۹ وسیله ضروری در نظافت منزل و خانه تکانی

وسایل نظافت منزل

صورتی‌ها: حال که به آخرین روزهای سال جدید می‌رسیم زمان خانه‌تکانی و نظافت منزل است که در آن بر خلاف عادت اشتباه که آن را وظیفه خانم‌ها می‌داند، باید تمام اعضای خانه کمک کنند. این یکی از رسوم قدیمی است که پیش از شروع سال انجام می‌شود و بر خلاف تصور که آن را مربوط به شب عید می‌دانند باید مدت‌ها قبل انجام شود. برای هر کاری باید تجهیزات و وسایل مناسبی استفاده شود. در امر نظافت و خانه تکانی نیز باید از تجهیزات مناسب برای آسانی کار استفاده شود. در این مقاله قصد داریم ۹ وسیله از وسایل نظافت منزل را خدمت شما معرفی کنیم.

وسایل نظافت منزل

وسایل نظافت منزل

تمیز کردن و نظافت خانه می‌تواند یک کار دلهره‌آور و سخت به نظر برسد، اما با ابزارها و تجهیزات مناسب می‌تواند بسیار ساده‌تر باشد. نکته اول اینکه جمع‌آوری و قرار دادن این وسایل در جعبه خاص و نگه‌داشتن آن در یک مکان از منزل می‌تواند این کار را سریع‌تر و آسان‌تر کند. در ادامه ۹ وسیله ضروری از وسایل نظافت منزل را معرفی می‌کنیم.

وسایل نظافت منزل

جارو برقی

اگر شما در منزل‌تان فرش یا قالی داشته باشید، باید بدانید که جارو برقی فقط برای تمیز کردن آن‌ها نمی‌باشد. هر جارو برقی در دسته‌بندی‌های مختلف برای نیازها و اولویت‌های متفاوتی طراحی شده‌اند که همه‌ی آن‌ها مناسب برای تمیز کردن سرتاسر منزل می‌باشند. شما می‌توانید از آن‌ها برای تمیز کردنِ گرد و خاک نشسته بر روی مبلمان، آباژور، قفسه‌ی کتاب و دکوری، فیلتر خشک‌کن لباس و لباسشویی، زیر مبل‌ها و میزها و روی پارکت یا کف چوبی استفاده کنید.

وسایل نظافت منزل

تی میکروفایبر

یکی دیگر از وسایل نظافت منزل تی میکروفایبر (Microfiber Floor Mop) می‌باشد. بعد از استفاده از جارو برقی شما می‌خواهید تمام کثیفی‌ها و آلودگی‌های موجود را با استفاده از تی میکروفایبر از بین ببرید. یکی از خوبی‌هایی که این تی‌ها دارند، این است که پس از استفاده و تمیز کردن محیط می‌توان پوشش میکروفایبر را خارج کرد و آن را شست و دوباره و دوباره از آن استفاده کرد. این تی‌ها با وجود پوشش میکروفایبر بسیار نرم هستند و شما نباید نگران بشید که کف اتاق خراش برداشته یا آسیب ببیند.

وسایل نظافت منزل

سطل نظافت

یکی از کلیدی­‌ترین وسایل نظافت منزل در هنگام استفاده از شوینده و آبکشی، سطل است. بهتر است در هنگام نظافت از دو سطل استفاده شود؛ یک سطل را به شوینده‌­ها و سطل دیگر را به آب اختصاص دهید. نکته‌ی دیگر در هنگام خرید این است که سطل‌تان باید از تی بزرگ‌تر باشد تا بتوانید تی را بدون دردسر در آن فرو ببرید.

وسیله ضروری در نظافت منزل و خانه تکانی

دستکش نظافت

اضافه کردن یک جفت دستکش نظافت به جعبه نظافت منزل می‌تواند باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های مراقبت از پوست دست شده و تمیز کردن محیط‌های آلوده نظیرِ توالت بدون خطر انجام شود.

وسیله ضروری در نظافت منزل و خانه تکانی

حوله‌های میکروفایبر برای خانه تکانی عید

دیگر گذشته است آن روزهایی که از رول‌های حوله‌ای کاغذی برای تمیز کردن منزل استفاده می‌کردید. حوله‌ها یا دستمال‌های میکروفایبر بسیار متنوع هستند و می‌توانند برای گردگیری و تمیز کردن وسایل و مبلمان، شستن ظرف‌ها و سطوح و چیزهای دیگر به کار روند. از سایر مزایای این دستمال‌ها نسبت به سایر دستمال‌ها بگذریم بهترین چیزی که در مورد آن‌ها وجود دارد این است که شما می‌توانید بعد از تمیز کردن و استفاده آن‌ها را بشویید و بدون افت کیفیت چندین باره استفاده کنید.

