “سپندارمذ” و گان هم به معنی جشن هست و نام دیگه سپندامذ اسنفدمذ هست پس نتیجه می‌گیریم که روز عشق ایرانی (سپندارمذگان) روز پنجم ماه اسفند هستش.

و روز جشن عشق روز ۵ اسفند هستش و منطقی نیست الان که ۶ ماه اول سال ۳۱ روز شده است شما هم روز عشق را ۶ روز جلو بکشیم روز عشق ایرانیان در ماه اسفند و پنجمین روزش است.

این روز رو هم گرامی بذاریم و به کسایی که دوسشون داریم تبریک بگیرم هم بهونه‌ای بشه برای دلخوشی و شادی و هم گرامی‌داشت هویت ایرانیمون.

5 دیدگاه برای “ ولنتاین مهم است یا سپندارمذگان(۵ اسفند یا ۲۹ بهمن)؟

 1. بی نام گفته:

  متن زیبایی بود. و یک سوال چگونه به مجله می توان متن ارسال کرد؟

 2. FATIMA گفته:

  این که کلا تاریخارو اشتباه زده که … ? گفتیم ۵لسفند یا ۲۹بهمن نه برعکسش?

 3. tina گفته:

  به نظر من روز سپندارندگان و باید گرامی نگه داریم و به هم‌هدیه بدیم ولی متاسفانه این روز از طریق رسانه های داخلی و خارجی اطلاع رسانی و تعریف نمیشه که البته در اصل وظیفه ی رسانه های داخلیه.
  صدا و سیما ففط روزای غم و وفات و دوست داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.