چگونه به هضم سریع غذا برای رسیدن به تناسب اندام کمک کنیم؟

هضم سریع غذا

هر دختر خانمی دلش می‌خواهد که اندامی زیبا و فیتنسی داشته باشد و برای رسیدن به این خواسته روش‌های زیادی را امتحان می‌کند، یکی از موانع لاغری و کاهش وزن، هضم نشدن غذا در بدن می‌باشد. البته هضم غذا به نوع غذایی هم که میل می‌کنید، بستگی دارد ولی در اغلب موارد هضم غذا به مکانسیم‌های طبیعی بدن کمک می‌کند ولی با رعایت برخی از نکات، شما می‌توانید پروسه هضم غذا راسریع‌تر نمایید. همیشه سوالاتی مانند: ” برای هضم بهتر غذا چه چیز‌هایی بخوریم؟ ” و ” چه کنیم تا غذا سریعتر هضم شود ” پیش می‌آید، که جواب این سوالات به آسانی پیدا نمی‌شوند و باید از طریق امتحان کردن روش‌های مختلف، هضم سریع غذا را پیدا کرد ولی راه‌های ساده‌ای هم برای هضم سریع غذا وجود دارد که در ادامه این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها، به بررسی این راه‌ها می‌پردازیم.

روش‌های هضم سریع غذا

هضم سریع غذا

در این مطلب ۴ راه‌حل را به شما ارائه می‌دهیم تا با استفاده از آن‌ها بتوانید سرعت هضم غذا در بدن خود را افزایش دهید. هر کدام از این راه‌حل‌ها دارای مراحلی است که باید آن‌ها را دنبال کنید.

۱- برای هضم سریع غذا سبک زندگی خود را تغییر دهید

انجام برخی کارهای روزمره باعث هضم سریع غذا می‌شود، که شما برای رسیدن به تناسب اندام، باید این کارهای ساده و حتی پیش پا افتاده را انجام دهید. همه کارهای ساده و به ظاهر پیش پا افتاده، اگر در طول مدت طولانی انجام شوند، تبدیل به عادت می‌گردند، عادتی مثبت در جهت رسیدن به خواسته‌ها! پس ادامه مطلب را با ما باشید تا این روش‌های ساده را پیدا کنیم.

مرتب ورزش کنید

Changing Your Lifestyle

هر روز به طور مرتب ورزش کنید. افزایش فعالیت فیزیکی از طریق سیستم گوارشی به هضم غذا، کمک می‌کند، پس یادتان باشد که ورزش کردن می‌تواند سرعت هضم غذا را افزایش داده و در فرآیند کلی گوارشی به شما کمک کند.

ورزش می‌تواند از یبوست جلوگیری کند و سرعت هضم را با کاهش مقدار غذا در روده بزرگ افزایش دهد و مقدار آب جذب‌شده در بدن را کنترل کند. هم چنین ورزش به تحریک و انقباض طبیعی ماهیچه‌ها، در دستگاه گوارش کمک می‌کند و باعث تسریع در هضم غذا می‌شود.

با این حال بهتر است یک ساعت یا بیشتر قبل از ورزش کردن صبر کنید تا غذا هضم شود، تا منبع خون طبیعی در سیستم گوارشی متمرکز شود و نه در قلب و دیگر ماهیچه‌های فعال!

استراحت کنید

چه کنیم تا غذا سریعتر هضم شود

هر روز به اندازه کافی استراحت کنید. خواب به اندام‌های گوارشی، زمانِ لازم برای استراحت را داده و توانایی آن‌ها برای هضم سریع غذا را به طور موثر افزایش می‌دهد. ایجاد تغییراتی در خواب، مزایایی را به همراه خواهد داشت که بسیار گسترده هستند. بلافاصله پس از خوردن به خواب نروید، دو یا سه ساعت صبر کنید تا مطمئن شوید که زمان کافی برای هضم غذا دارید. سعی کنید در سمت چپ خود بخوابید. برخی مطالعات نشان داده‌اند که خوابیدن در سمت چپ قابلیت هاضمه را افزایش می‌دهد!