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

آموزش تمیز کردن برخی از لوازم آشپزخانه

[/box]

وسیله ضروری در نظافت منزل و خانه تکانی

دستمال‌های تنظیف

پارچه‌های تنظیف یکی دیگر از وسایل نظافت منزل می‌باشد. پارچه‌های پرداختی یا تنظیف نوعی از پارچه میکروفیبری نرم و صاف است که می‌تواند برای تمیز کردن شیشه و آینه استفاده شود. این دستمال‌ها دقیقا جنسی همانند جنس دستمال عینک داشته و برای تمیز کردن لوازم خانگی از جنس استیل استفاده می‌شود.

وسیله ضروری در نظافت منزل و خانه تکانی

مسواک برای نظافت منزل

مسواک‌ها نیز می‌تواند از وسایل نظافت منزل شمار روند. بهتر است یک مسواک در بسته لوازم نظافتی منزل‌تان داشته باشید. از مسواک برای تمیز کردن جاهایی که تمیز کردن آن‌ها با دستمال ممکن نیست می‌تواند استفاده شود. برای پاک کردن مناطقی نظیرِ پشت شیرالات، اطراف سینک و اطراف نازل یخ‌سا یخچال و … می‌توانید از مسواک استفاده کنید. پس از تمیز کردن بهتر است در آخر تکه‌های کثیفی و آلودگی‌ها ایجاد شده را با دستمال میکروفایبر تمیز کنید.

وسایل نظافت منزل

برس نظافت توالت (فرچه دستشویی)

بهتر است فرچه توالت نیز در بسته لوازم نظافت برای زمان‌هایی که توالت نیاز به تمیزکاری و نظافت دارد، وجود داشته باشد.

وسایل نظافت منزل

بطری اسپری شیشه‌ای

این بطری‌ها یک وسیله کاربردی و به درد بخور در نظافت منزل می‌باشند که می‌توانید سال‌ها از آن‌ها استفاده کنید. همانطور که می‌دانید برای هر بخشی از منزل، می‌بایست از شوینده‌ی مخصوص آن استفاده کرد. چرا که هر شوینده مطابق با سطح هدف خاصی ساخته شده و اگر از شوینده‌ی نامناسبی برای یک سطح استفاده کنید، احتمالا به آن آسیب خواهید زد. این شوینده‌ها را می‌توانید در صورت نیاز درون بطری‌های اسپری ریخته از آن‌ها در نظافت منزل استفاده کنید. برای مثال می‌توانید درون آن‌ها مایع شیشه پاکن، سرکه‌های معطر، تمیزکننده کاسه توالت و محلول شستشوی کف استفاده کنید.

وسایل نظافت منزل

سخن آخر

در این مقاله شما با بهترین و رایج‌ترین وسایل نظافت منزل آشنا شدید. توجه داشته باشید نظافت و خانه تکانی یک کار زنانه و مخصوص بانوان نیست و همه‌ی افراد خانواده باید در آن مشارکت داشته باشند. همچنین اگر می­‌خواهید نظافت منزل و گردگیری بدون مشکل و بدون دردسری داشته باشید، می­‌بایست از ابزار نظافت مناسبی استفاده کنید. به‌کارگیری این ابزارها به شما کمک می­‌کند تا در هنگام گردگیری و نظافت، لوازم‌تان هیچ صدمه‌ای نبینند و در سریع‌ترین زمان و با بهترین کیفیت تمیز شوند. علاوه‌بر این توجه داشته باشید که گردگیری و نظافت را از بهترین نقطه شروع کنید. مثلا برای پاک کردن گرد و غبار باید از بالاترین نقطه‌ی دیوار، یعنی سقف و دیوار شروع به کار کنید. دقت داشته باشید که وسایل نظافت منزل باید تمیز و عاری از خاک باشند. همانطور که قبلا هم گفتیم، بعد از هر گردگیری ابزار نظافت را تمیز کنید. در هنگام نظافت سعی کنید از شوینده­‌های مخصوص برای هر تکه از لوازم و قسمت‌ها استفاده کنید. با این روش، نتیجه‌ی بهتری خواهید گرفت. نکته‌ی دیگر در مورد نظافت منزل این است که قبل از شروع کارها را دسته‌بندی و وظایف هر فرد را مشخص کنید. اگر طبق برنامه‌ریزی پیش بروید، در کمترین زمان ممکن نظافت منزل را تمام خواهید کرد.

برگرفته شده از: ehow.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.