[box type=”download” align=”” class=”” width=””]

مطلب پیشنهادی برای شما:

شب‌ها نمی‌توانید بخوابید؟ این خوراکی‌ها را نخورید

[/box]

مایعات بنوشید

برای هضم بهتر غذا چه چیز‌هایی بخوریم؟

هر روز به مقدار کافی مایعات بنوشید. نوشیدن مایعات، به خصوص آب یا چای، در طول یا بعد از غذا، به هضم سریع غذا کمک می‌کنند. مایعات به بدن شما کمک می‌کنند تا غذا را تجزیه کند و آب می‌تواند بدن شما را مرطوب نگه دارد و مرطوب بودن هم کلید حفظ سطح مناسب تولید بزاق و مایع در معده است.

آب در بدن به نرمی عمل کرده و به جلوگیری از یبوست کمک می‌کند. علاوه بر این، آب برای استفاده موثر از فیبر رژیمی یک جزء حیاتی است. البته بسیاری از پزشکان این روش را توصیه نمی‌کنند و معتقد هستند که باید بین غذا خوردن و میل کردن نوشیدنی مانند آب و چای فاصله باشد.

۲- خوردن غذاهایی که سرعت هضم را افزایش می‌دهد:

غذاهایی هستند که می‌توانند سرعت هضم را بالا ببرند. شما باید این غذاها را بیشتر استفاده کنید.

غذاهایی با فیبر بالا بخورید

روش افزایش هضم غذا

غذاهایی با فیبر بالا بخورید. غذاهای غنی از فیبر، با روش‌های مختلفی به هضم سریع غذا کمک می‌کنند. در واقع خوردن این غذاها می‌تواند با کاهش یبوست و حفظ سلامت سیستم گوارشی همراه باشد.

غذاهای غنی از فیبر، هضم غذا را تنظیم می‌کنند. هم چنین می‌توانند به کاهش گاز، نفخ و اسهال کمک کنند. برخی از غذاهای با فیبر بالا شامل: گندم، میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات، آجیل و دانه‌ها هستند که میل کردن این خوراکی‌ها برای رسیدن به تناسب اندام ضروری می‌باشد.

ماست بخورید

چه کنیم تا غذا سریع تر هضم شود

ماست بخورید. ماست یک منبع طبیعی بزرگ برای پروبیوتیک‌ها و … است که برای هضم سریع غذا ضروری هستند. همچنین ماست واکنش سیستم ایمنی را در افراد مبتلا به سندروم روده تحریک‌پذیر، کاهش می‌دهد. پس برای هضم سریع غذا ماست را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

زنجبیل میل کنید

فواید زنجبیل برای هضم غذا

زنجبیل به مدت هزاران سال به عنوان خوراکی کمک گوارشی مورد استفاده قرار گرفته است و محبوبیت آن تا امروز ادامه دارد. زنجبیل معمولاً با تولید آنزیم‌ها، بخش گوارشی را تحریک می‌کند که همین مورد کارآیی و آسودگی هضم غذا را افزایش می‌دهد. زنجبیل به کاهش انقباضات ماهیچه در معده و به انتقال غذا به روده کوچک، کمک می‌کند.

غذاهای کم‌چرب میل کنید

برای هضم سریع غذا چه کنیم

غذاهای کم‌چرب را انتخاب کرده و از غذاهای چرب و سرخ‌شده واقعا پرهیز کنید. غذاهای چرب و سرخ‌شده می‌توانند باعث برگشت اسید و سوزش معده شوند چون آن‌ها امکان تجزیه آسان را ندارند.

هضم این غذاها برای معده شما دشوار بوده و کل فرآیند گوارش را کم می‌کند. نمونه‌هایی از غذاهای سرخ‌شده و چرب عبارتند از: گوشت فرآوری شده، سیب‌زمینی سرخ‌کرده، خامه، کره و پنیر.

غذاهای ملایم بخورید

هضم سریع غذا

غذاهای ملایم را انتخاب کرده و از غذاهای تند اجتناب کنید. غذاهای ادویه‌دار می‌توانند گلو و مری شما را تحریک کنند، که منجر به برگشت اسید و سوزش معده می‌شود. علاوه بر این، این غذاها می‌توانند دستگاه گوارش را خراب کرده و همچنین هضم غذا را کاهش دهند و موجب اسهال و دیگر بیماری‌های گوارشی شوند.

محصولات لبنی را همزمان میل نکنید

راه های افزایش هضم غذا

ماست به طور کلی باعث هضم سریع غذا می‌شود. با این حال، اگر شما نشانه‌هایی از عدم تحمل لاکتوز را داشته باشید، ماست باید همراه با دیگر محصولات لبنی مصرف نشود. حساسیت به لاکتوز می‌تواند موجب نفخ، گاز و سو هاضمه گردد که همه آن‌ها می‌توانند منجر به کاهش هضم یا اختلال در گوارش شوند.

کمتر از گوشت قرمز استفاده کنید

تسریع هضم غذا

سعی کنید از گوشت قرمز کمتر استفاده کنید. گوشت قرمز می‌تواند منجر به یبوست شود و از سیستم کارکرد روده را با مشکل مواجه کند. گوشت قرمز چربی بالایی دارد، بنابراین بیشتر طول می‌کشد تا بدن آن را هضم کند.

۳- عادات غذایی خود را تغییر دهید:

برای هضم بهتر غذا می‌توانید برخی از عادت‌های غذایی خودتان را تغییر دهید.

غذاهای کوچک را در طول روز به صورت مکرر بخورید

اصول صحیح غذا خوردن

به جای آن که سیستم گوارشی خود را با وعده غذایی بزرگ پر کنید، وعده‌های غذایی کوچک‌تری در طول روز بخورید تا به هضم سریع غذا کمک نمایید. سعی کنید هر سه ساعت غذا بخورید تا از گرسنگی شدید جلوگیری کرده باشید.

غذاهای سالم میل کنید

هضم سریع غذا

غذاهای عمومی و سالم را بیشتر از غذاهای فرآوری شده انتخاب کنید زیرا هضم غذاهای فرآوری شده سخت‌تر از غذاهای سالم می‌باشد، زیرا غذاهای فرآوری شده، حاوی مواد افزودنی و نگه دارنده هستند که طبیعتا برای بدن مضر هستند. به جای آن غذاهایی سالمی مانند: لوبیا، آجیل، میوه‌ها، برنج قهوه‌ای، سبزیجات و … میل کنید تا فرآیند هضم آن آسان باشد.

غذاها را خوب بجوید

اصول صحیح غذا خوردن

غذاهای خود را خوب بجوید. جویدن موتور سیستم گوارشی را روشن می‌کند. جویدن صحیح باعث تکثیر ذرات غذا می‌شود و به آنزیم‌های شما اجازه می‌دهد تا بیشتر غذایی که به بدن وارد کرده‌اید را، ذخیره کنند.

۴- از مکمل‌ها استفاده کنید

بدون مشورت پزشک از مکمل‌ها استفاده نکنید، زیرا ممکن است مشکلات جبران ناپذیری برای بدنتان به وجود آورند.

از مکمل‌های پروبیوتیک‌دار استفاده کنید

اصول هضم غذا

از مکمل‌های پروبیوتیک‌دار استفاده کنید، پروبیوتیک‌ها، باکتری‌هایی هستند که به حفظ تعادل طبیعی میکرو ارگانیسم‌ها در روده‌ها کمک می‌کنند. پروبیوتیک‌ها می‌توانند با تقویت مقدار باکتری‌های مفید در روده، به هضم سریع غذا کمک کنند.

پروبیوتیک‌ها در بسیاری از انواع غذاها یافت می‌شوند، بنابراین اگر شما نمی‌خواهید از مکمل استفاده کنید، می‌توانید از مزایای این مکمل، با استفاده از غذاهای پروبیونتیک‌دار در رژیم غذایی خود بهره‌مند شوید. باز تاکید می‌کنیم که شما به هیچ وجه نباید بدون مشورت پزشک از مکمل‌ها استفاده کنید.

از مکمل‌های آنزیم‌دار استفاده کنید

روش های هضم غذا

آنزیم‌ها، غذا را به بخش‌های جزئی تقسیم می‌کنند و همین باعث راحت هضم شدن غذا می‌شود، آنزیم‌های گوارشی توسط ۴ غده در بدن انسان به ویزه پانکراس ایجاد می‌شوند. آنزیم‌های موجود در این مکمل‌ها به یاری آنزیم‌های بدن رفته و فرآیند گوارش را آسان‌تر می‌کنند. برخی از پزشکان و تولید کنندگان مواد غذایی، مصرف این مکمل‌ها را پیشنهاد می‌کنند ولی برخی دیگر می‌گویند: اطلاعات بالقوه زیادی لازم است و هنوز تکمیل نیست.

ممنون که با این مطلب همراه ما بودید ♥ لطفا نظرات خود را اعلام کنید.

مطلب بالا از منبع زیر برگرفته شده است:

wikihow

1 دیدگاه برای “چگونه به هضم سریع غذا برای رسیدن به تناسب اندام کمک کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.